تفاوت اصلی بین خوناشام و گرگینه در اینه که تبدیل یک خون آشام از انسان به خون آشام میتونه در هر زمانی اتفاق بیوفته اما تبدیل یک انسان به گرگ توی یک روز که ماه کامله اتفاق میوفته. اما اینها تنها فرق خون آشام و گرگینه نیست. اگه میخواین تفاوت خون آشام و گرگینه رو بدونین این مطلب از سایت دیفرتو رو تا آخر دنبال کنین.

خون آشام (vampire) چیه؟

خون آشام موجودی افسانه‌ای توی ادبیاته. داستان‌های اون توی خیلی از فرهنگ‌ها یافت میشه. اصطلاح «خون آشام» پس از قرن هجدهم زمانی که خیلی از خرافات خون آشام از بالکان و اروپای شرقی به اروپای غربی اومدن، رایج شد. خون آشام‌ها انسان‌ها رو دنبال میکنن و از خون اونها تغذیه میکنن، اونها پوست سردی دارن.

اعتقاد بر اینه که یک خون آشام جاودانس و پیر نمیشه. با این حال، بعضی چیزها مثل نور خورشید، میخ چوبی و سیر میتونه اونها رو از بین ببرن. طبق بعضی داستان‌ها، خون آشام‌ها میتونن شکل خودشون رو به خفاش‌ها تغییر بدن و همچنین میتونن پرواز کنن. خون آشام‌ها روی تغییر شکل خود کنترل دارن. خون آشام‌ها در برابر اشیاء مقدس مثل صلیب‌ها و آب مقدس آسیب‌پذیر هستن. توی داستان‌های مدرن غربی، اگه خون آشامی، خون یک خون آشام دیگه‌ای رو بنوشه، فردی که توسط اونها خونش خورده شده، تبدیل به خون آشام میشه.

الگوی خون آشام به طور ویژه‌ای با رمان خون آشام جان پولیدوری (در سال ۱۸۱۹) ایجاد شد. این رمان، الهام‌بخش آثاری مثل وارنی خون آشام و سپس دراکولا اثر برام استوکر بود. دراکولا نوشته برام استوکر اساس اکثر داستان‌های مدرن خون آشام در نظر گرفته میشه. در نیمه دوم قرن بیستم، رمان‌های حماسی خون آشام‌های زیادی مثل تواریخ خون آشام آن رایس وجود داره.

در بین داستان‌های امروزی، خون آشام‌ها توی خیلی از سریال‌های عاشقانه تاریک و ماوراء الطبیعه به عنوان ضد قهرمان دلسوز ظاهر میشن. از جمله این مجموعه‌ها عبارتند از: The Vampire Academy، Twilight، Anita Blake: Vampire Hunter و True Blood. تصویر یک خون آشام مردی سرد و رنگ پریده با چشمان قرمز در شنل است که با نگاه خیره وحشتناک میخنده.

گرگینه چیه؟

Werewolf یا گرگینه موجودی کلاسیک در ژانر وحشته که شب رو در ماه کامل پرسه میزنه و هر چیز و هر کسی که از مسیرش عبور کنه رو میکشه. واژه گرگ از انگلیسی قدیم were or were به معنی «انسان» و نیای انگلیسی مدرن «Wulf» گرفته شده. گرگینه با نور ماه کامل مجبور به تغییر شکل میشه و هیچ کنترل یا حافظه‌ای از اقدامات انجام شده در طول تحولاتش نداره.

اون رو مردی میدونن که بدنش به بدن گرگ جهش پیدا میکنه. از طریق گاز گرفتن یا خراش توسط گرگینه یعنی از طریق انتقال بزاق گرگینه به جریان خون، فرد مجروح تبدیل به گرگینه میشه و این اتفاق غیر قابل درمان و غیر قابل کنترله. البته فرد میتونه یک گرگینه متولد شده باشه یعنی از پدر یا مادر گرگینه متولد شده باشه.

گرگینه‌ها هم یک شخصیت اساطیرین، اونها در ماه کامل میتونن با گاز گرفتن گرگینه دیگه‌ای اونو تبدیل به گرگ کنن. Werewolf قدرت فوق بشری دارن همچنین سرعت بالا، چابکی، توانایی‌های احیاء‌کننده، هماهنگی و توانایی‌های عالی تو ردیابی دارن. گفته میشه که گرگینه‌ها نشون‌دهنده جادوگری هستن. برای کشتن یک گرگینه، باید با چیزی از جنس نقره به سر یا قلب اون ضربه بزنن یا شلیک کنن.

تیراندازی به گرگینه ممکنه ایمن‌تر باشه چون خطر گاز گرفتن کمتر میشه. موجودی کلاسیک در ژانر وحشته که شب رو در ماه کامل پرسه میزنه و هر کسی و هر چیزی رو که از مسیرش عبور کنه رو از بین میبره. گرگینه‌ها خودشون رو به گرگ‌های انسان نما تبدیل میکنن اما نمیتونن به حالت انسانی خودشون برگردن. اونها با طبیعت خون دوست و خوی وحشی خودشون شناخته میشن و هیچ کنترلی روی رفتار خودشون ندارن.

