ترندهای زیادی توی اینترنت وجود داره که مردم بدون اینکه اطلاعات زیادی در موردش داشته باشن، اونها رو دنبال میکنن. بعضی از اونها برای کسانی که علاقه شدیدی به دنیای اینترنت دارن و وب‌سایت‌های دیگه رو برای تبلیغ مطالب خودشون انتخاب میکنن، خیلی مفیده. به طور مشابه، بعضی دیگه فقط برای سرگرمی و استفاده از برنامه‌های کاربردی پیشرفته از اینترنت استفاده میکنن. از دنیای مجازی جدید لذت ببرین چون کلماتی هستن که در هنگام استفاده از اینترنت به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرن ولی اکثر مردم معنا یا درک درستی از اونچه که اینها هستن، ندارن. دو اصطلاح مشابه که از این نظر شبیه به هم هستن اما با همدیگه متفاوت هستن گجت و ویجته. این مقاله از سایت دیفرتو تفاوت گجت و ویجت رو برای شما روشن میکنه تا درک بهتری از اونها داشته باشین.

گجت (gadget) چیه؟

هیچ تعریف درستی برای گجت وجود نداره، ولی اساساً گجت یک نوع افزونه هست که به شکل مشخصی در دسترس کاربرها قرار میگیره تا اون رو توی وب سایت، وبلاگ یا حتی تبلت و رایانه خودشون اضافه کنن. گجت به شکل یک ویجته که هیچ کدنویسی در اون وجود نداره و کاربر فقط باید نوع ابزار مورد نظر خودش رو برای استفاده از اون انتخاب کنه و اون رو توی دستگاه یا کالکشن خودش اضافه کنه.

گجت پیشرفته‌تر از یک ابزار معمولی در نظر گرفته میشه چون میتونه گزینه‌های زیادی رو توی یک ابزار ارائه بده. گجت‌ها همچنین تو اندازه‌های مختلف موجود هستن و میتونن بر اساس نیاز فرد سفارشی بشن. بهترین مثال عینی برای یک گجت، یادداشت‌های چسبناک روی دسکتاپ ما هستن که فقط از لیست ابزارهای دیگه انتخاب شدن و میشه اونها رو به راحتی و بدون ایجاد مشکل برای افزودن کد اضافه کرد.

استفاده از گجت‌ها سادس چون اکثر گزینه‌ها در حال حاضر برای کاربر در دسترس هستن و اونها مجبور نیستن به دنبال ویژگی‌های مختلف تو مکان‌های مختلف باشن. اکثر وبسایت‌ها از این به‌عنوان فرصتی برای تبلیغ نام خودشون استفاده میکنن.

ویجت (widget) چیه؟

ویجیت ساده‌ترین شکل از ویژگی‌هاییه که میشه توی وبسایت‌ها و وبلاگ‌های شما اضافه کرد. در این مورد، برنامه‎‌نویس کدی رو مینویسه که به شکل یک برنامه کوتاهه و حداقل امکانات رو داره. اینها توی فضای متن HTML اضافه میشن، جایی که بعد از ذخیره شدن، توی وبسایت یا وبلاگ شما شکل یک ابزار کوچک رو به خودشون میگیرن (مقاله مرتبط: تفاوت HTML و HTML5).

نمونه ویجت ویندوز

نمونه ویجت ویندوز

ویجت‌ها مدت‌هاس که توی زمینه‌های مختلف اینترنتی مورد استفاده قرار میگیرن چون این فرصت رو به کاربر میده تا محصول خودش رو ارتقا بده و گزینه‌هایی رو در اختیار کاربرها قرار بده تا مجبور نباشن هر بار برای یک به‌روزرسانی ساده به وب‌سایت مراجعه کنن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت Core i7 و Core i9 چیه؟

یک اشکالی که توی ویجت وجود داره اینه که ویژگی‌های کمتری رو میشه همزمان کنترل کرد، به همین خاطر باید توی یک کد ویژگی‌ها رو اضافه کرد و باید ابزارک‌های مختلفی رو به اشکال مختلف اضافه کنین تا بشه همه ویژگی‌ها رو کنترل کرد. ویجت‌ها بیشتر برای وبسایت‌ها استفاده میشن و کاربرد زیادی توی سیستم عامل‌ها ندارن چون کدنویسی توی سیستم عامل از قبل توسط سازنده انجام میشه و اجازه نمیده ویژگی‌ها توسط شخص دیگه‌ای تغییر کنه و دلیل این کارم اینه که حق کپی رایت فقط در اختیار سازنده باشه. توی ویجت کد رو میشه تو هر جایی از نوارهای کناری تا نوارهای پایینی و حتی به‌عنوان هدر هم اضافه کرد.

