بین منیت و غرور تفاوت ظریفی وجود داره هرچند که اغلب توسط خیلی‌ها به جای همدیگه استفاده میشن. به هر حال این دو تا کلمه به هم مرتبطن چون به وضعیت ذهنی یک فرد اشاره میکنن. منیت رو میشه به‌عنوان شیوه‌ای تعریف کرد که شخص چطوری خودشو درک میکنه. این طوریه که یک نفر فکر میکنه یا احساس میکنه از بقیه متمایزه. در طرف دیگه، غرور احساسیه که فرد ممکنه بعد از یک موفقیت یا پیروزی بر شخص دیگه‌ای به دست بیاره. این مقاله از سایت دیفرتو رو مطالعه بکنین تا بدونین تفاوت نفس و غرور چیه و چه ویژگی‌هایی داره.

منیت چیه؟

منیت روشیه که یک فرد در مورد خودش احساس یا فکر میکنه. منیت بعضی اوقات به‌عنوان عزت نفس یا احترام به خود هم تعبیر میشه. با این حال، نفس یا منیت برای نشون دادن یکی از ویژگی‌های شخصی فرد مسئوله. منیت همه چیز درباره من و خودم هست. ویژگی‌های منفی مثل غرور بیش از حد، غرور، خود بزرگ بینی هم به نفس یا منیت مرتبط هستن.

وقتی فردی بیش از حد در مورد خودش فکر میکنه، میشه گفت از فردی که به دیگران فکر میکنه منیت قوی‌تری داره. منیت ممکنه منجر به تکبر بشه. وقتی فردی نظری خیلی قوی در مورد خودش داشته باشه، میتونه روی روابط شخصی هم تأثیر بذاره. نفس یا منیت ممکنه مانع از قدردانی و عذرخواهی فردی نسبت به شخص دیگه‌ای بشه چون ممکنه به نفس آسیب برسه. پس منیت عمدتاً تأثیر منفی‌ای روی فرد داره. با این حال، اگه فردی اجازه نده که زندگیش کامل توسط منیتش کنترل شه، ممکنه این حالت به نفس مثبت یا منیت مثبت تلقی بشه.

غرور چیه؟

غرور احساسیه که در نتیجه دستاوردها، موفقیت‌ها، ویژگی‌ها یا خصوصیاتی که توسط دیگران تحسین میشه، به وجود میاد. غرور برای شما رضایت و لذت میاره. همچنین غرور نوعی تحسین برای عملکرد یا ویژگی‌های شخصیه. این احساس رو میشه هم به صورت منفی و هم به صورت مثبت دید. 

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت میمون و انسان چیه؟

اگه فردی نسبت به یک دستاورد اونقدر احساس بلندی و افتخار کنه و احساس بکنه که به دیگران برتری داره، این غرور اثر منفی داره. وقتی که غرور اتفاق میوفته، فرد ممکنه تمایلی به صحبت کردن و معاشرت با دیگران نداشته باشه و ترجیح بده تنها بمونه. وقتی غرور به عنوان یک ویژگی مثبت در نظر گرفته بشه، به‌عنوان یک عامل انگیزشی عمل میکنه. اگه فردی به عملکرد خودش افتخار کنه، ممکنه همیشه برای بهبود اونها تلاش کنه، پس غرور به نوعی میتونه راه موفقیت رو هم هموار کنه.

البته غرور با رضایت از خود و خود بزرگ بینی هم همراهه. یک فرد ممکنه به خاطر مهارت‌ها و دستاوردهای خودش احساس غرور کنه، این حالت همیشه به اعتماد به نفس هم منجر میشه. در حالتی دیگه یک فرد میتونه به دستاوردها یا موفقیت‌های شخص دیگه‌ای هم افتخار کند. به‌عنوان مثال، وقتی کودک شما به چیز مهمی دست پیدا میکنه، ممکنه احساس غرور کنین. پس غرور همیشه ناشی از وسواس نفس خودمون نیست، بلکه بعضی اوقات به خاطر دیگران هم به وجود میاد.

فرق بین منیت و غرور چیه؟

برای شناخت تفاوت بین منیت و غرور بهتره ویژگی‌های اونها رو براساس پارامترهای زیر بررسی کنیم:

تفاوت منیت و غرور از نظر معنی

منیت: احساس فرد نسبت به خودشه 

غرور: غرور احساسیه که در نتیجه موفقیت یا دستاوردهای فرد ایجاد میشه.

تفاوت منیت و غرور از نظر نتایج اونها

منیت: منیت در بیشتر مواقع منجر به تکبر میشه.

غرور: غرور معمولاً منجر به رضایت از خود میشه ولی گاهی هم منجر به انگیزه میشه.

فرق منیت و غرور از نظر عامل ایجاد کننده

منیت: صرفاً به خاطر خود شخص ایجاد میشه.

غرور: این ممکنه به خاطر خود یا شخص دیگه‌ای ایجاد بشه.

تفاوت منیت و غرور از نظر دلیل ایجاد

منیت: این احساس ممکنه بر اساس ایده‌ها و افکار نادرست ایجاد بشه.

غرور: در نتیجه یک دستاورد یا موفقیت به وجود میاد.

فرق منیت و غرور از نظر تاثیرش روی رفتار و اخلاق

منیت: معمولاً افراد رو از عذرخواهی، قدردانی از دیگران و پیدا کردن دوست‌های جدید منع میکنه.

غرور: غرور بعضی اوقات باعث میشه نسبت به چیزی انگیزه پیدا کنین.

تفاوت منیت و غرور از نظر نقطه ضعف

منیت: منیت قوی میتونه به راحتی صدمه ببینه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت غرور و اعتماد به نفس چیه؟

غرور: این معمولاً منجر به ناامیدی میشه.

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های منیت و غرور رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه منیت غرور
چی هست؟ منیت احساسیه که شخص نسبت به خودش داره  غرور احساسیه که حاصل موفقیت یا پیروزی فرده
منجر به چی میشه؟ بیشتر اوقات منجر به تکبر میشه معمولاً غرور منجر به رضایت بیش از حد از خود و گاهی هم انگیزه میشه
عامل ایجاد کننده صرفاً به خاطر خود شخص بوجود میاد ممکنه به خاطر خودتون یا شخص دیگه‌ای ایجاد بشه
دلیل ایجاد ممکنه بر اساس عقاید و افکار نادرست باشه در نتیجه یک دستاورد یا موفقیت به وجود میاد
تاثیر اون بر اخلاق و رفتار از عذرخواهی افراد، قدردانی از دیگران و پیدا مردن دوستای جدید جلوگیری میکنه بعضی اوقات باعث میشه دیگران در مورد چیزی انگیزه پیدا کنند
نقطه ضعف منیت قوی میتونه به راحتی صدمه ببینه توی بعضی مواقع باعث ایجاد ناامیدی میشه

جمع‌بندی

در آخر توجه به یک نکته مهمه که غرور، منیت و خود بزرگ بینی در واقع پوششی هستن برای پوشوندن و مخفی کردن اعتماد به نفس ضعیف. وقتی انسان‌ها از درونشون احساس اجبار میکنن تا فوق العاده بودنشون رو همه جا جار بزنن در واقع از درون احساس بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی میکنن.

به نظر شما فرق منیت و غرور که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت منیت و غرور می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: pediaa.com

چقدر راضی بودی؟!