تفاوت اصلی بین BCAA و اسیدهای آمینه اینه که BCAA یک آمینو اسید با زنجیره شاخه‌ایه که زنجیره‌های جانبی آلیفاتیک با یک شاخه رو داره، درحالیکه اسیدهای آمینه ترکیبات آلی حاوی گروه‌های آمینی، گروه‌های کربوکسیلیکی و یک زنجیره جانبی خاص هستن. آمینو اسیدها بلوک‌های سازنده پروتئین‌ها هستن. گروه جانبی (R) اسید آمینه خواص اسید آمینه رو تعیین میکنه. پس این گروه جانبی مخصوص اسیدهای آمینه هست. به عبارت دیگه، اسیدهای آمینه مختلف گروه‌های جانبی متفاوتی دارن، با این حال BCAAها یک ویژگی منحصر به فرد اضافی دارن یعنی یک اتم کربن مرکزی که به سه یا چند اتم کربن متصله. با این مقاله از سایت دیفرتو همراه باشین تا در مورد تفاوت آمینو اسید با BCAA و ویژگی‌هاشون بیشتر بدونین.

BCAA چیه؟

BCAA یک آمینو اسید شاخه‌دار هست که دارای یک گروه جانبی آلیفاتیک با شاخه هست. پس این یک اتم کربن مرکزی ایجاد میکنه که به سه یا چند اتم کربن دیگه متصله. در بین اسیدهای آمینه پروتئوژنیک (اسیدهای آمینه پروتئین زا آمینو اسیدهایی هستن که به صورت بیوسنتزی توی پروتئین‌ها در طول تولید زنجیره گنجانده می‌شن) سه زنجیره BCAA، لوسین، ایزولوسین و والین وجود داره. اینها اسیدهای آمینه خیلی مهمی در بین اسیدهای آمینه ضروری هستن. نمونه‌ای از BCAA غیر پروتئین زا اسید ۲-آمینو ایزوبوتیریک هست. پلاستیدها توی سلول‌های گیاهی نقطه اصلی ایجاد این ترکیبات هستن. این ترکیب‌ها نقش‌های متابولیکی و فیزیولوژیکی زیادی دارن.

نقش BCAA توی متابولیسم بدن چیه؟

  • سنتز پروتئین
  • گردش پروتئین
  • متابولیسم گلوکز
  • به مسیرهای سیگنال دهی (سیناپس‌ها) کمک میکنه

نقش BCAA توی عملکرد فیزیولوژیکی بدن چیه؟

  • به سیستم ایمنی کمک میکنه
  • تویی عملکرد مغز مهمه

علاوه بر این، این ترکیبات توی صنعت تولید مواد خوراکی برای تناسب اندام مهم هستن، به عنوان مثال: ما اونها رو به‌عنوان پودر یا قرص جداگانه، یا به‌عنوان یک ماده مقوی قبل از تمرین و غیره مصرف میکنیم. BCAA یک مکمل برای ساخت توده عضلانی، کاهش چربی بدن و غیره هست. توی تصویر زیر میتونید مسیر عملکر آمینو اسید BCAA توی بدن رو ببینید:

نقش BCAA توی عملکرد فیزیولوژیکی بدن چیه؟

وقتی که ما تمرین‌هایی رو برای کاهش کالری بدن انجام میدیم، بدن ما تمایل داره از پروتئین‌های ماهیچه‌ای به‌عنوان منبع انرژی استفاده کنه. پس برای جلوگیری از این حالت  باید سرعت سنتز پروتئین توی بدن ما از سرعت تجزیه پروتئین بیشتر بشه، چون در غیر این صورت ممکنه بافت‌ها و عضله‌های خودمون رو از دست بدیم. BCAA میتونه این میزان سنتز پروتئین رو افزایش بده یا حداقل باعث حفظ شدن اون مقدار پروتئین موجود بشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت سرم و پلاسمای خون چیه؟

