پنیر یکی از اجزای جدانشدنی از سفره‌های صبحونه ما ایرانی‌هاست که البته نه فقط به صبحونه بلکه به عصرانه و یا حتی وعده‌های غذایی دیگه هم تعلق پیدا میکنه و بطور کلی از مهم‌ترین مواد غذایی برای ما ایرانی‌ها به شمار میاد. اما دنیای پنیرها اینقدر متنوع هست که فقط به پنیر سفید صبحانه فکر نکنیم، اغراق نیست اگر بگیم در جهان بیش از ۹۰۰ نوع پنیر داریم که فقط در فرانسه، ۴۰۰ نوع پنیر ثبت شده.اگه از دوستداران و طرفداران پنیر هستید، حتماً تا حالا پنیر لیقوان یا پنیر تبریز رو استفاده کردید یا حداقل اسمشون رو شنیدید. تا حالا به اینکه تفاوت پنیر لیقوان و تبریز چیه، فکر کردید؟ به نظر شما فرق این دو تا پنیر تو مزه اونهاست؟ باید بگیم که تفاوتی که بین این دو نوع پنیر وجود داره، فقط تو مزه اونها نیست، بلکه تفاوت‌های دیگه‌ای هم بین اونها وجود داره که در این مقاله از سایت دیفرتو می‌خوایم تفاوت پنیر لیقوان و تبریز رو بررسی کنیم.

با پنیر لیقوان و تبریز آشنا بشید.

پنیر لیقوان رو میشه نوعی از پنیر تبریز دونست که در برخی مشخصات، با هم فرق دارن. لیقوان، اسم روستایی در استان آذربایجان شرقی هست که پنیرش رو با نام پنیر سفید آذربایجان هم می‌شناسن. پنیر لیقوان از شیر گوسفندان این روستا درست میشه و طوری شده که هر پنیری که با شیر گوسفند تهیه بشه رو میگن پنیر لیقوان. پنیر لیقوان رو در آب نمک غلیظ نگه میدارن تا همه میکروبهاش از بین بره اما این باعث میشه که خیلی شور بشه.

اما اصلی‌ترین تفاوتی که پنیر تبریز با پنیر لیقوان داره، در نوع شیری هست که این پنیرها رو ازش درست میکنن. پنیر تبریز از شیر گام هست و تقریباً مثل لیقوان، شوره. بخاطر شیر گاو، چربی پنیر تبریز بیشتره اما طرفدارای بیشتری داره.

فرق پنیر تبریز و لیقوان

تفاوت پنیر لیقوان و تبریز چیه؟

مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین این دو تا پنیر وجود داره و می‌تونیم به اونها اشاره کنیم، تفاوت‌های زیر هستن:

تفاوت طعم و مزه و عطر و بو

پنیر لیقوان و تبریز همونطوری که در بخش بالا اشاره کردیم، در مزه متفاوتند که هر کسی بر اساس مزه این پنیرها یکی از اونها را بیشتر دوست داره.

شاید هر دو نوع پنیر شور باشن اما در کل با هم متفاون و پنیر لیقوان براحتی در دهان آب میشه و طعم و عطر خوبی داره اما پنیر تبریز این مدلی نیست. با این حال، خیلی از مردم کشور پنیر تبریز رو بیشتر دوست دارن و از طرفدارای این نوع پنیرند.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت پنیر گودا و پنیر چدار چیه؟

تفاوت شیر استفاده شده توی پنیر

اما علاوه بر مزه، تفاوت‌های دیگه‌ای هم دارن. مثلاً شیری که از اون برای تهیه پنیر لقوان و تبریز استفاده می‌شه، با هم فرق داره چون برای تهیه پنیر لیقوان از شیر گوسفند فرآوری شده استفاده میشه در حالی که پنیر تبریز رو از شیر فرآوری شده گاو تهیه می‌کنن.

تفاوت رنگ پنیرها

تفاوت دیگه‌ای که بین این دو تا پنیر وجود داره، تفاوت توی رنگ اونهاست که با توجه به رنگ پنیر لیقوان و پنیر تبریز می‌تونید به راحتی فرق بین این دو تا رو پیدا کنید و پنیر مورد نظرتون رو تهیه کنید. این مساله برای کسایی که همیشه تو خرید پنیر با مشکل مواجه می‌شن، خیلی مهمه. پس از این مساله و در نظر گرفتن رنگ پنیرها غافل نشید. پنیر لیقوان معمولاً رنگ کاملاً سفیدی داره، با این وجود که رنگ پنیر تبریز معمولاً مایل به زرده.

پنیر لیقوان

پنیر لیقوان

تفاوت شکل ظاهری پنیر

ظاهر پنیر لیقوان و تبریز هم با هم فرق دارن. البته منظور تغییرات دیگه‌ای علاوه بر رنگ اونهاست. پنیر لیقوان معمولاً حفره‌هایی داره که تعداد اونها در مقایسه با پنیر تبریز کمتره اما این حفره‌ها بزرگ‌تر از حفره‌های پنیر تبریزن. بعبارت دیگه باید بگیم که حفره‌های پنیر تبریز کاملاً بر خلاف حفره‌های پنیر لیقوان هستن و زیاد و کوچیکن.

