زمین ما به طور معجزه آسایی پر از منابع مختلف و زیاده که هنوز خیلی از این منابع توسط انسان‌ها پیدا نشده. تقریباً میشه روی زمین، هر منبع ممکنی مثل منابع طبیعی، منابع مصنوعی، جواهرات گرانبها، گونه‌های عجیب و غریب مربوط به گیاهان و جانوران و غیره رو پیدا کرد. بعضی از منابع زمینی برای رفع نیازهای منظم و روزانه نوع بشر استفاده میشن، مثلا اتانول و بنزین هر دو از این جمله هستن چون در زیر مجموعه سوخت دسته‌بندی میشن. 

تفاوت اصلی بین اتانول و بنزین اینه که ترکیب اصلی اتانول فقط از مولکول‌های اتیل الکل تشکیل شده، درحالیکه ترکیب اصلی بنزین از تقریبا حدود ۵۰۰ هیدروکربن مختلف تشکیل شده، این هیدروکربن‌ها شامل هپتان، اتیل بنزن یا هر چیز دیگه‌ای میشه. توی این مقاله از سایت دیفرتو به بررسی تفاوت اتانول و بنزین میپردازیم.

اتانول (Ethanol) چیه؟

اتانول یک ماده شیمیاییه که توی آزمایشگاه‌ها به‌عنوان یکی از محصولات جانبی به دست میاد. همچنین توی بعضی فرآیندهای طبیعی به صورت خام و غلیظ به دست میاد. هرچند اول به‌عنوان سوخت مورد توجه قرار نگرفت، ولی بعدا به تدریج دانشمندان‌ها و انسان‌ها به اهمیت استفاده از اتانول به‌عنوان سوخت زیستی پی بردن.

منبع اصلی برای تولید اتانول منابع طبیعی نیشکر و ذرته، درحالیکه توی آزمایشگاه‌ها میشه اون رو از انجام فرآیند تخمیر به دست آورد. ترکیب مولکول فقط شامل الکل اتیلیکه و هیچ مولکولی دوپ شده‌ای توی ساختارش یافت نمیشه. فرمول شیمیایی استانداردی که توسط IUCN برای اتانول مشخص شده به‌صورت C2H5OH هست.

دانشمندها از طریق آزمایش‌های مختلف متوجه شدن که یک گالن اتانول در مقایسه با یک گالن بنزین انرژی کمتری تولید میکنه. هرچند که استفاده از اتانول به‌عنوان سوخت زیستی ممکنه یک فکر عالی برای محیط زیست باشه اما برای وسایل نقلیه دور از انتظاره، به این دلیله که اتانول به موتور آسیب میرسونه.

ساختار اتانول

بنزین (Gasoline) چیه؟

بنزین هم جزو سوخت‌هاییه که از نفت خام به دست میاد. تولید بنزین توی آزمایشگاه‌ها امکان‌پذیره، پس توی پالایشگاه‌های بزرگ به صورت تجاری به دست میاد. ساختار یا ترکیب بنزین برخلاف اتانول کاملاً پیچیدس، چون از ۵۰۰ هیدروکربن مختلف تشکیل شده که به همدیگه متصل شدن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت اسید و باز چیه؟

از اونجایی که بنزین توی پالایشگاه‌های بزرگ تولید میشه، پس در خالص‌ترین شکلش به دست نمیاد. سازنده‌ها مواد افزودنی زیادی رو توی اون مخلوط میکنن تا خواص اون رو افزایش بدن. روش علمی ساخت و تهیه بنزین، تقطیر و تجزیه هست. هیدروکربن‌های مختلف تو ساختار بنزین به طور جالبی توی یک زنجیره خطی با بعضی از هیدروکربن‌های معطر مرتبط هستن.

چهار نوع اصلی هیدروکربن‌هایی که باید مورد توجه قرار بگیرن شامل آلیفاتیک خطی (مثل هپتان)، هیدروکربن آروماتیک (مثل اتیل بنزن)، آلیفاتیک شاخه‌ای (مثل ایزواکتان) و آلیفاتیک حلقوی (سیکلوپنتان) میشه. 

فرق بین اتانول و بنزین چیه؟

اتانول یکی از هیدروکربن‌های محبوبه که بعد از واکنش اتان و آب در غیاب هوا به دست میاد. این محصول رو میشه به روش‌های مختلفی مثل تولید عمده از نیشکر و ذرت به دست آورد، درحالیکه توی آزمایشگاه میشه اون رو با مخمر تخمیری در یک واکنش بی‌هوازی تولید کرد.

