خیلی‌ها براشون سواله که آیا وب‌سایت و پورتال دوتا اصطلاح کاملا متفاوتن یا نه. باید بگیم که بله با هم متفاوتن ولی بازهم بین این دو یک نوع همبستگی و ارتباط وجود داره. وب‌سایت و پورتال هر دو یک رابط کاربری مبتنی بر وب هستن. به این معنی که یک وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات وب هست درحالیکه یک پورتال به‌عنوان دروازه‌ای به وب جهانی عمل میکنه و خدمات زیادی رو ارائه میده. به زبان ساده‌تر میتونیم بگیم که تقریبا همه سازمان‌ها وب‌سایت دارن و در طرف دیگه هم یک پورتال معمولا کاربر محوره یعنی که کاربر احتمالاً میتونه اطلاعات و داده‌های خودش رو توی اون ارائه بده یا دریافت کنه. برای اینکه تفاوت وب‌سایت و پورتال رو بهتر درک کنین این مقاله از سایت دیفرتو رو حتما مطالعه بکنید.

وب‌سایت چیه؟

وب‌سایت یک آدرس اینترنتی یا گروهی از صفحات وبه که در مکانی توی یکی از سرورهای اینترنت قرار داره و از طریق یک آدرس وب قابل دسترسی هست. محتوای یک وب‌سایت در سطح جهانی قابل مشاهدس و به صورت عمومی استفاده میشه، یعنی برای افراد مختلف یکسان باقی میمانه و به یک صورت نمایش داده میشه. کاربرها برای دسترسی به وب‌سایت نیازی به ورود به سیستم ندارن و تنها با ورود به صفحه وب به محتویات اون دسترسی پیدا میکنن. کاربر میتونه چند کار خاص مثل مشاهده اطلاعات، دانلود اطلاعت و ارسال پیام به وب‌سایت رو انجام بده و وب‌سایت از اون پشتیبانی میکنه اما این وب‌سایت‌ها اجازه بارگذاری اطلاعات یا تغییر اونها رو فقط به ادمین سایت میده نه کاربرهای بازدید کننده از اون سایت.

یک وب‌سایت میتونه به طور خاص برای معرفی یک صنعت، یک محصول خاص یا خدمات خاصی استفاده بشه. این وب‌سایت ها معمولا برای آموزش به بازدیدکننده‌ها به کار گرفته میشن، یا برای بازدید از یک صنعت و نشان دادن محصولات، خدمات یا اطلاعات یک سازمان مورد استفاده قرار میگیرن. توی این حالت از پایگاه داده شخصی سازی شده استفاده نمیشه و وب‌سایت معمولاً به اون ارجاع نمیده.

پورتال چیه؟ 

پورتال وب یک سیستم مدیریت اطلاعات معمولیه که امکاناتی رو برای سازمان‌ها یا شرکت‌ها ایجاد میکنه تا به موجب اون امکان ساخت، اشتراک گذاری، تبادل و استفاده مجدد از اطلاعات فراهم بشه. در واقع پورتال یک مکان خصوصی توی اینترنته که از طریق یک URL منحصر به فرد (آدرس وب) و معمولا یک شناسه یا نام کاربری و رمز عبور قابل بازیابی، در دسترس قرار میگیره. محتوای پورتال وب توسط سیستم امنیتی محافظت میشه و مختص کاربره، البته رابط کاربری پورتال‌ها میتونن عمومی یا خصوصی باشن. 

پورتال به خاطر این ویژگی‌هاش اجازه میده تا به نقش‌های کاربری متعددی دسترسی داشته باشین. محتواها توی یک پورتال وب مرتباً تغییر میکنن، یعنی پورتال یک فضای کاملا پویا هست که همیشه در حال بروزرسانی اطلاعاتشه. نحوه نمایش یک محتوا یا یک اطلاعات خاص برای هر فردی بسته به تنظیمات و سمت اعضای گروه متفاوته و میتونه تغییر کنه. 

