تو سال‌های اخیر، روند ذخیره داده‌ها و فایل‌ها توی فضای ذخیره‌سازی ابری وجود داره، به طوری که میتونین موقع اتصال به اینترنت، فایل‌های خودتون رو توی هر تلفن، تبلت یا رایانه‌ای مشاهده کنین و به اون دسترسی داشته باشین. علاوه بر این، خدمات ابری اینچنین به شما امکان میده که از فایل‌های خودتون نسخه پشتیبان تهیه کنین تا حتی وقتی گوشی یا لب‌تاب شما گم شد یا خراب شد هیچوقت اون اطلاعات رو از دست ندین. خدمات زیادی در بازار اینترنت وجود داره که Dropbox ،Google Drive و OneDrive به‌عنوان محبوب‌ترین ابرها در بین کاربرها در نظر گرفته میشه. این مقاله از سایت دیفرتو ویژگی‌های مهم این سه خدمات ابری (اینترنتی) اصلی برای ذخیره‌سازی داده رو فهرست میکنه تا به شما کمک کنه بهتر تفاوت دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو رو تشخیص بدین.

دراپ باکس (Dropbox) چیه؟

Dropbox یک فضای ذخیره‌سازی ابری محبوبه که برای کاربرهای مختلف یعنی از افراد معمولی گرفته تا مشاغل مختلف طراحی شده. این پلتفرم ذخیره‌سازی، انواع نرم‌افزار دسکتاپ و موبایل رو برای ادغام آسان با رایانه یا تلفن هوشمند شما و همچنین قابلیت همگام‌سازی و اشتراک‌گذاری فایل قدرتمند رو ارائه میده.

دراپ باکس (Dropbox) چیه؟

گوگل درایو (Google Drive) چیه؟

Google Drive یک فضای ذخیره‌سازی ابریه که ارتباط نزدیکی با Gmail و کل محصولات G Suite گوگل داره. با گوگل درایو میتونین به برنامه‌های اداری Google برای ویرایش اسناد، صفحات اسلاید و ارائه پاورپوینت مستقیماً در فضای ابری دسترسی داشته باشین. همچنین گوگل درایو یک سرویس گیرنده دسکتاپ ارائه میده که به شما امکان میده فایل‌ها رو بین رایانه خودتون و ابر همگام‌سازی کنین.

گوگل درایو (Google Drive) چیه؟

وان درایو (OneDrive) چیه؟

OneDrive فضای ذخیره‌سازی ابری مایکروسافته که به خوبی با سیستم عامل ویندوز و برنامه‌های Microsoft Office هماهنگ شده. وان درایو به اسناد، صفحات اسلاید و سایر پروژه‌های Office ذخیره شده توی فضای ابری اجازه میده تا به طور همزمان به اشتراک گذاشته و ویرایش بشن. اگرچه وان درایو برای سیستم‌های iOS و اندروید در دسترسه، اما در حال حاضر هیچ کلاینت لینوکس برای Microsoft OneDrive وجود نداره.

وان درایو (OneDrive) چیه؟

فرق بین دراپ باکس و گوگل درایو و وان درایو چیه؟

برای تشخیص بهتره تفاوت Dropbox و Google Drive و OneDrive اونها رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی میکنیم:

تفاوت Dropbox، Google Drive و OneDrive از نظر توانایی ذخیره‌سازی و قیمت

Google Drive OneDrive Dropbox
۱۵ GB – Free ۵ GB – Free ۲ GB – Free
۱۰۰ GB – $1.99/month ۵۰ GB – $1.99/month ۱ TB – $15/month
۱ TB – $9.99/month ۱ TB – $6.99/month ۱ TB – $19.99/month
۲ TB – $19.99/month ۵ TB – $9.99/month

۱۰ TB – $99.99/month

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت وای فای و هات اسپات چیه؟

تفاوت دستگاه‌های پشتیبانی شده دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو

 • دراپ باکس

ویندوز، مک، لینوکس، اندروید، iPhone/iPad/iPod touch، تلفن و تبلت ویندوز مبتنی بر وب.

