به فرزند یک خر نر و یک اسب ماده قاطر میگن. قاطرها هم از خر و هم از اسب صفات مطلوبی به ارث بردن. اونها از اسب قدرت و استقامت رو به ارث بردن و مانند خر عموماً صبور، مطمئن، باهوش و خلق و خوی یکنواختی دارن. قاطرهای نر عقیم هستن اما قاطرهای ماده برای تولید شیرشون معروفن. توی این مطلب از سایت دیفرتو تفاوت قاطر و خر رو بر اساس پارامترهای مختلفی بررسی میکنیم.

خر چیه؟

معمولا در زبان انگلیسی اسم Donkey (خر) و burro قابل تعویض هستن یعنی از هر دو استفاده میشه. burro در زبان اسپانیایی به معنای خره. خرها هوش بالایی دارن. توی این بخش خر رو بر اساس پارامترهای مختلف بررسی میکنیم:

ویژگی‌های فیزیکی خر چیه؟

خرها گوش‌های بلند، سر ضخیم و کوتاه، یال کوتاه، اندام‌های نازک و سم‌های باریکی دارن. این ویژگی‌های فیزیکی رو در ادامه به‌صورت تفکیک شده بررسی میکنیم:

ویژگی فیزیکی خر از نظر پوشش بدنی

خرها معمولاً خاکستری هستن ولی بعضی از اونها قهوه‌ای تیره، سیاه یا چند رنگ سفید و سیاه روشن هستن. اونها نوارهای پشتی (یک نوار تیره از یال تا دم) و یک نوار منقطع روی شانه‌ها دارن.

ویژگی فیزیکی خر از نظر حالت گوش‌ها

خرها گوش‌های خیلی درازی دارن که توی انتها و نوک اون تیره هستن.

قاطر چیه؟

به فرزند یک خر نر و یک اسب ماده قاطر میگن. قاطرها هم از خر و هم از اسب صفاتی رو به ارث بردن. قاطرها بر خلاف اسب‌ها، مثل خرها هوش بالایی دارن. توی این بخش قاطر رو بر اساس پارامترهای مختلف بررسی میکنیم:

ویژگی‌های فیزیکی قاطر چیه؟

تمام خصوصیات فیزیکی قاطرها با خرها مشترکن اما از خرها بزرگتر و بلندتر هستن. اما بعضی ویژگی‌های فیزیکی دیگه قاطرها با اسب‌ها یکیه که شامل شکل بدن، پوشش بدن و دندان‌ها میشه ولی سم قاطر محکم‌تر از سم اسبه. این ویژگی‌های فیزیکی رو در ادامه به‌صورت تفکیک شده بررسی میکنیم:

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت میمون و انسان چیه؟

ویژگی فیزیکی قاطر از نظر پوشش بدنی

پوشش قاطر معمولا قهوه‌ای یا سرخابیه ولی مثل اسب‌ها تنوع بیشتری دارن. رنگ‌های رایج دیگه اونها سیاه و خاکستریه، درحالیکه پوشش بدنی به رنگ‌های سفید، قرمز مایل به تیره، پالومینو، دونه‌ای و پوست جولان کمتر توی اونها رایجه. 

ویژگی فیزیکی قاطر از نظر حالت گوش‌ها

قاطرها گوش‌های بلندتری نسبت به اسب دارن، ولی معمولاً تا حدودی کوچکتر از خر هستن. شکل گوش قاطر مثل اسب مادرشه.

فرق بین قاطر و خر چیه؟

قاطرها عقیم هستن، درحالیکه خرها میتونن به طور طبیعی تولید مثل کنن. خرها ۶۲ کروموزوم و اسب‌ها ۶۴ (یا ۳۲ جفت) کروموزوم دارن. قاطرها که بچه این دو حیوان هستن، میانگین این کروموزوم‌ها رو یعنی ۶۳ کروموزوم دارن، پس به این خاطر نمیتونن سلول‌های هاپلوئید مورد نیاز برای تولید مثل رو تولید کنن. 

قاطر نر میتونه جفت گیری کند، ولی نمیتونه بارور کنه. قاطرهای نر که توی زبان انگلیسی به اونها جان یا جک هم میگن، معمولاً اخته میشن تا با از بین بردن علاقه اونها به جنس ماده به کنترل رفتار اونها کمک کنن. هیچ مورد شناخته شده‌ای از تولید نسل قاطرهای نر وجود نداره. قاطرهای ماده هم ممکنه از فحلی شدن عبور کنند یا نکنند. به طور کلی قاطرهای ماده هم عقیم هستن، اما در موارد خیلی نادری، فرزندهای زنده‌ای تولید میکنن.

از نظر رژیم غذایی هم خرها و هم قاطرها عاشق علف‌های هرز پهن برگ و علوفه‌ای مثل کاه جو هستن. این‌ها بخش بزرگی از رژیم غذایی اونها رو تشکیل میده، با این تفاوت که خرها نباید با مقادیر زیادی پروتئین، نان، برنج پف کرده یا غذای فرآوری شده بخورن چون ممکنه دچار بیماری مزمن التهاب پا و لنگ بشن.

فرق بین قاطر و خر چیه؟

جدول تفاوت قاطر و خر

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های قاطر و خر رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه خر یا الاغ قاطر
دسته بندی حیوانات حیوانات
شاخه Chordata Chordata
رژیم غذایی گیاهخوار گیاهخوار
کلاس نژادی پستانداران پستانداران
طبقه بندی پریسوداکتیلا پریسوداکتیلا
نام گذاری نرها جک جک یا جان
خانواده یا تیره اسبیان اسبیان
نام گذاری ماده‌ها جنی مولی
یال کوتاه و راست کوتاه و راست
هیکل یا ساختار سنگین سنگین، بلند، بزرگتر از الاغ
قدرت باروری میتونه تولید مثل کنه عقیمن؛ نمیتونه تولید مثل کنه
طول عمر ۳۰ تا ۵۰ سال ۳۰ تا ۴۰ سال
رنگ طبیعی مشکی، خاکستری تا قهوه‌ای سمور و سفید مشکی، خاکستری تا قهوه‌ای سمور و سفید
تعداد پاها ۴ ۴
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت تمساح و کروکودیل چیه؟

جمع‌بندی

در آخر باید بگیم که بر اساس آمار سازمان فائو، حدود ۱۲ میلیون قاطر تو جهان وجود داره که بیشترین تعداد اون توی چین و مکزیکه و بعد از اون برزیل بیشترین تعداد رو داره. حدود ۱۹ میلیون خر یا الاغ هم تو سراسر جهان وجود داره که بیش از ۳ میلیون اون توی چینه، بیش از ۲ میلیون توی پاکستان و بیش از ۱.۵ میلیون از اونها هم توی مکزیک، مصر و اتیوپی وجود دارن. عمر خرها ۳۰ تا ۵۰ ساله، درحالیکه قاطرها طول عمر کمتری در حدود ۳۰ تا ۴۰ سال دارن. توی کشورهای فقیرتر، خرهای کارگر طول عمر خیلی کمتری دارن، یعنی چیزی حدود ۱۵ سال عمر میکنن.

به نظر شما فرق قاطر و خر که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت قاطر و خر می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.diffen.com

۳.۳/۵ - (۶ امتیاز)