احتمالاً شما هم همیشه درگیر این موضوع هستید که بالاخره کاپوچینو و لاته با هم چه تفاوت‌هایی دارن؟ این دو نوشیدنی قهوه در بسیاری از حالات شبیه به هم هستن اما در بطن داستان با هم تفاوت‌هایی دارن! احتمالاً زمانی بوده که به یک کافه دنج رفتید اما موندین که الان کاپوچینو سفارش بدین یا لاته؟ یا شاید هم براتون اتفاق افتاده که یه بار کاپوچینو سفارش دادین یه بار لاته و احساس کردید با هم هیچ فرقی ندارن! در پاسخ به این سوال که کاپوچینو و لاته چه فرقی می‌کنن با دیفرتو همراه باشید. این دو نوشیدنی گرم در جزئیات بسیار خاصی با یکدیگه تفاوت‌هایی دارن که اگه تا آخر مقاله بخونید، متوجه میشید.

چرا کاپوچینو و چرا لاته؟

برخی آمارها نشون میده که اکثریت مردم نمی‌دونن تفاوت بین لاته و کاپوچینو چیه. از بعضیا آدم‌ها اگه سوال بپرسید یا برای آن‌ها یه فنجون لاته و یا کاپوچینو بیارین تا میل کنن، فرق لاته و کاپوچینو رو در میزان و بزرگی و کوچکی فنجونش می‌بینن. اما تفاوت این دو بیشتر از ظرفیت و کوچیکی و بزرگی فنجون‌هاست. یه تفاوت ظریفی بین این دو موجوده که بسیاری از باریستاهای خیلی حرفه‌ای می‌تونن بگن چیه. ما در این مقاله قصد داریم پرده از این راز برداریم و تفاوت‌های بین دو نوشیدنی کاپوچینو و لاته رو براتون بیان کنیم طوریکه اگر همین فردا به کافه رفتید بدونید دقیقاً قرار چی سفارش بدید و الان وقت کاپوچینو هست یا لاته؟

تفاوت کاپوچینو و لاته از نظر خاستگاه

به طور خیلی مختصر باید بگیم که کاپوچینو دقیقاً در ایتالیا یکم بعد از اختراع دستگاه اسپرسو متولد شد. اما لاته در سیاتل آمریکا در سال ۱۹۸۰ متولد شد. لاته از همون اوایل به همین سبک امروزی درست می‌شد و تا دهه ۹۰ میلادی بین آمریکایی‌ها طرفدار خیلی زیادی داشت. واژه لاته به طور کلی برگرفته از یک واژه ایتالیایی به معنی کافه لاته که همان شیر قهوه خودمونه. به همین دلیل اگر شما سری به کافه‌های ایتالیایی بزنید و از کافه‌دار آن‌ها درخواست لاته کنید به شما یک لیوان شیر میدن!

تفاوت کاپوچینو و لاته در طرز درست کردن

در حقیقت امر این دو نوشیدنی با از نظر طرز تهیه با هم تفاوتی نخواهند داشت. مدل و طرز تهیه آن‌ها به یه صورته. به همین دلیله که از نظر طعم شاید با هم تفاوت آنچنانی نداشته باشن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت حمله عصبی و حمله قلبی چیه؟

طرز تهیه کاپوچینو

برای تهیه کاپوچینو در ابتدا ما به یک شات اسپرسو در یک فنجان عصاره‌گیری نیاز داریم. پس فراموش نکنید شما در کاپوچینو فقط یک شات اسپرسو دارید. پس از یک شات اسپرسو، نوبت به اضافه شدن شیر بخار داده شده است. به فنجانی که آماده شده یک سانتی‌متر فوم شیر اضافه می‌کنید. بعدش می‌تونید روی این ترکیب رو با پودر شکلات تزئین کنید و نوش جان کنید. پس طرز تهیه کاپوچینو به همین سادگی بود! خوب حال به سراغ طرز تهیه لاته میریم.

کاپوچینو

طرز تهیه لاته

برای طرز تهیه لاته هم به ترکیباتی مثل کاپوچینو نیازه. یعنی شما برای یک فنجان لاته هم به یک شات اسپرسو در یک فنجان عصاره‌گیر نیاز خواهید داشت. همچنین شیر بخار داده شده رو اضافه کرده و به اندازه کمتر از یک سانتی‌متر به فنجام خود فوم شیر اضافه کنید. فوم لاته به نسبت کاپوچینو کمتر خواهد بود.

لاته

تفاوت بین فنجان سرو کاپوچینو و لاته

یکی از تفاوت‌های موجود بین کاپوچینو و لاته در فنجانیه که سرو میشه. فنجونی که کاپوچینو در آن سرو میشه با فنجانی که لاته در آن نوش جان می‌شه کاملاً متفاوته اما شاید معمولا سرو این دو نوشیدنی رو در یک فنجان سرامیکی دیده باشید. اما به طور کلی با هم متفاوته. یکی از تفاوت‌های فنجان سرو در اندازه و حجم اونه. حجم تقریبی فنجانی که کاپوچینو در اون سرو می‌شه برابر با ۲۲۰ سی سی است. اما حجم فنجان‌هایی که در اون لاته رو سرو می‌کنید برابر با ۳۰۰ سی سیه. در آمریکا معمولا این دو نوشیدنی در ظروف سرامیکی سرو میشن اما در کشورهایی مثل استرالیا و نیوزلند کاملا متفاوته. این کشورها لاته رو معمولا در لیوان‌های شیشه‌ای میل می‌کنن.

