وای فای و هات اسپات دو اصطلاح عمومی و کاربردی هستن که اغلب توسط مردم مترادف هم شناخته میشن و فکر میکنن فقط برای دسترسی به اینترنت استفاده میشن، ولی این طوری نیست هم کاربردشون بیشتره و هم دو اصطلاح متفاوت از هم هستن. وای فای یک فناوری شبکه بی‌سیمه که از امواج فرکانس رادیویی برای اتصال دستگاه‌های تلفن همراه به اینترنت بدون نیاز به کابل استفاده میکنه. درحالیکه هات اسپات (نقطه اتصال) به مکان فیزیکی معمولاً مکانی عمومی اشاره میکنه که توسط یک نقطه دسترسی، برای اتصال چند دستگاه به اینترنت از طریق وای فای، استفاده میشه. توی این مقاله از سایت دیفرتو به تفاوت وای فای و هات اسپات میپردازیم تا بهتر با جزئیات اونها آشنا بشیم.

وای فای (Wi-Fi) چیه؟

وای فای یک فناوری ارتباطی بی‌سیمه که از امواج فرکانس رادیویی برای اتصال دستگاه‌های تلفن همراه به اینترنت و امکان برقراری ارتباط بین اونها بدون استفاده از کابل واقعی استفاده میکنه. Wi-Fi مثل یک شبکه محلی بی‌سیمه که امواج رادیویی رو تو دستگاه‌های مبتنی بر استانداردهای شبکه IEEE 802.11 ارسال و دریافت میکنه. وای فای روی باند فرکانس رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز سنتی کار میکنه تا دستگاه‌ها رو در محدوده ثابتی متصل کنه. وای فای یکی از محبوب‌ترین وسایل ارتباط بی‌سیمه و بهترین نمونه ارتباط بی‌سیم شبکه خانگی شماس. روتر موجود در گوشی سیگنالی رو که از خارج شبکه‌ای مثل ISP میاد، دریافت میکنه.

هات اسپات (Hotspot) چیه؟

هات اسپات چیزی نیست جز یک مکان فیزیکی که مثل یک نقطه اتصال بی‌سیم، امکان اتصال چند دستگاه به هم و امکان دسترسی به اینترنت رو برای دستگاه‌های تلفن همراه و دستگاه‌های دیجیتالی دیگه مثل لب‌تاپ رو فراهم میکنه. Hotspot اجازه میده تا دستگاه‌ها از طریق یک شبکه محلی بی‌سیم با همدیگه ارتباط برقرار کنن. برای اینکار یک هات اسپات قابل حمل با استفاده از یک مودم یا روتر بی‌سیم که به یک ISP متصله، ایجاد میشه. 

برای خیلی‌ها اصطلاح هات اسپات مترادف با دسترسی به اینترنت بی‌سیمه. نقطه دسترسی یا هات اسپات یک دستگاه شبکس که از طریق وای فای گوشیتون میتونین به اون وصل بشین و به اینترنت دسترسی پیدا کنین. به عبارت ساده، Hotspot به دستگاه‌های اتصال به اینترنت در مکان‌های عمومی مثل کافه‌ها، هتل‌ها یا فرودگاه‌ها اشاره میکنه که کاربرها میتونن به صورت بی‌سیم به اینترنت دسترسی داشته باشن.

فرق بین وای فای و هات اسپات چیه؟

ما توی این بخش برای اینکه بتونین بهتر تفاوت وای فای و هات اسپات رو بفهمین، اونها رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی میکنیم: 

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت فایروال و VPN چیه؟

تفاوت معنی وای فای و هات اسپات 

وای فای و هات اسپات هر دو اصطلاحی هستن که در ارتباط با دسترسی به اینترنت بی‌سیم استفاده میشن به این معنی که اونها ابزاری برای ارائه اینترنت به صورت بی‌سیم هستن، اما اونها این کار رو خیلی متفاوت انجام میدن. وای فای یک فناوری ارتباطی بی‌سیمه که به شما امکان میده یک شبکه بی‌سیم رو بر اساس مشخصات و اصول وای فای بسازین تا به اینترنت دسترسی پیدا کنین. در طرف دیگه، هات اسپات یک نقطه دسترسی بی‌سیمه، به نوعی مثل یک مکان فیزیکیه که دسترسی به اینترنت و امکان ارتباط چند دستگاه به هم رو از طریق شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN) فراهم میکنه.

فرق فن آوری در وای فای و هات اسپات

وای فای یک دستورالعمل شبکه بی‌سیمه که از امواج رادیویی برای دسترسی به شبکه در دستگاه‌های تلفن همراه بر اساس استانداردهای IEEE 802.11 استفاده میکنه. مثل کابل‌های شبکه، وای فای وسیله‌ای بی‌سیمه برای اتصال دستگاه‌ها توی یک شبکه محلی. هات اسپات به نقاط دسترسی بی‌سیمی اشاره داره که دسترسی به اینترنت رو توی یک مکان معمولاً با استفاده از وای فای فراهم میکنه و همچنین یک ویژگیه که امکان اتصال چند دستگاه به هم رو ممکن میکنه.

