ساکولنت و کاکتوس گیاهان آپارتمانی محبوبی هستن که خیلی مورد استقبال مردم قرار دارن، اما تشخیص تفاوت اون‌ها ممکنه سخت باشه، چون تقریباً شبیه به هم و از یک خانواده هستن. بیشتر مردم موقع صحبت کردن در مورد این دو نوع گیاه اسماشون رو به جای هم استفاده میکنن و این موضوع حتی ممکنه برای بعضی که تازه این دو نوع گیاه رو شناختن بیشتر گیج کننده باشه. هرچند کاکتوس و ساکولنت ممکنه شبیه به نظر برسن، اما در واقع این نوع با هم متفاوتن. درحالیکه کاکتوس‌ها توی دسته ساکولنت‌ها قرار میگیرن ولی خیلی از ساکولنت‌ها وجود دارن که کاکتوس نیستن. برای کمک به رفع بعضی ابهامات در مورد کاکتوس و ساکولنت، لیستی از تفاوت کاکتوس و ساکولنت رو توی این مطلب از سایت دیفرتو گردآوری کردیم.

ساکولنت چیه؟

ساکولنت‌ها انواعی از گیاهان هستن که آب رو توی ریشه، برگ و ساقه خودشون ذخیره میکنن. این ویژگی منجر به افزایش استقامت اونها در برابر خشکی میشه. گیاه‌هایی مثل ساکولنت برای باغبانی و تزئین خانگی خیلی محبوبن چون در مقایسه با سایر گیاه‌های آپارتمانی به نگهداری خیلی کم‌تری نیاز دارن.

بیش از ۶۰ نوع از ساکولنت‌ها وجود داره. بعضی از گونه‌های ساکولنت شامل آلوئه، هاورثیا، سدوم، سمپرویووم و کاکتوس‌ها میشه. پس همونطور که میبینین، بیشتر ساکولنت‌ها به یک خانواده گیاهی تعلق ندارن. اونها از نظر ویژگی‌های بصری، ژنتیکی و جغرافیایی متفاوت هستن.

انواع ساکولنت

ویژگیهای ساکولنت چیه؟

 • اونها یک سطح بافت برگ تکامل یافته دارن که نمیزاره آب گیاه از دست بره.
 • گیاه‌های ساکولنت الگوهای رشدی رو نشون میدن که با حفظ آب سازگاره. اونها سازگاری رشدی آهسته و فشرده با حفظ انرژی، رشد کروی و ستونی با سطح محدود دارن تا از قرار گرفتن در معرض تبخیر آب جلوگیری کنن.
 • اونها دنده‌ها و شیارهایی دارن که به اونها اجازه میده در موقع خشکسالی جمع بشن و موقع بارندگی با آب متورم بشن.
 • این گیاه همچنین ویژگی فتوسنتز متابولیسم اسید Crassulacean رو داره که به اون اجازه میده منافذ خودش رو توی شب باز کنه تا از دست دادن رطوبت رو کاهش بده و دی اکسید کربن مورد نیاز برای فتوسنتز رو در طول روز جذب کنه. توی بعضی از ساکولنت‌ها، فتوسنتز توسط ساقه‌های سبز رنگ اونها انجام میشه.
 • ریشه‌های اونها کم عمق هستن که به گیاه اجازه میده رطوبت رو در سطح خاک در دوره‌های خشکسالی جذب کنه.
 • بعضی از ساکولنت‌ها مثل برگ‌های خرفه خوراکی هستن و میشه از اونها توی سالاد و آب گیاهان آلوئه ورا استفاده کرد که فواید زیادی برای سلامتی داره.
 • گیاه آگاو هم یکی دیگه از ساکولنت‌های غیر کاکتوسیه که خوراکی هستن و برای تهیه شربت آگاو و تکیلا استفاده میشه. ساکولنت‌های غیر کاکتوسی دیگه شامل گل رز خزه‌ای، گیاه یخ بنفش، آنجلینا stonecrop، Flaming Katy و Chocolate Drop stonecrop میشه.
 • یکی دیگه از ویژگی‌های متمایزکننده کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها اینه که ساکولنت‌های غیر کاکتوسی بومیه مناطق متعددی از جهان هستن، درحالیکه اکثر کاکتوس‌ها بومیه آب و هوای خشک هستن.
 • ساکولنت‌ها از گرما و نور روشنایی لذت میبرن، اما نباید اونها رو در معرض آفتاب مستقیم و گرمای بیش از حد قرار بدین. علیرغم تحمل خشکی، ممکنه در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب، سوختگی برگی داشته باشن.
 • آبیاری بیش از حد ساکولنت هم یک راه مطمئن برای مشاهده مرگ گیاه شما به دلیل پوسیدگی ریشه هست. اما به این معنی نیست که هیچوقت نباید اونها رو آبیاری کنین. اونها به آب نیاز دارن اما نه بیش از حد، چون به گیاه آسیب میرسونه.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت کشاورزی ارگانیک و کشاورزی شیمیایی چیه؟

