خارجیا برای آدمکشی، دو کلمه دارن که هر کدوم در نوع آدم کشی تفاوت معنایی داره. Murder رو می‌تونیم جنایت یا قتل عمد (آدم کشی) ترجمه کنیم و Homicide هم قتل غیر عمد یا قتلی که خیلی وحشتناک و عامدانه نیست! در این مقاله از دیفرتو، شما رو با تفاوت قتل و جنایت یا همون Homicide و Murder آشنا می‌کنیم.

با قتل و جنایت آشنا بشید!

معمولاً وقتی از “جنایت ” و “قتل” حرف میزنیم، منظورمون مرگ غیر طبیعی انسان و یا همراه با دخالت فردی دیگه هست. خیلیا این دو کلمه رو اشتباهاً به جای همدیگه استفاده میکنن، اما از نظر حقوقی معنییشون با هم فرق داره.

جنایت یا آدم کشی (Murder) چیه؟

جنایت یا آدم کشی عمدی یه جرمی خشن و وحشتناک که از نظر قانونی هم مجازاتی بسیار شدید داره، گفته میشه. اغلب گزارشات زیادی از این جرائم رو از طریق تلوزیون و روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم. دلایل مختلفی ممکنه در وقوع این جرائم دخیل باشن، که معمولاً شامل نفرت، انتقام، حسادت، طمع، تجاوز و … هستش. هر دلیل شخصی یا توجیهی هم که فرد آدم کش داشته باشه، به هیچ وجه این عمل طبیعی و عادی تلقی نمیشه.

هیچ کسی در دنیا حق نداره جونِ فردِ دیگه‌ای رو بگیره. کشورهای مختلف جرم آدم کشی رو به انواع مختلفی تقسیم‌بندی کردن. مثلاً: کانادا و ایالات متحده اون رو به ۳ دسته قتل درجه ۱، قتل درجه ۲ و قتل درجه ۳ تقسیم کردن و مجازات سختگیرانه‌ای از جمله حبس ابد یا اعدام براش درنظر می‌گیرن. در ایران هم که با دار زدن، قاتل رو اعدام می‌کنن اما این روش اعدام، در سایر کشورها کنار گذاشته شده. چین هم بیشترین آمار اعدام رو داره و برای جرم آدم کشی هم مجازات اعدام رو در نظر گرفته.

جرم قتل عمدی عموماً پس از تحقیق و برنامه‌ریزی زیادی توسط قاتل انجام می‌گیره. به ندرت پیش میاد که جنایت در لحظه- یا بدون برنامه‌ریزی قبلی- اتفاق بیوفته. اکثر جانیان یه نوع حسِ شدید تنفر در درون خود نسبت به قربانی دارن که نمی‌خوان اون دیگه در این جهان وجود داشته باشه و بخشی از این دنیا باشه. تحقیقات گشترده‌ای درمورد طرز فکر این مجرمین در سراسر جهان انجام گرفته. اونها نه تنها زندگی دیگران بلکه زندگیِ خودشون رو هم با این کار نابود می‌کنن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت قصد (نیت) و انگیزه چیه؟

تفاوت قتل عمد و غیر عمد

قتل (Homicide) چیست؟

قتل معنی مشخصی داره: کُشتن فردی توسط فردِ دیگر. اما این عمل تنها زمانی جرمه که تحقیقات لازم در خصوصش انجام بگیره. قتل معنای زیاد و گسترده‌ای داره و به ۲ نوع خفیف‌تر تقسیم میشه: قتل عمد و قتل غیر عمد . قتل میتونه قانونی یا غیر قانونی باشه. مثلاً برای نمونه قتل قانونی، فرض کنین یه افسر پلیس ممکنه فردی که تهدید جدی برای امنیت عمومی داره رو بُکشه. قانون این قتل رو مجاز میدونه؛ چون که برای امنیت شهروندان بی‌گناه بسیار ضروری و مهمه.

اما اگه یه نفر اعضای خانوادشو به خاطر مال و ارث بکشه، از نمونه‌های قتل خشن و غیر قانونی به حساب میاد. پس همونطور که در مثال قبلی گفته شد، جرم قتل همیشه قابل مجازات نیست.

جنایت‌هایی که از پیش برنامه‌ریزی نشده باشه و در لحظه رخ بده – مثلاً برای دفاع از خود یا با تصادف ماشین- که به نوعی به علت اشتباه هر دو طرف بوده هم قتل حساب میشه. اما جرائم غیر عمد ممکنه مجازات کمتری رو در بر داشته باشه چون قاتل، بدون قصد قبلی منجر به قتل شده. در مجموع قتل انواع و شرایطِ (موقعیت‌ها) مختلفی داره. در مورد نیت و انگیزه‌های قتل، میتونید مقاله تفاوت قصد و انگیزه رو بخونید.

