تفاوت اصلی بین ریاضیات و آمار اینه که آمار مطالعه جمع‌آوری، توصیف، تجزیه و تحلیل، تفسیر و نمایش داده‌هاس، درحالیکه ریاضیات علم انتزاعی تعداد، کمیت و فضا هست. اگرچه هم آمار و هم ریاضیات با اعداد و ارقام سروکار دارن، اما فرق‌های قابل توجهی بین این دو رشته وجود داره. این مقاله از سایت دیفرتو رو تا آخر مطالعه کنین تا بیشتر به تفاوت آمار و ریاضی پی ببرین.

آمار (Statistics) چیه؟

آمار شاخه‌ای از ریاضیات کاربردیه و به مطالعه جمع‌آوری، توصیف، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها میپردازه. این شاخه به شدت تو زمینه‌های علمی و زمینه‌های تحقیقاتی استفاده میشه. تو آمار، نتیجه‌گیری در گروه‌های بزرگتر صرفاً با در نظر گرفتن ویژگی‌ها و رفتارهای قابل مشاهده گروه‌های کوچکتر انجام میشه. پس این نمونه‌ها بخشی از گروه‌های بزرگ‌تر رو نشون میدن.

دو حوزه عمده توی آمار وجود داره که شامل آمار توصیفی و آمار استنباطی میشه. آمار توصیفی ویژگی‌های داده‌های نمونه و جمعیت رو توصیف میکنه، درحالیکه آمار استنباطی از این ویژگی‌ها برای آزمون فرضیه‌ها و نتیجه‌گیری استفاده میکنه. آمار توصیفی ویژگی‌های یک نمونه یا مجموعه داده رو توصیف یا خلاصه میکنه مثل میانگین، انحراف معیار یا فراوانی یک متغیر. اما در طرف دیگه، آمار استنباطی برای به کارگیری هر تعداد تکنیک برای مرتبط کردن متغیرها تو یک مجموعه داده به همدیگه استفاده میشه.

به‌عنوان مثال، میشه از تحلیل همبستگی یا رگرسیون استفاده کرد، سپس میشه از اونها برای تخمین پیش بینی‌ها یا استنتاج علیت استفاده کرد. در عین حال ابزارهای آماری مثل تحلیل توصیفی، میانگین، واریانس، استنباطی و رگرسیون خطی هم وجود داره. علاوه بر این، آمار در علوم اجتماعی، تجارت، علوم انسانی، دولت و تولید مفیده. دو ایده اساسی تو زمینه آمار وجود داره که به عدم قطعیت و تنوع شناخته میشن.

آمار چیه؟

ریاضیات (Mathematics) چیه؟

ریاضیات علم عدد، کمیت و فضا هست که از شیوه‌های اساسی شمارش، اندازه‌گیری و مطالعه سیستماتیک اشکال و حرکات به وجود اومده. ریاضیدان‌ها به دنبال الگوها هستن، حدس‌های جدید رو فرموله میکنن و حقیقت رو ثابت میکنن. ما میتونیم ریاضیات رو ترکیبی از استدلال منطقی و محاسبه کمی توصیف کنیم. ریاضیات یک ابزار ضروری توی خیلی از زمینه‌های حیاتی مثل علوم طبیعی، مهندسی، پزشکی و علوم اجتماعیه.

علاوه بر اینها، ریاضیات کاربردی شاخه‌ای از ریاضیاته که به کاربرد دانش ریاضی توی سایر زمینه‌ها و اکتشافات جدید ریاضی میپردازه. بیشتر فعالیت‌های ریاضی شامل کشف و اثبات ویژگی‌های اشیاء انتزاعی با استدلال محضه.

ریاضیات شاخه‌های زیادی داره، مثل حساب، هندسه، نظریه اعداد، جبر و ریاضیات گسسته. توی این موارد نظریه اعداد با اعداد طبیعی سر و کار داره، درحالیکه هندسه با اشکالی مثل خطوط، زوایا و دایره‌ها سر و کار داره. از طرف دیگه جبر روی فرمول بندی معادلات و فرمول‌ها تمرکز داره. به طور کلی، همه این شاخه‌های ریاضیات میتونن تو زندگی روزمره به ما کمک کنن.

