توی ایالات متحده آمریکا انواع مختلفی از فرم‌ها توسط اداره مالیات داخلی معرفی شده که بسته به ماهیت کاری که انجام میشه و شغلی که هر شخص انجام میده باید به صورت سالانه توسط مردم پر و ارسال بشه. این دو فرم یعنی فرم ۱۰۴۰ و فرم ۱۰۹۹ کاملا متفاوت از همدیگه هستن. فرم ۱۰۴۰ برای ارائه جزئیات درآمدی استفاده میشه که یک فرد به صورت سالانه از کارش چقدر درآمد کسب میکنه. درحالیکه فرم ۱۰۹۹ فرمیه که باید به فردی که قرارداد فروش کالا رو داره ارائه بشه. با ما همراه باشین تا در ادامه این مقاله از سایت دیفرتو به‌‌طور کامل به شما بگیم که تفاوت فرم‌های مالیاتی ۱۰۴۰ و ۱۰۹۹ چی هست.

فرم مالیاتی ۱۰۴۰ چیه؟

این یکی از فرم‌های IRS (اداره مالیات داخلی آمریکا) هست که برای مالیات‌دهندگان و شرکت‌هایی که مجبور به پرداخت مالیات نیستن. ولی باید گزارش تمام اطلاعات مربوط به امور مالی خودشون توی ایالات متحده رو ارائه بدن، استفاده میشه. مواردی که توی این نوع فرم‌ها میاد شامل کل دستمزد، کل درآمد، محاسبه مالیاتی که باید به دولت داده بشه و سایر داده‌هایی که بسته به شرایط فردی مورد نیازه، میشه.

فرم ۱۰۴۰ یکی از مواردیه که توی ایالات متحده برای اظهارنامه مالیات بر درآمد فردی استفاده میشه و این فرم بسته به نیاز سه نوع داره. اولی فرم بلند ۱۰۴۰، دومی فرم کوتاه ۱۰۴۰ و سومی فرم ۱۰۴۰ EZ هست. اینها برای بیان جزئیات براساس داده‌های شخصی و ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد دولت فدرال به اداره مالیات، استفاده میشه.

دولت آمریکا اولین مورد از این فرم‌ها رو تو سال ۱۹۱۳ منتشر کرد و تو سال ۱۹۱۶ به یک فرم سالانه تبدیل شد که باید توسط افرادی که تو اون موقع کار میکردن یا منبع درآمدی داشتن پر میشد. اداره مالیات اول اونها رو از طریق پست ارسال میکرد، ولی الان هر فردی باید اون رو از بخش مالیاتی بگیره.

خود این فرم دو صفحه‌ایه، تو صفحه اول فرم باید مشخصات فردی، منابع درآمدی و همچنین نحوه پرداخت رو توی اون بنویسن. صفحه دوم هم برای محاسبه کل مالیاتیه که با کمک کسورات و مبالغ اضافه‌ای که لازمه پرداخت بشه، درنظر گرفته شده.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هالیوود و بالیوود چیه؟

فرم مالیاتی 1040 چیه؟

فرم مالیاتی ۱۰۹۹ چیه؟

همونطور که قبلاً توضیح دادیم، اداره مالیات ایالات متحده فرم‌های مختلفی داره که بسته به ماهیت شغل، میزان درآمد و منبع درآمد افراد قابل پرکردنه. یک نوع دیگه این فرم‌ها، سری ۱۰۹۹ هست که توی اون افراد باید منابع درآمدی خودشون رو غیر از دستمزد، حقوق و انعام معمولی که از مشتری‌ها دریافت میکنن، گزارش بدن. بهترین مثال برای پر کردن این فرم مربوط به پولی میشه که پس از امضای قرارداد از یک حساب به حساب دیگه منتقل شده.

پس این فرم‌ها به‌عنوان فرم پیمانکاری ۱۰۹۹ هم شناخته میشه. چون اغلب توسط افرادی که کار پیمانکاری و قراردادی انجام میدن استفاده میشه، هرچند که این فرم‌ها اهداف دیگه‌ای هم دارن.

از سال ۲۰۱۱ به بعد هم مرسوم شد هر کسی که ملکی رو بخره یا بفروشه باید بسته به ماهیت مکانی و ارزش افزوده اون ملک، این فرم رو پر کنه. چه اون کسی که خریداره و پول رو پرداخت میکنه و چه اون کسی که فروشندس و پول رو میگیره باید این فرم رو پر کنن. چهار نسخه از این فرم استفاده میشه. اولی به پرداخت کننده پول (خریدار)، دومی به دریافت‌کننده پول (فروشنده)، سومی به IRS (اداره مالیات) و آخرین نسخه هم به وزارت امور خارجه برای مالیات تحویل داده میشه.