تفاوت در آرت‌ کاپوچینو و لاته

شاید برای شما هم همیشه آرت یا همون تزئینات روی لاته و کاپوچینو جذاب بوده. خیلی از دوستداران قهوه، بخاطر آرت روی لاته و کاپوچینو طوری می خورنش که تزئینش زود از بین نره! چون برای اونا دیدن و خوردن آرت خیلی هیجان‌انگیزه. اما آیا فکر کردید آرت روی کاپوچینو با آرت روی لاته دارای چه تفاوت‌هایی هستن؟ اصلا تا به حال به این دو طرح با جزئیات بیشتر توجه کردید؟

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که در دو نوشیدنی کاپوچینو و لاته وجود داره، تفاوت آرت بین اوناست. معمولا شما روی لاته تزئین رو با فوم شیر می‌بینید. یعنی با استفاده از فوم شیر روی لاته نقش و نگارهای مختلف مانند قلب، گل و… کشیده می‌شه. اما این موضوع در کاپوچینو کمی متفاوت‌تره. در تزئین و یا همون آرت کاپوچینو علاوه بر فوم شیر از پودر شکلات هم استفاده می‌شه. برخی در ایران از پودر دارچین هم استفاده می‌کنن. اما در حالت کلی وجود پودر شکلات چیزیه که بین آرت لاته و کاپوچینو تمایز ایجاد می‌کنه. به همین دلیله که کاپوچینو به نسبت طعم شیرین‎تر به نسبت لاته داره.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت پنیر گودا و پنیر چدار چیه؟

البته نکته مهم در اینجا اینه که وجود پودر کاکائو روی کاپوچینو هم همیشگی نیست. به عنوان مثال اگر شما به ایتالیا بروید و یک فنجون کاپوچینو سفارش بدید، قطعا خبری از شکلات نخواهد بود. اما برعکس اگر همین یک فنجون رو در استرالیا یا بریتانیا و یا در نواحی نیوزلند سفارش بدید، نوشیدنی رو پر از شکلات میل خواهید کرد. حتی در برخی شرکت‌ها هم اصلا بودن و نبودن پودر کاکائو روی کاپوچینو موضوع قابل بحثی نیست مثل آمریکا.

اما این تفاوت چرا بین کشورها وجود دارد؟

این دوگانگی تنها دو دلیل خیلی ساده داره:

  1. دلیل اول اینکه در هیچ استانداری پودر کاکائو روی کاپوچینو وجو نداره.
  2. دلیل دوم اینه که مزاج شیرین، بر اساس عادات و سلیقه‌ها کاملا متفاوه.

فرق نسبت ترکیبات کاپوچینو و لاته

همونطور که در ابتدای این مقاله ذکر کردیم. مواد داخل این دو نوشیدنی یکیه اما نسبت ترکیبات در هر یک از اونا متفاوته. یکی از تفاوت‌های بین کاپوچینو و لاته در مقدار ترکیب کردن اسپرسو با شیره. در تهیه یک فنجان کاپوچینو شیر، فوم و قهوه اسپرسو تقریباً به یک میزان با همدیگه ترکیب میشن اما این در حالیه که در تهیه لاته، سهم شیر در ترکیبات بیشتره. در ترکیبات بین لاته، مقدار فوم شیر به نسبت کاپوچینو کمتره. البته این دو نوشیدنی هم در کشورها و حتی کافه‌های مختلف ممکنه با ترکیباتی نسبتاً متفاوت از چیزی که ما گفتیم تهیه بشن، مثل تصویر زیر که یک مدل ترکیب برای کاپوچینو و لاته هست.

فرق نسبت ترکیبات کاپوچینو و لاته

جمع‌بندی تفاوت لاته و کاپوچینو

در آخر اینکه شاید اگر بخوایم یکی از مشهورترین نوشیدنی‌های اسپرسو رو به شما معرفی کنیم بتونیم بگیم اولین گزینه کاپوچینو هست که از سال‌های میلادی بسیار طولانی وجود داشته و مورد علاقه اکثریت دوستداران قهوه بوده و هست. اما همیشه یک رقیب در کنار خود داشته و اون هم لاته بوده. این دو نوشیدن قهوه‌ای همیشه با ظاهری شاید شبیه به هم و مزه‌های تقریبا مشابه همیشه با هم رقابت کردن. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تفاوت‌های جزئی دو نوشیدنی لاته و کاپوچینو آشنا کنیم و امیدوارم راضی بوده باشید.

به نظر شما فرق لاته و کاپوچینو که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت لاته و کاپوچینو می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۷/۵ - (۳۱ امتیاز)