معمولاً وقتی بحث از گرگ و روباه میشه، همیشه سردرگمی وجود داره و حداقل در یک جمع چند نفره یک نفر هس که فرق اونا رو به درستی نمیدونه. خیلی از مواقع مردم به این نتیجه میرسن که گرگ و روباه هر دو یکسانن. به همین خاطر تو این مقاله از سایت دیفرتو به شما میگیم که تفاوت گرگ و روباه چی هست. به‌عنوان نمونه وقتی صحبت از اندازه میشه، گرگ‌ها در مقایسه با روباه‌ها خیلی بزرگترن. همچنین گرگ‌ها دوست دارن همیشه متحد و با هم باشن، درحالیکه روباه‌ها معمولاً عمر خودشون رو توی گله‌های بزرگ سپری نمیکنن.

به چه حیوانی گرگ گفته میشه؟

سگ لوپوس یا گرگ خاکستری از خانواده سگ‌های بومی آمریکای شمالی هستن. گرگ‌ها گوش‌های کمی نوک تیز دارن، نیم تنه کوچک و دم بلند دارن. سبک شکار و حمله گرگ‌ها بسیار خاصه. توله‌های گرگ تمایل دارن والدین خودشون رو ول کنن و توی گله خودشون زندگی کنن. احترام به قلمرو و وفاداری به یک گله بارزترین ویژگی گرگ‌هاس. شکار جفتی گرگ نسبت موفقیت بیشتری نسبت به شکار تکی داره، این درحالیه که گرگ‌ها توی یک گله زندگی میکنن.

معمولا مردم از گرگ میترسن، ولی لازمه بدونین که گرگ‌ها به‌دلیل تجربیات متفاوتشون از انسان‌های شکارچی و تیرانداز میترسن. گرگ‌ها فقط در یک وعده میتونن بیش‌تر از ۵ کیلوگرم غذا بخورن. وقتی در مورد طعمه گرگ حرف میزنیم، معمولاً به هیچ وجه انسان تو لیست برتر اونها نیستن، ولی مردم در اولین اقدام به‌عنوان دفاع از خودشون اونها رو میکشن.

گرگ‌ها وقتی از طرف انسان‌ها تحریک بشن از خودشون دفاع میکنن، ولی در بدترین حالت فقط گاز میگیرن، حملات اون‌ها به انسان‌ها توی جهان خیلی نادره. ساختار کلی گرگ‌ها طوری ساخته شده که استقامت بالایی داشته باشن، پاها و پشت اونها به اندازه‌ای قویه که میتونه سفرهای طولانی رو برای اونها آسان کنه.

گرگ‌ها با زوزه خودشون سیگنال‌های صوتی رو برای اعضای دسته خودشون به معنی اعلام خطر ارسال میکنن. یک ویژگی توی گرگ‌ها اینه که شکار اونها نباید با شکست مواجه بشه، بقاشون به موفقیت شکار اونها بستگی داره. به همین خاطر بسیاری از اوقات شکار اونها فقط ۱۰ دقیقه طول میکشه و در بعضی موارد دیگه ساعت‌ها طول میکشه تا این کار رو انجام بدن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت میمون و انسان چیه؟

درست مثل قوها، گرگها هم با همدیگه جفت میشن، حتی توی بدترین شرایطی که هر حیوانی مجبور میشه برای بقا همدیگه رو بخورن ولی با هم موندن رو انتخاب میکنن و برای همیشه با هم زندگی میکنن.

گونه‌های مختلف گرگ

گونه‌های مختلف گرگ شامل ۷ مورد زیر میشه:

 1. گرگ‌های خاکستری
 2. گرگ‌های قطبی
 3. گرگ‌های سرخ
 4. گرگ‌های هندی
 5. گرگ‌های هیمالیایی
 6. گرگ‌های اتیوپی
 7. گرگ‌های شرقی

در مورد گرگها میتونید مقاله تفاوت گرگ و هاسکی رو هم بخونید.

گونه‌های مختلف گرگ

به چه حیوانی روباه گفته میشه؟

روباه پستانداری از خانواده Canidae هست که دمی بلند بوته‌ای با صورت مثلثی شکل و گوش‌های نوک تیز داره. به جز قطب جنوب، روباه‌ها تقریباً در همه جای کره زمین پیدا میشن.

 رنگ خز روباه‌ها ممکنه با همدیگه متفاوت باشن. روباه‌ها معمولاً مثل گربه‌ها بعد از غروب آفتاب فعال‌تر هستن. گفته میشه که روباه‌ها مردمک‌های عمودی دارن که باعث میشه در نور کم یا محیطی بدون نور رو به وضوح ببینن. وجود روباه‌های شهری نسبتاً بیشتر از روباه‌ها توی مناطق غیر شهریه.

خیلی از روباه‌ها با جمعیت انسانی و منطقه مسکونی بزرگ سازگارن. روباه‌ها اولین موجوداتی هستن که از نیروی میدان مغناطیسی برای شکار طعمه خودشون استفاده میکنن، این ویژگی توی سایر حیوانات نادره. روباه‌های قطبی معمولاً هوای بسیار سردی رو تحمل میکنن این درحالیه که سایر حیوانات تحمل زندگی توی اون شرایط رو ندارن. روباه‌ها میتونن حداقل ۴۰ صدای مختلف ایجاد بکنن.

