تو دنیای کسب و کار، شما در مورد اصطلاحات بازار و بازاریابی شنیدین. بازار به مکانی اطلاق میشه که توی اون خریدار و فروشنده میتونن به طور مستقیم یا غیرمستقیم با همدیگه در تماس باشن تا کالاها و خدمات رو با قیمت تعیین شده مبادله کنن. وظیفه اصلی بازار تعیین قیمت کالا با کمک عوامل عرضه و تقاضاس. 

اصطلاح بازاریابی از اصطلاح بازار مشتق شده و به فرآیندی اشاره میکنه که شامل بعضی از فعالیت‌ها میشه و توی اون فروشنده، مشتری‌ها و جامعه یک ارزش کل رو ایجاد میکن. بازاریابی شامل ترویج کسب و کار یا محصولات و خدمات به منظور افزایش فروش و در نتیجه افزایش سود میشه. توی این مقاله از سایت دیفرتو تفاوت بازار و بازاریابی رو بررسی میکنیم.

بازار چیه؟

اصطلاح بازار (Market) به مکانی گفته میشه که طرفین با همدیگه ملاقات میکنن و کالاها، خدمات و اطلاعات خودشون رو تبادل میکنن. خرید و فروش کالا بین طرفین به‌عنوان معامله شناخته میشه و دو طرف درگیر توی مهامله خریدار و فروشنده هستن. معامله میتونه مستقیماً یا از طریق واسطه‌هایی مثل نماینده‌ها یا مؤسسات انجام میشه.

خریدارها و فروشنده‌های متعددی توی یک بازار هستن که توی تعیین قیمت کالاها و خدمات نقش بسزایی دارن. خریدارها در مورد تقاضا تصمیم میگیرن، درحالیکه فروشنده‌ها تعیین کننده عرضه هستن. این مجموعه‌ایه که توی اون تجارت به راحتی منعقد میشه و منابع بین اعضای مختلف جامعه تخصیص پیدا میکنه.

درحال حاضر بازارها فقط به یک مکان فیزیکی برای فروش کالا محدود نمیشن، بلکه به صورت مجازی هم گسترش پیدا کردن، یعنی بازار رسانه، بازار اینترنتی (تجارت الکترونیک) نمونه خوبی از اون هستن. بازارها به صورت محلی، ملی یا جهانی تقسیم میشن که میتونن برای یک دوره کوتاه یا طولانی باشه. همچنین میشه اون رو به‌عنوان بازار عمده فروشی، بازار خرده فروشی، بازار مالی و غیره تقسیم کرد.

بازاریابی چیه؟

بازاریابی (Marketing) همه چیز در مورد تجزیه و تحلیل، شناسایی و ارضای نیازهای مصرف‌کنندس. مارکتینگ به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها اطلاق میشه که توی اون شرکت در مورد عرضه محصولی که برای مشتری‌ها سودمنده، شروع به تحقیق و ایجاد ارتباط میکنه. هدف بازاریابی ایجاد و حفظ یک رابطه قوی بین شرکت‌ها با مشتری‌هاس تا هر دو طرف از مزایایی بهره مند بشن و ارتباطی بین آن‌ها ایجاد کنن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال چیه؟

فعالیت‌های بازاریابی به چهار عنصر یعنی محصول، قیمت، مکان (توزیع) و تبلیغ (ترویج) تقسیم میشن. این یک فعالیت اجتماعیه که از طریق اون افراد و جوامع با ایجاد مکان، عرضه و مبادله آذوقه و موارد با ارزش، اونچه رو که میخوان به دست میارن.

فرق بین بازار و بازاریابی چیه؟

برای اینکه تفاوت بازار و بازاریابی رو بیشتر بشناسیم در زیر به ۶ نکته مهم این تفاوت‌ها اشاره کردیم:

  1. بازار به‌عنوان یک فضای تجاری فیزیکی یا مجازی تعریف میشه که توی اون خریدار و فروشنده نیاز به مبادله کالا و خدمات دارن. بازاریابی مجموعه‌ای از فعالیت‌هاس که نیازهای مصرف‌کننده رو با برقراری ارتباط با اونها شناسایی میکنه و بعدش اون رو ایجاد و تامین میکنه.
  2. بازار یک مکان فیزیکی یا غیر فیزیکیه. درحالیکه، بازاریابی یک عمل برای ایجاد یک مطلوبیت در محصوله.
  3. بازار فرایندیه که قیمت محصول رو با نیروی عرضه و تقاضا تعیین میکنه. درحالیکه بازاریابی فرایندیه که به تجزیه و تحلیل، ایجاد، اطلاع رسانی و ارائه ارزش به مشتری‌ها میپردازه.
  4. مفهوم بازاریابی گسترده‌تر از مفهوم بازاره.
  5. بازار بر اساس محصول‌ها، مکان و عوامل دیگه تنوع زیادی داره. برخلاف اون، بازاریابی یک فلسفه‌س که بدون توجه به محصول، مکان و هر عامل دیگه‌ای میتونه به طور مداوم توی کسب و کار اعمال بشه.
  6. بازار تجارت بین طرفین رو تسهیل میکنه. درحالیکه بازاریابی، ارتباطی بین مشتری و شرکت ایجاد میکنه تا یک شرکت محصول مناسب رو در زمان مناسب و در مکان مناسب ارائه بده.

جدول تفاوت بازار با بازاریابی

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های بازار و بازاریابی رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه بازار بازاریابی
معنی بازار به‌عنوان ترتیبی تعریف میشه که به موجب اون خریدارها و فروشنده‌ها برای انجام معامله با همدیگه ملاقات میکنن. بازاریابی کارکردیه که نیازهای انسانی و اجتماعی رو شناسایی کرده و اونها رو برآورده میکنه
این چیه؟ راه اندازی یک مکان برای خرید و فروش کالا. مجموعه‌ای از فرآیندها، یعنی وسیله‌ای برای ایجاد سودمندی بیشتر.
روند کار بازار فرآیندیه که قیمت کالاها رو از طریق نیروهای عرضه و تقاضا تعیین میکنه. بازاریابی فرآیندیه که به تحلیل، ایجاد، اطلاع رسانی و ارائه ارزش به مشتری میپردازه.
مفهوم بازار یک مفهوم محدوده. بازاریابی یک مفهوم گستردس که شامل فعالیت‌های متنوعی میشه.
سازگاری بازار بر اساس محصولات، مکان، عوامل و غیره متفاوته. فلسفه بازاریابی بدون توجه به اینکه در کجا به کار میره یکسانه.
تسهیل میکنه تجارت بین طرفین فروشنده و خریدار رو ساده میکنه. ارتباط بین مشتری و شرکت‌ها رو ساده میکنه.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت فروش و بازاریابی چیه؟

جمع‌بندی

اصطلاح بازار اسمیه که به یک مکان اشاره داره، درحالیکه شکل کلامی و محرک بازار، بازاریابیه که یک عمل رو نشون میده. از چند دهه اخیر تا حالا با پیشرفت تکنولوژی، این دو مفهوم اهمیت فوق العاده‌ای رو توی دنیای تجارت پیدا کردن. به همین خاطر ما توی این مقاله سعی کردیم بیشتر به این دو مقوله بپردازیم و تفاوت‌هاشون رو بررسی کنیم.

به نظر شما فرق بازار و بازاریابی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت بین بازار و بازاریابی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: keydifferences.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)