جگوار و پلنگ دو تا از گربه سانان بزرگ هستن. اونها دو موجود خالدار باشکوه هستن که از نظر ظاهری خیلی شبیه به همن و بیشتر مردم اون‌ها رو نمیتونن تشخیص بدن. البته به خاطر شرایط و قاره زندگی جگوار و پلنگ، شما هرگز مجبور نمیشین حدس بزنین که توی طبیعت به کدوم یک از این دو گربه سان نگاه میکنین ولی به هر حال لازمه که تفاوت اونها رو بدونین. 

با این حال، از بین تعداد زیاد گربه‌سان‌های شبیه به هم تشخیص جگوار و پلنگ خیلی دشوارتره، به همین خاطر ما سعی میکنیم توی این مقاله از سایت دیفرتو تفاوت جگوار و پلنگ رو برای شما مشخص کنیم.

جگوار چیه؟

جگوار یکی از محبوب‌ترین گونه‌های جانوری توی آمریکای جنوبیه که شبیه پسر عموهای خودش یعنی پلنگ تو مکان‌های دیگه به ویژه آفریقاس. این حیوان از محبوب‌ترین گربه سان‌ها و بزرگ‌ترین اونهاس که در بین گربه‌های وحشی قوی‌ترین دندان نیش رو نسبت به اندازه بدن داره. جگوار از آرواره‌های قدرتمند خودش برای خرد کردن جمجمه شکارش استفاده میکنه. شاید شنیده باشین که جگوارها توی دریاچه پانتانال در برزیل خزنده‌هایی مثل سوسمارهای کایمن رو با خرد کردن قسمت‌هایی از جمجمه شکار میکنن.

پلنگ چیه؟

یکی دیگه از گربه سان‌های بزرگ و معروف که توی آفریقا، آسیا، خاورمیانه و روسیه وجود داره پلنگه. پلنگ از لحاظ ظاهری خیلی شبیه به جگواره به همین خاطر خیلی‌ها نمیتونن تفاوت اونها رو تشخیص بدن. جگوار بدن و پاهایی کشیده و همچنین وزن سبکی داره، این ویژگی‌ها و حالت دویدن پلنگ اون رو در دسته سریعترین جاندارهای روی زمین قرار داده. پلنگ با استفاده از دندان نیش بلند خود طعمه‌اش رو خفه میکنه و لاشه رو برای دور کردن از دسترس لاشخورها و شکارچی‌های دیگه، به بالای درخت میبره. پلنگ‌ها بعضی اوقات لاشه‌هایی تا ۳ برابره وزن خودشون رو به روی درخت میبرن، اونها این کار رو به کمک دم بلند خودشون که به حفظ تعادل کمک میکنه، انجام میدن.

فرق بین جگوار و پلنگ چیه؟

اگه توی آمریکای لاتین هستین، تنها گربه بزرگی که میتونین با اون روبرو بشین جگواره و اگه یک گربه بزرگ خالدار رو توی آفریقا، آسیا، خاورمیانه یا روسیه دیدین، اون یک پلنگه. البته توی همون آفریقا یوزپلنگ هم وجود داره که فرم بدنی ضعیف‌تری دارن. همچنین توی هیمالیا اگه خوش شانس باشین میتونین پلنگ برفی رو ببینین، این گربه سان فوراً با پوشش ضخیم و دودی خودش قابل تشخیصه. اما ما توی این بخش از بین اونها تفاوت جگوار و پلنگ رو به‌خاطر شباهت خیلی زیادشون به هم، براساس پارامترهای زیر بررسی میکنیم:

تفاوت ویژگی فیزیکی جگوار و پلنگ

ویژگی فیزیکی اصلی که توی اون جگوار و پلنگ با هم تفاوت دارن، شکل بدن اونهاس. جگوار تنومندتر و عضلانی‌تر از پلنگه و همچنین بدنی کوتاه، پاهای کوتاه‌تر و سینه‌ای پهن‌تری از پلنگ داره. جگوارها شکمی بزرگ دارن به ویژه جگوارهای نر به حدی شکمشون بزرگه که انگار یک لاستیک رو بلعیدن یا انگار باردار شده. جگوار همچنین قوی‌ترین ماهیچه‌های فک رو در بین گربه‌های بزرگ داره که به اون اجازه میده استخوان‌های طعمه‌اش رو با یک گاز خرد کنه. وزن جگوار چیزی بیشتر از ۱۱۳ کیلوگرمه و طول بدن و پاهای اون به ترتیب برابر با ۱۸۵ و ۷۵ سانتی متره.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت قورباغه و وزغ چیه؟

بدن پلنگ خیلی ظریف تر از پسر عموی خودش توی آمریکای جنوبیه. پلنگ بدن باریک‌تر و بلند، پاهای بلندتر و به طور کلی ظاهری سبک‌تر داره. با این حال، پلنگ علیرغم هیکل سبکش، خیلی قویه و میتونه لاشه‌های بزرگ طعمه‌اش که میتونه ۳ برابر وزن خودش باشه رو به بالای درخت انتقال بده. وزن پلنگ چیزی بیشتر از ۹۰ کیلوگرمه و طول بدن و پاهای اون به ترتیب برابر با ۱۹۰ و ۱۱۰ سانتی متره.