بنزین هم یکی از سوخت‌های محبوبه که برای تولید انرژی در اکثر خودروها استفاده میشه. ترکیب بنزین عمدتاً شامل اتصال ۵۰۰ هیدروکربن مختلف مثل اتیل بنزن، هپتان و غیره هست. عمده‌ترین منبعی که بنزین از طریق اون به دست میاد، نفت خامه. همچنین وقتی که بنزین توی یک وسیله نقلیه استفاده میشه، مزیت اصلی اون اینه که به موتور خودرو آسیب نمیرسونه.

حالا برای امکان بررسی بهتر تفاوت‌های اتانول و بنزین رو توی ۶ مورد زیر برای شما آوردیم:

  1. گفته میشه اتانول نوعی سوخته که مولکول‌های اتیل الکل داره، درحالیکه بنزین نوع دیگه‌ای سوخته که از مولکول‌های هیدروکربن ساخته شده.
  2. ترکیب یا ساختار اتانول فقط از مولکول‌های الکل اتیلیک تشکیل شده، درحالیکه ترکیب یا ساختار بنزین از ۵۰۰ هیدروکربن مختلف تشکیل شده.
  3. منابع اصلی تولید اتانول نیشکر و ذرته، درحالیکه منابع اصلی تولید بنزین از نفت خامه.
  4. انرژی تولید شده توسط یک گالن اتانول خیلی کمه، درحالیکه انرژی تولید شده توسط یک گالن بنزین به نسبت ۱/۳ بیشتر از الکله.
  5. استفاده از اتانول به‌عنوان سوخت وسایل نقلیه باعث آسیب رسیدن به موتور ماشین میشه، درحالیکه استفاده از بنزین به عنوان سوخت خودرو به هیچ وجه به موتور آسیب نمیرسونه.
  6. اتانول به‌عنوان یک منبع طبیعی و به دلیل احتراق کاملش، برای خیلی از اهداف یک انتخابه که دوستدار محیط زیست محسوب میشه، درحالیکه بنزین از نفت خام به دست میاد که خاصیت احتراق ناقص رو نشون میده و معیاری برای سوخت دوستدار محیط زیست نیست.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت مونوکسید کربن CO و دی اکسید کربن CO2 چیه؟

جدول تفاوت بین بنزین و اتانول

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های اتانول و بنزین رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه اتانول بنزین
تعریف اتانول نوعی سوخته که از الکل تشکیل شده. بنزین نوعی سوخته که از انواع مختلف هیدروکربن تشکیل شده.
ترکیب بندی الکل اتیلیک اتیل بنزن، هپتان و خیلی دیگه ترکیب‌ها برای تشکیل یک هیدروکربن حدود ۵۰۰ مولکولی بنزین به کار رفته.
منابع منبع اصلی بدست آوردن اتانول نیشکر و ذرته. نفت خام
تولید انرژی کم بیشتر
آسیب به موتور به موتور آسیب میزنه. اونها به موتور آسیب نمیرسونه.
اثر محیط زیستی برای محیط زیست مناسبه برای محیط زیست مناسب نیست

جمع‌بندی

در نهایت میشه نتیجه گرفت که زمین گرانبهاترین گنجه و با هر جستجو، چیز غیرمنتظره‌ای رو پیدا میکنین و زمین همه چیز رو برای بهتر کردن زندگی ما فراهم میکنه. هوا، آب و غذا رو برای مایحتاج اولیه زندگی و منابع نفتی و معدنی رو برای امرار معاش و کار و هدف و … در اختیار ما گذاشته. سوخت‌های فسیلی تحت فشار، دما و فشار بالا طی هزاران و میلیون‌ها سال تشکیل میشن. 

در حال حاضر، جایگزین‌های زیادی برای سوخت‌های فسیلی در حال یافتنه. سوخت‌هایی فسیلی مثل بنزین که از نفت بدست میان، خیلی استفاده میشن ولی به خاطر آلودگی زیادشون چندان با محیط‌زیست سازگار نیستن. یکی از این جایگزین‌ها اتانوله که منبع اصلی اون نیشکر و ذرته و با محیط زیست هم سازگاره. 

به نظر شما فرق اتانول و بنزین که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت اتانول با بنزین می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: askanydifference.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)