هر دو سیستم عامل مک (Mac) و ویندوز (Windows) در بین هر گروه سنی یعنی چه در گروه سنی ۱۸ تا ۳۰ سال و چه در گروه سنی ۳۰ تا ۵۵ سال بسیار محبوب هستن. با احتساب نظر همه کارشناس‌های فنی گرفته تا نظر بچه‌های نسل جدید، تقریباً هر فردی برای انتخاب مک یا ویندوز وسواس داره. اگه در مورد ورژن اونها هم صحبت کنیم، همه میدونیم که آخرین نسخه ویندوز، ویندوز ۱۱ هست درحالیکه آخرین نسخه مک، macOS 11.O Big Sur هست.

مکینتاش و ویندوز هر دو کاملا متفاوت از هم کار میکنن، با این حال انتخاب یکی از این دو آسونه. مک از macOS به‌عنوان سیستم عاملش استفاده میکنه، درحالیکه ویندوز از سیستم عامل ویندوز به‌عنوان سیستم عامل در محصولات خودش استفاده میکنه. در این بین یک نکته مهمه که کاربرهای مک یک مزیت دیگه هم به دست میارن و اون اینه که میتونن دستگاه‌های مک بخرن و از ویندوز روی اون استفاده کنن، درحالیکه کاربرهای ویندوز نمیتونن مک رو روی سیستم خودشون اجرا کنن.

این مقاله از سایت دیفرتو رو دنبال کنین تا تفاوت سیستم عامل مک و ویندوز رو بیشتر بشناسین.

مک چیه؟

مک توسط شرکت Apple Inc توسعه پیدا کرده و خانواده سیستم عامل‌های اون یونیکس و مکینتاشه. macOS به زبان‌های اسمبلی c، c++، c-objective و swift نوشته شده. این سیستم عامل در حال حاضر با ۳۹ زبان در دسترسه. مک هسته ترکیبی و رابط کاربری Aqua (گرافیک) داره. MacOS قبلی با نام Mac OS X هم شناخته میشد.

اولین نسخه مک در ۲۴ مارس سال ۲۰۰۱ یعنی تقریباً ۲۱ سال پیش منتشر شد. آخرین نسخه مک منتشر شده تا تاریخ این مقاله هم هم در ۱۹ نوامبر سال ۲۰۲۰ بود که نسخه macOS 11.0 معروف به Big Sur هست. آخرین نسخه بتا مک هم در ۱۷ نوامبر سال ۲۰۲۰ ارائه شد که نسخه بتا Big Sur بود.

به روزرسانی های قدیمی‌تر سیستم عامل مک شامل موارد زیر میشه:

 • ۱۵ – Catalina
 • ۱۴ – Mojave
 • ۱۳ – High Sierra
 • ۱۲ – Sierra
 • ۱۱ – El Captain
 • ۱۰ – Yosemite
 • ۹ – Mavericks
 • ۸ – Mountain Lion
 • ۷ – Lion
 • ۶ – Snow Leopard
 • ۵ – Leopard
 • ۴ – Tiger
 • ۳ – Panther
 • ۲ – Jaguar
 • ۱ – Puma
 • ۰ – Cheetah, etc.

قبلاً در مورد محصولات شرکت اپل، مقاله تفاوت اندروید و ios رو منتشر کردیم.

مک چیه؟

ویندوز چیه؟

ویندوز توسط مایکروسافت طراحی و توسعه داده شد. نسخه اولیه ویندوز در ۲۰ نوامبر سال ۱۹۸۵ منتشر شد که تقریباً ۳۵ سال پیش میشه. آخرین نسخه ویندوز هم ویندوز عمومی در سراسر جهان هم ویندوز ۱۰ هست که در ۳۰ نوامبر سال ۲۰۲۰ منتشر شد. ویندوز به ۱۳۸ زبان زنده جهان تنظیم شده که خیلی بیشتر از زبان‌های موجود در سیستم عامل Mac هست.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت گجت و ویجت چیه؟

خانواده سیستم عامل ویندوز از Windows IoT و Windows NT تشکیل شده و قبلاً شامل اعضایی مثل Windows 9x، Windows Mobile و Windows Phone بود که در حال حاضر مورد استفاده نیستن. ویندوز بیشتر برای رایانه‌های شخصی و همچنین معیارهای تجاری استفاده میشه و بیشتر توی ادارات دیده میشه.

نسخه‌های قبلی ویندوز شامل موارد زیر میشه:

 • ویندوز ۹۵
 • ویندوز ۹۸
 • ویندوز XP
 • ویندوز ویستا
 • ویندوز ۷
 • ویندوز ۸
 • ویندوز ۸.۱
 • ویندوز ۱۰
 • ویندوز ۱۱

بد نیست مقاله تفاوت ویندوز و لینوکس رو هم بخونید.

ویندوز چیه؟

تفاوت سیستم عامل ویندوز و مک چیه؟

فرق اصلی مک و ویندوز رابط کاربری اونهاس. مک یک رابط کاربری ساده و ظریف داره درحالیکه ویندوز یک رابط کاربری متنوع اما پیچیده داره. شما میتونین ویندوز مجازی رو روی سیستم عامل مک اجرا کنین اما هنوز نمیتونین macOS رو روی سیستم عامل ویندوز اجرا کنین.