تفاوت ویژگی فیزیکی جگوار و پلنگ

فرق سر جگوار و پلنگ

راه دیگه برای تشخیص تفاوت بین جگوار و پلنگ، نگاه کردن به سر اونهاس. درست مثل شکل بدن، اندازه و شکل سر هر حیوان کاملاً متفاوته. جگوارها سرهای بزرگ با پیشانی پهن، آرواره‌های پهن با شکل گرد دارن. ولی در مقایسه، با جگوار، پلنگ‌ها معمولاً سرهای کوچک‌تر و ظریف‌تری دارن.

جگوار به دلیل جمجمه بزرگش فکی قدرتمند و دندان نیش بزرگی داره، به همین خاطر جگوار موقع شکار اکثرا جمجمه شکارشو خورد میکنه، درحالیکه پلنگ طعمه خودش رو با دندان نیش تیزش میکشه. پلنگ این کار رو با گاز گرفتن گلوی شکارهای بزرگ و گاز گرفتن پشت گردن طعمه‌های کوچک و خفه کردن اونها انجام میده. 

فرق دم جگوار و پلنگ

یکی دیگه از تفاوت‌های فیزیکی بین جگوار و پلنگ، طول دم اونهاس. پلنگ دم بلندتری داره که برای حفظ تعادل هنگام بالا رفتن از درخت لازم میشه. پلنگ‌ها بسته به محل زندگیشون باید از طعمه‌های خودشون در برابر سایر شکارچی‌ها مثل شیر، کفتار یا ببر محافظت کنند. جگوارها هم کوهنوردهای خوبی هستن، اما دم کوتاه اونها نشون میده که به اندازه پلنگ برای بالا رفتن از درخت چابک نیستن.

دلیل اینکه جگوار نیازی به بالا رفتن از درخت برای پنهان کردن طعمش نداره، اینه که هیچ شکارچی مزاحمی توی اقلیم جگوار نیست. در واقع جگوار به‌عنوان تنها گربه بزرگ تو قاره آمریکا، در زیستگاه خودش سلطنت میکنه و مجبور نیست طعمه خودش رو به بالای درخت‌ها بکشونه.

تفاوت پوشش بدن جگوار و پلنگ

شاید یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص تفاوت بین پلنگ و جگوار، طرح لکه‌های سیاه رنگ روی بدن اونها باشه. جگوارها و پلنگ‌ها هر دو پوشش خالداری دارن. توی این پوشش گل‌های سیاه رنگی در زمینه کرم یا نارنجی پوشش بدن اونها وجود داره. این الگو پوششی باعث شده تا استتار خیلی خوبی توی نور تیره جنگل برای جگوار و پلنگ فراهم بشه. 

با اینکه پوشش بدن پلنگ و جگوار یکسان به نظر میرسه، ولی تفاوت‌های قابل توجهی توی الگوهای سیاه گل مانند اونها وجود داره. در داخل الگوهای گل مانند و سیاه رنگ پوست جگوار لکه‌هایی وجود داره، همچنین اندازه این الگوها بزرگ‌تره. درحالیکه این الگوهای گل مانند توی پوست پلنگ پررنگ و توپر هستن، این الگوها بسیار زیادن و سایز اون‌ها هم کوچیکه.

تفاوت جگوار و پلنگ از نظر توانایی شنا کردن

جگوارها و پلنگ‌ها هر دو میتونن به خوبی شنا کنن، اما جگوارها عاشق آب هستن و به همین خاطر در شکار سوسمارهای آبی کایمان و کاپیبارا توی سواحل رودخانه‌ها تخصص دارن. پلنگ‌ها به طور کلی از آب اجتناب میکنن و تمایلی به شکار کروکودیل ندارن ولی به جای اون گوزن و طعمه‌های دیگه زمینی رو ترجیح میدن. 