فرق بین وای فای و هات اسپات چیه؟

تفاوت امکان دسترسی به وای فای و هات اسپات

وای فای مثل یک شبکه دسترسی بسته هست که توی اون مالک شبکه کنترل کاملی روی اون داره، به این معنی که اون میتونه انتخاب کنه که چه کسی میتونه یا نمیتونه به شبکه وای فای اون دسترسی داشته باشه. مالک میتونه شبکه وای فای یا رمز عبور رو تغییر بده یا حتی با کنترل تعداد کلاینت‌هایی که به شبکه متصل هستن، دسترسی به شبکه رو محدود کنه. اونها حتی میتونن برای بستن دسترسی به شبکه، روتر وای فای رو خاموش کنن. مکان‌های هات‌اسپات بیشتر توی فرودگاه‌ها، هتل‌ها، کافه‌ها یا خیابان‌ها هستن که اکثراً توسط ارائه‌دهنده‌های خدمات رایگان اینترنت ایجاد میشه.

فرق برد و دامنه پراکندگی وای فای و هات اسپات

روترهای وای فای روی باند فرکانس رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز سنتی کار میکنن تا به دستگاه‌هایی که برد محدودی دارن، متصل بشن. برد وای فای توسط آنتن‌های انتقال، مکانی که توی اون قرار داره و یا محیط، محدود میشه. یک وای فای روشن میتونه تا ۳۲ متر برد داشسته باشه، درحالیکه سیستم هات اسپات نقطه به نقطه توی یک فضای باز میتونه تا چند کیلومتر از داخل ایستگاه برد داشته باشه. سیگنال‌های وای‌فای رو میشه با کمک توسعه‌دهنده محدوده وای‌فای، که فقط دستگاه دیگه‌ای با یک آدرس IP هست، گسترش داد. سیگنال‌های هات اسپات در حالت عادی در محدوده ۳۳ فوت قابل دسترسی هستن.

تفاوت امنیت وای فای و هات اسپات

شبکه‌های بی‌سیم، به‌ویژه شبکه‌های وای‌فای عمومی در برابر هک آسیب‌پذیرترن، چون شما تنها کسی نیستین که به شبکه متصل هستین. به طور کلی، بعیده که این رخنه روی امنیت شبکه‌هایی که با رمزگذاری WPA2 محافظت میشن، تأثیر بذاره. به همون اندازه که اتصال به وای فای عمومی راحته، به همون اندازه هم خطرات امنیتی وجود داره. هات‌اسپات مکان فیزیکیه اتصال هستن و تقریباً هر کسی میتونه از طریق اون به اینترنت دسترسی داشته باشه. به همین خاطر هات اسپات مکانی عالی برای حملات سایبری بالقوه هست. استفاده از VPN ممکنه راهی عالی برای ایمن موندن در موقع استفاده از هات اسپات باشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت پهنای باند و سرعت اینترنت چیه؟

برای راحت‌تر شدن درک توضیح‌های بالا توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های وای فای و هات اسپات رو به صورت خلاصه جمع کردیم:

مبنای مقایسه وای فای هات اسپات
تعریف این یک فناوریه که از امواج رادیویی برای دسترسی کامل دستگاه‌های تلفن همراه و دیجیتالی به اینترنت استفاده میکنه. هات اسپات بیشتر شبیه یک مکان فیزیکیه که امکان اتصال دستگاه‌ها دیجیتالی مختلف با استفاده از وای فای به اینترنت یا یک سرور رو فراهم میکنه.
ویژگی  این یک دستورالعمل شبکه‌ایه که برای اتصال دستگاه‌ها توی یک شبکه محلی بدون استفاده از هیچ کابلی استفاده میشه. هات اسپات از وای فای به عنوان فناوری شبکه محلی برای ارائه دسترسی به اینترنت استفاده میکنه.
نحوه کار این محبوب‌ترین وسیله برای ارتباط داده‌ها به صورت بی‌سیمه. هات اسپات‌ها از سیگنال‌های وای فای برای اتصال به اینترنت استفاده میکنن و بدون وای فای هیچ نقطه اتصالی وجود نداره.
شامل چه چیزهایی میشه این به یک فناوری که شامل دستورالعمل‌های شبکه، مشخصات، سخت افزار و درایورهاس، اشاره میکنه. این به یک مکان فیزیکی مثل یک نقطه دسترسی بی‌سیم اشاره میکنه که دسترسی به اینترنت رو برای دستگاه‌های تلفن همراه فراهم میکنه.
امنیت وای فای امن‌تر از هات اسپاته. هات‌اسپات‌ها معمولا توی مکان‌های عمومی و برای استفاده عموم استفاده میشه، پس نسبت به شبکه‌های وای فای خصوصی امنیت کمتری دارن.

جمع‌بندی

وای فای یک فناوری شبکه بی‌سیمه که برای اتصال دستگاه‌های الکترونیکی به اینترنت توی یک شبکه محلی بدون استفاده از کابل واقعی استفاده میشه. Wi-Fi به جای استفاده از کابل از امواج فرکانس رادیویی برای اتصال به اینترنت یا ارتباط بی‌سیم بین دستگاه‌ها توی یک منطقه خاص، استفاده میکنه. وای فای یک اصطلاح کلیه که برای توصیف مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های شبکه بر اساس استانداردهای IEEE 802.11 برای ارائه دسترسی به اینترنت پرسرعت استفاده میشه. 

در طرف دیگه، هات‌اسپات‌ها نقاط دسترسی به اینترنتن که معمولاً توی مکان‌های عمومی استفاده میشن و دسترسی به اینترنت بی‌سیم رو به دستگاه‌های تلفن همراه، لب‌تاپ و … معمولاً با استفاده از فناوری وای فای ارائه میدن. هر دو وسیله ابزار ارتباط بی‌سیم هستن ولی این کار رو به روش‌های خیلی متفاوتی انجام میدن.

به نظر شما فرق وای فای و هات اسپات که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت وای فای و هات اسپات می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.differencebetween.net

چقدر راضی بودی؟!