ماکارونی و پاستا نمونه‌هایی از غذاهای ایتالیایی هستن که در تموم دنیا شهرت دارن. اما خیلی از مردم در مورد تفاوت ماکارونی و پاستا اطلاعات زیادی ندارن، چون این دو اصطلاح، خیلی از غذاهای متنوع و مشابه رو شامل میشن. ماکارونی یک اصطلاح کلی برای مواد غذاییه که معمولاً از خمیر فطیر گندم سیاه یا گندم تهیه میشه یعنی آرد و آب. درحالیکه ماکارونی نوعی پاستای خشک به حساب میاد، این نکته فرق اصلی ماکارونی و پاستاست. اگه میخواین اطلاعات بیشتری از فرق بین پاستا و ماکارونی رو بشناسین بهتره این مقاله از سایت دیفرتو رو تا آخر بخونین.

ماکارونی (Macaroni) چیه؟

ماکارونی نوعی پاستای خشک به شکل نی‌های باریک یا اشکال صدفی یا شکل‌های دیگس. اگرچه منشأ ماکارونی ایتالیاس ولی در سراسر جهان مشهور شده و جزء پر مخاطب‌ترین غذاهای دنیاس. این ماده غذایی از گندم دوروم (durum wheat) ساخته میشه و معمولاً برای تولید اون از تخم مرغ استفاده نمیکنن.

ماکارونی معمولاً در اندازه‌های کوتاه بریده میشه. ماکارونی شلنگی (Elbow) نوعی ماکارونیه که به شکل لوله‌ای خمیدس که در طول اون برش خورده، شکل منحنی این مدل به‌خاطر سرعت‌های مختلف هنگام خارج شدن از ماکارونی در دستگاهه. یک نکته مهم اینه که بعضی از ماشین‌ها میتونن اشکال مختلف ماکارونی رو بسازن، این دستگاه‌ها معمولاً در مقیاس بزرگ تولید میشن. غذای ماکارونی پنیری که اغلب با ماکارونی شلنگی درست میشه، یک غذای محبوب در خیلی از کشورهای غربیه.

پاستا (Pasta) چیه؟

پاستا یکی از مواد غذایی اصلی بین غذاهای سنتی ایتالیاییه. اصطلاح پاستا هم معمولاً برای اشاره به طیف وسیعی از غذاهای ماکارونی استفاده میشه. این غذا معمولاً رشته‌ایه و از خمیر فطیر آرد گندم دوروم ساخته میشه، تو بعضی از موارد پاستا با آب یا تخم‌مرغ تهیه میشه، البته اونو به شکل ورقه یا اشکال مختلف دیگه‌ای هم در میارن و در نهایت این ماده خام با جوشوندن یا پختن آماده مصرف میشه. پاستا رو میشه با آرد غلات دیگه هم درست کرد. پاستا معمولاً یک غذای سادس ولی به دلیل غالب‌گیری راحت اون، انواع مختلفی داره.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت کیست و تومور چیه؟

پاستا (Pasta)

اساساً میشه پاستا رو به دو دسته کلی تقسیم کرد: پاستا خشک و پاستا تازه یا تر. پاستا خشک به طور کلی توی کارخونه‌ها از طریق فرایند اکستروژن تولید میشه. اونها ماندگاری طولانی دارن و به مکان‌های دورتر منتقل میشن. پاستا تازه به طور سنتی توی خونه‌ها و با استفاده از مواد محلی و تازه تهیه میشه.

ولی امروزه خیلی از انواع پاستای تازه توسط دستگاه‌های صنعتی بزرگ تولید میشه و به‌طور گسترده توی فروشگاه‌ها موجوده. هم پاستا خشک و هم پاستا تازه در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی وجود داره. پاستا خشک و تازه رو میتونین به‌صورت کلاسیک با سه حالت سرو کنین. یکی اینه که اون رو با سس یا چاشنی مکمل بپزین و سرو کرد (مقاله مرتبط: تفاوت سس پاستا و سس پیتزا). دوم اینکه پاستا رو میشه به‌عنوان افزودنی توی سوپ هم استفاده کرد. سوم اینکه اون جداگانه بپذین و توی ظرفی جدا سرو کنین.

فرق بین ماکارونی و پاستا چیه؟

برای درک بهتر تفاوت این دو ماده، بهتره اونا رو براساس پارامترهای زیر بررسی کنیم:

تفاوت تعریف ماکارونی و پاستا

ماکارونی نوعی پاستای خشکه که در شکل‌های مختلف مثل میله‌های باریک و … ساخته میشه.

اما پاستا نوعی غذای ایتالیاییه که از خمیر تهیه شده از گندم دوروم و آب تشکیل میشه و به شکل‌های مختلف در میارن.

تفاوت ماکارونی و پاستا از نظر خشکی و تازگی

ماکارونی نوعی پاستای خشک شدس.

پاستا رو میشه اساساً در دو نوع پاستای خشک و پاستای تازه تولید کرد.

فرق ماندگاری ماکارونی و پاستا

ماکارونی ماندگاری بالایی داره.

پاستای تازه ماندگاری کمتری نسبت به پاستای خشک داره.

تفاوت استفاده از تخم مرغ در ماکارونی و پاستا

معمولاً از تخم مرغ برای تهیه ماکارونی استفاده نمیشه.

اما از تخم مرغ برای تهیه بعضی از انواع پاستا استفاده میشه.

تفاوت شکل ماکارونی و پاستای تولید شده

ماکارونی بیشتر به شکل میله‌های باریک تولید میشه اما پاستا در اندازه‌ها و انواع مختلفی وجود داره.

فرق بین ماکارونی و پاستا چیه؟

شکلهای مختلف ماکارونی

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

ماکارونی پاستا
ماکارونی نوعی پاستا خشک به شکل میله‌های باریکه پاستا نوعی غذای ایتالیاییه که از خمیر گندم دوروم و آب ساخته میشه که به شکل‌های مختلف قالی گیری میشه.
ماکارونی نوعی پاستای خشکه پاستا رو میشه به‌صورت پاستا خشک و تر طبقه‌بندی کرد
ماکارونی ماندگاری بالایی داره پاستای تازه ماندگاری کمتری نسبت به پاستای خشک داره.
ماکارونی معمولا به شکل میله‌های باریکن. پاستا در اندازه‌ها و طرح‌های مختلفی تولید میشه.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت سبزی و ادویه چیه؟

جمع‌بندی

ماكاروني و پاستا دو ماده غذایی شناخته شده تو هر جاي جهانه که معنی اونها با هم متفاوته. توی ايران هم ماكاروني، همیشه به‌عنوان نوعی پاستا در نظر گرفته شده و معمولا انواع ماكاروني طرح‌دار و … رو نوعی پاستا میگن. بیش‌تر از ۶۰۰ نوع پاستا توی سرتاسر دنیا وجود داره.

به نظر شما فرق ماکارونی و پاستا که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت ماکارونی و پاستا می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

pediaa.com

۵/۵ - (۳ امتیاز)