در مورد فرق بین هتل ۴ و ۵ ستاره، فاوت اصلی توی ارائه خدماته، مثلا توی هتل‌های ۴ ستاره باید چیزیو که میخواین درخواست کنین و بعد دریافت خواهید کرد. اما توی هتل‌های ۵ ستاره حتی قبل از اینکه چیزی رو درخواست کنین خدمات ارائه میشه. اونها خدمات رو با توجه به پیش بینی قبلی و هرچی رو که معتقدند شما نیاز دارین ارائه میدن.

هر فردی به طور خودکار موقع رزرو یک اقامتگاه، تمایل داره ستاره‌هایی رو که به اون اقامتگاه مرتبطه بررسی کنه. معمولا برای خیلی از افراد، رزرو هتل موقع تعطیلات گیج کنندس. یعنی سخته که تعیین کنن آیا باید یک هتل ۴ ستاره رزرو کنن و یا با کمی ولخرجی کردن هتل ۵ ستاره رزرو کنن؟ اصلاً تفاوت هتل ۴ ستاره و ۵ ستاره دقیقاً چیه؟ این موارد رو توی این مطلب از سایت دیفرتو بخونین.

فرق هتلهای ۴ ستاره با ۵ ستاره چیه؟

این سؤال برای خیلی از مسافرها پیش میاد و اونها اغلب گیج میشن چون هیچ توضیح مناسبی برای اون وجود نداره که بتونه به درک تفاوت واقعی کمک کنه. دلیل این موضوع هم اینه که هیچ استاندارد جهانی وجود نداره که بتونه رتبه هتل‌ها رو به طور دقیق تعیین کنه. توی بعضی مکان‌ها، رتبه‌بندی‌ها بر اساس الماس تعیین میشه. آمریکای شمالی برای رتبه‌بندی هتل‌ها از ستاره‌های فوربس و الماس‌های AAA استفاده میکنن که میتونه به تمایز بین هتل ۴ و ۵ ستاره کمک کنه. لازمه بگیم بیشتر اوقات یک هتل ۵ ستاره ممکنه به دلیل یک مشکل فنی، مثل فاصله غیر استاندارد بین اتاق‌ها، به هتل ۴ ستاره تبدیل بشه.

اگر کسی بخواد دقیقاً بفهمه که یک هتل چقدر خوب یا چطوری با مشتری‌های خودشون رفتار میکنن، بررسی آنلاین بهترین گزینس. برای اینکه بدونیم آیا این هتل اونچه رو که ارائه میده توی وبسایت یا تبلیغاتشم همونه؟ باید از افرادی که توی اون هتل اقامت کردن سوال بشه. این افراد معمولا به‌عنوان بهترین گزینه برای اظهار نظر در مورد نحوه اقامتشون توی اون هتل خاص هستن.

تفاوت هتل ۴ ستاره و ۵ ستاره از نظر ارائه خدمات

چند راه وجود داره که مسافرهای خبره ادعا کردن میشه به درک تمایز بین هتل ۴ ستاره و ۵ ستاره کمک کنه. تفاوت اصلی توی ارائه خدماته هتله. توی هتل‌های ۴ ستاره باید چیزی رو درخواست کنین و بعد اون رو دریافت خواهید کرد. اما توی هتل‌های ۵ ستاره حتی قبل از درخواست مشتری خدمات ارائه میشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هتل و متل چیه؟

اونها خدمات رو با توجه به پیش‌بینی قبلی و اونچه که معتقدن شما نیاز دارین، ارائه میدن. مثلا هتل تماس میگیره و از شما میپرسه که آیا میخواین چیزی رو رزرو کنین و به شما میگه که توی کدوم رستوران‌ها میتونین رزرو کنین و … .

امکانات هتلهای لوکس 4 و 5 ستاره

امکانات هتلهای لوکس ۴ و ۵ ستاره

تفاوت هتل ۴ و ۵ ستاره از نظر امکانات رفاهی

تفاوت عمده دیگه اینه که هتل‌های ۵ ستاره امکانات رفاهی زیادی مثل سوئیت‌های لوکس، باشگاه تناسب اندام (بخونید: تفاوت فیتنس با بدنسازی)، اسپا، رستوران‌های متعدد (برای ساکنین هتل و مهمان‌های بیرونی)، خدمات ۲۴ ساعته، خدمات اجاره خودرو و غیره دارن. این امکانات توی هتل ۵ ستاره باعث میشه که مشتری‌ها خودشون رو مثل سوپر ثروتمندها حس کنن.

هتل‌های ۴ ستاره ممکنه همه این خدمات رو ارائه ندن و خدماتی که ارائه میدن به احتمال زیاد اختیاری هستن و برای ارائه اون خدمات هزینه اضافی دریافت میکنن. کار هتل‌های ۴ ستاره هم ارائه خدمات تجملاتیه، اما هدفشون این نیست که به شما خدمات خیلی زیادی رو ارائه بدن.