بین سیستم عامل مک و ویندوز چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۱۰ مورد زیر توضیح دادیم:

 1. مک توسط شرکت اپل ساخته شده، درحالیکه ویندوز توسط شرکت مایکروسافت ایجاد شده.
 2. مک سیستم امنیتی خودش رو داره که یک ویژگی داخلیه، درحالیکه برای ویندوز باید سیستم امنیتی جداگانه خرید کنیم.
 3. Mac بیشتر برای کارهای گرافیکی و چند رسانه‌ای استفاده میشه، درحالیکه ویندوز تقریباً برای اهداف تجاری استفاده میشه.
 4. سیستم عامل‌های مک گرون‌تر از ویندوز هستن.
 5. نرم افزارها در مک بیشتر از ویندوز هستن.
 6. مک یک سرمایه‌گذاری بلندمدته، جایی که ویندوز ممکنه بعد از چند سال یک دلار برای شما هزینه داشته باشه.
 7. زبان‌های موجود در ویندوز بیشتر از مکه.
 8. عیب‌یابی توی مک در مقایسه با ویندوز فرایندی آسانه.
 9. آپدیت‌های ویندوز در مقایسه با آپدیت‌های مکینتاش کمتره.
 10. ویندوز در پرکاربردترین سیستم عامل مقام اول رو داره، درحالیکه مک در رتبه دوم پرکاربردترین سیستم عامل قرار داره.

جدول تفاوت سیستم عامل مک و ویندوز

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه مک ویندوز
توسعه دهنده‌ها مک یا مکینتاش توسط Apple Incorporation طراحی و توسعه داده شده. ویندوز توسط Microsoft Incorporation طراحی و توسعه داده شده.
سال راه‌اندازی مکینتاش تو سال ۲۰۰۱ راه اندازی شد. ویندوز در سال ۱۹۸۵ راه اندازی شد
دستگاه‌های سازگار با اونها Mac طوری طراحی شده که به طور خاص فقط برای محصولات اپل استفاده میشه. ویندوز به طور کلی برای هر رایانه شخصی طراحی شده.
آخرین نسخه آخرین نسخه مکینتاش ۱۱.۰ Big Sur هست. ویندوز ۱۰ به‌عنوان آخرین نسخه ویندوز شناخته میشه.
نوع هسته پردازشگر مکینتاش هسته هیبریدی داره ویندوز همچنین نوعی کرنل Hybrid داره.
نصب کننده بسته برای مکینتاش MacOS هست. برای ویندوز MSI (یکپارچه سازی در مقیاس متوسط) یا هر نصب کننده بسته سفارشی دیگه‌ایه.
به روز رسانی نرم افزار بسته به روز رسانی نرم افزار برای مکینتاش گزینه Software Update (به روزرسانی نرم افزاره). بسته به روز رسانی نرم افزار برای ویندوز گزینه Windows update (به روزرسانی ویندوزه).
APIهای بومی مکینتاش با جاوا، Cocoa، Carbon BSD-POSIX

به‌عنوان APIهای بومی سروکار داره.

ویندوز با Win32 و NT API به‌عنوان Native API سر و کار داره.
فایل‌های پشتیبانی شده مکینتاش از APFS، HFS و HFS+، UFS، AFP، ISSO 9660، UDF، NFS، FAT، SMBFS، NTFS، FTP، WebDAV و ZFS و … پشتیبانی میکنه. ویندوز از NTFS، APFS، ISO 9660، UDF، HFS+، FATX و HFS پشتیبانی میکنه.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هاب و سوئیچ چیه؟

جمع‌بندی

مک و ویندوز ویژگی‌های خاص خودشون رو دارن و در نوع خودشون منحصر به فرد هستن. اگه به اهداف تجاری نگاه کنیم، ویندوزها در مقایسه با مک‌ها بیشتر انتخاب میشن، درحالیکه اگه در مورد وضعیت اجتماعی صحبت کنیم و استقبال مردم عادی رو ببینیم مک بیشتر ترجیح داده میشه.

مک‌ها بیشتر و به طور برجسته برای کارهای گرافیکی طراحی شدن، مک‌ها برای افرادی که ویرایش عکس، انیمیشن و … انجام میدن بیشتر ترجیح داده میشه، این یکی از دلایلیه که فتوشاپ برای اولین بار به جای ویندوز برای مک در دسترس قرار گرفت. در طرف مقابل ویندوز به طور گسترده‌ای برای مجموعه‌های اداری طراحی شده، به همین دلیله که بیشتر برای اهداف تجاری و توی شرکت‌های تجاری ترجیح داده میشه.

اگه بخوایم در مورد قیمت اونها صحبت کنیم، باید بگیم که مک گرانتر از ویندوزه حتی اگه هر دوی اونها مشخصات یکسانی داشته باشن. اما یکی از ویژگی‌های کلیدی مک اینه که پک امنیتی داخلی فعال داره که ویندوز فاقد اونه و کاربرهای ویندوز باید این پک امنیتی رو جداگانه خریداری و فعال کنن.

افکار تولید کننده‌های مک اینه که تمایل دارن برنامه‌های بیشتری نسبت به ویندوز داشته باشن. مک برای پایداری طولانی مدت بهتر عمل میکنه، چون همیشه آخرین به‌روزرسانی‌ها رو برای شما با هر ورژن مکی که داشته باشین ارائه میده. درحالیکه ویندوز در نهایت در یک نقطه خاص به‌دلیل ورژن قدیمی ویندوز، ارائه به‌روزرسانی رو متوقف میکنه و در این حالت حتی بعضی اوقات باید برای خرید یک نسخه به‌روزرسانی جدید هم هزینه کنین.

به نظر شما فرق مک و ویندوز که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت ویندوز و مک می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

۵/۵ - (۳ امتیاز)