 • گوگل درایو

Windows، Linux، Android، iPhone/iPad، Mac و ویندوز فون مبتنی بر وب.

 • وان درایو

ویندوز، اندروید، iPhone/iPad، مک، مبتنی بر وب.

تفاوت دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو از نظر اشتراک‌گذاری فایل

 • دراپ باکس

Dropbox شامل یک دکمه به اشتراک‌گذاری فایله تا اشتراک‌گذاری رو آسون کنه. میتونین پیوند فایل رو مستقیماً به ایمیل یک همکار ارسال کنین یا یک ارتباط ثابت ایجاد کنین که میتونه کپی و به اشتراک گذاشته بشه. میتونین از اون برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها در انواع دستگاه‌ها و پلتفرم‌ها استفاده کنین.

اما Dropbox به دیگران اجازه نمیده فایل‌هایی رو که به اشتراک میذارین ویرایش کنن، مگه اینکه یک پوشه اشتراک‌گذاری ایجاد کنین تا بتونین مجوزهای ویرایش فایل رو فعال کنین. گاهی اوقات جلوگیری از تغییر فایل‌های اشتراک‌گذاری شده دیگران توسط این سیستم به خاطر مجوزهای ایمنیشه.

تفاوت دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو از نظر اشتراک گذاری فایل

 • گوگل درایو

در واقع، یک ویژگی منفی گوگل درایو اشتراک‌گذاری ضعیف فایله. میتونین پیوندهایی برای پوشه‌ها و فایل‌ها ایجاد کنین و اجازه ویرایش، ارسال نظر یا مشاهده فایل رو بدین. اما هیچ گزینه‌ای برای رمز عبور پیوندها، تاریخ انقضا یا محدودیت‌های دانلود وجود نداره و Google Drive راه آسونی برای بررسی پیوندهایی که ایجاد کردین ارائه نمیده. علاوه بر این، توی Google Drive یک صفحه با نام “اشتراک‌گذاری” برای دیدن چیزهای مختلف به اشتراک گذاشته شده با شما وجود داره، اما چیزی برای دیدن آنچه که شما با دیگران به اشتراک گذاشتین وجود نداره.

تفاوت دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو از نظر اشتراک گذاری فایل

 • وان درایو

برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها توی OneDrive، میتونین به سادگی چیزهای مختلف رو برجسته کنین و تنها با یک دکمه اونها رو با دیگران به اشتراک بذارین. سپس یک پیوند با رمزهای عبور و تاریخ انقضا ایجاد میشه. دیگران میتونن از طریق لینک به فایل دسترسی داشته باشن. دکمه اشتراک‌گذاری در گوشه سمت راست بالا این صفحه قرار داره و میتونین همزمان بیش از یک پوشه رو برای اشتراک‌گذاری انتخاب کنین، که اشتراک‌گذاری چند پوشه یا فایل رو بسیار آسون‌تر میکنه.

تفاوت دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو از نظر اشتراک گذاری فایل

تفاوت همگام‌سازی فایل دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو

 • دراپ باکس

Dropbox شرکتیه که برای اولین بار مدل پوشه همگام‌سازی شده رو که توسط هر سه ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی استفاده میشه، رایج کرد. Dropbox یک پوشه همگام‌سازی رو توی رایانه شما تنظیم میکنه تا از اون استفاده کنین، با هر فایل یا پوشه‌ای که توی اون پوشه قرار میگیره با ابر همگام‌سازی شده. یک ویژگی به نام “همگام‌سازی انتخابی” وجود داره که پس از انتخاب، به افراد امکان میده همگام‌سازی فایل‌ها رو خاموش کنن و پوشه‌ها رو فقط در صورت آنلاین شدن در دسترس قرار بده.