خیلی از تفاوت‌های کوچک دیگه هم وجود داره که توی جدول زیر به اونها اشاره میکنیم. به هر حال، اگه مجدداً کسی میخواد بدونه یک هتل یا استراحتگاه از نظر ارائه خدمات دقیقاً چطوریه، بهتره به نظرات و توصیه‌های افرادی که قبلاً توی اون هتل اقامت داشتن نگاهی بندازن.

جدول مقایسه فرق  هتل ۴ و ۵ ستاره

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های هتل ۴ ستاره و ۵ ستاره رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه هتل ۴ ستاره هتل ۵ ستاره
ارائه خدمات خدمات در صورت نیاز و درخواست مشتری ارائه میشه. اونها بعد از درخواست مشتری‌ها با تحویل فوری خدمات رو ارائه میدن خدمات حتی قبل از درخواست مشتری پیش‌بینی شده و ارائه میشه
رفتار با مشتری توی این هتل‌ها مشتری‌ها ممکنه به صورت جداگانه یا با هم به‌عنوان یک گروه در نظر گرفته بشن. برای اونها معمولاً همه مشتریها با هم برابرن. با هر مشتری به صورت جداگانه رفتار میشه و به این ترتیب بر اساس پولی که میدن خدمات ارائه میشه
امکانات رفاهی استخر شنا، حمام تعبیه شده در هر اتاق، دسترسی به Wi-Fi (گاهی با پرداخت اضافی)، بعضی اوقات وجود یک مرکز تناسب اندام، یخچال در هر اتاق و بعضی اوقات همراه با مایکروویو و غیره. دوش ترموستاتیکی، سوئیت‌های لوکس با ویو دائمی، باشگاه‌های تناسب اندام با امکاناتی مثل هدفون یا تلویزیون شخصی و جدیدترین مجله‌ها، امکانات اضافی مثل ناهارخوری ثانویه، تفریحات مختلف برای اوقات فراغت، مرکز تجاری، اسپا و غیره.
خدمات  توسط هتل «اختیاری» هستن، به این معنی که معمولاً برای ارائه این خدمات هزینه اضافی دریافت میکنن خدماتی مثل انتقال ماشین به پارکینگ، دربان، پذیرش ۲۴ ساعته و اتاق ۲۴ ساعته و غیره.
قیمت در مقایسه با ۵ ستاره ارزون‌تره نسبت به ۴ ستاره گرون‌تره
رستوران‌ها نیازی به ارائه خدمات ناهار کامل نداره، با این حال ممکنه بعضی از این هتل‌ها ارائه بدن باید حداقل یک رستوران برای ارائه تمام وعده‌های غذایی توی هفت روز هفته برای ساکنین و افراد غیر مقیم باز باشه
حمام‌ها معمولا داخل اتاق‌ها حمام دارن باید حمام اختصاصی داشته باشن
فناوری‌ها نیازی به ارائه فناوری‌های به‌روز نیست، ولی معمولاً دسترسی Wi-Fi یا اتاق‌های کامپیوتر دارن باید فناوری به روز مثل خدمات Wi-Fi، در دسترس بودن کامپیوتر و غیره رو ارائه بدن.
امکانات اضافی مرسوم نیست که خدماتی مثل اسپا یا باشگاه تناسب اندام ارائه بدن. باید امکانات اضافی مثل غذاخوری ثانویه، باشگاه تناسب اندام، مرکز تجاری، اسپا و غیره داشته باشن.
سوئیت‌های لوکس ممکنه سوئیت‌های لوکسی رو ارائه بدن ولی اجباری نیست باید سوئیت‌های لوکسی رو با سه اتاق خواب، سالن نشیمن و حمام ارائه بدن
جزئیات به جزئیات بزرگ توجه میشه، صابون، حوله و … توی هر اتاق یا سرویس غذاخوری برای هر مشتری در دسترسه. جزئیات کمی مثل گل آرایی یا شکلات توی هر اتاق به تعداد نفرات ممکنه نادیده گرفته بشه. توجه زیادی به جزئیات میشه و هر جزئیاتی با نهایت دقت انجام میشه مثل: ملحفه، رو بالشی‌ها، تم رنگ، گل آرایی و غیره.
نسبت پرسنل به مهمان کمتر بیشتر
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هتل و متل چیه؟

جمع‌بندی

در آخر باید بگیم که اقامت توی هر نوع هتلی با بهترین امکانات یکی از اصول خوشگذرانی و حال خوب توی سفره. به همین خاطر قبل از رزرو هتل بهتره کمی درباره انواع هتل و درجه بندی هتل‌ها و خدماتی که ارائه میدن اطلاع داشته باشین. بهتره بر اساس نیاز خودتون که میخواین هتل چه امکاناتی رو ارائه بده و مقدار پولی که در نظر دارین توی سفرتون خرج بشه، گزینه مناسب رو انتخاب کنین.

به نظر شما فرق هتل ۴ و ۵ ستاره که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت هتل ۴ ستاره با ۵ ستاره می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: differencebetween.info

۳.۶/۵ - (۱۰ امتیاز)