تفاوت قتل عمد و قتل غیر عمد

فرق بین “قتل عمد” و “قتل غیر عمد” اینه که هر چند هر دو جرم با مرگ یک یا چند نفر همراه هست، اما قتل عمد بسیار وحشتناکتره و به معنای مرگ فردی به واسطه‌ی دخالت عمدی فرد دیگه (قاتل) هست، همچنین معمولاً به نقشه و تاکتیکهای زیادی نیاز داره. در حالیکه قتل غیر عمد به کُشتن فردی به دلایل اتفاقی، بدون برنامه و ناگهانی گفته میشه. در این حالت دلیل کشتن ممکنه برای امنیت، دفاع از خود، یا سایر دلایلی که قانون مجاز دونسته، باشه.

قتل عمد، جنایت و جرمی جدی و خشنه. هیچکس در دنیا حق نداره جونِ کسِ دیگه‌ای رو بگیره. این جرم به معنیِ گرفتن جانِ شخص دیگه از رویِ طمع، حسادت، تفاوتهای فردی، ثروت، نفرت و… است. با چنین جرائمی با سختگیری زیادی برخورد میشه و در کشورهای مختلف باتوجه به قوانینشون مجازاتهای سختگیرانه‌ای براش درنظر می‌گیرن (هنوز در بعضی از ایالتهای امریکا، مجازات اعدام انجام میشه).

اما قتل غیر عمد به معنی مرگ شخصی توسط شخصی دیگر به صورت مستقیم یا غیر مستقیمه. این اصطلاح خیلی بار معنایی اهانت آمیز یا مجرمانه نداره؛ چون قتل میتونه دلایل مختلف و زیادی داشته باشه که یک فرد ممکنه باعث مرگ فرد دیگه‌ای بشه. مثل یک دعوا یا هل دادن و ضربه به سر، تصادف در خیابان، ضربه شدید به سر در ورزشهای رزمی مثل کاراته و تکواندو و …

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت قانون و حقوق چیه؟

در جدول زیر، تفاوت قتل عمد و غیر عمد رو می‌تونید ببینید.

قتل غیر عمد

قتل عمد پارامتر مقایسه
به مفهوم  مرگ غیر طبیعی فردی توسط فرد دیگه است زیرمجموعه­‌ای از جنایته

دسته‌­بندی

بسته به شرایط ممکنه برای اون مجازات تعیین بشه یا نشه مجازات سنگینی داره

مجازات

بسته به شرایط ممکنه جرم تلقی بشه یا خیر از جرائم خشن محسوب میشه

جرم

بسته به شرایط ممکنه از پیش برنامه‌­ریزی شده باشه یا نه معمولاً از پیش برنامه‌­ریزی شده هست

تاکتیک­ها

بسته به شرایط ممکنه ماهیتاً جرمی خشن و سنگین باشه یا خیر ماهیتاً جرمی خشن و سنگینه

نوع

فرق بین قتل عمد و غیر عمد

جمع‌بندی تفاوت قتل عمد و قتل غیر عمد

هم قتل غیر عمد و هم جنایت به مفهوم کشتن انسانی توسط انسانی دیگه هست اما نباید این دو اصطلاح را اشتباهاً به جای همدیگه به کار برد چون که معنای متفاوتی در حقوق و قانون دارن. وقتی یه نفر به مرگ غیر طبیعی و توسط فرد دیگه کشته میشه در واقع قتل رخ داده، ولی اگر قتل عمدی باشه، به اون جنایت میگن.

  • اصطلاح جنایت به جرائمی عنوان میشه که نیازی به بازجویی و … ندارن (چون عمدی بودن قتل، محرز شده)، درحالیکه یک قتل غیر عمد ممکنه جرم تلقی بشه یا خیر و فقط بعد از یک تحقیقات کامل می‌تونیم بگیم که اون قتل، جرم بوده یا نه.
  • جنایت یه نوع قتل عمد هستش، ولی قتل یک عنوان کلیه و جنایت هم زیرمجموعه‌ای از اونه
  • جنایت نسبت به قتل جرمی خشنتر و ترسناکتره.
  • جنایت مجازات سنگینی داره، اما برای قتل غیر عمد بسته به شرایط ممکنه مجازات در نظر گرفته بشه یا نه
  • جنایتها معمولاً با برنامه‌ریزی (قبلی) اتفاق میوفتن، ولی قتل اغلب در لحظه رخ میده.

به نظر شما فرق قتل عمد و قتل غیر عمد که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت قتل عمد و قتل غیر عمد می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۵/۵ - (۲ امتیاز)