تفاوت جگوار و پلنگ از نظر توانایی شنا کردن

فرق سرعت جگوار و پلنگ

جگوار و پلنگ هر دو شکارچی‌هایی هستن که شکار خودشون رو با کمین کردن به دام میندازن. اونها آرام آرام و خیلی با طمانینه به طعمه خودشون نزدیک میشن تا در موقع مناسب با یک شتاب انفجاری و ناگهانی اونها رو بگیرن. پلنگ با داشتن بدنی سبک‌تر و درازتر، کمی سریعتر از جگواره. پلنگ میتونه به سرعت ۵۶ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت برسه. جگوار هم گربه سان سریعیه و میتونه به‌راحتی با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت شروع به دویدن کنه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هاسکی و گرگ چیه؟

تفاوت جمعیت جگوار و پلنگ

جگوار (Panthera onca) در بین گربه‌های بزرگ یک گونه منحصربه‌فرده، چون همه جگوارهای موجود در ۱۸ کشور مختلف متعلق به یک جمعیت به هم پیوسته یکسان هستن، به همین خاطر هیچ گونه و زیرگونه متفاوتی از جگوار وجود نداره.

در طرف دیگه پلنگ (Panthera pardus) قرار داره که در چندین جمعیت جدا شده یعنی جمعیت اونها از آفریقای جنوبی تا سریلانکا توزیع شده. همیشه تعداد کل زیرگونه‌های پلنگ مورد بحث بوده، ولی از سال ۲۰۱۷ تا الان گروه ویژه طبقه‌بندی گربه سان‌ها، ۸ زیرگونه زیر رو برای پلنگ‌ها تعیین کردن.

  1. پلنگ آفریقایی (P. p. pardus)
  2. پلنگ هندی (P. p. fusca)
  3. پلنگ Javan  (P. p. melas)
  4. پلنگ عربی (P. p. nemr)
  5. پلنگ ایرانی (P.p. tulliana)
  6. پلنگ آمور (P. p. orientalis)
  7. پلنگ هندوچینی (P. p. delacouri)
  8. پلنگ سریلانکایی (P. p. kotiya)

فرق وضعیت انقراض جگوار و پلنگ

جگوار و پلنگ هر دو در سراسر محدوده خودشون در معرض انقراضن. جگوار در لیست قرمز IUCN برای گونه‌های در معرض خطر قرار داره، درحالیکه پلنگ در لیست آسیب پذیر این سازمان قرار داره. با این حال، بعضی از زیرگونه‌های پلنگ در خطر بیشتری نسبت به گونه‌های دیگه قرار دارن که در زیر ۳ مورد حساس اونها رو که در معرض انقراضن آوردیم:

پلنگ آمور: توی فریست روسیه قرار دارن و یکی از در معرض خطرترین گربه‌های وحشی روی زمینن که کمتر از ۱۰۰ قلاده از اونها توی طبیعت باقی مونده. این گونه در فهرست در معرض خطر جدی سازمان IUCN قرار داره و با خطر جدی انقراض مواجه هست.

پلنگ جاوه: این پلنگ که به جزیره جاوه اندونزی محدود میشه. با وجود تقریباً ۲۵۰ قلاده از اونها توی حیات وحش، در معرض خطر جدی قرار دارن.

پلنگ ایرانی: این گونه از پلنگ‌ها در ترکیه و ایران تا افغانستان و آسیای مرکزی وجود دارن. جمعیت فعلی اونها کمتر از ۸۷۰ تا ۱۲۹۰ قلاده بالغ تخمین زده میشه ولی با اینکه توی فهرست قرمز سازمان IUCN به‌عنوان گونه در خطر انقراض ثبت شده، هنوز تعداد اونها به شدت در حال کاهشه.

جمع‌بندی

در آخر بهتره به پلنگ سیاه اشاره کنیم، چون اصطلاح پلنگ سیاه هم برای پلنگ و هم برای جگوار به کار میره. پلنگ سیاه نوع متفاوتی از گربه سان‌های بزرگ نیست، این گونه فقط یک شکل سیاه از پلنگ یا جگواره.

خز سیاه اونها ناشی از یک بیماری ژنتیکی به اسم ملانیسمه که توی این بیماری رنگدانه به صورت طبیعی فقط رنگ سیاه تولید میکنه. اگه به یک جگوار سیاه یا یک پلنگ سیاه دقت کنین، متوجه میشین که الگوی گل مانند روی بدن جگوار و پلنگ هنوز روی پوشش نوع سیاه اونها هم وجود داره.

ملانیسم یک جهش رایج توی گربه‌های وحشیه و تصور میشه که خاصیت کریپسیس یعنی استتار رو افزایش میده. به همین خاطر توی زیستگاه‌های جنگلی انبوه با نور طبیعی کم، این شکارچی تیره رنگ شانس بیشتری برای دیده نشدن توسط طعمه خودش رو داره. 

به نظر شما فرق جگوار و پلنگ که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت جگوار و پلنگ می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.thewildlifediaries.com

۴.۶/۵ - (۳۱ امتیاز)