تفاوت قالب‌بندی پنیر

از تفاوت‌های دیگه‌ای که برای تشخیص پنیر لیقوان و تبریز نباید از اون غافل بشید، تفاوت توی قالب‌بندی این دوتا پنیره. قالب‌بندی پنیر لیقوان معمولاً بزرگه، در حالی که قالب‌بندی پنیر تبریز معمولاً کوچیکه و نمیشه که این پنیر را در قالب‌بندی بزرگ تهیه کرد.

تفاوت قیمت پنیر لیقوان و تبریز

یکی از تفاوت‌های مهم بین این دو پنیر که شاید در انتخابشون توسط شما موثر باشه، تفاوت در قیمته. خیلی از ما آدما به خاطر قیمت بالای پنیر مورد علاقمون از خرید اون پشیمون میشیم و پنیری رو میخریم که ارزونتره اما باب میلمون نیست. پنیر تبریز از قیمت پایین‌تری در مقایسه با لیقوان برخورداره و قیمت کلی اون برای مشتری کمتر از پنیر لیقوان از آب در میاد. علت ارزون‌تر بودن قیمت پنیر تبریز هم اینه که برای تهیه آن از شیر گاو استفاده میشه که به همین دلیل این پنیر از کیفیت پایین‌تری در مقایسه با پنیر لیقوان برخورداره. اما از این مساله هم نباید غافل شد که شیر فرآوری شده گاو که توی پنیر تبریز استفاده میشه هم خاصیت‌های خیلی زیادی برای انسان داره.

نکات کلی خرید پنیر تبریز و لیقوان

  • پنير‌هاي محلي و پنير ليقوان پرچرب هستن و توصيه میشه افرادي كه چربي خون بالايي دارند از اين پنير‌ها استفاده نكنن (بخونید: تفاوت چربی و کالری).
  • معمولاً کسایی که ذائقه خاص دارن، پنيرهاي محلي و ليقوان رو مي‌پسندن. پس بهتره قبل از خرید، اول هر دو پنیر رو تست کنید.
  • پنير‌هاي ليقوان خیلی شورن چون چند‌ماه در آب‌نمك غليظ نگهداري مي‌شه. اگه فشار خون و بیماریهای کلیوی و … دارید، از این پنیرها نخورید!
  • پنيرهای محلی داراي بسته‌بندي استريل نيستن و قبل از خرید، به بهداشت محیط نگهداری و فروش پنیر توجه كنيد.
  • طول عمر پنيرهاي محلي زیاد نیست، پس به مقدار زياد اين محصول رو نخرید.
  • پنيرهاي ليقوان داخل حلب، هر چی بیشتر بمونن بهتر میشن چون اولش خیلی نرم هستن و به مرور سفت و بهتر میشن.
  • بعد از باز کردن قوطی حلبی پنیر لیقوان، تا یکماه کلش رو بخورید که خراب نشه!
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت پنیر پروسس و موزارلا چیه؟

جمع‌بندی فرق بین پنیر لیقوان و تبریز

پس بر اساس این مطالب که برای شما در رابطه با پنیر لیقوان و تبریز توضیح دادیم، متوجه شدید که این پنیرها در طعم و مزه، عطر و بو، قیمت، شکل ظاهری، رنگ و قالب‌بندی با هم فرق دارن. حالا بر اساس تفاوت پنیر لیقوان و تبریز که در سایت دیفرتو برای شما گفتیم، می‌تونید پنیر مورد نظرتون رو تهیه کنید و در وعده‌های غذاییتون از اونها استفاده کنید. از این موضوع غافل نشید که هر دو مدل این پنیرها برای انسان مفیدند و با مصرف اونها میتونید از خاصیت‌های اونها برای بدن بهره‌مند بشید.

پنیر تبریز

پنیر تبریز

  • پنیر لیقوان اعلا یا سوپر لیقوان؛ این پنیر دارای بافتی با سوراخ‌های کمتری نسبت به انواع دیگه لیقواه و، با برش‌دادن خرد نمی‌شه و برای درست کردنش از شیر خالص گوسفندی تازه دوشیده شده استفاده میشه.
  • پنیر تبریزی؛ پنیر تبریزی رنگی متمایل به زرد داره و از شیر گاو یا مخلوطی از شیر گاو و گوسفند درست می‌شه. کیفیت پنیر تبریز نسبت به لیقوان پایینتره و موقع برش دادن، خرد میشه. معمولاً بافتش هم پر از سوراخ و حفره‌های ریزه.
  • پنیر لیقوان معمولی؛ این پنیر هم از شیر گوسفندی تهیه می‌شه اما مثل پنیر لیقوان اعلا بلافاصله بعد از دوشیدن شیر، تولیدش رو شروع نمیکنن و به دلیل مجاورت با هوا، کمی از کیفیتش کم میشه.

اگه به دنیای پنیر علاقه دارید، می‌تونید مقالات زیر رو هم بخونید:

به نظر شما فرق بین پنیر تبریز و لیقوان که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت پنیر لیقوان و تبریز می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۹/۵ - (۱۲۳ امتیاز)