ورزش یا هنر رزمی به هر نوع مبارزه‌ای اطلاق میشه که تمرین‌های سختی داشته باشه. اونها به دلیل‌های مختلفی مثل دفاع شخصی، مبارزه، ورزش و تناسب اندام، نظم، آرامش، اعتماد به نفس و … انجام میشه. در حال حاضر هنرهای رزمی متنوع و زیادی تو کشورهای مختلف وجود داره و توی اونها هر فردی که ورزش‌های رزمی انجام میده به عنوان یک رزمی کار شناخته میشه. کاراته و جودو مدل‌های مختلفی از هنرهای رزمی هستن که منشاء هر دوی اونها کشور ژاپن هست. کاراته و جودو با هم یکی نیستن ولی تکنیک‌های مشابه زیادی دارن. شما توی این مقاله از سایت دیفرتو می‌فهمین کاراته و جودو چیه و هم میتونین تفاوت بین کاراته و جودو رو تشخیص بدین.

فرق کاراته با جودو چیه؟

تفاوت اصلی بین کاراته و جودو توی نوع هنرهای رزمی اوهاست. کاراته یک هنر رزمی سخت یا محکمه، در حالی که جودو یک هنر رزمی نرم یا منعطف محسوب میشه. کاراته به خاطر تکنیک‌های ضربه‌ایش و جودو به‌خاطر تکنیک‌های پرتابی و گرپلینگش (گلاویز شدن) معروف هستن.

یکی از پر تحرک‌ترین هنرهای رزمی که امروزه توی جهان انجام میشه و طرفدارای زیادی داره کاراته هست. کاراته شامل تعدادی از تکنیک‌های ضربه‌ای مثل لگد، مشت، ضربه آرنج، ضربه زانو و … میشه.

از طرف دیگه، جودو هنر رزمی هست که خود کلمه جودو به “راه ملایم” معنی میشه. این نامگذاری به خاطر تکنیک‌های پرتابی و گریپلینگ محبوب اونه. هدف اصلی جودو پایین آوردن حریف به روی زمین (به اصطلاح خاک کردن) هست.

تو جدول زیر به طور خلاصه توضیحاتی رو به صورت مقایسه‌ای در مورد تفاوت بین جودو و کاراته آوردیم که به درک بهتر شما کمک میکنه.

پارامتر مقایسه کاراته جودو
نوع کاراته یک هنر رزمی سختیه که شامل تکنیک‌های ضربه زدن میشه. جودو یک هنر رزمی نرمیه که شامل تکنیک‌های پرتاب یو گرپلینگ میشه.
شکل مبارزه کاراته یک نوع تهاجمی از هنرهای رزمیه. جودو یک نوع دفاعی از هنرهای رزمیه.
نحوه دریافت امتیازات توی کاراته برای مشت زدن و لگد زدن امتیاز به دست میارین. توی جودو امتیاز برای پرتاب کردن و چنگ زدن به حریف به دست میارین.
هدف از مبارزه هدف کاراته اینه که یک مرد رو به تسلیم در بیارین. هدف جودو به دام انداختن و خسته کردن حریف هست.
انرژی تو کاراته، یک مرد از زمین انرژی میگیره و بر علیه حریف از ضربات هجومی استفاده میشه. تو جودو، یک مرد از حریف انرژی میگیره و اون رو به سمت زمین هدایت میکنه.

کاراته چیه؟

karate یک هنر رزمیه که اصالتا متعلق به کشور ژاپن هست. کاراته اصطلاحیه که از ترکیب دو کلمه «کارا» و «ته» به دست میاد. Kara تو ژاپنی به معنی “خالی” و te به معنای “دست” هست.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت کاراته و کونگ فو چیه؟

کاراته وقتی کنار هم قرار می گیره به “دست خالی” معنی میشه. کاراته تو شرق آسیا توسعه پیدا کرد بعد در قرن هفدهم توی اوکیناوا سیستماتیک شد، بهش نظم دادن و در نهایت تو دهه ۱۹۲۰ به ژاپن اومد.

در حال حاضر، چهار سبک اصلی کاراته یعنی وادو-ریو، شیتو-ریو، شوتوکان و گوجو-ریو تو ژاپن وجود داره.

کاراته یک هنر رزمیه که بدون سلاح انجام میشه. این حرکات شامل مهارت‌های دفاعی با پاها و بازوها، ضربه زدن و لگد زدن میشه. کاراته تقریباً از تمام قسمت‌های بدن فرد به بهترین نحو استفاده میکنه.

همچنین کاراته یک رویکرد مستقیم و تقابل‌گرایانه داره که توی اون شما شجاعانه جلوی حرکات حریف رو میگیرین و با دست‌ها و پاهای خودتون به شدت بهش حمله میکنین و ضربه میزنین. تمرینات و مسابقات کاراته رو به کیهون، کاتا و کومیته تقسیم میکنن.

کاراته چیست؟

کاراته فواید زیادی برای شما داره که شامل موارد زیره:

 • به بهبود سلامت روحی و جسمی فرد کمک میکنه.
 • کمک میکنه اعتماد به نفس و عزت نفس توی شما ایجاد بشه.
 • کاراته به افزایش سطح انرژی و سطح تمرکز کمک میکنه.
 • کاراته به شما کمک میکنه تو حرکات دفاع شخصی استاد بشین.
 • بدن رو تقویت میکنه و به استقامت بدنتون کمک میکنه.