گرگینه چیه؟

فرق بین خون آشام و گرگینه چیه؟

خون آشام‌ها و گرگینه‌ها هر دو موجودات افسانه‌ای هستن. اونها قوی‌ترین و ماندگارترین اسطوره‌های جامعه غربی هستن. هم خون آشام‌ها و هم گرگینه‌ها از خون موجودات زنده تغذیه میکنن. خون آشام‌ها پیر نمیشن و جاودانه هستن. با این حال، بعضی چیزها مثل نور خورشید، میخ چوبی و سیر میتونن اونها رو از بین ببرن. گرگینه‌ها فانی هستن و سن اونها درست مثل انسانه. خون آشام‌ها و گرگینه‌ها میتونن شکل خودشون رو تغییر بدن، اونها شکل خودشون رو از انسان به حیوان تغییر میدن و همچنین خون آشام‌ها روی تغییر شکل خودشون کنترل دارن.

اونها میتونن پرواز کنن یا توی بعضی داستان‌ها به خفاش تبدیل بشن. گرگینه‌ها نمیتونن از تغییر شکلشون جلوگیری کنن، وقتی ماه کامل باشه اونها در حضور ماه شکل خودشون رو از انسان به گرگ تغییر میدن. خون آشام‌ها و گرگینه‌ها توی ادبیات مجموعه‌ای از ویژگی‌های شخصیتی متمایز دارن. خون آشام‌ها هم به صورت تلویهی و هم به معنای واقعی کلمه سرد هستن. گرگینه‌ها پوست گرمی دارن چون خون در رگ های اونها جریان داره.

خون آشام‌ها در برابر اشیاء مقدسی مثل صلیب‌ها و آب مقدس آسیب پذیر هستن. گرگینه‌ها در برابر همه سلاح‌های نقره‌ای مثل گلوله‌های نقره آسیب پذیرن. خون آشام‌ها برای زنده موندن به وعده‌های غذایی منظم خون تازه انسان نیاز دارن. اما رژیم غذایی یک گرگینه مثل یک انسان طبیعیه ولی، طبیعت خونی وحشی داره. در داستان‌های مدرن غربی اگه خون آشامی خون، خون آشام دیگه‌ای رو بنوشه، یک فرد دیگه‌ای که یکی از این دو خونش رو خوردن تبدیل به خون آشام میشه. اما برای گرگینه‌ها توی ماه کامل گرگینه‌ها میتونن با گاز گرفتن فرد دیگه‌ای اون رو تبدیل به گرگینه کنن.

سایر تفاوت خون آشام با گرگینه

بین خون آشام و گرگینه چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۶ مورد زیر توضیح دادیم:

  1. خون آشام پیر نمیشه و جاودانس، درحالیکه گرگینه فانیه و سنش دقیقاً مثل انسانه.
  2. خون آشام روی تغییر شکل خودش کنترل داره. درحالیکه گرگینه هیچ کنترلی روی تغییر شکل خودش نداره.
  3. اعتقاد بر اینه که خون آشام تبدیل یک خفاش رو به عهده میگیره. درحالیکه اعتقاد بر اینه که گرگینه تبدیل به یک گرگ رو به عهده میگیره.
  4. خون آشام‌ها در برابر اشیاء مقدس مثل صلیب‌ها و آب مقدس آسیب‌پذیر هستن، درحالیکه گرگینه‌ها در برابر تمام سلاح‌های ساخته شده از نقره آسیب پذیر هستن.
  5. رژیم غذایی یک خون آشام خون انسانه، درحالیکه رژیم غذایی یک گرگ مثل انسانه.
  6. خون آشام‌ها پوست سردی دارن و برعکس گرگینه‌ها پوست گرمی دارن.

جدول تفاوت تفاوت خون آشام و گرگینه

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های خون آشام و گرگینه رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه خون آشام گرگینه
تعریف موجودی جاودانه در قالب یک انسان موجودی فانی به شکل یک گرگ
ظاهر پوست رنگ پریده، نیش، قرمزی چشم گرگیه که کمی شکم داره
قدرت جاودانگی، حواس تقویت شده آسیب‌ناپذیری، سرعت زیاد
نقطه ضعف نور خورشید، صلیب، سیر، میخ چوبی سلاح‌هایی از جنس نقره
رژیم غذایی خون گوشت پخته یا خام

جمع‌بندی

خون آشام و گرگینه هر دو شخصیت‌های اسطوره‌ای معروفی هستن که توی داستان‌های امروزی شهرت زیادی دارن. هر دو شخصیت توی ادبیات جایگاه خودشون رو دارن اما توی ویژگی‌های خودشون از همدیگه متمایز هستن.

به نظر شما فرق خون آشام و گرگینه که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت خون آشام و گرگینه می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.difference.wiki

۴.۷/۵ - (۲۳ امتیاز)