تشخیص مدرک DBA از MBA براتون سخته؟ میتونه گیج‌کننده باشه و ممکنه خیلی شبیه هم بنظر برسن ولی چندتا تفاوت واضح بین این دوتا وجود داره. توی این مقاله از سایت دیفرتو، با یه توضیح ساده درباره جزئیات هرکدوم از این مدارک شروع می کنیم. بعد در ادامه تفاوت DBA و MBA را به شما میگیم.

مدرک MBA (کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار) چیه؟

دانشجوهای MBA (کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار – Master of Business Administration)  با مطالعه مقالات مجله‌های علمی و کتابهای درسی موجود، درباره شیوه‌های رایج بازرگانی و نظریه‌های بازرگانی مطالبی یاد می‌گیرن. با این روش، اونا با موضوعات و استراتژی‌های جدید آشنا میشن، از جمله مدیریت تعارض‌ها، جهانی‌سازی کسب و کار، تکنولوژی و پیش‌بینی بازرگانی.

برنامه‌های آموزشی MBA می‌تونن بازه متنوعی از گرایش‌ها رو ارائه بدن که به دانشجوها اجازه میده توی یه زمینه بازرگانی تخصصی تجربه کسب کنن مثل کارآفرینی، امور بین الملل، اقتصاد و غیره. تخصص‌های MBA به فارغ التحصیلان این رشته کمک می‌کنه که دربرابر کارفرماها خودی نشون بدن.

آیا MBA یه مدرک پایانی محسوب میشه؟

یه مدرک پایانی به طور کلی به مدرکی گفته میشه که توی یک رشته خاص، بالاترین مدرکیه که فرد می‌تونه بگیره. دکتراها می‌تونن مدارک پایانی باشن. اما همه دکتراها لزوماً مدارک پایانی نیستن. با وجود اینکه در بازرگانی، مدارک دکترا وجود دارن، MBA معمولاً در رشته مدیریت بازرگانی مدرک پایانی محسوب میشه.

مدرک DBA (دکتری مدیریت کسب و کار) چیه؟

دانشجوهای DBA (دکترای مدیریت کسب و کار – Doctor of Business Administration) می‌تونن نشریه‌ها و مجلات رو انتقاد کنن و دانش خودشون رو با انجام تحقیقات، گسترش بدن. با این روش، دانشجوها شیوه تفکر انتقادی بازرگانی کسب می‌کنن و مهارت حل مشکلات رو به دست میارن. با وجود اینکه دانشجوهای DBA  معمولا شغل‌هایی توی صنعت پیدا می‌کنن، این مدرک به فارغ التحصیل‌ها فرصت کار کردن توی صنایع مختلف رو به واسطه انعطاف این مدرک میده، از جمله تدریس به عنوان استادیار.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت قدرت و اختیار چیه؟

آیا میشه بدون گرفتن MBA، مدرک DBA گرفت؟

معمولاً گرفتن مدرک MBA و سابقه حرفه‌ای برای شروع دوره DBA ضروری محسوب میشه. با این وجود، پیش نیازهای آکادمیک می‌تونن انعطاف‌پذیر و قابل تغییر باشن، بنابرای شما ممکنه اگر سابقه و تجربه کار داشته باشین بتونین بدون گرفتن MBA یا سایر مدارک کارشناسی ارشد، وارد دوره DBA بشین.

فرق بین DBA و MBA

یک مدیر با مدرک DBA و MBA، برحسته‌تر خواهد بود.

تفاوت مدرک MBA و مدرک DBA

وجه تمایز اصلی بین این دو مدرک دانشگاهی اینه که MBA یه مدرک شامل نظر کلی و اجمالی درباره مدیریته اما DBA مدرک تخصصی‎‌تریه. مدرک DBA، شما رو به مهارت‌های دنیای واقعی و تخصص مجهز میکنه، مثل مهارت در تحقیق و پژوهش درباره مشکلات و ارائه راه حل‌های مربوط به زمینه موردنظر. در حالیکه MBA استاندارده اما برای دادن نظر اجمالی درباره مدیریت طراحی شده.

