انیمه و کارتون دو نوع از هنرهای تجسمی پرطرفدار هستن. خیلی از مردم این اصطلاحات رو به جای همدیگه استفاده میکنن و اونها رو با هم اشتباه میگیرن و نمیدونن که اونها چیزهای کاملا متفاوتی هستن. برای درک کامل اونها، مهمه که بدونین این دو چقدر با همدیگه فرق دارن و چه چیزی اونها رو متمایز و در عین حال سرگرم کننده کرده. با ما از سایت دیفرتو همراه باشین تا تفاوت انیمه و کارتون رو بدونین.

انیمه چیه؟

Anime که از کلمه فرانسوی dessin anime سرچشمه گرفته به اون دسته از فیلم‌ها یا سریال‌های انیمیشنی گفته میشه که عمدتاً توی ژاپن تولید و ساخته میشن. اگه از یک فرد معمولی در مورد این اصطلاحات سؤال بشه، پاسخ خیلی رایجی میده و فقط میگه این‌ها یعنی Anime و Japan دو اصطلاح کاملاً مشترکن.

توی سال ۱۹۸۰ بود که این شکل از هنر تجسمی در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت. سفید برفی و هفت کوتوله دو فیلم از این دست سرگرمین که دربرگیرنده این هنر خاص هستن و اولین بار در خارج از ژاپن به نمایش درآمدن. فرض بر اینه که این هنر الهام گرفته و برگرفته شده از کتاب Manga هست که یک کتاب خیلی محبوب در بین مردم ژاپنه.

وجه تمایز این هنر از هنرهای دیگه اینه که به مسائل جدی اشاره میکنه و ایده‌های جدی و پیچیده رو به صورت سرگرمی به تصویر میکشه. این مسائل میتونه مربوط به انسان، سلامت، محیط زیست و هر چیز دیگه‌ای باشه. منشأ انیمه ژاپنه و حالا پاش تو کشورهایی مثل آمریکا و … باز شده.

کارتون چیه؟

کارتون یک کلمه توی زبان انگلیسیه و به هنر بصری اشاره داره که به اشکال خاصی از انیمیشن غیرواقعی یا نیمه واقعی اشاره میکنه. این کلمه از دو کلمه Cartone (ایتالیایی) و Karton (هلندی) گرفته شده. از طرفی این کلمات به کاغذ یا مقوای سنگین اطلاق میشن.

کارتون برخلاف انیمه، به موضوعاتی اشاره میکنه که ماهیت کمتری جدی رو دارن و عموماً با ارائه طنز یا شوخی به مردم ساخته میشن. این شکل از هنر عمدتاً از ایالات متحده سرچشمه گرفته و حالا تقریباً توی تمام کشورهای بزرگ در سراسر جهان تولید میشه. کارتون برای اولین بار به صورت نقاشی‌ها و طرح‌های دو بعدی دیده شد. کاریکاتورها نه تنها توی تلویزیون یا رسانه‌های الکترونیکی بلکه توی رسانه‌های چاپی هم استفاده میشدن. خیلی از کاریکاتوریست‌ها توی روزنامه‌ها، مجلات و … کاریکاتور یا کارتون میکشن.

فرق بین انیمه و کارتون چیه؟

تفاوت بین انیمه و کارتون در اینه که اولی به فیلم‌ها یا سریال‌های انیمیشنی اشاره میکنه که عمدتاً توی ژاپن تولید میشن، درحالیکه دومی به هنر انیمیشن نامشخصی اشاره میکنه که به قصد بیرون آوردن طعنه یا طنز ساخته شده. جدای از این ویژگی، ویژگی‌های زیاد دیگه‌ای هم وجود داره که این دو رو از همدیگه متمایز میکنه. برای درک کامل این دو نوع انیمیشن، دونستن تفاوت‌هاشون خیلی مهمه که در ادامه به اونها میپردازیم.

انیمه چیزی نیست جز انیمیشنی که به مردم ژاپن تعلق داره. انیمه مرزها و محدودیت‌های خاص خودش رو داره که به ویژگی‌های درونی و بیرونی شخصیت‌ها اضافه شده. توی خیلی از فرهنگ لغت‌های رایج آورده شده که انیمه شکلی از هنرهای بصریه و از ژاپن سرچشمه گرفته. ولی به مرور زمان برای خودش به یک ژانر تبدیل شده و خیلی سریع و موثر دنیا رو در بر گرفته.

