به همان اندازه که ایده ماشین‌های بدون راننده بعضی از ما رو میترسونه، ممکنه تولد یک فناوری جدید باشه که آینده رو برای همیشه تغییر میده. کی فکرش رو میکرد که روزی ماشین استفاده شخصی ما به یک خودروی خودران تبدیل بشه. برای نزدیک به یک قرن، اتومبیل‌ها محور اصلی زندگی ما رو شکل دادن و حالا وقت اون رسیده که بدون راننده بمونن. یه مدت دیگه میتونین ماشین خودتون رو انتخاب کنین، ولی با این تفاوت که اون رو رانندگی نمیکنین. این مقاله از سایت دیفرتو رو دنبال کنین تا تفاوت ماشین‌های خودران و ماشین‌های معمولی رو بهتر بشناسین.

ماشین‌های خودران چیه؟

ماشین‌هایی که به‌عنوان ماشین‌های بدون راننده یا خودران شناخته میشن، وسایل نقلیه‌ای هستن که بدون دخالت انسان یا بدون راننده، حرکت میکنن. خودروهای بدون راننده سطح بالاتری از اتوماسیون رو دارن، میتونن محیط خودشون رو حس کنن و بدون نیاز به نیروی انسانی حرکت کنن. اونها حسگرها و نرم افزار رو برای حرکت توی جاده ترکیب میکنن. 

این ماشین‌ها به عناصر خارجی مثل کنترل‌های رادیویی، نوارهای مغناطیسی یا سایر حسگرهای جاده‌ای تکیه نمیکنن. سنسورها به تشخیص موقعیت خودرو توی جاده و شناخت اشیاء اطراف کمک میکنن. سیستم‌های پردازش به ماشین کمک میکنه تا در اطراف موانع حرکت کنه و برای انتخاب سرعت و جهت گیری ماشین تصمیم بگیره. سیستم‌های واکنشی ماشین‌های خودران بر اساس  شرایط محیطی اقدامات مناسبی رو انجام میدن. این سنسورها به همراه برنامه‌های نرم افزاری به خودرو کمک میکنن تا توی جاده‌ها حرکت کنن و موانع رو تشخیص بدن. 

همونطور که از اسمش پیداس خودروی خودران به وسیله‌ای گفته میشه که میتونه بدون حضور یا کمک راننده انسانی حرکت کنه. ایده ماشین‌های خودران جدید نیست، این ایده صدها سال قدمت داره در حدود سال ۱۴۷۸، هنرمند و مخترع افسانه‌ای لئوناردو داوینچی ایده گاری خودکششی خودش رو ارائه کرد که میتونست بدون هل دادن حرکت کنه. هرچند که اون هیچوقت این طرح رو نتونست عملی کنه ولی در سال ۲۰۰۴، بعضی از مهندس‌ها توی فلورانس در ایتالیا، یک گاری بدون راننده رو بر اساس ایده لئوناردو داوینچی ساختن.

ماشین‌های معمولی چیه؟

اتومبیل‌های معمولی همون ماشین‌هایی هستن که توسط انسان‌ها در پشت فرمان، کنترل میشن. پلت فرم استاندارد ماشین‌های معمولی که هر روز با آن سروکار داریم از زمان معرفی یعنی تقریباً ۱۰۰ سال پیش تا الان تغییر قابل توجهی نکرده. توی اتومبیل‌های معمولی، راننده تمام وظایف رانندگی رو انجام میده. اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه (National Highway Traffic Safety Administration) کلیه وسایل نقلیه رو توی پنج سطح مختلف سازماندهی میکنه. 

سطح صفر به اتومبیل‌های کاملاً راننده محور و بدون سطح اتوماسیون (سنسورهای کمکی راننده) اشاره میکنه که توی اون راننده مسئول تمام وظایف رانندگی از فرمان دهی، ترمز گرفتن تا تغییر دنده رو به عهده داره. وسایل نقلیه سطح یک هم رایج‌ترین دسته از وسایل نقلیه هست که بعضی از اتوماسیون مثل کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، تشخیص نقطه کور، سیستم ترمز ضد آب (ABS) و غیره رو داره.

ماشین‌های معمولی چیه؟

فرق بین ماشین‌های خودران و ماشین‌های معمولی چیه؟ 

تصور کنین یک میلیارد اتومبیل توی جاده‌ها پرسه بزنن که به وسایل نقلیه بدون راننده تبدیل شدن، در این شرایط ناگهان نظمی توی جاده‌ها حاکم میشه که دیگه نه بوق میزنن، نه ترافیک و نه هرج و مرج درست میشه. ولی در طرف دیگه وجود خودروهای معمولی به خاطر اینکه توسط انسان‌ها با ویژگی‌های شخصیتی مختلف کنترل میشه، هرج و مرج و خطاهای انسانی زیادی ایجاد میشه. با ما همراه باشین چون در ادامه تفاوت ماشین‌های خودران و ماشین‌های معمولی رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی میکنیم:

تفاوت تعریف ماشین‌های خودران و ماشین‌های معمولی 

ماشین‌های معمولی همونایی هستن که خیلی تو جاده‌ها میبینیم و درواقع انسان محورن یعنی کلا توسط انسان‌ها رانده و کنترل میشن. یک ماشین معمولی نیاز به یک راننده انسانی داره تا پشت فرمان بشینه و تمام وظایف را از فرمان دهی تا حرکت تا تعویض دنده رو انجام بده. 