ریاضیات چیه؟

شباهت بین آمار و ریاضی چیه؟

شباهت این دو یکیش اینه که هم آمار و هم ریاضیات تو خیلی از زمینه‌های مختلف مفید هستن و دومیشم اینه که آمار و ریاضیات از اعداد و ارقام استفاده میکنن.

فرق بین آمار و ریاضی چیه؟

برای اینکه تفاوت‌های بین آمار و ریاضیات رو بهتر بفهمیم باید اونها رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی میکینم:

تفاوت آمار و ریاضیات از نظر تعریفی

آمار مطالعه جمع‌آوری، توصیف، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌هاس، درحالیکه ریاضیات علمی انتزاعیه که شامل موضوعاتی مثل اعداد، فرمول‌ها و ساختارهای مرتبط، اشکال و فضاهایی که در اونها قرار دارن و کمیت‌ها و تغییرات اونها رو شامل میشه.

تفاوت آمار و ریاضیات از نظر زیر مجموعه‌ها

دو زیرمجموعه اصلی آمار، آمار توصیفی و آمار استنباطی هستنن. درحالیکه ریاضیات چندین زیرمجموعه مثل حساب، هندسه، جبر و نظریه اعداد داره.

تفاوت آمار و ریاضی از نظر کاربرد اونها

هرچند آمار توی زمینه‌هایی مثل تجارت، علوم انسانی، کارهای دولتی و فرایند تولید استفاده میشه، اما ریاضیات در بسیاری از زمینه‌ها مثل علوم طبیعی، مهندسی، پزشکی و علوم اجتماعی استفاده میشه.

تفاوت ریاضی و آمار از نظر نمایندگی در نمونه‌های مختلف

توی آمار، رفتارهای مشاهده شده گروه‌های کوچک برای نتیجه‌گیری در گروه‌های بزرگ‌تر در نظر گرفته میشه، درحالیکه توی ریاضیات، رفتار گروه‌های کوچک برای نتیجه‌گیری توی گروه‌های بزرگ‌تر در نظر گرفته نمیشه.

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

آمار ریاضیات
آمار مطالعه جمع‌آوری، توصیف، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌هاس ریاضیات علمی انتزاعیه که شامل موضوعاتی مثل اعداد، فرمول‌ها و ساختارهای مربوطه، اشکال و فضاهایی که توی اون قرار دارن و کمیت‌ها و تغییرات اونها میشه.
دو زیرمجموعه اصلی اون: آمار توصیفی و آمار استنباطی هستن دارای چندین زیرمجموعه مثل حساب، هندسه، جبر و نظریه اعداد میشه
تو زمینه‌هایی مثل کسب و کار، علوم انسانی، کارهای دولتی و تولید استفاده میشه تو خیلی از زمینه‌ها مثل علوم طبیعی، مهندسی، پزشکی و علوم اجتماعی استفاده میشه
در آمار رفتارهای مشاهده شده گروه‌های کوچک‌تر برای نتیجه‌گیری توی گروه‌های بزرگتر در نظر گرفته میشه تو ریاضیات رفتار گروه‌های کوچک‌تر در نتیجه‌گیری برای گروه‌های بزرگ‌تر در نظر گرفته نمیشه

جمع‌بندی

ریاضیات یک علم انتزاعیه که به درک فضا، اندازه‌گیری و مطالعه کیفیت اونها تمرکز داره، درحالیکه آمار شاخه‌ای از علوم کاربردیه که بر جمع‌آوری، مرتب‌سازی و نمایش داده‌ها تمرکز میکنه. پس این نکته این تفاوت اصلی بین ریاضیات و آماره.

به نظر شما فرق ریاضی و آمار که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت آمار و ریاضی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

pediaa.com

۵/۵ - (۳ امتیاز)