این مقاله از دیفرتو، تفاوت بین دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات و از نظر سیاست‌ها و مواضع سیاسی در مسائل مهم بررسی میکنه؛ مسائلی از قبیل نقش حکومت، مقرری‌ها (بیمه بازنشستگی و بیمه سلامت)، کنترل سلاح، مهاجرت، نظام سلامت، سقط‌ جنین و سیاست‌ها و مقررات محیط زیستی. پس تا آخر این مقاله از سایت دیفرتو با ما باشید تا بفهمیم دعوای حزب دموکرات و جمهوریخواه امریکا بر سر چیه!

تاریخچه دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه امریکا

ریشه‌های حزب دموکرات به دوران استقلال امریکا از بریتانیا و گروه‌های ضد فدرالیسم اون موقع برمی‌گرده. سال ۱۷۹۲ توماس جفرسون، جیمز مدیسون و بقیهٔ مخالفان فدرالیست پرنفوذ دیگه این گروه‌ها رو در حزب دموکرات – جمهوری‌خواه سازمان‌دهی کردن.

اما حزب جمهوری‌خواه نسبت به حزب رقیب، سابقۀ کمتری داره. این حزب رو در سال ۱۸۵۴ نوگراها و فعالان ضد گسترش برده‌داری تأسیس کردن که بعد با انتخاب آبراهام لینکلن، اولین رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه امریکا به شهرت رسید. این حزب در دوران جنگ داخلی امریکا و بازسازی بعد از اون، قدرت رو در کشور در اختیار داشت و در اواخر قرن نوزده هم با اختلافات داخلی و رسوایی‌ها دچار مشکلات زیادی شد.

از زمان انشعاب حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ۱۹۱۲، دموکرات‌ها همیشه در مسائل اقتصادی و اجتماعی در مقابل جمهوریخواه‌ها مواضع چپ‌گرایانه گرفتن. از سال ۱۹۳۲ فلسفه چپ‌گرایانه اقتصادی فرانکلین روزولت که تأثیر زیادی بر لیبرالیسم آمریکایی گذاشته، بخش قابل‌توجهی از برنامه‌های اقتصادی حزب رو تعیین کرده. تا سال ۱۹۶۴ هم معمولاً این ائتلاف معامله جدید روزولت بود که کشور رو اداره می‌کرد. رویهٔ امروز حزب جمهوری‌خواه حمایت از کسب و کارها بر پایه آزادی اقتصادی و محافظه کاری مالی و اجتماعی‌ست.

تفاوت‌ دیدگاه احزاب دموکرات و جمهوریخواه

فلسفه و دیدگاه جمهوری‌خواه‌ها بیشتر به آزادی‌ها و حقوق و مسئولیت‌های فردی گرایش داره اما در مقابل، دموکرات‌ها به برابری و مسئولیت اجتماعی اهمیت بیشتری میدن.

هر چند ممکنه که در درونِ دموکرات‌ها یا جمهوری‌خواه‌ها بر سر بعضی مسائل خاص، اختلاف نظرهایی وجود داشته باشه اما این چیزی که در ادامه قراره بگیم کلیتی از موضع‌گیریشون در تعدادی از این مسائل هست.

تفاوت نقش دولت در دولت دموکرات و جمهوریخواه

یکی از تفاوت‌های اساسیِ ایده‌های دو حزب جمهوری خواه و دموکرات به نقش دولت مربوط میشه. دموکرات‌ها مایلن که دولت، نقش فعال‌تری در جامعه داشته باشه و معتقدن که این دخالت دولت میتونه به افزایش کیفیت زندگی مردم و تحقق اهداف بزرگتر برابری کمک کنه. در طرف دیگه جمهوری خواه‌ها به کوچک بودن دولت علاقه‌مند هستن و این مسئله، هم شامل مسئولیت‌ها و نقش‌های دولت در جامعه و هم تعداد افراد استخدام شده در اون میشه. جمهوری‌خواه‌ها دولت بزرگ رو باعث به هدر رفتن منابع و مانعی برای انجام کارها میدونن. رویکرد اون‌ها از نوع سرمایه‌داری داروینی هست که طبق اون باید به جای این که دولت از طریق مقررات اثرگذار باشه و برنده و بازنده رو مشخص کنه، کسب و کارهای قوی در بازار آزاد باقی بمونن.

برای مثال دموکرات‌ها از قانونگذاری برای مسائل زیست محیطی و تصویب قانون‌های ضد تبعیض در استخدام حمایت می‌کنن اما جمهوری‌خواه‌ها اعتقاد دارن که اکثر قانون‌ها عواقب ناخواسته‌ای دارن و برای همین چنین قانونگذاری‌هایی رو برای رشد مشاغل و کسب و کارها مضر می‌دونن. در زمینهٔ همین قانونگذاری محیط زیست، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) یک سازمان دولتیه که خیلی از نامزدهای ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواه اون رو به عنوان نماد یک سازمان دولتی بی‌فایده که باید تعطیل بشه به سخره می‌گیرن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت اسپیس ایکس و ناسا چیه؟

یک مثال دیگه از این تفاوت‌ها به برنامه کوپن غذا مربوط میشه. جمهوریخواهها به دنبال کاهش هزینه‌های برنامه کمک غذایی تکمیلی (SNAP) بودن در حالی که دموکراتها از گسترش این برنامه حمایت می‌کردن. دموکرات‌ها استدلال می‌کردن که با نرخ بالای بیکاری کشور، خیلی از خانواده‌ها به کمک این برنامه احتیاج دارن اما جمهوری‌خواه‌ها می‌گفتن که کلاهبرداریهای زیادی در این برنامه انجام شده و این باعث به هدر رفتن پول مالیات‌دهنده‌ها میشه.