کاکتوس چیه؟

کاکتوس‌ها همون ویژگی‌های ساکولنت‌ها مثل امکان ذخیره آب، ریشه‌های کم عمق، ساقه‌های گوشتی و برگ‌های مومی رو دارن. اگه گیاه‌هایی میخواین که بتونن از همه سختی‌ها جان سالم به در ببرن، کاکتوس‌ها رو امتحان کنین. اما همیشه چیزی وجود داره که اونها رو از سایر ساکولنت‌ها متمایز میکنه. شاید این تمایز از اسکلت اونها یا چیز دیگه‌ای باشه.

انواع کاکتوس

ویژگیهای کاکتوس چیه؟

 • تفاوت بزرگ اینه که اونها برگ و شاخه ندارن اما پر از خار هستن. البته میتونین نوع‌هایی از کاکتوس بدون خار هم پیدا کنین. خارها بعضی از ویژگی‌های سازگاری مهم اونها برای زنده موندن توی بیابان‌های خشکه.
 • یکی دیگه از ویژگی‌های متمایز کاکتوس‌ها آرئول‌های اونهاس. آرئول یک برآمدگی کوچک روی سطح کاکتوسه که میتونن روشن یا تیره باشن و به‌عنوان محل رشد گل‌ها، خارها و مو عمل کنن. آرئول مشخص‌ترین ویژگی کاکتوسه. پس اگه گیاهی خارهایی داشته باشه اما آرئول نداشته باشه، کاکتوس نیست.
 • اونها برگ و شاخه ندارن، بلکه ساقه‌ای شاداب دارن که آب رو فتوسنتز و ذخیره میکنه. بعضی از ساقه‌های کاکتوس‌ها شبیه پدها و بخش‌های صاف هستن. اونها شامل میوه گلابی شکل خاردار و کاکتوس‌های کریسمسی هستن. گل‌های بزرگ و رنگارنگ اونها میوه میدن.
 • آنها همچنین ویژگی حفظ آب، از جمله سیستم ریشه کم عمق، ساقه‌های شیاردار، رشد آهسته و ساقه‌های ستون مانند یا کروی دارن.
 • بیشتر کاکتوس‌ها بومیه بیابان‌های خشک هستن، اما بعضی از گونه‌های اونها مثل کاکتوس خاردار تحمل بهتری نسبت به سرما دارن.

فرق بین کاکتوس و ساکولنت چیه؟

توی این بخش تفاوت بین کاکتوس و ساکوت رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی میکنیم:

تفاوت خارهای کاکتوس و ساکولنت

اکثر گونه‌های کاکتوس خارهایی تولید میکنن که ممکنه سوزنی شکل، پرزدار، مودار و پشمی باشن. این خارها چندین کار رو انجام میدن. اونها از گوشت پر آب کاکتوس در برابر حیوانات تشنه محافظت میکنن. اونها همچنین جریان هوا رو در اطراف ساقه‌های کاکتوس مختل میکنن تا از هدر رفتن بیش از حد آب به ویژه موقع بادهای خشک بیابان جلوگیری کنن. هر تیغه هم سایه کوچکی برای گیاه ایجاد میکنه.

