این روزا بازی و ورزش جز ضروریات زندگی آدمها شدن، هر دو اونها برای سلامت جسم و روان انسان لازمن و فرفی نمی‌کنه بچه باشیم یا بزرگسال، به هر حال هم به بازی نیاز داریم هم به ورزش.  بازی و ورزش ایمنی بدن افراد رو بالا میبرن و بدن رو سالم و خوش‌اندام نگه میدارن؛ و از طرفی افرادی که اهل ورزش و بازی هستن، روحیه ای سرزنده، اجتماعی و فعالی دارن. ورزش و بازی نه تنها به رشد سلامت بدن کمک میکنن، بلکه به رشد ذهن هم کمک میکنن.  همونطور که بقول قدیمیا ذهن سالم تو بدن سالمه! حالا با کمک بازی و ورزش میتونین روحیه نظم و انضباط رو تو خودتون تقویت کنین اما باید بدونید که فرق بازی و ورزش چیه؟ به چه کاری میگیم بازی و چه کاری، ورزش هست؟ کدوم یکی برای ما بهتره و بطور کلی، تفاوت ورزش و بازی چیه! این مقاله از دیفرتو برای پاسخ به این سوال نوشته شده.

تفاوت‌های اصلی بازی و ورزش

  • بازی مهارتها و استعدادهای بیش از یه نفر رو آزمایش میکنه. از طرف دیگه، ورزش، مهارتها و استعدادهای یه فرد رو می‌سنجه.
  • اجرای یه بازی متکی به عملکرد تک تک بازیکناست، در حالیکه عملکرد ورزش صرفاً به مهارتها و استعدادهای یک فرد شرکت‌کننده بستگی داره.
  • شرکت‌کننده‌های بازی رو بازیکن و شرکت‌کننده‌های ورزش رو ورزشکار میگن.
  • بازی برای اهداف تفریحی و با نگرش دوستانه انجام میشه اما از طرف دیگه، ورزش با نگرش رقابتی انجام میشه.
  • بازی معمولاً به قدرتهای ذهنی بازیکنا تمرکز داره اما ورزش عمدتاً به قدرت بدنی شرکت‌کننده‌ها متمرکزه.
  • شرکت‌کننده یه بازی به هیچ عنوان نمیتونه در مورد یه بازی بطور مستقل تصمیم بگیره اما ورزشکاران میتونن تمام تصمیم‌های مربوط به بازیو به تنهایی اتخاذ کنن.

بازی (Game) چیه؟

BBC بازی رو وضعیتی تعریف میکنه که دو نفر یادو  تیم دور هم جمع میشن تا مقابل همدیگه بازی کنن.

به شرکت‌کنندگان یه بازی، بازیکن میگن و معمولاً یه بازی با هدف تفریح و خوش‌گذرونی انجام میشه و اینکه تو هر بازی، یه سری قوانین و مقرراتی وجود دارن که بازیکن باید بهشون پایبند باشه و یه هدفهم وجود داره که همه بازیکنا باید برای رسیدن به اون هدف تلاش کنن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت کاراته و کونگ فو چیه؟

ناگفته نمونه بازیها معمولاً با نگرش دوستانه و با هدف اصلی سرگرمی انجام میشن و اینکار بیشتر برای گذران وقت هست.

معنی بازی

یه نفره نمیشه بازی کرد!

یه بازی اساسا قدرت ذهنی بازیکنا رو بررسی و مورد آزمایش و محک قرار میده اما باید توجه داشت که صرفاً مهارتها و استعداد فردی یه بازیکن، برنده بازیو تعیین نمیکنه.

برای برنده شدن در یک بازی، عملکرد تک تک بازیکنا در مجموع، برای رسیدن به اهداف تعیین شده مهمه.

برای مثال بازی دهه شصتی هفت سنگ رو در نظر بگیرین! در این بازی، کار تیمی و تلاش جمعی، برنده یا بازندرو تعییین میکنه و فقط تلاشهای فردی نمیتونه باعث برد یا باخت بشه. در نتیجه بازیکنا قادر به تصمیم‌گیری مستقل حین انجام یه بازی نیستن.

ورزش (Sport) چیه؟

طبق تعریفی که BBC از ورزش داره، هرگونه فعالیت بدنی که به تلاش و توانایی بدنی و سطحی از مهارتهای ذهن وابسته باشه، ورزش نامیده میشه.