 • گوگل درایو

بعد از نصب سرویس گیرنده دسکتاپ Google Drive، میتونین روی فایل‌ها کلیک کنین و نگه دارین تا فایل‌ها رو به پوشه پیوند داده شده روی دسکتاپ خودتون بکشین و رها کنین تا اونها رو با حساب خودتون در فضای ابری همگام‌سازی کنین. یک کپی محلی در رایانه شما باقی میمانه و میتونین به همان فایل‌ها در هر دستگاه دیگه‌ای با برنامه نصب شده یا از طریق مرورگر وب دسترسی داشته باشین.

 • وان درایو
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت ایمیل و جیمیل چیه؟

پوشه همگام‌سازی شده این سیستم ذخیره‌سازی ابری درست مثل هر فضای ذخیره‌سازی ابری دیگه‌ای کار میکنه. اگه همگام‌سازی خاموش باشه، هیچ‌کس نمیتونه پوشه‌ای رو که با OneDrive همگام‌سازی شده، نگاه کنه. همچنین OneDrive به افراد اجازه میده تا سرعت همگام‌سازی رو کنترل کنن.

تفاوت امنیت دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو

 • دراپ باکس

اطلاعاتی که در حال انتقال هستن یا فقط ذخیره شدن در دو مکانی هستن که رمزگذاری اونا در Dropbox انجام میشه. رمزگذاری در حین انتقال، داده‌هایی رو که به صورت آنلاین منتقل میشن ایمن میکنه. این فایل‌ها توسط TLS محافظت میشن که به معنای “امنیت لایه‌ای انتقال” هست. جدای از اون، Dropbox کلید رمزگذاری شده داره.

 • گوگل درایو

Google Drive از TLS و AES 256 بیتی برای رمزگذاری داده‌های شما در حین انتقال و ذخیره بین رایانه شما و سیستم ابری استفاده میکنه. علاوه بر این، گوگل درایو گزینه احراز هویت دو مرحله‌ای رو برای امنیت بیشتر داده‌های حساب شما ارائه میده.

 • وان درایو

OneDrive در حین انتقال از SSL و TLS استفاده میکنه که برای محافظت از امنیت داده شما کافیه. با این حال، یکی از مواردی که باید ذکر بشه اینه که مایکروسافت فایل‌ها یا محتواهای اعتراضی شما رو اسکن میکنه. اگرچه داده‌های انتقالی و ذخیره‌شده رو رمزگذاری میکنه، اما این رمزگذاری رو فقط برای حساب‌های پولی ارائه میکنه. پس اگه از حساب پولی استفاده نکنین، مواجه شدن با نشت داده‌ها بسیار آسانه.

تفاوت پشتیبانی از مشتری دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو

 • دراپ باکس

Dropbox پشتیبانی ایمیل، تلفن و چت زنده ۲۴/۷ رو ارائه میده.

 • گوگل درایو

Google Drive پشتیبانی ایمیل، تلفن و چت زنده ۲۴/۷ رو ارائه میده. البته پشتیبانی اون در چت فقط برای حساب‌های پولی هست.

 • وان درایو

فقط پشتیبانی از ایمیل رو ارائه میده.

جمع‌بندی

با توجه به مطالب بالا، میتونین این نتیجه رو بگیرین که کدوم مورد توی نبرد Dropbox ،Google Drive و OneDrive برنده میشه. اما اگه باز هم نمیتونین اینو تشخیص بدین که کدوم بهتر از اونیکیه به این دلیله که هر درایو ابری ویژگی‌های خاص خودش رو دارن. شما میتونین چندین حساب ذخیره‌سازی ابری رو همزمان با CBackup اجرا و مدیریت کنین. اینو بدونین که در استفاده از اونا تردید نداشته باشین.

به نظر شما فرق دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت دراپ باکس، گوگل درایو و وان درایو می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.cbackup.com

۵/۵ - (۲ امتیاز)