اگر به کاراته علاقه دارید میتونید دو مقاله زیر رو هم بخونید:

جودو چیه؟

جودو نوعی از هنرهای رزمیه که خاستگاه اون هم توی ژاپن هست. تو سال ۱۸۸۲ در Jigoro Kano تکامل پیدا کرد. در ابتدا وقتی که جودو شکل گرفت، فقط یک ورزش عادی حساب میشد، ولی بعداً تو قرن بیستم، به‌عنوان یک هنر رزمی و همچنین یک ورزش المپیکی معرفی شد.

به کسانی که تمرین جودو میکنن جودوکا (Judoka) میگن و به کسانی که جودو رو آموزش میدن سنسی (Sensei) میگن. کیکوگی یک لباس سنتی ژاپنیه و این همون چیزیه که جودوکارا وقت تمرین کردن جودو میپوشن.

امروزه جودو یکی از ورزش‌های پرطرفدار تو کشورهای مختلفه و این استقبال به خاطر تکنیک‌های پرتابی و گریپلینگ محبوب این ورزشه. تو جودو زمین زدن حریف هدف اصلیه پس جودوکارا این کار رو اینطوری انجام میدن که با یکی از دست‌ها و پاهای خودشون برای فشار آوردن و ضربه زدن به حریف استفاده میکنن.

تو این ورزش تنها زمانی برنده اعلام میشه که حریف روی زمین غیر فعال بشه یا پشتش کامل با تشک برخورد کنه.

جودو فقط یک ورزش نیس بلکه شیوه زندگی رو به جودوکارها آموزش میده. خیلی از مراکز آموزشی، مدارس راهنمایی و دبیرستان و دانشگاه‌ها جودو رو به بخشی از دروس تربیت بدنی خودشون تبدیل کردن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت چاپستیک ژاپنی، چینی و کره ای چیه؟

جودو فواید زیادی برای شما داره که شامل موارد زیره:

 • به افزایش قدرت بدنی و انعطاف‌پذیری کمک میکنه.
 • زمان عکس العمل رو تقویت میکنه.
 • به هماهنگی عالی بین اعضای بدن کمک میکنه.
 • به ایجاد اعتماد به نفس کمک میکنه.
 • به تقویت آمادگی جسمانی کمک میکنه.

جدا از فوایدی که برای بدن داره، جودو به ورزشکارها کمک میکنه تا بر ترسشون غلبه کنن، احساسات و عواطف خودشون رو کنترل کنن، ماهیت مسابقه دادن رو بفهمن و رابطه معناداری با دیگران ایجاد کنن.

جودو

تفاوت اصلی کاراته و جودو چیه؟

فرق اصلی بین کاراته و جودو شامل ۵ مورد زیر میشه:

 1. کاراته یک هنر رزمی محکم و خشنیه که شامل تکنیک‌های ضربه‌ای میشه، در حالی که جودو یک هنر رزمی نرم و منعطفیه که شامل تکنیک‌های پرتابی و گرپلینگ میشه.
 2. هدف کاراته ضربه زدن به طرف مقابله تا وقتی که تسلیم بشه، در مقابل هدف جودو به دام انداختن و خسته کردن حریف هست.
 3. در کاراته، فرد باید به حریف خودش لگد و مشت بزنه، در حالی که در جودو، فرد حریف خودش رو مهار میکنه و به زمین میزنه.
 4. مبارزه زمینی، یعنی روی زمین و زمین زدن حریف بخشی از کاراته نیس، در حالی که بخش مهمی تو جودو هست.
 5. کاراته یک شکل تهاجمی از هنرهای رزمیه، در حالی که جودو یک شکل دفاعی از هنرهای رزمیه.

سخن پایانی

کاراته و جودو دو نقطه کاملا متفاوت از هنر مبارزه رو نشون میدن. تو کاراته باید به شدت به حریف حمله کرد و بدون ترس با دست و پا جلوی حرکات اون رو بگیری، برعکس اون جودو هست که با نگرشی ملایم‌تر انجام میشه، هیچ کمبود قدرتی تو این ورزش معنی نداره.

تو کاراته، تمرین‌کننده به حریف حمله میکنه در حالی که جودوکار سعی میکنه حریف رو پرتاب کنه. همچنین لازمه بگیم که هدف کاراته اینه که بدن فرد رو چنان سفت کنه که بتونه ضربه اشیاء محکمی مثل چوب، آجر و یا حتی شکستن اونها رو تحمل کنه.

امروزه کاراته و جودو توسط ورزشکارانی از هر ملیت، سن، جنسیت و … به رسمیت شناخته شده و قهرمان‌های به نامی تو این دو رشته فعالیت میکنن. این دوتا ورزش به‌عنوان یک شکل از هنر رزمی در نظر گرفته شدن.

در نگاه اول هنرهای رزمی برای دفاع شخصی انجام میشه، ولی امروزه اونا رو برای بسیاری از مزایای دیگشون مثل قدرت ذهن و جسم تمرین میکنن.

به نظر شما فرق بین کاراته و جودو که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت جودو و کاراته می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.askanydifference.com

۴.۳/۵ - (۱۰ امتیاز)