توی هر کشوری عوامل و الگوهای اقتصادی زیادی وجود داره که روی الگوهای عرضه و تقاضا استواره. این دوتا از عوامل اساسی و کلان اقتصادی هستن که به تنظیم بازار و همچنین صادرات و واردات کمک میکنن. این دو عامل کلان اقتصادی یعنی عرضه و تقاضا، اغلب مورد استفاده بانکدارها و اقتصاددان‌ها قرار میگیره و محل بحث اونهاست. عرضه و تقاضا به همدیگه مرتبطن و در عین حال خیلی هم فرق دارن. برای اینکه تفاوت عرضه و تقاضا رو بهتر درک کنین این مطلب از سایت دیفرتو رو تا آخر مطالعه کنین.

عرضه (supply) چیه؟

عرضه یعنی میزان و مقدار کالاها و محصولاتی که توی یک بازه زمانی معین به خریدارها و مشتری‌ها داده میشه و به فروش میرسه. قوانین مربوط به عرضه محصولات میگه که هر چه قیمت توافقی بالاتر باشه، مقدار کالایی که باید عرضه بشه بیشتر میشه. عرضه به طور مثبتی با قیمت کالا متناسبه.

وقتی که در مورد منحنی عرضه صحبت میشه، به طور کلی یک منحنی شیب‌دار به سمت بالا باقی میمانه. عرضه زمانی که تقاضا زیاد بشه، زیاد میشه و با کاهش تقاضا اون هم کم میشه که منجر به کمبود کالا در بازار میشه. عوامل خاصی وجود داره که عرضه کالا بر اساس اونها صورت میگیره مثل قیمت کالا یا خدمات، تعداد عرضه‌کننده‌ها توی بازار، هر نوعی تغییر توی فناوری، وضعیت ماهیت کالا، افزایش قیمت در آینده و … .

معمولاً قدرت چانه زنی تامین‌کننده‌ها توی بازار باعث عرضه محصولات میشه. عرضه کالا نه تنها نشون‌دهنده تمایل تامین‌کننده‌ها برای تولیده، بلکه نشون میده که محصولات چقدر میتونن برای مدت زمان معین عرضه بشن.

تقاضا (demand) چیه؟

برخلاف عرضه، تقاضا یعنی تمایل مشتری‌ها به خرید هر محصول و خدماتی که نیاز دارن. قوانین در مورد تقاضا میگه که هر چی قیمت محصولات بالاتر باشه، تقاضا برای اون کالا و محصول کم میشه. اونها با قیمت رابطه معکوس و منفی‌ای دارن چون تقاضای کمتری وجود خواهد داشت.

اگر عرضه محصول‌ها یکسان باشه و تقاضا زیاد بشه، توی بازار کمبود ایجاد میشه و بالعکس. منحنی شیب‌دار برای تقاضاها همیشه رو به پایینه. همچنین عواملی وجود داره که روی تقاضا تأثیر میذاره که شامل: میزان درآمد مشتری‌ها، سلیقه و ترجیحات خریدارها، قیمت کالاهای دیگه و مرتبط توی بازار، جمعیت منطقه، تعداد کالاهای جایگزینی که مردم میتونن از اونها استفاده کنن و … میشه. همه اینها قدرت چانه‌زنی مشتری رو برای محصول داده شده بیشتر میکنه.

منحنی عرضه و تقاضا

منحنی عرضه و تقاضا

فرق بین عرضه و تقاضا چیه؟

تفاوت اصلی بین عرضه و تقاضا توی اینه که عرضه به ارائه میزان محصولات مورد نیاز مشتری‌ها توسط تولیدکننده اشاره میکنه، درحالیکه تقاضا به مقدار نیاز مشتری‌ها برای محصولاتی اشاره داره که از عرضه‌کننده‌ها انتظار میره عرضه کنن. عرضه و تقاضا رابطه معکوسی با هم دارن و وقتی یکی از اونها بالا میره، اون یکی پایین میاد.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت اقتصاد خرد اقتصاد کلان چیه؟

عرضه، ارائه محصولات و کالاهاییه که مشتری‌ها بر اساس تقاضای خودشون از بازار، از اونها استفاده میکنن و با افزایش قیمت افزایش پیدا میکنه. معمولاً وقتی تقاضا زیاد میشه، ارائه کم خواهد شد. این رابطه نشون میده که تامین‌کننده‌ها چقدر میتونن محصولاتشون رو در اختیار مشتری‌ها قرار بدن و در دسترس اونها قرار بدن و همچنین تمایل مردم در مورد محصول رو نشون میده.