علاوه بر اینها جمهوری‌خواهان از مسئولیت‌های فردی بیشتر حمایت می‌کنن و میخوان قوانینی وضع کنن که افرادِ بهره‌مند از برنامه‌های رفاهی رو از طریق انجام اجباری آزمایش اعتیاد و جستجوی شغل به پذیرش مسئولیت‌های شخصی وادار کنن.

تفاوت جمهوریخواه و دموکرات

نماد جمهوریخواهان: فیل – نماد دموکرات‌ها: الاغ

جدول مقایسه و تفاوت بین جمهوریخواه و دموکرات

این دو حزب، سیاست و دموکراسی آمریکا رو در زیر سلطه خودشون دارن اما دیدگاه‌ها و آرمانهاشون با همدیگه فرق بسیار زیادی داره که در جدول زیر به طور خلاصه بیان شده.

دموکرات‌ها جمهوری‌خواه‌ها
فلسفه لیبرال، متمایل به چپ محافظه‌کار، متمایل به راست
دیدگاه‌های اقتصادی دستمزدهای حداقلی و مالیات‌های تصاعدی؛ یعنی مالیات بیشتر برای گروه‌های با درآمد بیشتر. این حزب با ایده‌های ضد فدرالیستی متولد شد اما بعداً تغییر کرد و امروز از مقررات دولتیِ بیشتر حمایت می‌کنه. اعتقاد دارن که مالیات‌ها نباید برای هیچ‌کس (حتی ثروتمندها) زیاد بشه و دستمزدها رو هم باید بازار آزاد تعیین کنه.
دیدگاه‌های اجتماعی و انسانی بر پایه مسئولیت اجتماعی و گروهی

 

بر پایه حقوق فردی و عدالت

 

موضع‌گیری در مسائل نظامی و ارتش کاهش هزینه‌ها افزایش هزینه‌ها
موضع‌گیری در مسئلهٔ ازدواج هم‌جنس‌گراها موافق (بعضی از دموکرات‌ها مخالفت می‌کنن) مخالف (بعضی از جمهوری‌خواه‌ها موافق هستن)
موضع‌گیری در مسئلهٔ سقط‌ جنین باید قانونی و مجاز باقی بمونه. از حکم Roe v. Wade حمایت می‌کنن. باید ممنوع و غیر قانونی بشه (با در نظر گرفتن برخی استثناءها). با حکم Roe v. Wade مخالف هستن.
موضع‌گیری در مسئلهٔ اعدام دموکرات‌ها از مجازات اعدام قویاً حمایت می‌کنن اما با وجود این گروه قابل‌توجهی هم در بین اون‌ها هستن که با این مجازات مخالفت می‌کنن. اکثر جمهوری‌خواه‌ها از مجازات اعدام حمایت می‌کنن.

 

موضع‌گیری در مسئلهٔ مالیات مالیات تصاعدی (افراد با درآمد بیشتر باید مالیات بیشتری هم پرداخت کنن). به‌طورکلی با افزایش مالیات برای کمک به بودجه دولت مخالف نیستن. به «مالیات ثابت» تمایل دارن (نرخ مالیات یکسان صرف‌نظر از مقدار درآمد) و در کل مخالف افزایش مالیات هستن.

 

موضع‌گیری در مسئلهٔ مقررات دولتی مقررات دولتی برای حمایت از مصرف‌کننده‌ها لازم هستن. مقررات دولتی مانع رشد بازار آزاد و مشاغل میشن.
سیاست‌ها در مسئلهٔ نظام سلامت حمایت از ارائه خدمات سلامتی برای عموم، حمایت قوی از مشارکت دولت در ارائه خدمات سلامت، از جمله مدیکر و مدیکید. عموماً از طرح درمانی اوباما حمایت می‌کنن. شرکت‌های خصوصی نسبت به برنامه‌های دولتی می‌تونن خدمات سلامت رو به شکل مؤثرتری ارائه بدن.

با مقررات طرح درمانی اوباما مثل ۱- الزام افراد به خرید بیمه سلامت یا پرداخت جریمه و ۲- پوشش الزامی بیمه داروها و وسایل جلوگیری از بارداری مخالف هستن.