بطور کلی یه فعالیت بدنی شامل مجموعه‌ای از قوانین و مقرراته که با هدف تفریح، مسابقه، سرگرمی یا لذت شخصی یا همه اینا میشه.

به شرکت‌کننده‌های یک ورزش هم ورزشکار یا اهل ورزش گفته میشه.

ورزش اصولاً برای آزمایش انرژی بدنی شرکت‌کنندگان انجام میشه. مجموعه ای از قوانین و مقررات کاملاً تعریف شده‌ای وجود دارن که همه شرکت‌کنندگان باید به اونا پایبند باشن. و البته که ورزش، مهارتها و استعدادهای یه فرد رو در مقابل یه فرد (یا یه تیم رو در برابر یه تیم) با روحیه و خاصیت رقابتی آزمایش میکنه.

ورزش چیه

یه نفره هم میشه ورزش کرد!

کل عملکرد یه ورزش به خود فرد و انواع مهارتهاش بستگی داره. برای نمونه، یه مسابقه سوارکاری رو در نظر بگیرین، نتیجه این نوع مسابقه به افراد شرکت‌کننده بستگی داره. برد یا باخت فقط به خود اسب سوار بستگی داره و ربطی به بقیه اسب سوارا نداره. در این نوع ورزش میتونیم بگیم یه بازیکن میتونه کاملاً مستقل تصمیم بگیره.

تفاوت بین ورزش و بازی چیه؟

از تفاوتهای بارز این دو عبارت میتونیم به تعدادشون اشاره کنیم، برای مثال بازی به بیش از یک نفر نیاز داره و تواناییهای افراد مختلف رو آزمایش میکنه، در حالیکه ورزش صرفاً به مهارتها و میزان عملکرد یه فرد توجه میکنه و فقظ توانایی‌های یه فرد رو مورد آزمایش قرار میده.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت کشتی آزاد و فرنگی چیه؟
بررسی پارامترهای تفاوت بازی و ورزش بازی ورزش
معنی بازی به فعالیتی گفته میشه که دو یا چند نفر برای سرگرمی با هم بازی و رقابت میکنن. ورزش فعالیته که مستلزم مقداری تلاش بدنی و مهارتهای ذهنی هست و برای تفریح، لذت شخصی یا رقابت انجام میشه.
شرایط بازی به بیش از یه نفر نیاز داره. ورزش به یک فرد با مهارت نیاز داره.
الزامات عملکرد بازی بستگی به کارآمدی همه بازیکنا داره. اجرای ورزش به مهارتها و تواناییهای فرد بستگی داره.
شرکت‌کنندگان شرکت‌کنندگان بازی، بازیکن نامیده میشن. به شرکت‌کننده‌های ورزش، ورزشکار گفته میشه.
گرایش شرکت‌کنندگان نگرش شرکت‌کننده‌های بازی کاملاً دوستانه صورت میگیره. ورزش با نگرش رقابتی انجام میشه.
تصمیم‌گیری شرکت‌کنندگان شرکت‌کننده یه بازی نمیتونه تصمیمات مستقلی در ارتباط با بازی بگیره. اما شرکت‌کننده‌های ورزش میتونن تصمیمات مستقل خودشونو داشته باشن.

نتیجه‌گیری و جمع‌بندی

بازی و ورزش چیزایی هستن که به فرد کمک میکنن تا آدمی دلچسب‌تر و دوست‌داشتنی بمونه. اینها دو کلمه هستن که معمولاً باعث سو تفاهم افراد میشن، علاوه‌بر این، اکثر مردم معتقدن که بین این دو کلمه، هیچ تفاوتی وجود نداره و اینها مترادف هستن اما این باور به هیچ وجه درست نیست.

هر دوی این کلمات معنای خاص خودشونو دارن، بازی فعالیتیه که با دور هم جمع شدنِ دو یا چند نفر در کنار هم پدید میاد تا در مقابل هم بازی و تفریح کنن، این با ورزش متفاوته چون ورزش فعالیتیه که عملکردهای فیزیکی و ذهنی یه فرد و مورد آزمایش و رقابت قرار میده.

پس میتونیم نتیجه بگیریم چطور این دو کلمه معنای یکسانی ندارن و میتونن در سناریوهای متفاوتی از هم استفاده بشن.

به نظر شما فرق ورزش با بازی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت بین بازی و ورزش می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۱/۵ - (۱۱ امتیاز)