درحالیکه کارتون، شکل دیگه‌ای از هنرهای تجسمیه که میتونه به صورت نقاشی، طراحی یا کاریکاتور باشه. هدف اصلی پشت اون ایجاد لبخند یا طنز تو ذهن بیننده‌هاس. این‌ها در بین بچه‌ها و همچنین توی روزنامه‌ها، کتاب‌ها یا مجله‌ها خیلی محبوبن، چون اتفاقاً روشی بسیار سبک و ساده اما تأثیرگذار برای بیان عقاید یا باورها هستن.

برای اینکه تفاوت انیمه و کارتون رو بیشتر بشناسیم در زیر به ۵ نکته مهم این تفاوت‌ها اشاره کردیم:

  1. Anime مخفف و شکل نیمه واقع گرایانه‌ای از انیمیشنه که توی فیلم‌ها، سریال‌ها و غیره استفاده میشه. درحالیکه Cartoon شکل غیرواقعی هنر تجسمیه که اتفاقاً متحرکه و مستلزم طنز و شوخیه.
  2. گفته میشه که انیمه نشات گرفته از ژاپنه و بیشتر فیلم‌ها و سریال‌های سبک انیمه فقط توی ژاپن تولید و ساخته میشن. درحالیکه کارتون‌ها عمدتاً از ایالات متحده نشأت گرفتن ولی امروزه تقریباً توی تمام کشورها در سراسر جهان تولید میشن.
  3. انیمه برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ به دنیا معرفی شد، درحالیکه کارتون‌ها فقط از قدیم توی جامعه حضور داشتن.
  4. انیمه اساساً یک فیلم یا سریاله که اتفاقاً نشون دهنده داستانی جدیه. درحالیکه یک کارتون چیزی با ماهیت سبک رو نشون میده و چیزهایی رو به نمایش میذاره که لبخند یا طنز رو ایجاد کنه.
  5. انیمه ماهیت پیچیده‌تری داره، درحالیکه کارتون‌ها ماهیت خیلی سبک و بچه گانه‌ای دارن.

فرق بین انیمه و کارتون چیه؟

 

جدول تفاوت انیمه و کارتون

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های انیمه و کارتون رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه انیمه کارتون
معنی انیمه یک شکل نیمه واقعی از انیمیشنه که توی فیلم‌ها، سریال‌ها و غیره استفاده میشه. کارتون به یک شکل غیرواقع گرایانه از هنر تجسمی اشاره میکنه که اتفاقاً متحرکه و مستلزم طنز و کمدیه.
منشاء در این شکل از هنر نشات گرفته از ژاپنه و بیشتر فیلم‌های این مدلی فقط توی ژاپن تولید و ساخته میشن. این شکل از هنر عمدتاً از ایالات متحده سرچشمه گرفته و حالا تقریباً توی تمام کشورهای بزرگ توی سراسر جهان تولید میشه.
اولین بار در اولین بار تو سال ۱۹۸۰ دیده شد و بعد از اون اهمیت پیدا کرد. برای اولین بار از دوران میانسالی به صورت نقاشی‌ها و طرح‌های دو بعدی دیده شد.
نشون میده یک فیلم یا سریال بر اساس هنر انیمیشنه و اتفاقاً نشون دهنده یک چیزی جدیه. کارتن نشون دهنده چیزی با ماهیت سبکه و چیزهایی رو به نمایش میذاره که لبخند رو ایجاد میکنه.
پیچیدگی ماهیت انیمه ماهیت نسبتاً پیچیده‌تری داره. کارتون در مقایسه با انیمیشن کمتر پیچیدس.

‌جمع‌بندی

خیلی از ما حتما تو دوران کودکی یا حتی توی بزرگسالیمون فیلم‌ها و سریال‌های انیمیشنی از تام و جری گرفته تا حمله تایتان‌ها و … رو دیدیم. مردم ترجیحات متفاوتی در مورد این نوع سرگرمی‌ها دارن، اما این فقط ترجیح ما نیست که اونها رو متفاوت میکنه بلکه ویژگی‌های درونی اونها هم موثره. جدا از اینکه خیلی چیزا باعث میشه ما انیمه و کارتون رو مجزا از هم باور کنیم، اما اونها ویژگی‌ها و تفاوت‌های متایز خودشون رو دارن که ما توی این مقاله سعی کردم این ویژگی‌ها رو به شما بگیم.

به نظر شما فرق انیمه و کارتون که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت انیمه و کارتون می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

۲.۴/۵ - (۱۲ امتیاز)