جنگهای جهانی اول و دوم از بزرگترین و خونبارترین جنگهایی بودن که کل دنیا به خودش دیده. جنگ جهانی اول از ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ طول کشید. جنگ جهانی دوم از ۱۹۳۶ شروع شد و تا ۶ سال بعدش ادامه داشت. این دوتا، بزرگترین جنگ های نظامی‌ای هستن که تا حالا توی تاریخ بشریت ثبت شده. بزرگترین دلایل این جنگ ها، تصرف مستعمره‌ها و قلمروهای بیشتر بود و هم انگیزه اینکه ایدئولوژی و باورهای خودشونو به کرسی بنشونن. اما هنوزم نظریه‌های زیادی هستن که به ما کمک می کنن علتهای دیگه این جنگها رو بفهمیم. در این مقاله از دیفرتو، شما رو با تفاوت جنگ جهانی اول و دوم آشنا می‌کنیم

فرق بین جنگ جهانی اول و دوم

فرق بین جنگ جهانی اول و دوم اینه که جنگ جهانی اول هدفش به دست آوردن و تصرف قلمروها و مستعمره‌ها بود و در نتیجه، علت اصلی این جنگ، امپریالیسم بود. درحالیکه جنگ جهانی دوم  جنگ بر سر عقیده‌ها و ایدئولوژی‌هایی مثل فاشیسم، نازیسم و کمونیسم بود.

جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول معیارهای مقایسه
جنگ جهانی دوم از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ ادامه داشت. جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ شروع شد و تا سال ۱۹۱۸ طول کشید. مدت زمان جنگ
جنگ جهانی دوم بین قدرتهای محور (آلمان، ایتالیا و ژاپن) و نیروهای متفقین بود. جنگ جهانی اول بین متحدین و متفقین بود. طرفین جنگ
یهودی ها و رومی‌ها توسط آلمان نازی نسل‌کشی شدن ارمنی‌ها توسط ترکهای عثمانی نسل کشی شدن نسل‌کشی
در دوران جنگ جهانی دوم، فرانکلین رزولت و هری ترومن رئیس جمهور آمریکا بودن. وودرو ویلسون در جنگ جهانی اول، رئیس جمهور آمریکا بود. رئیس جمهور آمریکا
در جنگ جهانی دوم از ماشینهای مدرن مثل کشتی ها، هواپیماها، تانکها و … و موشک استفاده شد. در جنگ جهانی اول از مسلسل و گازهای سمی استفاده شد. سلاحهای استفاده شده
مرگ بیش از ۶۰ میلیون نفر (تخمین بین ۵۰ تا ۸۰ میلیون نفر). از این تعداد، ۳۸ تا ۵۵ میلیون نفر در جنگ و ۱۳ تا ۲۰ میلیون نفر به خاطر بیماریها یا مشکلات ناشی از جنگ از بین رفتن. مرگ ۱۰ ملیون نظامی، ۷ میلیون غیر نظامی، ۲۱ میلیون نفر زخمی و ۷.۷ میلیون مفقود الاثر تعداد کشته‌ها (تخمینی)
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت موشک و راکت چیه؟

جنگ جهانی اول چی بود؟

آرشیدوک فرانتس فردیناند (اشراف‌زاده نروژی) در روز ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ به قتل رسید. این قتل جرقه بزرگتری برای شروع جنگ بود. بعد از قتل، اتریش و مجارستان سعی کردن صربستان رو تصرف کنن. در همین زمان، لوکزامبورگ، بلژیک و فرانسه توسط آلمان تصرف شدن. به همین دلیل، روسیه شروع به حمله به آلمان کرد و جنگ شروع شد. ملتهای دنیا خودشون رو به دو گروه “متحدین” و “متفقین” تقسیم کردن.

فرق بین جنگ جهانی اول و دوم

کشورهای آلمان، اتریش-مجارستان و بلغارستان نیروهای متحدین رو تشکیل دادن. نیروهای متفقین اول از کشورهای فرانسه، بریتانیا، روسیه، ایتالیا و ژاپن تشکیل شده بودن. در سال ۲۰۱۷ ایالات متحده آمریکا به متفقین اضافه شد. جنگ داشت اروپا رو هدف می‌گرفت. در نتیجه جنگ، خسارت بسیار زیادی به کشورهای اروپایی وارد شد.

