تمساح همون کروکودیله یا با هم فامیلن؟! راستش از هرچی خزنده و مار و مارمولک هست می ترسم، مخصوصاً از این دو عزیز! از اونجاییکه ممکنه یه روزی گیر اینا بیوفتیم، بهتره تفاوت تمساح و کروکدیل رو بفهمیم تا بدونیم با هر کدوم باید چطور رفتار کرد! در این مقاله از دیفرتو، شما رو با تفاوت تمساح و کروکودیل آشنا می‌کنیم، البته اگر از دیدن عکسهاشون نمی‌ترسید!

تفاوت تمساح و کروکودیل چیه؟

کروکودیلها پوزه‌­های بلند و نوک­‌تیز شبیه به حرف V (وی) انگلیسی دارن، درحالی که تمساحها پوزه­‌های گرد شبیه به حرف U دارن. تفاوتای دیگه، شامل شکل آرواره­‌ها و پاهای عقبی اوناست. رفتار اونا هم به شدت متفاوته، کروکودیل تهاجمی‌­تر از تمساحها هستن.  این شما و این هم یک تمساح !

تمساح

تمساح

 

     عامل تفاوت                      تمساح                کروکودیل
رنگ تیره/خاکستری سبز زیتونی/قهوه­ای
محل زندگی جنوب آمریکا و چین آفریقا، استرالیا و آمریکا
پوزه پوزه عریض و U شکل پوزه کشیده و V شکل
تهاجمی بودن تهاجم کم­تر تهاجم بیش­تر
آب مورد علاقه آب شیرین آب شور
غدد نمکی زبانی بدون عملکرد دارای عملکرد
طول بدن حیوان بالغ ۴.۳ متر ۵.۸ متر
لانه­‌سازی در تپه­‌های گیاهی اطراف آب شیرین تخم­گذاری می­کنه در گل یا ماسه تخم­گذاری می­کنه
محل قرارگیری گیرنده­‌های پوستی فشار محدود به آرواره­‌ها در اغلب قسمت­های بدن
دندان­های آرواره پایین مخفی (وقتی دهن بسته است، دیده نمی­شه) آشکار (وقتی دهن بسته باشه، دندون­های آرواره پایین دیده می­شه)
طول عمر ۳۰-۵۰ سال ۷۰-۱۰۰ سال

تفاوت تمساح و کروکدیل در خصوصیات فیزیکی

پوزه

تمساحا پوزه عریض U شکل و گرد شده دارن (شبیه به بیل)، در حالی که کروکودیلا پوزه‌­های کشیده و باریک V شکل دارن.

تفاوت تمساح و کروکدیل چیست

آرواره

در تمساحا، آرواره بالایی، عریض­تر از آرواره پایینیه و کاملاً اون رو می­پوشونه. بنابراین، دندونای آرواره پایینی، هنگام بسته بودن دهن، تقریباً به طور کامل مخفی هستن و درون فرورفتگی­ها یا حفرات موجود در فک بالا قرار می­‌گیرن. به این حالت «اوربایت» گفته می­شه. دندون ۴ بزرگ موجود در هر طرف آرواره پایین تمساح، در یک حفره متناسب در فک بالا قرار می­گیره.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت گرگ و روباه چیه؟

با این حال، در کروکودیلها آرواره‌­های بالا و پایین، تقریباً عرض یکسانی دارن، به همین دلیل، وقتی که دهن بسته است، دندونای آرواره پایین در حاشیه فک بالا قرار می­گیره. بنابراین، هنگام بسته بودن دهن، دندونای آرواره بالایی و پایینی در هم گیر می­کنن و جفت می­شن. وقتی دهن بسته باشه، دندونای ۴ بزرگ موجود در هر سمت فک پایین کروکودیل، بیرون می­افتن.

تفاوت کروکودیل و تمساح

پاهای عقبی

کروکودیلها یک حاشیه دندونه­‌دار در پاهای عقبی خودشون دارن که تمساحا ندارن. تمساحا پاهای توری دارن که کروکودیلا ندارن.

اندازه

تمساح آمریکایی بزرگ­تر از دو گونه تمساحه و معمولاً بین ۱.۸ تا ۳.۷ متر متفاوته، اما می­تونه تا ۵.۸ متر رشد کنه. تمساح چینی کوچک­تره و معمولاً حدود ۱.۵ متر طول داره، با حداکثر طول حدود ۲.۱ متر.

کروکودیلها، بزرگ­ترین و سنگین­ترین خزندگان امروزی هستن. کروکودیل رود نیل (Crocodylus niloticus) در آفریقا و کروکودیل دهانه رود (یا آب شور) (C. porosus) در استرالیا، بزرگ­ترین گونه­‌ها هستن؛ اون­ها می­تونن تا طول ۶ متر و وزن بیش از ۱۰۰۰ کیلوگرم (حدود ۲۲۰۰ پوند) رشد کنن. کوچک­ترین گونه­‌ها، کایمان پیشانی صاف (Paleosuchus) و کروکودیل کوتوله (Osteolaemus tetraspis) در دوران بلوغ به طول ۱.۸ متر می­رسن.

تفاوت سایز تمساح با کروکودیل

تفاوتای رفتاری

تفاوتای رفتاری تمساح و کروکودیل هم آشکار هستن. خیلی از مردم فکر می­کنن که کروکودیلا تهاجمی­‌تر از تمساحا هستن و این موضوع درباره برخی از گونه­‌ها درسته. موقع تمیز کردن استخر تمساحها، برخی از کارکنان باغ وحش می­تونن بدون ایجاد واکنش، تمساحا رو راه ببرن، گرچه اغلب، کروکودیلا به صورت تهاجمی پاسخ می­دن.

محل زندگی

تمساحها آب شیرین رو ترجیح می­دن، درحالی که کروکودیل ها بهتر می­تونن آب شور رو تحمل کنن، چون اونا غدد نمکی فعالی روی زبونشون دارن. این ویژگی به کروکودیلا اجازه می­ده که به راحتی نمک رو از بدنشون خارج کنن. تمساحها هم همین ساختار رو دارن، اما به نظر می­رسه که اونا توانایی استفاده از این ساختار برای دفع مقادیر زیاد نمک رو از دست دادن و در نتیجه ترجیح می­دن که در نواحی دارای آب شیرین زندگی کنن.

محافظت

بزرگ­ترین کروکودیل جنوب آمریکا، کروکودیل درنده اما گوشه­‌گیر اورینوکو -در معرض انقراض قرار داره.

کروکودیل

کروکودیل

شجره نامه خانوادگی!

کروکودیل و تمساح، هر دو خزندگانی متعلق به رده کروکودیلیا هستن که از ۸۰ میلیون سال پیش زندگی می­کردن. نمودار درختی کروکودیلیا، یک رده از خزندگان که تمساح، کروکودیل و درندگان بزرگ دیگری رو شامل می­شه که در زیر می‌بینید (این دو از حیوونای خونسرد هستن).

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت حیوونای خون­گرم و خون­سرد چیه؟

تفاوت تمساح و کروکودیل

 

به نظر شما فرق بین کروکدیل و تمساح که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت تمساح و کروکودیل می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

 

منابع:

۳.۴/۵ - (۳۹ امتیاز)