هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس، سیستم عامل‌هایی هستن که مزایای خاص خودشون رو دارن و از نظر عملکرد و کاربرپسند بودن متفاوت هستن. هسته لینوکس توسط انجمنی شامل چندین مهندس توسعه داده شده. لینوس توروالدز، برنامه‌نویس اصلی لینوکس، روی همه چیز این سیستم عامل نظارت داره. در طرف مقابل مایکروسافت سیستم عامل ویندوز رو ایجاد کرد، اما با این تفاوت که مایکروسافت به تولیدکننده‌های دیگه رایانه اجازه میده روی رایانه‌های خودشون ویندوز رو نصب کنن و این محصولات رو توزیع کنن. بر اساس آمار Peach OSI لینوکس تا به امروز حدود ۶۰ تا ۱۰۰ ویروس فهرست شده داشته اما بیش از ۶۰۰۰۰ ویروس در ویندوز وجود داره. تو این مطلب از سایت دیفرتو قصد داریم شما رو بیشتر با تفاوت لینوکس و ویندوز آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

سیستم عامل لینوکس چیه؟

لینوکس نمونه‌ای از توسعه نرم افزار منبع بازه و یک سیستم عامل رایگان (OS) هست. در مورد OSI – Peach OSI مخفف Open Source Initiative هست. لینوکس رو میتونیم بر روی انواع مختلفی از سخت افزارهای کامپیوتری، از نت بوک‌ها، تلفن‌های همراه، تبلت و کنسول‌های بازی ویدیویی گرفته تا رایانه‌های بزرگ و سوپر کامپیوترها نصب کرد.

سیستم عامل ویندوز چیه؟

ویندوز خانواده سیستم عامل‌های مایکروسافته که بدون شک معروف‌ترین سیستم عامل جهان هست. مایکروسافت به تولیدکننده‌های دیگه کامپیوتر اجازه داده که رایانه‌های خودشون را با ویندوز از پیش نصب شده توزیع کنن. برای آشنایی کاملتر با ویندوز، میتونید مقاله تفاوت ویندوز و مک رو هم بخونید.

فرق بین لینوکس و ویندوز چیه؟

بین سیستم عامل‌های لینوکس و ویندوز چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۸ مورد زیر توضیح دادیم:

  1. لینوکس و در نتیجه Peach OSI رو میشه آزادانه توزیع کرد، آزادانه دانلود کرد، از طریق وبسایت‌ها و … توزیع کرد. نسخه‌های قیمتی برای لینوکس نیز وجود داره، اما معمولاً ارزون‌تر از ویندوز هستن. اما ویندوز میتونه برای استفاده خانگی، گرون باشه. بسته به نسخه ویندوزی که میخواین استفاده کنین، یک کپی میتونه حدود ۵۰ تا ۴۵۰ دلار قیمت داشته باشه.
  2. هسته لینوکس توسط انجمنی از چندین مهندس در سرتاسر دنیا توسعه داده شده. لینوس توروالدز، برنامه‌نویس اصلی لینوکس، روی همه چیز نظارت داره. مایکروسافت سیستم عامل ویندوز رو ایجاد کرد، اما به تولیدکننده‌های دیگر رایانه اجازه میده رایانه‌های تولیدی خودشون رو با ویندوز از پیش نصب شده توزیع کنن.
  3. لینوکس رو میشه روی انواع مختلفی از سخت‌افزارهای کامپیوتری، از نوت بوک‌ها، تلفن‌های همراه، تبلت و کنسول‌های بازی ویدیویی گرفته تا رایانه‌های بزرگ و سوپر کامپیوترها نصب کرد. ویندوز را میشه روی کامپیوترهای رومیزی، لپ تاپ‌ها، سِرورها و بعضی از تلفن‌ها نصب کرد.
  4. لینوکس توسط توسعه منبع باز یعنی از طریق اشتراک‌گذاری و همکاری کدها و ویژگی‌های ارائه شده انجمن‌ها و غیره توسعه پیدا کرده و توسط فروشنده‌های مختلف توزیع میشه. ویندوز تنها توسط مایکروسافت توسعه و توزیع شده.
  5. لینوکس معمولاً دو رابط کاربری گرافیکی KDE و Gnome رو ارائه میده. اما میلیون‌ها جایگزین مثل LXDE، Xfce، Unity، Mate، twm، و … وجود داره. Peach OSI روی محیط دسکتاپ Xfce با کمی تغییر در اینجا و آنجا تمرکز میکنه. رابط کاربری گرافیکی ویندوز جزء جدایی‌ناپذیر این سیستم عامله و قابل تعویض نیست. وقتی صحبت از مترو ویندوز ۸ میشه، این میتونه یک مشکل باشه.
  6. (Bourne Again Shell) BASH پوسته پیش فرض لینوکسه، این پوسته میتونه چندین مفسر فرمان رو پشتیبانی کنه. ویندوز از پوسته فرمان استفاده میکنه و هر نسخه از ویندوز دارای یک مفسر فرمان واحد با دستورات dos مانند هست، البته اخیراً PowerShell به صورت اختیاری در ویندوز اضافه شده که از دستورات مشابه یونیکس بیشتری استفاده میکنه.
  7. لینوکس – Peach OSI تا به امروز حدود ۶۰ تا ۱۰۰ ویروس فهرست شده داشته. اما در ویندوز بیش از ۶۰۰۰۰ نوع ویروس وجود داره.
  8. در مورد لینوکس، تشخیص تهدید و حل اون بسیار سریعه، پس از شناسایی یک تهدید بزرگ در سیستم عامل ویندوز، مایکروسافت به طور کلی یک پچ رو منتشر میکنه که میتونه مشکل رو برطرف کنه و ممکنه بیش از ۲ ۳ ماه طول بکشه.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت گجت و ویجت چیه؟

فرق بین سیستم عامل‌های لینوکس و ویندوز چیه؟

جمع‌بندی

ویندوز سیستم عاملیه که هدف اصلی اون جلب رضایت کاربره، ایجاد محیط گرافیکی برای برقراری ارتباط و سهولت انجام فرایندهای کاری اولویت ویندوزه. اما لینوکس سیستم عاملی بسیار جالب و جذابه که برای برنامه‌ها و برنامه‌نویس‌ها و بعضی کاربرهای عادی سیستم عاملی بسیار سخت و دشواره.

اولویت لینوکس بهبود سرویس‌دهی به زیرساخت شبکه هست تا خدماتی رو به کاربرهای عادی ارائه بده، لینوکس طبیعتاً از ویندوز در حوزه عملکرد نتایج بهتری داشته اما هیچ وقت نباید از میزان دانش افراد در برخورد با سیستم عامل‌ها بگذریم.

به نظر شما فرق سیستم عامل‌های لینوکس و ویندوز که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت سیستم عامل‌های لینوکس و ویندوز می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.difference.wiki

چقدر راضی بودی؟!