تفاوت جنگ جهانی اول و دوم

در آخر جنگ جهانی اول، متحدین شکست خوردن. برای جلوگیری از دعواهای بیشتر، سازمان ملل تشکیل شد. ولی جنگ اینجا تموم نشد. جنگ جهانی اول دلیل بزرگی شد برای شروع جنگ جهانی دوم. دلیل قابل توجه تموم شدن جنگ جهانی اول، کنفرانس صلح پاریس و معاهده ورسای بود که در سال ۱۹۱۹ امضا شد تا جهان به صلح برسه. ولی به نظر می‌رسید این روش با شروع جنگ جهانی دوم شکست خورده.

جنگ جهانی دوم چی بود؟

خشم تموم نشده جنگ جهانی اول، دلیل اصلی شروع جنگ جهانی دوم بود. اتفاقهای بزرگی توی اقیانوس آرام، آفریقا و اروپا افتاد. برجسته‌ترین آدم شناخته شده توی جنگهای جهانی، آدولف هیتلره. مجازاتهایی که اون برای دشمناش داشت در تاریخ فراموش نمیشن.

جنگ جهانی دوم

بجز هیتلر، بنیتو موسولینی و فرانسیسکو فرانکو از ایتالیا و اسپانیا رهبرهای دیگه‌ای بودن که جنگ رو رهبری کردن. هیتلر از نازیسم و فرانسیسکو از فاشیسم حمایت می‌کردن. این باورها دلایل اصلی جنگ بودن. چون بعد از جنگ جهانی اول، ژاپن تبدیل به یه کشور دموکراتیک شد و حتی به آمریکا اعلان جنگ کردن چون برای رشد صنعتی به منابع خام خیلی زیادی نیاز داشتن.

جنگ جهانی اول و دوم

بعد، آلمان به رهبری هیتلر تبدیل به یه کشور نازی شد و ایتالیا تبدیل به یه کشور فاشیست شد. به همین دلیل یه جنگ شدید درگرفت. جنگ جهانی دوم خسارت خیلی بزرگی به بار آورد که برای مدتها قابل جبران نیست. اما سلاحهای استفاده شده نسبت به جنگ جهانی اول خیلی پیشرفته‌تر بودن. بمبهای اتمی استفاده شدن که خسارت بزرگی به جان و مال مردم زدن. در جنگ جهانی دوم بیماریهای کشنده‌ای مثل سل و وبا شروع به پخش شدن کردن که جان خیلیا رو گرفت.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت موشک و راکت چیه؟

تفاوت اصلی جنگ جهانی اول و دوم

  • جنگ جهانی اول با انگیزه تصرف قلمروها و مستعمرات بود ولی جنگ جهانی دوم بر سر غلبه ی عقاید و ایدئولوژیهایی مثل کمونیسم و فاشیسم بود.
  • جنگهای ناپلئونی باعث شروع جنگ جهانی اول شدن. ولی شروع جنگ جهانی دوم به خاطر جنگ جهانی اول بود.
  • جنگ جهانی اول باعث شروع جنگ جهانی دوم شد. بعد از جنگ جهانی دوم، جنگهای جهانی سرد شروع شدن.
  • هربرت هنری اسکویت (سال ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۶) و دیوید لوید جورج (از سال ۱۹۱۶ تا ۱۹۲۲) نخست وزیرهای بریتانیا در طول جنگ جهانی اول بودن. در طول جنگ جهانی دوم، وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا بود.
  • شرایط اقتصادی در دوران جنگ جهانی اول تقریبا خوب بود. اما جنگ جهانی دوم باعث رکود شدیدی شد که مردم رو وادار کرد برای حفظ زندگیشون به رهبر بقیه ملتها پناه ببرن.

جمع‌بندی جنگهای جهانی

با اینکه هر دو جنگ جهانی اول و دوم فرقهای زیادی با هم دارن، اما تو چند نقطه به هم شبیهن. هر دو جنگ خسارتهای زیادی وارد کردن. بخاطر این جنگها اقتصاد جهانی تبدیل به یه بحران سراسری شد. بعد از این جنگها، جنگ جهانی دیگه‌ای تا الان نبوده. شایعه جنگ جهانی سوم همه جا پخش شده بود اما این به نظر غیر ممکنه. چون قبل از شروع یه جنگ، باید تلفات و خسارتهایی که یه جنگ به جا میذاره رو در نظر گرفت. ولی حمله‌های نظامی تو خیلی جاها اتفاق افتادن. هر کشوری تلاش می‌کنه آرامش و صلح رو بین مردمش حفظ کنه. بعد از به وجود اومدن سازمان ملل، عدالت توی جهان ظاهر شد. سازمان ملل بخاطر این ساخته شده که صلح جهانی رو حفظ کنه.

به نظر شما فرق بین جنگ جهانی اول و دوم که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از جنگ جهانی اول و دوم می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۸/۵ - (۱۱۹ امتیاز)