توله‌های تازه به دنیا اومده روباه‌ها نمیتونن بشنون، صحبت کنن یا راه برن پس به همین خاطر مادر باید مراقب فرزنداش باشه درحالیکه پدر این توله‌ها تو این مرحله خاص در حال شکار هستن و وظیفه تامین غذا رو به عهده دارن. روباه‌ها توی هر سال فقط یک بار میتونن تولید مثل کنن. روباه‌های خاکستری یکی از انواع اونها هستن که قدرت بالا رفتن از درختا رو دارن.

گونه‌های مختلف روباه

گونه‌های مختلف روباه شامل ۱۸ مورد زیر میشه:

 1. روباه‌های قرمز
 2. روباه فنک
 3. روباه‌های قطبی
 4. روباه‌های خاکستری
 5. روباه‌های تبتی
 6. کیت فاکس‌ها
 7. روباه‌های گوش خفاشی
 8. روباه‌های خرچنگ خوار
 9. روباه‌های کورساک
 10. روباه‌های بلانفورد
 11. روباه‌های هوری
 12. روباه‌های پامپاس
 13. روباه‌های جزیره
 14. روباه‌های سریع
 15. روباه‌های بنگال
 16. روباه‌های داروین
 17. روباه‌های کیپ
 18. روباه‌های کوزومل و بسیاری دیگه.

گونه‌های مختلف روباه

فرق بین گرگ و روباه چیه؟

تفاوت اصلی گرگ و روباه در اینه که گرگ‌ها بدنی بزرگ و عضلانی‌تر با پوزه پهن، گوش‌های کوچک‌تر با نوک پهن دارن. اما روباه‌ها وزنشون کمتر از گرگ‌هاس و پوزه‌ای نوک تیز دارن، گوش‌هاشون عمودی و مثلثیه، پوزشون همراه با سبیل‌های بلنده و دم داره.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت حیوونای خون­گرم و خون­سرد چیه؟

تفاوت‌های اصلی بین گرگ و روباه شامل ۵ مورد زیر میشه:

 1. گرگ‌ها انسان دوست نیستن، درحالیکه روباه‌ها با انسان‌ها مشکلی ندارن.
 2. گرگ‌ها قد و وزن بیشتری از روباه دارن.
 3. توی گرگ‌ها در مقایسه با روباه‌ها زوزه کشیدن بیشتر دیده میشه.
 4. گرگ‌ها در مقایسه با روباه‌ها نادرترن و تعداد کمتری دارن.
 5. هدف گرگ‌ها طعمه‌های بزرگه درحالیکه روباه‌ها به دنبال شکارهای کوچک هستن.

جدول تفاوت گرگ و روباه

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌ها و تفاوت‌های گرگ و روباه رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه گرگ‌ها روباه‌ها
اندازه گرگ‌ها در مقایسه با روباه‌ها بسیار بزرگ هستن. روباه‌ها در مقایسه با گرگ‌ها کوچکتر هستن.
غذا گرگ‌ها معمولاً حیوانات بزرگ و قوی رو شکار میکنن. روباه‌ها حشرات، میوه‌ها و حیوانات کوچک‌تر رو میخورن که زنده بمونن.
رابطه با انسان‌ها گرگ‌ها اصلا طبیعت دوستانه‌ای با انسان‌ها ندارن. روباه‌ها طبیعت دوستانه‌ای با انسان دارن.
خانواده گرگ‌ها همیشه همراه با گله‌های بزرگ دیده میشن. روباه‌ها فقط ۲ یا ۳ عضو دارن که با هم زندگی میکنن.
توله‌ها توله‌های گرگ به‌خاطر شباهتشون به‌عنوان توله سگ شناخته میشن. توله‌های روباه به کیت معروف هستن.
زوزه کشیدن گرگ‌ها به زوزه‌های ترسناکشون معروفن. روباه‌ها در مقایسه با گرگ‌ها اغلب زوزه نمیکشن.
وزن میانگین وزن گرگ‌های بالغ حدود ۱۵۰ پونده. میانگین وزن روباه‌ها تا ۳۰ پونده.
قد گرگ‌ها حدود ۳ فوت قد دارن. روباه‌ها حدود ۱ فوت قد دارن.
محل زندگی گرگ‌ها بیشتر توی نواحی شمالی و کوهستانی پیدا میشن. روباه‌ها به راحتی توی هر منطقه‌ای هستن.

جمع‌بندی

معمولاً گرگ‌ها روباه‌ها رو نادیده میگیرن، چون هر دوی اونها طعمه‌های متنوعی برای تعقیب دارن. گرگ‌ها تا زمانی که چیزی برای خوردن و زنده موندن نداشته باشن، روباه‌ها رو طعمه خودشون حساب نمیکنن. این دو حیوان هر دو متعلق به خانواده سگ سانان هستن، اگرچه تفاوت‌های اونها خیلی برجستس.

گرگ‌ها خانواده دوست هستن و زوزه‌های خیلی شدید و بلندی میکشن و با هم ارتباط برقرار میکنن. ولی روباه‌ها عاشق تنهایی هستن و ارتباط روباه‌ها از طریق غرغر و واق‌واق کردن انجام میشه. گرگ‌ها در سال  ۵ تا ۶ بچه به دنیا میارن درحالیکه روباه‌ها ۴ تا ۵ بچه به دنیا میارن که نسبتاً کمتر از گرگه.

به نظر شما فرق گرگ و روباه که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت گرگ و روباه می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

۴.۶/۵ - (۱۰ امتیاز)