اگر ما مدرک DBA رو با MBA مقایسه کنیم، متوجه می‌شیم که مدرک DBA بیشتر روی تحصیلات مستقل تاکید داره. MBA معمولاً توسط بازرگان‌های حرفه‌ای بلندپرواز که میخوان با درک و به کارگیری نظریه‌های موجود در بازرگانی، توی کارشون پیشرفت کنن انتخاب میشه. در صورتیکه مدرک DBA به حرفه ای‌های جا افتاده در کسب و کار این توانایی رو میده که با به کارگیری ایده‌های تازه و جدید، کسب وکارشون رو گسترش بدن.

با وجود تفاوت بین DBA و MBA، هر دو مدرک MBA و DBA باعث اعتباربخشی به دانشجوها برای رهبری و مدیریت در موقعیت‌های شغلی میشن. اما حرفه‌ای‌هایی که مدرک DBA می‌گیرن می‌تونن جایگاه‌های اجرایی، مدیریت و رهبری در موسسات آموزشی و مراکز تحقیقات رو کسب کنن.

فرق بین حقوق MBA و DBA

همونطور که در بالا اشاره شد، فارغ التحصیل‌های MBA و DBA معمولاً مدیریت و مسئولیت اجرایی رو به عهده می‌گیرن که میانگین حقوقی بیش از ده الی ۱۵ میلیون تومان داره. هر دوی این مدرک‌ها در رو بروی جایگاه‌های شغلی بلندپایه باز می‌کنن با اینکه رتبه و مسئولیت‌های شغل‌ها می‌تونه متفاوت باشه.

حقوق MBA

حقوق MBA به عنوان یکی از بالاترین حقوق‌ها در بازار کار شناخته میشه. بسته به نوع کار و شرکت، حقوق می‌تونه در چند ده میلیون تومان تغییر کنه. بعضی از مدیران ارشد در جهان، می‌تونن از حقوق ۷۴۰۰۰ دلار در سال شروع کنن و تا ۳۰۰۰۰۰ دلار ارتقا پیدا کنن. بعضی از شغل‌ها با حقوق بالا که می‌تونین با مدرک MBA بگیرین:

  • مدیرعامل اجرایی (CEO)
  • مدیر امور مالی (CFO)
  • مدیر ارشد عملیاتی (COO)
  • تحلیلگر اقتصادی
  • سرپرست عملیات
  • سرپرست پروژه
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت MBA و EMBA چیه؟

پیشنهاد مطالعه: تفاوت CEO و COO

حقوق DBA

مشابه حقوق فارغ التحصیل‌های MBA، حقوق DBA هم در دسته بالاتر از حقوق میانگین قرار می‌گیرن. متخصص‌هایی که این مدرک رو دارن می‌تونن توی موقعیت‌های شغلی مشابه (یا حتی در مواردی شغل‌ها یکسان) کار کنن که حقوقشون رو با فارغ التحصیل‌های MBA توی یک سطح قرار میده.

با این وجود، وقتی صحبت از مدارک حسابداری میشه که DBA هم در این دسته قرار می‌گیره، سابقه کاری بیشتر می‌تونه تاثیر بیشتری روی حقوقتون داشته باشه. در پایین توضیح میدیم چطور سابقه کاری حقوق DBA میانگین رو در سطح جهان افزایش میده.

تفاوت حقوق DBA و MBA

با توضیح تفاوت بین این دو مدرک، مدرک DBA توسط حرفه‌ای‌هایی که میخوان خودشون رو خارج از حیطه کاری موفق خودشون به چالش بکشن، انتخاب میشه. در مقابل، مدرک MBA مناسب متخصص‌های بازرگانی‌ای هست که میخوان شغلشون رو توسعه بدن یا میخوان کسب و کار خودشون رو راه‌اندازی کنن.

به نظر شما فرق بین DBA و MBA که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت DBA با MBA می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: bau.edu

۵/۵ - (۶ امتیاز)