به این نکته توجه کنین که توی یک پورتال مطالب از منابع مختلف و متنوع جمع آوری شده. درکل پورتال‌ها به دو دسته اصلی زیر تقسیم بندی میشن: 

  • پورتال‌های افقی (پورتال‌های سازمانی افقی): پورتال‌های افقی شبیه یک وب‌سایت معمولی هستن که سعی دارن هر نوع خدماتی رو که ممکنه کاربرها (چه کاربر بازدید کننده و چه کاربر دارای اکانت) به اون نیاز داشته باشن رو ارائه بده.
  • پورتال‌های عمودی (پورتال‌های سازمانی عمودی): پورتال‌های عمودی به روش کاربر محور تنظیم شدن و براساس ارائه خدمات به کاربرهای دارای اکانت کار میکنن و اطلاعاتی رو ارائه میدن که فقط مختص سازمان هست.

فرق بین وب‌سایت و پورتال چیه؟

فرق کلیدی بین وب‌سایت و پورتال در اینه که وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات وب به هم پیوسته هستن که توسط یک دامنه یا هاست اینترنتی میزبانی میشن و از طریق یک آدرس وب قابل دسترسین. در حالیکه پورتال یک وب‌سایته که به صورت سفارشی ساخته شده یعنی سرور مخصوص و محافظت شده خودش رو داره و شامل دامنه وسیعی از اطلاعات مختلف یک ارگان یا سازمانه که این منابع به طور مداوم به روز رسانی میشن.

یک فرق دیگه اونها اینه که یک پورتال معمولاً کاربر محوره و برای تبادل اطلاعات کاربر با یک سازمان خاص ایجاد شده در حالیکه یک وب‌سایت متعلق به یک سازمان یا شرکت هست که فقط برای ارائه و معرفی خدمات و محصولات اون سازمان به همه بازدید کننده‌ها استفاده میشه.

به طور کلی میشه گفت که هیچ ارتباطی بین وب‌سایت و کاربر وجود نداره. ولی در طرف مقابل کاربر میتونه با پورتال تعامل داشته باشه یعنی اطلاعات دریافت و بارگذاری کنه. این نکته رو بدونین که یک وب‌سایت میتونه شامل اطلاعات چندین حوزه مختلف باشه و فقط یک حوزه خاص رو پشتیبانی نکنه ولی پورتال اینطوری نیست چون به یک سیستم مدیریت دانش یا اطلاعات یک سازمان خاص مربوط میشه.

فرق بین وب‌سایت و پورتال چیه؟

جدول تفاوت وب‌سایت و پورتال

در آخر باید بگیم که اطلاعات توی یک پورتال به طور مرتب به روز میشن. ولی منابع اطلاعاتی توی یک وب‌سایت به ندرت یا دیر به دیر به روز میشن. توی این بخش سعی کردیم تفاوت وب‌سایت و پورتال رو به صورت خلاصه و یکجا توی جدول زیر بیاریم که درک اون برای شما راحت‌تر بشه: 

مبنای مقایسه وب‌سایت پورتال
اساس این یک مکان توی اینترنته که معمولاً از طریق URL به اون دسترسی پیدا میکنن. این یک نقطه دسترسی واحد رو فراهم میکنه که توی اون ترافیک داده اون به مجموعه مناسبی از کاربرها محدود میشه.
ویژگی‌ها متعلق به یک سازمان کاربر محوره
اثر متقابل کاربر نمیتونه با وب‌سایت به راحتی تعامل داشته باشه. یک ارتباط دو طرفه بین کاربر و پورتال وجود داره
ویژگی لزوماً یک حوزه دانشی نیست بیشتر به عنوان دروازه ورود به حوزه یک دانش خاص عمل میکنه
نحوه مدیریت به روز رسانی منابع اطلاعاتی به ندرت یا کند انجام میشه به روز رسانی منابع اطلاعاتی به صورت منظم انجام میشه

جمع‌بندی

به طور خلاصه برای جمع‌بندی کردن باید این موضوع رو تکرار کنیم که یک وب‌سایت و یک پورتال هر کدوم بر اساس اطلاعات شخصی‌سازی‌شده خودشون، دسترسی سریع بازدید کننده‌ها به اطلاعات، به روز رسانی اطلاعات و امکان تبادل اون اطلاعات متمایز میشن. در این حالت میشه گفت یک پورتال امکانات بیشتری رو ارائه میده چون پورتال امکان تبادل اطلاعات شخصی‌سازی‌شده و تصحیح اون رو برای کاربرها فراهم میکنه ولی وب‌سایت به این شکل عمل نمیکنه.

به نظر شما فرق وب‌سایت و پورتال که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت وب‌سایت و پورتال می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

techdifferences.com

چقدر راضی بودی؟!