به راحتی میشه اچ آی وی و ایدز رو با هم اشتباه گرفت. این دو بیماری تشخیص‌های متفاوتی دارن، اما دست به دست هم میدن و به دنبال هم اتفاق میوفتن. یعنی HIV ویروسیه که میتونه منجر به بیماری به اسم ایدز بشه و به‌عنوان مرحله ۳ HIV هم شناخته میشه. تا چند سال پیش موقع تشخیص اچ آی وی یا ایدز به نوعی مثل اعلام حکم اعدام تلقی میشد. ولی امروزه به لطف تحقیقات و توسعه درمان‌های جدید، افراد مبتلا به HIV زندگی طولانی و سازنده‌ای دارن. یک فرد با HIV مثبت که از درمان منظم ضد ویروسی استفاده میکنه، میتونه عمری تقریباً طبیعی داشته باشه. تو این مقاله از سایت دیفرتو به بررسی کامل تفاوت HIV و ایدز می‌پردازیم.

HIV چیه؟

HIV ویروسیه که میتونه منجر به زوال سیستم ایمنی بشه. اصطلاح “HIV” مخفف ویروس نقص ایمنی انسانیه (human immunodeficiency viruses). این نام ویروس رو توصیف میکنه و فقط انسان میتونه به اون مبتلا بشه و به سیستم ایمنی حمله میکنه. در نتیجه، سیستم ایمنی نمیتونه اونطور که باید به طور موثر کار کنه.

سیستم ایمنی بدن ما میتونه خیلی از ویروس‌ها رو به طور کامل از بدن ما پاک کنه، اما در مورد HIV اینطوری نیست. با این حال، داروها میتونن HIV رو با قطع کردن چرخه زندگی ویروسی اون با موفقیت کنترل کنن.

ایدز چیه؟

درحالیکه HIV ویروسیه که ممکنه باعث عفونت بشه، ایدز هم (مخفف سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا acquired immunodeficiency syndrome) یک بیماریه. ابتلا به HIV میتونه منجر به ایجاد بیماری ایدز بشه. ایدز یا مرحله ۳ HIV زمانی ایجاد میشه که HIV آسیب جدی به سیستم ایمنی بدن وارد کرده باشه.

ایدز یک بیماری پیچیده با علائمیه که از فردی به فردی دیگه متفاوته. علائم مرحله ۳ HIV مربوط به عفونت‌هایی میشه که بدن فرد ممکنه در نتیجه داشتن یک سیستم ایمنی آسیب دیده ایجاد کنه و نمیتونه با اونها مبارزه کنه. در مجموع این عفونت‌ها به‌عنوان عفونت‌های فرصت‌طلب شناخته میشن و شامل سل، ذات الریه و غیره میشن.

وقتی که سیستم ایمنی به طور موثر فعال نباشه و کمتر کار کنه، احتمال بیشتری برای ابتلا به انواع خاصی از سرطان وجود داره. پیروی از درمان ضد ویروسی میتونه از توسعه به مرحله ۳ HIV جلوگیری کنه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت سرماخوردگی و آنفلوانزا چیه؟

فرق بین HIV و ایدز چیه؟

HIV همیشه تا مرحله ۳ پیشرفت نمیکنه، HIV یک ویروسه و ایدز شرایطیه که ویروس اچ آی وی ممکنه ایجاد کنه. عفونت HIV لزوماً به مرحله ۳ پیشرفت نمیکنه. در واقع، خیلی از افراد مبتلا به HIV سال‌ها بدون ابتلا به ایدز زندگی میکنن. به لطف پیشرفت‌های صورت گرفته در درمان، فرد مبتلا به HIV میتونه انتظار داشته باشه که عمری تقریباً طبیعی داشته باشه.

درحالیکه یک فرد میتونه بدون ابتلا به ایدز به عفونت HIV مبتلا بشه، اما هر فردی که مبتلا به ایدز تشخیص داده شده پس یعنی قبلاً به HIV مبتلا بوده. از اونجا که هیچ درمانی برای عفونت HIV وجود نداره، پس این عفونت هرگز از بین نمیره حتی اگه هرگز به دنبالش ایدز هم ایجاد نشه. در ادامه تفاوت اچ آی وی و ایدز رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی میکنیم.

تفاوت راه‌های انتقال HIV و ایدز

HIV میتونه از فردی به فردی دیگه منتقل بشه یعنی از اونجایی که HIV یک ویروسه، پس میتونه مثل خیلی از ویروس‌های ‌دیگه بین افراد منتقل بشه. در طرف دیگه، ایدز وضعیتیه که فرد تنها بعد از ورود HIV به بدن به اون مبتلا میشه. این ویروس از طریق تبادل مایعات بدن از فردی به فردی دیگه منتقل میشه. اغلب، HIV از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم یا سوزن مشترک منتقل میشه. راه‌های دیگه انتقال از مادر به جنینه که توی دوران بارداری احتمال کمتری برای ورود این ویروس به فرزند وجود داره.

