ولت و وات دو اصطلاح رایج و کلیدی توی مهندسی برق و الکترونیک هستن. بیشتر اوقات افراد مبتدی یا کسانی که تازه شروع به یادگیری علوم برق و الکترونیک کردن با شنیدن این دو اصطلاح گیج میشن. هرچند این دو اصطلاح شبیه به هم هستن، ولی با همدیگه متفاوتن. تفاوت بین وات و ولت میتونه به ما کمک کنه تا اصول اولیه برق و الکترونیک رو بهتر درک کنیم و ویژگی‌های اونها رو به طور کامل بدونیم. حالا ما توی این مقاله از سایت دیفرتو تفاوت وات و ولت رو بررسی میکنیم.

وات چیه؟

وات واحد اندازه گیری قدرته که توی اون یک وات (W) نرخ انجام کار بر حسب زمانه که یک آمپر (A) جریان از طریق اختلاف پتانسیل الکتریکی یک ولت (V) شارش پیدا میکنه. یعنی توی یک زمان خاص کار الکتریکی انجام میشه، به همین خاطر زمانی که جریانی به اندازه یک آمپر از اختلاف پتانسیل یک ولت عبور می‌کند، وات نامیده میشه.

ولت چیه؟

ولت یک واحد پتانسیل الکتریکیه که به اون نیروی الکتریکی هم میگن. این واحد اختلاف پتانسیل بین دو نقطه از یک سیم رساناس که جریان ثابت ۱ آمپر رو داره و یعنی توان تلف شده بین این نقاط برابر با ۱ وات هست. به طور خلاصه اندازه گیری اختلاف پتانسیل در دو ترمینال یک سیم رسانا رو ولت میگن.

فرق بین وات و ولت چیه؟

در ابتدا با توجه به توضیحات بالا، برای اینکه تفاوت وات و ولت رو راحت‌تر بشناسین، ویژگی‌های اونها رو یکجا به طور مختصر توی جدول مقایسه‌ای زیر جمع کردیم:

مبنای مقایسه وات ولت
تعریف این در SI واحد توانه. این در SI واحد اختلاف پتانسیل و EMF هست.
فرمول وات = جریان x ولت ولت = (انرژی پتانسیل)/(شارژ)
واحد چیه قدرت (توان) نیروی الکتروموتور و اختلاف پتانسیل
نماد W V
مشکل در اندازه گیری خوندن وات دشواره چون به مقادیر ولتاژ و جریان نیاز داره. خوندن ولت خیلی آسونه.
اندازه گیری وات اندازه گیری واقعی‌تری برای Power (توان) ارائه میده ولت بخش کوچکی از ولتاژ منبع تغذیه رو توصیف میکنه
دستگاه اندازه گیری Power Meter (توان سنج) ولت متر
واحد پایه KgM2A-1S-3 KgM2S-3

جزئیاتی درباره وات و ولت

بعد از یادگیری تفاوت بین وات و ولت، مهمه که جزئیات وات و ولت رو به طور کامل بدونین.

وات واحد SI برای قدرته. ما میتونیم وات رو به‌عنوان کل انرژی مصرف شده توسط دستگاه‌ها توی یک ثانیه تعریف کنیم. انرژی مورد نیاز یک آمپر جریان برای عبور از اختلاف پتانسیل یک ولت یک وات نامیده میشه. وات از نام مخترع اسکاتلندی جیمز وات گرفته شده و سی ویلیام زیمنس در ابتدا این واحد رو پیشنهاد کرد. 

حاصلضرب ولتاژ و جریان رو توان میگن، پس برای اندازه گیری توان بر حسب وات به هر دو ولت و آمپر نیازه. توان با نسبت مربع ولتاژ به مقاومت و با حاصلضرب مقاومت و مجذور جریان متناسبه. شرایطی وجود داره که شامل توان خیلی زیاد یا خیلی کمه، معمولاً از ضرب کننده‌های پیشوند برای به دست آوردن واحدهای قدرت استفاده میشه. 

با افزایش سرعت تابش توان، یک کیلووات برابر با ۱۰۰۰ واته. یک مگاوات برابر با ۱۰۶ واته که یک گیگاوات برابر با ۱۰۹ واته. با کاهش توان، یک میلی وات برابر با ۰.۰۰۱ واته و یک میکرووات برابر با ۶ تا ۱۰ واته و همچنین یک نانووات برابر با ۹ تا ۱۰ واته.

انرژی مصرف شده توسط الکترون‌هایی که از یک سر به سر دیگه حرکت میکنن رو با ولت اندازه گیری میکنن. به طور نمادین حرف V نشان دهنده اونه و ابزار الکتریکی به اسم ولت متر اون رو اندازه گیری میکنه. ولت زیر واحدهای مختلفی مثل میکروولت، میلی ولت، کیلوولت و غیره داره.

ولت برابر با اختلاف پتانسیل بین دو نقطه توی یک رساناس که یک آمپر جریان داره. اختلاف پتانسیل توی مقاومت یک اهم وقتی که یک آمپر از اون رسانا عبور میکنه، ولت معادل نامیده میشه. ولت به افتخار فیزیکدان ایتالیایی الساندرو ولتا نام گذاری شد. اون مشخص کرده بود که مهمترین جفت فلز غیرمشابه برای تامین برق روی و نقره هستن. ما این واحدها رو مطابق با قانون اهم تعریف میکنیم که توی اون مقاومت برابره با نسبت پتانسیل به جریانه. پس به طور کلی واحدهای مربوطه یعنی اهم، ولت و آمپر به طور جهانی برای بیان کمیت‌های الکتریکی استفاده میشن.

جمع‌بندی

رابطه بین وات و ولت متناسبه یعنی وات با ولت نسبت مستقیم داره. به این معنیه که وقتی توان الکتریکی بر حسب وات افزایش پیدا میکنه، پتانسیل الکتریکی هم بر حسب ولت افزایش پیدا میکنه و جریان الکتریکی رو ثابت نگه میداره. با کاهش توان الکتریکی بر حسب وات، پتانسیل الکتریکی هم بر حسب ولت کاهش پیدا میکنه تا جریان الکتریکی ثابت بمونه.

به نظر شما فرق وات و ولت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت وات و ولت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.toppr.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)