فرق بین گجت و ویجت چیه؟

توی گذشته فقط در همین حد میدونستن که گجت و ویجت اسم‌های متفاوتی دارن. اما حالا توی اکثرا میدونن که تفاوت‌هاشون فقط توی اسمشون نیست. تفاوت اصلی بین این دو عبارت اینه که ویجت یک کد قابل نوشتنه و توسط هر کاربری نوشته میشه که میشه توی یک وبسایت یا وبلاگ به منظور افزودن بعضی ویژگی‌ها استفاده بشه. در طرف دیگه گجت عین ویجته ولی به گونه‌ای متفاوت، توی گجت کدنویسی و تمام برندینگ توسط شرکت انجام میشه نه شخص و این ویژگی فقط میتونه توی وبسایت اضافه بشه.

پس میشه نتیجه گرفت که ویجت یک ویژگیه توسط هر کسی ایجاد میشه، درحالیکه گجت یک ابزار یا یک ویژگیه که توسط یک شرکت دارای حق قانونی ایجاد میشه. تفاوت دیگه بین این دو عبارت در اینه که ویجت فقط یک کده و از پیش تعیین شده، درحالیکه گجت یک ابزار و یک ویژگیه که حتی بر روی سیستم عامل شما هم قابل نصبه.

ویجت منحصراً برای وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌هاس، درحالیکه گجت یک ابزار برای همه اشکال سیستم عامل از جمله رایانه‌ها و تبلت‌هاس. بهترین مثال ویجت، ویجت‌های توییتر هستن که در اشکال مختلف موجوده و بسته به اینکه کدوم گزینه رو انتخاب کنین، توییت‌ها، ریتوییت‌ها و فالوورهای شما رو نمایش میدن.

بهترین مثال از یک گجت هم آیتم‌های دسکتاپ ویندوزه که شامل یادداشت‌های چسبنده و ماشین حساب میشه و توی سیستم عامل شما نمایش داده میشه. وقتی بحث از ویجت میشه، باید یک کد رو کپی کرده و اون رو توی وبسایت قرار بدین، درحالیکه گجت به طور خودکار بعد از انتخاب گزینه، به صفحه اصلی اضافه میشه. تفاوت‌های زیادی بین این دو نوع ابزار جانبی اینترنتی وجود داره.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت رومینگ داده و داده تلفن همراه چیه؟

تفاوت بین گجت و ویجت

بین گجت و ویجت چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۶ مورد زیر توضیح دادیم:

  1. ویجت‌ها کدهای HTML هستن، درحالیکه گجت‌ها در قالب برنامه‌های کاربردی مناسب برای سیستم عامل‌ها وجود دارن.
  2. ویجت‌ها برای گزینه‌های مختلف انحصاری هستن، درحالیکه یک گجت میتونه گزینه‌های زیادی داشته باشه.
  3. گجت‌ها معمولاً حق کپی رایت دارن، درحالیکه ویجت‌ها توسط برنامه نویس‌های مختلف ساخته میشن.
  4. گجت‌ها مثل یک برنامه کوچک عمل میکنن که توی اون افراد میتونن بدون بازدید از یک وبسایت از ویژگی‌های اون استفاده کنن، درحالیکه ویجت یکی از گزینه‌های یک وبسایت خاصه.
  5. ویجت‌ها بیشتر برای وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها استفاده میشن، درحالیکه گجت‌ها رو میشه برای رایانه‌های رومیزی و تبلت‌ها و موارد دیگه استفاده کرد.
  6. گجت‌ها به راحتی نصب میشن، درحالیکه کار با ویجت‌ها در مقایسه با گجت‌ها کمی دشوارتره.

جدول تفاوت گجت با ویجت

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های گجت و ویجت رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه گجت ویجت
تعریف دستگاه یا کنترلی که برای یک کار خاص بسیار مفیده و توسط یک شرکت ارائه میشه. این ساده‌ترین شکل از ویژگی‌هاییه که میتونه توسط شما توی وبسایت‌ها و وبلاگ‌های شما اضافه بشه.
کار کردن مثل یک برنامه کوچک عمل میکنه که توی اون افراد میتونن بدون بازدید از وبسایت از ویژگی‌های اون استفاده کنن. افراد برای بهره‌مندی از امکانات اون باید از وبسایت بازدید کنن.
نصب و راه اندازی به راحتی تو دستگاه‌های شما نصب میشه. نحوه نصب اونها پیچیده‌تره.
موارد استفاده میتونه علاوه بر موارد دیگه برای دسکتاپ و تبلت هم استفاده بشه. بیشتر برای وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها استفاده میشه.

جمع‌بندی

در مجموع میشه گفت که دو اصطلاحی که در بالا توضیح دادیم، از نظر نحوه استفاده و ریشه ابزارهای گجت و ویجت خیلی با همدیگه متفاوت هستن. پس توی این مقاله سعی کردیم توضیح مناسبی در مورد تفاوت گجت و ویجت ارائه بدیم تا مردم بتونن از اونها به درستی استفاده کنن.

به نظر شما فرق گجت و ویجت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت گجت و ویجت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.difference.wiki

۱.۲/۵ - (۲۰ امتیاز)