اکثر کسایی که از ویزا کارت (Visa Card) یا مستر کارت (Master Card) استفاده می‌کنن تفاوت خاصی بین اون‌ها حس نمی‌کنن ولی مثل بقیه مقالات دیفرتو، تفاوت ویزا کارت و مستر کارت به حدی هست که در موردش یه مقاله نوشتیم! ادامه این مطلب رو بخونید تا فرق بین ویزاکارت و مسترکارت رو بفهمید.

ویزا کارت و مستر کارت چیه؟

این نوع کارت‌های بانکی، هر دو در بیشتر از دویست کشور در سرتاسر دنیا قابل استفاده هستن. البته ویزا کارت و مستر کارت خودشون کارت اعتباری صادر نمی‌کنن. اون‌ها در واقع روش‌های پرداختی هستن که برای صدور کارت به بانک‌ها وابسته هستن. بنابراین نرخ بهره، سود، کارمزد سالانه و غیره توسط بانک تعیین میشه. وقتی با کارت اعتباری خرید می‌کنید، هزینه رو به مؤسسه‌ای که کارت شما رو صادر کرده پرداخت می‌کنید، نه به ویزا کارت یا مستر کارت.

ویزا کارت و مستر کارت از فروشنده‌ها برای استفاده از روش پرداخت خودشون، هزینه دریافت می‌کنن و از این طریق پول درمیارن. ویزا کارت صادر شده از یک بانک، تفاوت چندانی با ویزا کارت صادر شده از یک بانک دیگه نداره. بین میزانی که ویزا کارت و مستر کارت از بانک‌ها برای مواردی مثل تبدیل ارز دریافت می‌کنن تفاوت کمی وجود داره. ولی این دو در رابطه با خدمات و امتیازاتی که به مشتری‌ها ارائه میدن با هم رقابت دارن.

اون‌ها برای جذب مشتری امتیازات زیادی ارائه می‌کنن. کارت‌های پلاتینیوم ویزا کارت و مستر کارت خدمات زیادی مثل پیشنهاد ویژه برای کنسرت‌ها و مسابقات ورزشی و غیره به مشتری‌هاشون ارائه میدن. این امتیازات برای این طراحی شدن که بانک‌ها و مؤسسات مالی، ویزا کارت و مستر کارت رو به مشتری‌ها پیشنهاد کنن.

مزایای مستر کارت

کارت‌های اعتباری مستر کارت به سه دسته تقسیم میشن: مستر کارت استاندارد، مستر کارت جهانی، مستر کارت جهانی الیت (world elite). هر دسته شامل مزایا و امتیازات خاصیه. بیشترین امتیاز رو صاحبان کارت‌های جهانی الیت دارن.

چندتا از مزایای مستر کارت‌ها:

 • حفاظت از قیمت

مستر کارت‌های جهانی و جهانی الیت به مشتری‌ها خدمات حفاظت از قیمت ارائه میدن. اگه شما چیزی بخرید که قیمت اون تا قبل از ۱۲۰ روز بعد از خریدتون کاهش پیدا کنه، مستر کارت مابه التفاوت رو به شما پرداخت می‌کنه. البته به این نکته توجه کنید که تمام خریدها تحت حفاظت قیمت نیستن. برای مثال اگه از سایت‌هایی مثل آمازون اینترنتی خرید کنید، در صورت کاهش قیمت هزینه‌ای دریافت نمی‌کنید.

مستر کارت

نمونه مستر کارت

 • خدمات رزروی

مستر کارت‌های جهانی همچنین دارای خدمات برای رزرو رستوران‌ها و بلیط برنامه‌های مختلف هستن. این خدمات عموماً برای برنامه‌های لوکس و گران قیمت استفاده میشه و ممکنه با سلیقه و بودجه‌ی مالی خیلی‌ها سازگار نباشه.

 • هتل‌ها

یکی از امتیازهای قابل توجه مستر کارت‌های جهانی، برنامه‌ی مربوط به هتل‌های اون‌هاست. اگه شما در یکی از هتل‌های زنجیره‌ای که در این برنامه شرکت دارن اقامت داشته باشین، به شما امتیازاتی مثل خروج دیرتر، ارتقاء اتاق و صبحانه‌ی رایگان تعلق می‌گیره. این امتیازات در هر هتل ممکنه متفاوت باشه (پیشنهاد مطالعه: تفاوت هتل ۴ و ۵ ستاره)

مزایای ویزا کارت

ویزا کارت‌ها به دو دسته تقسیم میشن: ویزا کارت استاندارد و سیگنچر (signature). مثل مستر کارت استاندارد، ویزا کارت استاندارد هم امتیازات خاصی به مشتری‌ها ارائه نمیده اما کارت‌های سیگنچر مزایای زیادی برای صاحبانشون دارن، مثل:

 • بازپرداخت چمدان گم شده

اگه یک شرکت هواپیمایی در پروازی که شما با ویزا کارت هزینه‌ش رو پرداخت کردید چمدان شما رو گم کنه، هزینه‌ی اون چمدان به شما برگردونده میشه. هر کس می‌تونه فقط یک بار به ازای هر ویزا کارت از این امتیاز استفاده کنه.