آمینو اسید چیه؟

آمینو اسیدها بخش‌های سازنده پروتئین‌ها هستن. اینها مولکول‌های آلی حاوی گروه‌های آمین (-NH2)، گروه‌های کربوکسیلیک (-COOH) و یک زنجیره جانبی خاص (-R) هستن. این مولکول‌ها میتونن به همدیگه وصل بشن و مولکول‌های پروتئینی رو تشکیل بدن. توی تصویر زیر تعدادی از اسیدهای آمینه‌های مهم برای بدن رو آوردیم:

آمینو اسیدها چی هستن؟

پیوند بین دو اسید آمینه یک پیوند پپتیدیه. عنصرهای شیمیایی که مولکول اسید آمینه رو میسازن شامل کربن (C)، هیدروژن (H)، اکسیژن (O) و نیتروژن (N) میشه. نقش این مولکول‌ها توی بدن ما برای باقی موندن پروتئین‌ها، کمک به انتقال‌دهنده‌های عصبی و کمک به بیوسنتزه.

فرق بین BCAA و اسیدهای آمینه چیه؟

BCAA یک آمینو اسید شاخه‌دار هست که یک گروه جانبی آلیفاتیک با شاخه داره. BCAA نقش‌های متابولیکی و فیزیولوژیکی زیادی مثل تقویت سنتز و گردش خون در بدن، کمک به مسیرهای سیگنال‌دهی (سیناپس‌ها) و متابولیسم گلوکز همراه با بعضی از نقش‌های فیزیولوژیکی مثل کمک به سیستم ایمنی و عملکرد مغز، داره. آمینو اسیدها بخش‌های سازنده پروتئین‌ها هستن. نقش این مولکول‌ها داخل بدن ما شامل تولید پروتئین، تقویت انتقال‌دهنده‌های عصبی و بیوسنتزه.

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های BCAA و اسیدهای آمینه رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه BCAA اسیدهای آمینه
تعریف BCAA یک آمینو اسید شاخه‌دار هست که یک گروه جانبی آلیفاتیک با شاخه‌هاش داره آمینو اسیدها ترکیبات آلی حاوی گروه‌های آمین، گروه‌های کربوکسیلیک و یک زنجیره جانبی خاص هستن
نقش اونها توی بدن ما خیلی از نقش‌های ‌متابولیک و فیزیولوژیکی مثل تقویت سنتز پروتئین و گردش خون. مسیرهای

سیگنال دهی و متابولیسم گلوکز همراه با بعضی از نقش‌های فیزیولوژیکی مثل کمک به سیستم ایمنی و عملکرد مغز رو به عهده داره.

شامل تولید پروتئین، تقویت انتقال‌دهنده‌های عصبی و بیوسنتز میشه.
مثال اسیدهای آمینه پروتوژنیک

لوسین، ایزولوسین و والین. و اسیدهای آمینه غیر پروتوژنیک مثل اسید ۲-آمینو ایزوبوتیریک از گروه اسید آمینه‌های BCAA هستن.

حدود ۵۰۰ اسید آمینه طبیعی مثل لوسین، ایزولوسین، سرین، اسید گلوتامیک، پرولین و غیره وجود داره.

جمع‌بندی

BCAA نوعی اسید آمینه هست. تفاوت بین BCAA و اسیدهای آمینه توی اینه که BCAA یک آمینو اسید با زنجیره شاخه‌ایه که زنجیره‌های جانبی آلیفاتیک با یک شاخه داره، درحالیکه اسیدهای آمینه ترکیبات آلی حاوی گروه‌های آمین، گروه‌های کربوکسیلیک و یک زنجیره جانبی خاص هستن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت خشم و نفرت چیه؟

به نظر شما فرق اسیدهای آمینه و BCAA که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از فاوت آمینو اسید با BCAA می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: differencebetween.com

۵/۵ - (۴ امتیاز)