تفاوت علائم ایدز و HIV

HIV همیشه علائمی ایجاد نمیکنه، HIV معمولاً ممکنه حدود دو تا چهار هفته بعد از انتقال علائمی شبیه آنفولانزا ایجاد کنه. این مدت کوتاه عفونت حاد نامیده میشه. سیستم ایمنی عفونت رو تحت کنترل در میاره که منجر به یک دوره تاخیر میشه. سیستم ایمنی نمیتونه به طور کامل HIV رو از بین ببره، اما میتونه اون رو برای مدت طولانی کنترل کنه.

در طول این دوره نهفتگی، که میتونه سال‌ها طول بکشه، فرد مبتلا به HIV ممکنه هیچ علامتی نداشته باشه. با این حال بدون درمان ضد ویروسی، اون فرد ممکنه به ایدز مبتلا بشه و در نتیجه بسیاری از علائم مرتبط با این بیماری رو تجربه کنه.

فرق بین HIV و ایدز از نظر راه‌های تشخیص

عفونت HIV با یک آزمایش ساده قابل تشخیصه چون موقع ورود اچ آی وی به بدن، سیستم ایمنی آنتی بادی‌هایی علیه این ویروس تولید میکنه. آزمایش خون یا بزاق میتونه این آنتی‌بادی‌ها رو برای تعیین وجود ویروس شناسایی کنه. ممکنه چند هفته بعد از انتقال طول بکشه تا آزمایش آنتی بادی HIV مثبت بشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت گیاهخواری و خام گیاهخواری چیه؟

یک نوع آزمایش دیگه هم وجود داره که به دنبال آنتی ژن‌های پروتئین‌های تولید شده توسط ویروس و آنتی بادی‌ها میگرده. این آزمایش میتونه HIV رو تنها چند روز بعد از عفونت تشخیص بده. هر دو تست دقیق و آسان هستن.

اما تشخیص ایدز پیچیده‌تره. ایدز مرحله آخر عفونت HIV هست. پزشک‌های مراقبت‌های بهداشتی به دنبال چند عامل هستن تا تعیین کنن که آیا نهفتگی HIV به مرحله ۳ HIV رسیده یا نه. از اونجایی که HIV سلول‌های ایمنی به اسم سلول‌های CD4 رو از بین میبره، یکی از راه‌های تشخیص ایدز توسط آزمایشگاه‌های مراقبت‌های بهداشتی، شمارش این سلول‌هاس. یک فرد سالم بدون وجود ویروس HIV توی بدنش میتونه از ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ سلول CD4 داشته باشه. وقتی که سلول‌ها به ۲۰۰ میرسه، میگن که فرد مبتلا مرحله ۳ HIV رو داره.

عامل دیگه‌ای که نشون میده ویروس به مرحله ۳ HIV توسعه یافته، وجود عفونت‌های فرصت‌طلبه. عفونت‌های فرصت‌طلب بیماری‌هایی هستن که توسط ویروس‌ها، قارچ‌ها یا باکتری‌ها ایجاد میشن که در حالت عادی یعنی در بدن فرد سالم نمیتونن زنده بمونن و فرد رو بیمار کنن.

جمع‌بندی

در آخر باید بگیم که راه‌های درمان و امید به زندگی به این بیماری‌ها بستگی به یک سری شرایط داره. اگه HIV به مرحله ۳ HIV برسه، امید به زندگی به طور قابل توجهی کم میشه. ترمیم آسیب به سیستم ایمنی توی این مرحله دشواره. بروز عفونت‌ها و سایر بیمارهای مثل سرطان‌های خاص ناشی از اختلال شدید سیستم ایمنی، شایع میشه. با این حال، با درمان موفقیت‌آمیز ضد ویروسی و بعضی راه‌های تقویت سیستم ایمنی، خیلی از افراد مبتلا به مرحله ۳ HIV عمر طولانی‌تری میکنن.

با درمان‌های امروزی برای عفونت HIV، افراد میتونن با HIV زندگی کنن و هرگز به ایدز مبتلا نشن. همچنین مهمه که توجه داشته باشین که درمان موفقیت‌آمیز ضد ویروسی و … تا حد زیادی خطر انتقال ویروس به شریک زندگی رو کم میکنه.

به نظر شما فرق HIV و ایدز که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت HIV و ایدز می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: www.healthline.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)