موضع‌گیری در مسئلهٔ مهاجرت در کل، دموکرات‌ها از عقب انداختن اخراج‌ها و یا پیدا کردن راهی برای دادن شهروندی به بعضی از مهاجرهای غیر قانونی بیشتر حمایت می‌کنن؛ مثلاً به مهاجرانی که سابقه کیفری ندارن و بیشتر از پنج سال داخل آمریکا زندگی کردن تابعیت کشور رو بدن. به‌طورکلی جمهوری‌خواه‌ها با عفو مهاجرهای غیر قانونی مخالفت می‌کنن. اون‌ها همچنین با دستور اجرایی رئیس‌جمهور اوباما برای توقف اخراج بعضی از کارگرها مخالف هستن. همین‌طور جمهوری‌خواه‌ها از انجام اقدامات شدیدتر هم در مرزها حمایت می‌کنن.
ایالت‌های طرفدار سنتی کالیفرنیا، ماساچوست، نیویورک اوکلاهاما، کانزاس، تگزاس
نماد الاغ فیل
رنگ آبی قرمز
تاریخ تأسیس ۱۸۲۴ ۱۸۵۴
وبسایت www.democrats.org www.gop.com
رهبر سنا چاک شومر میچ مکانل
دبیر کمیته ملی حزب تام پرز رنا مک‌دنیل
روسای جمهور مشهور فرانکلین روزولت (FDR)، جان اف.کندی، وودرو ویلسون، جیمی کارتر، باراک اوباما رونالد ریگان، جورج بوش، ریچارد نیکسون
وضعیت کرسی‌ها در سنا ۱۰۰/۴۵ (دو سناتور مستقلی رو که با دموکرات‌ها همراهی می‌کنن شامل نمیشه) ۱۰۰/۵۳
تعداد کرسی در مجلس نمایندگان ۴۳۵/۲۳۵ ۴۳۵/۲۰۰
تعداد فرمانداری‌ها ۵۰/۲۳ ۵۰/۲۷
اعضا ۴۴.۷ میلیون نفر (تا سال ۲۰۱۷) ۳۲.۸ میلیون نفر (تا سال ۲۰۱۷)
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هالیوود و بالیوود چیه؟

فهرست ایالت‌های قرمز و آبی امریکا

به خاطر پوشش تلویزیونی بعضی از انتخابات‌های ریاست جمهوری در گذشته، رنگ قرمز رو به جمهوری‌خواهان (ایالت‌های قرمز یعنی ایالت‌هایی که در آنها نامزدِ جمهوری‌خواه‌ها برنده می‌شه) و رنگ آبی رو به دموکرات‌ها نسبت دادن.

حزب دموکرات که زمانی در ایالت‌های جنوب شرقی دست بالاتر رو داشت حالا در شمال شرقی ایالت‌های ساحلی اقیانوس اطلس و نیوانگلند، منطقه گریت لیکس و همینطور در امتداد ساحل اقیانوس آرام (به خصوص سواحل کالیفرنیا) از جمله هاوایی برتری داره و همچنین در شهرهای بزرگ هم قوی‌تره؛ اخیراً هم کاندیداهاشون در بعضی از ایالت‌های جنوبی مثل ویرجینیا، آرکانزاس و فلوریدا و در ایالت‌های نزدیک کوه راکی به خصوص کلرادو، مونتانا، نوادا و نیومکزیکو عملکرد بهتری داشتن.

از سال ۱۹۸۰، از لحاظ جغرافیایی جمهوری‌خواه‌ها در نواحی جنوبی و غربی بهترین و در شمال شرقی و ساحل اقیانوس آرام بدترین عملکرد رو داشتن. همچنین قوی‌ترین کانون نفوذ سیاسی اون‌ها هم در ایالت‌های مرسوم به دشت بزرگ به‌خصوص اوکلاهاما، کانزاس و نبراسکا و ایالت‌های غربی آیداهو، وایومینگ و یوتا قرار داره.

ایالتهای دموکرات و جمهوریخواه

ایالتهای قرمز پرتعداد تر از آبی‌ها هستند.

در فوریه ۲۰۱۶، گالوپ گزارش کرد که برای اولین بار از زمان شروع انتشار این گزارش‌ها، تعداد ایالتهای قرمز از آبی بیشتر شده. در سال ۲۰۰۸، ۳۵ ایالت به دموکرات‌ها گرایش داشتن که امروز به ۱۴ ایالت رسیده و در همین مدت، شمار ایالت‌های جمهوری‌خواه از ۵ به ۲۰ ایالت رسیدن. گالوپ اعلام کرد که ۱۶ ایالت هم وضعیت رقابتی دارن و به عبارت دیگه، گرایش عمده‌ای به هیچ یک از دو حزب نداشتن. وایومینگ، آیداهو و یوتا جمهوری‌خواه‌ترین ایالت‌ها و ورمونت، هاوایی و رودآیلند دموکرات‌ترین‌ها بودن.

مطالعه دو مقاله زیر رو هم به شما پیشنهاد میکنیم:

به نظر شما فرق بین حزب دموکرات و جمهوریخواه که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت جمهوریخواه و دموکرات می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۸/۵ - (۱۶۰ امتیاز)