تفاوت آرئول کاکتوس با ساکولنت

آرئول‌های کاکتوس نواحی کوچک و برجسته پوست کاکتوس هستن که از اون خارها و گاهی موها رشد میکنن. همچنین این آرئول‌ها جوانه‌ها، گل‌ها و میوه‌های جدید تولید میکنن. چینش آرئول‌ها روی کاکتوس به شناسایی گونه‌های مختلف کمک میکنه. آرئول ویژگی بارز کاکتوس‌هاس که توی ساکولنت‌ها پیدا نمیشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت کشاورزی ارگانیک و کشاورزی شیمیایی چیه؟

تفاوت گلهای کاکتوس و ساکولنت

کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها همشون شکوفا میدن. با این حال، گل‌های کاکتوس از گل‌های ساکولنت‌ها به مراتب بزرگ‌تر، پیچیده‌تر و بیشتر خودنمایی میکنن. گل‌های کاکتوس شبیه گل‌های دیگه هستن و معمولاً صورتی، زرد، نارنجی، آبی یا قرمزن. اونها ممکنه به صورت تکی یا خوشه‌ای تولید بشن.

فرق میوه‌های کاکتوس و ساکولنت

هرچند کاکتوس و ساکولنت هر دو گل میدن، اما فقط کاکتوس میوه میده. میوه کاکتوس معمولاً سفت و خشک یا گوشتی و آبداره. میوه گلابی شکل خاردار و میوه اژدها شناخته شده‌ترین میوه‌های کاکتوس گوشتیه و برای انسان قابل خوردنه.

فرق آوند، شیار و پلیسه‌ها کاکتوس با ساکولنت

ساقه‌های کاکتوس معمولاً استوانه‌ای یا کروی هستن اما ممکنه صاف باشن. دنده‌های کاکتوس‌ها وسیله‌ای کارآمد برای ذخیره آب هستن و به کاهش وزن گیاه کمک میکنن. ساقه‌های کاکتوس چین‌های زیادی دارن که با جذب یا آزاد کردن آب به راحتی منبسط و منقبض میشن.

شباهت‌های کاکتوس و ساکولنت چیه؟

هرچند مردم اغلب از اسم‌های ساکولنت و کاکتوس به جای همدیگه استفاده میکنن، وای این گیاهان آپارتمانی شباهت‌های کمی با هم دارن. همه کاکتوس‌ها ساکولنت هستن اما همه ساکولنت‌ها کاکتوس نیستن. شما باید به این شباهت‌ها نگاه کنین تا بفهمین این گیاه‌ها چطوری به هم مرتبط هستن.

هر دوی اونها برجستگی‌های تیز و شکل استوانه‌ای دارن. به‌عنوان مثال، بعضی از ساکولنت‌ها هم خارهای سیخ‌دار تولید میکنن که این جنس از ساکولنت‌ها به دلیل خارهای زیادش اغلب با کاکتوس اشتباه گرفته میشه. هر دو گیاه میتونن توی مناطق خشک و نیمه خشک به لطف ویژگی‌های مقاوم به خشکی زنده بمانن.

جمع‌بندی

در نهایت باید بگیم دونستن نحوه تشخیص کاکتوس در مقابل ساکولنت میتونه به شما در حفظ نیازهای این گیاه‌ها کمک کنه. امکان کاشت همزمان کاکتوس و ساکولنت وجود داره. چه بخواین یک کاکتوس غول پیکر بکارین یا یک ساکولنت کوچک، نحوه کاشت اونهاس که مهمه. هر دو بومیه محیط‌های خشک و کم رطوبت هستن.

هر دوی اونها به نور روشن، محوطه خوب و خاک گلدان مناسب نیاز دارن. اگه تصمیم دارین اونها رو با هم بکارین، توجه داشته باشین که کاکتوس‌ها نسبت به سایر ساکولنت‌ها کمتر آبیاری میشن.

بهتره بدونین که جدای از تفاوت در تحمل نور مستقیم خورشید و نیاز به آب، شرایط نگهداری برای کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها یکسانه. قبل از شروع به کاشت و استفاده از اونها، حتما در موردشون اطلاعات بیشتری بدست بیارین. مطمئن بشین که با مشخصات مورد نیاز اونها آشنا شدین تا بهترین نتیجه رو بگیرین.

به نظر شما فرق کاکتوس و ساکولنت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت کاکتوس با ساکولنت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: kitcheninfinity.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)