 • مجموعه‌ی هتل‌های لوکس سیگنچر

در وبسایت ویزا می‌تونید هتل‌هایی که در این برنامه شرکت می‌کنن رو با هزینه‌ی کمتر و امتیازات اضافه رزرو کنید. البته این کار رو فقط با ویزا کارت سیگنچر می‌تونید انجام بدید. درست مثل مستر کارت جهانی، اگه در این هتل‌ها اقامت داشته باشید امتیازات خاصی مثل خروج دیرتر، ارتقاء اتاق و صبحانه‌ی رایگان به شما تعلق می‌گیره. ویزا کارت در این زمینه قدرتمندتره چون هتل‌های بیشتری شامل این برنامه میشن (بیشتر از ۹۰۰ هتل در سراسر دنیا). ویزا کارت‌ها خدمات محافظت از قیمت ارائه نمیدن.

ویزاکارت و مسترکارت

دو نمونه ویزا کارت از دو بانک مختلف

مزایای مشترک ویزا کارت و مستر کارت استاندارد

یک سری مزایا وجود داره که هم توسط مستر کارت ارائه میشه و هم ویزا کارت.

 • حفاظت در برار اتهامات غیر مجاز

اگه کارت اعتباری شما توسط شخص دیگه‌ای به شکل غیر مجاز استفاده بشه، با گزارش دادن به صادر کننده‌ی کارت، می‌تونید مبلغ اون تراکنش‌هایی که انجام شده رو پس بگیرید. ویزا کارت و مستر کارت هر دو این خدمات رو ارائه میدن.

 • معافیت از خسارت تصادف خودروی اجاره‌ای

اگه با ویزا یا مستر کارت یک وسیله‌ی نقلیه کرایه کنید، در صورتی که واجد شرایط باشید، برای اون وسیله بیمه دریافت می‌کنید. فقط باید بیمه‌ی خود شرکت کرایه رو رد کنید و با ویزا کارت یا مستر کارت هزینه رو پرداخت کنید. قبل از این کار نسخه‌ی مربوط به این امتیاز شرکتی که کارت اعتباری رو ازش دریافت کردید رو بخونید، چون ممکنه نکات ظریف و استثناهایی وجود داشته باشه.

 • تمدید گارانتی

تقریباً تمام خریدهایی که با مستر کارت یا ویزا کارت انجام بدید شامل گارانتی‌های اضافی و طولانی‌تر میشن که مواردی مثل آسیب دیدن کالا، گم شدن و یا دزدیده شدن اون رو پوشش میدن. این امتیاز در کارت‌های مختلف کمی فرق داره و ممکنه به بانکی که کارت شما رو صادر کرده بستگی داشته باشه، اما اکثر ویزا کارتها و مستر کارت‌ها این خدمات رو به مشتری‌ها ارائه میدن.

خلاصه تفاوت ویزا کارت و مستر کارت

 • ویزا کارت و مستر کارت دو تا از محبوب‌ترین برندهای کارت اعتباری در دنیا هستن، اما این کمپانی‌ها خودشون کارت اعتباری صادر نمی‌کنن.
 • بانک‌ها و مؤسسات مالی دیگه کارت‌ها رو صادر می‌کنن، نرخ بهره و محدودیت‌های اعتباری رو هم تعیین می‌کنن و از امتیازات ویزا کارت و مستر کارت حمایت می‌کنن.
 • وقتی که مشتری‌ها می‌خوان کارت اعتباری انتخاب کنن، باید به جای نام تجاری بانک، به نرخ بهره و ویژگی‌های کارت توجه کنن.
 • این شرکت‌های کارت اعتباری فرق زیادی ندارن اما مزایا و امتیازاتی که به مشتری‌ها ارائه میدن متفاوته.
 • این مزایا می‌تونه شامل محافظت از خرید، بیمه‌ی کرایه اتومبیل، حفاظت از چمدان و یا گارانتی اضافه باشه.
 • تفاوت اصلی بین این کارت‌های اعتباری در امتیازها و مزایایی هستش که به مشتری‌ها ارائه میشن؛ بنابراین انتخاب ویزا کارت یا مستر کارت به سلیقه و ترجیحات شخصی بستگی داره.

به نظر شما فرق بین ویزاکارت و مستر کارت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت ویزا کارت و مستر کارت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۵/۵ - (۱ امتیاز)