معمولا ما اصطلاح‌ها و ضرب المثل‌های مختلف رو تو موقعیت‌های خاصی استفاده میکنیم. ما بیشتر تمایل داریم کسی رو از طریق گفتن یک اصطلاح یا ضرب المثل نصیحت کنیم. اینها به‌عنوان عبارتی تعریف میشن که معنای خاص خودشون رو دارن، اما این معنا رو نمیشه تو زبان عامیانه فهمید. اصطلاحات و ضرب المثل‌های زیادی توی زبان‌های زنده دنیا از جمله هندی، انگلیسی و فارسی وجود داره ولی خیلی از ما معنی و تفاوت اصطلاح و ضرب المثل را نمیدونیم. پس اجازه بدین توی این مقاله از سایت دیفرتو با توضیح معنا، مفهوم و کاربرد این دو اصطلاح، به شما در شناخت بهتر اونها کمک کنیم.

اصطلاح (idiom) یعنی چی؟

اصطلاح معنایی غیر تحت اللفظی داره. توی بعضی زبان‌ها کاربرد خیلی زیادی براش قائلن. برای مثلا حدود بیست و پنج هزار اصطلاح تو زبان انگلیسی وجود داره. در ادامه برای شما فهرستی از اصطلاح‌های رایج انگلیسی و فارسی رو با معنی اونها توی جدول زیر آوردیم: 

ردیف اصطلاح معنی
۱ A Blessing in Disguise چیزی که در ظاهر بد و ناخوشاینده ولی بعدا بخاطرش اتفاقِ خیلی بهتری میوفته. بد ظاهر خوش باطن.
۲ Beating around the Bush، طفره رفتن اجتناب از موضوع اصلی و صحبت کردن در مورد موضوعات بی اهمیت یا همون حاشیه رفتن
۳ Better Late Than Never، عجله کار شیطانه دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدنه
۴ Getting out of hand کنترل از دست خارج شدن
۵ Break a Leg، خدا به همراهت کنایه از موفق باشید
۶ Miss the boat، از قافله عقب افتادن از دست دادن فرصت
۷ A cat has nine lives، سگ جون کسی که تو حوادث ناگوار جون سالم به در می‌بره
۸ Pulling someone’s leg، سر به سرت گذاشتم با کسی شوخی کردن

ضرب المثل (proverb) یعنی چی؟

ضرب المثل به جمله کوتاهی گفته میشه که معمولاً برای نصیحت کردن کسی یا گفتن تجربه‌ای استفاده میشه. در واقع ضرب المثل یک واقعیت شناخته شده و کاربردیه، برای مثال استفاده از ضرب المثل توی خانواده‌های هندی و ایرانی خیلی رایجه. جالبه بدونین که گفته میشه منشاء اکثر ضرب المثل‌های انگلیسی شاه سلیمان بوده، یعنی توسط شاه سلیمان توی سال ۷۰۰ قبل از میلاد نوشته شده. در ادامه برای شما فهرستی ازضرب المثل‌های رایج انگلیسی و فارسی رو با معنی اونها توی جدول زیر آوردیم: 

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت اسم و ضمیر در گرامر انگلیسی چیه؟
ردیف ضرب المثل معنی
۱ No pain, no gain، نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود بدون سختی چیزی به دست نمیاد
۲ دو صد گفته چون نیم کردار نیست تنها حرف زدن کافی نیست، باید توی اون عمل باشه
۳ A fool and his money are soon parted کسی که احمقه پولاشو خراب میکنه
۴ شاهنامه آخرش خوش است، جوجه را آخر پاییز می‌شمارند. کاری که عاقبت اون خوبه یا خوب شمرده میشه
۵ All that glitters is not gold، هر گردی گرد نیست چیزی که از دور خیلی با ارزش و زیبا بنظر میرسه، در ظاهر ممکنه بی ارزش و نازیبا باشه.
۶ All is fair in love and war توی عشق و جنگ هیچ قانونی وجود نداره، در عشق و جنگ هر چیزی قانونیه
۷ Always put your best foot forward همیشه ویژگی‌های خوب خودت رو مورد تائید قرار بده

فرق بین اصطلاح و ضرب المثل چیه؟

مواردی که در بالا گفتیم، ضرب المثل‌ها و اصطلاحات رایجی هستن که معمولا از همه می‌شنویم. فهرستی خیلی طولانی از این اصطلاحات و ضرب المثل‌ها وجود داره، ما تعداد خیلی کمی از اونها رو توی موارد بالا آوردیم. ضرب المثل‌ها و اصطلاحات برای نشون دادن حس عمیق فرد، فکر یا احساس استفاده میشه. ضرب المثل در واقع حکمتیه که به مردم ارائه میشه، درحالیکه اصطلاح عبارتیه که معنای خاص خودش رو دارد.

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های اصطلاح و ضرب المثل رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

اصطلاح ضرب المثل
اصطلاح به‌عنوان عبارتی تعریف میشه که حاوی معنای خاص خودش باشه اما توی زبان غیر معمول قابل درک نباشه. ضرب المثل به جمله معروفی گفته میشه که برای پند دادن به طرف مقابل به کار میره.
اصطلاح معنای غیر تحت اللفظی داره که موقع خواندن، نوشتن و صحبت کردن استفاده میشه. ضرب المثل معنای لغوی داره که تو مراحل مختلف زندگی صدق میکنه و استفاده میشه.
از اصطلاحات بیشتر توی شعر استفاده میشه. از ضرب المثل‌ها بیشتر توی زندگی روزمره استفاده میشه.
اصطلاح برای بیان یک ایده یا فکر استفاده میشه. از ضرب المثل‌ها برای پیشنهاد دادن یا چند دادن به افراد استفاده میشه.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) چیه؟

جمع‌بندی

ضرب المثل‌ها و اصطلاحات متنوعی مثل ضرب المثل‌ها و اصطلاحات آفریقایی، چینی، فرانسوی و غیره وجود داره. معنایی که یک اصطلاح از آن تشکیل شده است برای یک انسان عادی قابل درک نیست. هم اصطلاحات و هم ضرب المثل‌ها معانی عمیق و واضحی دارن که از اونها برای پند دادن به مردم استفاده میشه، البته توی محیط‌های کاری از اصطلاحات و ضرب المثل‌ها برای ایجاد انگیزه توی کارکنان و ایجاد فضای کاری مثبت استفاده میشه. 

هر دوی اینها تفاوت‌های اساسی رو با هم دارن که قبلاً توی جدول بالا اونها رو گفتیم. اصطلاحات و ضرب المثل‌ها معانی متفاوتی دارن که تفکر و احساسات عمیقی رو ایجاد میکنه.

به نظر شما فرق اصطلاح و ضرب المثل که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت اصطلاح با ضرب المثل می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: javatpoint.com

۵/۵ - (۲ امتیاز)