تقاضا شامل نیاز و خواسته مشتری‌ها و خریدارها برای محصولات خاصی توی یک دوره زمانی مشخص میشه. هر چه مشتری‌ها محصولاتی رو بیشتر دوست داشته باشن، تقاضا برای اون محصولات بیشتر خواهد شد. اگه قیمت افزایش پیدا کنه، تقاضا هم کم میشه. تقاضا معمولاً نشون‌دهنده میزان علاقه خریدار به یک محصول و ترجیحات اونهاس.

تفاوت‌های اساسی بین عرضه و تقاضا

بین عرضه و تقاضا چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۷ مورد زیر توضیح دادیم:

  1. عرضه به‌عنوان در دسترس قرار دادن محصولات یا خدمات به کاربرها و مشتری‌ها برای استفاده اونها گفته میشه، درحالیکه تقاضا به‌عنوان نیاز محصول یا خدمات توسط مشتری‌ها به فروشنده‌ها برای استفاده اونها گفته میشه.
  2. عرضه رابطه مثبتی با قیمت داره و با افزایش قیمت زیاد میشه، درحالیکه تقاضا رابطه معکوسی با قیمت داره یعنی وقتی که قیمت بالا میره، تقاضا هم کمتر میشه.
  3. منحنی عرضه یک شیب رو به بالاس، درحالیکه تقاضا به‌عنوان یک شیب رو به پایین نشون داده میشه.
  4. عرضه نشون‌دهنده تمایل فروشنده‌ها و شرکت‌ها برای فروش محصولاتشون هست، درحالیکه تقاضا نشون‌دهنده تمایل مشتری‌ها و خریدارها برای خرید محصولاته.
  5. عرضه و تقاضا هر دو رابطه معکوسی با هم دارن یعنی وقتی یکی بالا میره اونیکی پایین میاد.
  6. عرضه از طریق قدرت چانه‌زنی کسی که محصول رو عرضه میکنه به دست میاد، درحالیکه تقاضا از طریق قدرت چانه‌زنی خریدار محصولات به دست میاد.
  7. عرضه نشون‌دهنده موجودی محصول توسط فروشنده در بازاره، درحالیکه تقاضا نشون‌دهنده سلایق و ترجیحات مشتری‌ها و خریدارها برای محصولات مختلفه.

جدول تفاوت عرضه و تقاضا

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های عرضه و تقاضا رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه عرضه تقاضا
تعریف عرضه به تعداد محصولات یا خدمات ارائه شده به مشتری‌ها و خریدارها که مایل به خرید اونها توی بازار آزاد هستن اشاره داره. تقاضا زمانی ایجاد میشه که مشتری‌ها یا خریدارها میخوان محصولات یا خدماتی رو توی یک بازه زمانی معین در بازار آزاد دریافت یا خریداری کنن.
رابطه متقابل وقتی عرضه مازاد میشه، تقاضا کم میشه. وقتی تقاضا زیاد باشه، عرضه کمتر میشه.
نشان دهنده نشون‌دهنده اینه که فروشنده‌ها چقدر مایل هستن کالایی رو وارد بازار کنن. این نشون‌دهنده میزان تمایل مشتری‌ها و خریدارها به محصولاته.
اثرات قیمت وقتی قیمت افزایش پیدا کنه، عرضه هم افزایش پیدا میکنه و رابطه مثبتی با قیمت داره. وقتی که قیمت کاهش پیدا کنه، مقدار تقاضا افزایش پیدا میکنه و با قیمت رابطه معکوس داره.
منحنی نموداری همیشه به صورت شیب‌دار به سمت بالا نشون داده میشه. همیشه به صورت شیب‌دار رو به پایین نشون داده میشه.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت درآمد و فروش چیه؟

جمع‌بندی

تفاوت‌های گفته شده در بالا به وضوح نشون میده که چطوری هر دو اصطلاح عرضه و تقاضا با هم فرق دارن و در عین حال به همدیگه هم مرتبط میشن. عرضه تو بعضی جاها به عامل زمان مرتبط میشه. برای تامین‌کننده‌ها خیلی مهمه که به تغییر ناگهانی تقاضا و قیمت واکنش نشون بدن، چون به اونها کمک میکنه تا مشخص کنن که آیا این تغییرات قیمت موقتیه یا دائمی.

به نظر شما فرق عرضه و تقاضا که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت عرضه با تقاضا می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)