یک شرط دیگه‌ای هم وجود داره و اون اینه وقتی که شخصی بیش‌تر از ۲۵۰ فرم ۱۰۹۹ رو در سال ارسال میکنه باید فرم ۱۰۹۶ رو هم پر کنه. اما وقتی یک نفر که کمتر از ۲۵۰ فرم در سال ارسال کرده فقط باید یک فرم استاندارد که توی IRS (اداره مالیات آمریکا) ارائه میشه رو پر کنه. لازمه بدونین که اگه یک فردی درسال کمتر از ۶۰۰ دلار درآمد داشته باشه، نیازی به پرکردن فرم ۱۰۹۹ به صورت سالانه نداره.

فرم مالیاتی 1099 چیه؟

فرق بین فرم‌های مالیاتی ۱۰۴۰ و ۱۰۹۹ چیه؟

تفاوت‌های کلیدی فرم ۱۰۴۰ و فرم ۱۰۹۹ رو توی ۵ مورد در زیر آوردیم:

  1. فرم ۱۰۴۰ به‌صورت سالانه برای ارائه جزئیات درآمدی یک شخص از یک کار، استفاده میشه. درحالیکه فرم ۱۰۹۹ فرمیه که باید توسط فردی که قرارداد فروش کالا رو داره، پر بشه.
  2. فرم ۱۰۴۰ برای افرادیه که از طریق دستمزد، حقوق و انعام درآمد کسب میکنن. درحالی‌که فرم ۱۰۹۹ برای افرادیه که کسب‌وکاری رو در سطح بزرگتری اداره میکنن.
  3. فرم ۱۰۴۰ باید توسط افرادی که حتی کمترین مبالغ رو دریافت میکنن پر بشه. درحالی‌که افراد چند شغله با درآمدی کمتر از ۶۰۰ دلار در سال نیازی به پرکردن فرم ۱۰۹۹ ندارن.
  4. فرم ۱۰۹۹ باید توسط افرادی که منابع درآمدی متنوعی غیراز شغل اصلیشون رو دارن ارسال بشه. درحالی‌که فرم ۱۰۴۰ باید توسط افرادی که تنها یک شغل دارن ارسال بشه.
  5. فرم ۱۰۴۰ دارای دو صفحس که توی اون مشخصات شخصی و مالیات قابل پرداخت نوشته میشه، درحالیکه فرم ۱۰۹۹ خیلی پیچیدس و جزئیات زیادی داره.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت حزب دموکرات و جمهوری خواه امریکا چیه؟

جدول تفاوت فرم‌های مالیاتی ۱۰۴۰ و ۱۰۹۹

برای مقایسه بهتر فرم ۱۰۴۰ و فرم ۱۰۹۹ با هم ویژگی‌های این دو رو به طور مختصر تو جدول زیر آوردیم:

فرم ۱۰۴۰ فرم ۱۰۹۹
برای ارسال جزییات درآمدی سالانه یک فرد از کارش، استفاده میشه به کسی که قرارداد فروش کالا رو دارد، ارائه میشه.
برای افرادی که از طریق دستمزد، حقوق و انعام درآمد کسب میکنن برای افرادی که کسب‌وکاری رو در سطح بزرگتری اداره میکنن.
باید توسط افرادی که حتی کمترین مبالغ رو به‌دست آوردن پر بشه افراد چند شغله که کمتر از ۶۰۰ دلار در سال درآمد داشتن نیاز به پر کردن این فرم ندارن.
شامل دو صفحه مشخصات شخصی و پیش بینی مالیات پرداختی میشه خیلی پیچیده‌تره و نیاز به ارائه اسناد اضافی داره.

کلام آخر

کشور آمریکا جزء معدود کشورهایه که قوانین مالیاتیه خیلی سخت‌گیرانه و پیچیده‌ای داره و بیش‌ترین درآمد رو از این طریق در بین سایر کشورهای جهان کسب میکنه. به همین خاطر دولت آمریکا فرم‌های زیادی برای انجام دقیق این کار درست کرده که فرم‌های ۱۰۹۹ و ۱۰۴۰ مهم‌ترین اون‌ها هستن. پس اگه بخواین بدونین هر کدوم از اینا به چه دردی میخوره و برای درآمد و کار شما کدوم فرم مناسب‌تره که پرکنین، باید تفاوت بین فرم ۱۰۴۰ و ۱۰۹۹ رو بدونین.

به نظر شما فرق فرم‌های مالیاتی ۱۰۴۰ و ۱۰۹۹ که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت فرم‌های مالیاتی ۱۰۴۰ و ۱۰۹۹ می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.difference.wiki

۵/۵ - (۴ امتیاز)