برعکس، ماشین‌های بدون راننده یا خودروهای خودران وسایل نقلیه‌ای هستن که تقریباً خودشون با دخالت کم یا بدون دخالت انسان رانندگی میکنن. ماشین‌های خودران میتونن محیط اطراف خودشون رو حس کنن و بدون نیاز به نیروی انسانی حرکت کنن.

ماشین‌های خودران بر حسب سنسورهای خارجی مثل کنترل‌های رادیویی، نوارهای مغناطیسی یا سایر حسگرهای موجود توی جاده تکیه نمیکنن. در واقع، اونها از حسگرها و برنامه‌های نرم‌افزاری خودشون برای حرکت توی جاده‌ها استفاده میکنن و از حسگرها برای پیدا کردن موانع اطراف و اجتناب از برخورد به اونها استفاده میکنن. 

نرم افزار هوش مصنوعی (AI) نقش مهمی توی عملکرد خودروهای خودران ایفا میکنه و به این نوع ماشین‌ها اجازه میده تا تصمیمات حساب شده‌ای برای تغییر جهت یا حرکت کردن و توقف ماشین بگیره. درحالیکه ماشین‌های معمولی وسایلی هستن که تماما توسط انسان هدایت میشن و تنها توی تعدادی از این ماشین‌ها سطحی از اتوماسیون (سنسورهای کمکی) دارن که به راننده توی مسیریابی جاده‌ها و کنترل ماشین کمک میکنن.

تفاوت ماشین‌های خودران و ماشین‌های معمولی از نظر عملکرد اتوماتیک 

پنج سطح اساسی برای کنترل ماشین‌ها وجود داره که توسط انجمن مهندسین خودرو (SAE) طبقه بندی شده. سطح صفر به اتوماسیون صفر اشاره میکنه که توی اون تمام جنبه‌های رانندگی توسط راننده کنترل میشه، درحالیکه سطح یک کمی به راننده کمک میکنه و از قابلیت‌های داخلی وسیله نقلیه برای حرکت استفاده میکنه. 

سطح دو به معنای اتوماسیون جزئیه که توی اون دو یا چند عملکرد خودکار با هم کار میکنن تا کنترل کامل رو از راننده بگیرن. سطوح سه، چهار و پنج به ترتیب به اتوماسیون مشروط، اتوماسیون سطح بالا و اتوماسیون کامل اشاره میکنن. سطح پنج یک ماشین خودران واقعی رو نشون میده که توی اون وسیله نقلیه تمام عملکردهای رانندگی تا ناوبری رو انجام میده.

تفاوت ماشین‌های خودران و ماشین‌های معمولی از نظر ایمنی 

ماشین‌های خودران با هدف از بین بردن خطای رانندگی انسانی، واکنش مؤثر به خطرات فیزیکی موجود در جاده مثل چاله‌ها، جمعیت بچه‌های مدرسه، خطوط جاده، موانع و غیره طراحی شدن. این خودروها برای خدمت به مردم و نجات جان انسان‌ها با کاهش قابل توجه حوادث ترافیکی طراحی شدن. از اونجایی که بیشتر مرگ و میرهای جاده‌ای به خطای انسانی نسبت داده میشه، ماشین‌های خودران با کمک هوش مصنوعی بهترین تجربه در جاده رو ارائه میدن. عدم مداخله انسان به معنای کمتر یا نداشتن اشتباه در جادس که تجربه رانندگی ایمن رو به همراه داره.

جمع‌بندی

هدف تولید ماشین‌های خودران خدمت به مردم برای کاهش قابل توجه همه گیری حوادث ترافیکی، تلفات و نجات جان افراده. خودروهای بدون راننده این پتانسیل رو دارن که هم سرعت و هم ایمنی توی جاده‌ها رو خیلی بیشتر از آنچه ماشین‌های معمولی با راننده‌های انسانی دارن، بهبود ببخشن. در نهایت رویای یک ماشین بدون راننده واقعی هنوز هم کامل به ثمر نرسیده ولی وقتی که فراگیر بشه توی جاده‌ها نظم ایجاد خواهد شد. ما خیلی زود وارد عصر خودروهای بدون راننده میشیم، ولی تا اون زمان خودروهای انسان محور هنوز راه زیادی در پیش دارن.

به نظر شما فرق ماشین‌های خودران و ماشین‌های معمولی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت ماشین‌های خودران و ماشین‌های معمولی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.differencebetween.net

چقدر راضی بودی؟!