هر کدوم از ماها مهارت‌ها و استعدادهای خاص خودمون رو داریم که ما رو از دیگران متمایز میکنه. ما معمولا از واژه‌های استعداد و مهارت به جای همدیگه استفاده می‌کنیم، بدون اینکه بدونیم اینها با هم فرق دارن. استعداد یک توانایی ذاتی یا استعداد طبیعی یک فرده که اغلب پنهانه و نیاز به شناسایی داره. به زبان ساده استعداد یعنی خوب بودن توی یک فعالیت خاص، بدون یادگیری یا کسب مهارتهای اون. برعکس، مهارت یک توانایی آموخته شده محسوب میشه که اگه وقت و تلاش خودتون رو صرف اون کنین، میتونین اون رو توی خودتون پرورش بدین. تلاش باید داوطلبانه، سیستماتیک و مستمر باشه تا مهارتی کسب کنین و وظایف و فعالیت‌های مختلف رو به طور رضایت‌بخشی انجام بدین. توی این مقاله از سایت دیفرتو، میتونین تفاوت بین استعداد و مهارت رو که ممکنه از اون بی اطلاع باشین، یاد بگیرین.

استعداد (Talent) چیه؟

منظور ما از واژه استعداد، توانایی خاصی برای انجام کاریه که به طور طبیعی (ذاتی) در شخص وجود داره. این چیزیه که بهترین کار رو بدون تلاش اضافی انجام میده، در واقع استعداد یک ویژگی ذاتی در درون فرده. استعداد معمولا پنهان و خامه که نیاز به شناسایی در زمان مناسبی داره. اگه در جهت درست تلاش بشه، میتونین اون رو در طول زمان بهبود ببخشین.

هر یک از ما با کیفیت خاصی به دنیا آمدیم. این استعداده نه تنها در زمینه تحصیل، یک فرد ممکنه استعداد در رقص، آواز، آشپزی، بازی، بازیگری، شنا، مشاوره، نقاشی و … داشته باشه. معمولا برای خیلی از افراد اتفاق میوفته که استعداد اونها به دلیل عدم وجود راهنمایی مناسب، حمایت و فرصت برای نمایش اون، ناپدید میشه.

مهارت (Skill) چیه؟

مهارت‌ها به توانایی یا تخصص در انجام یک کار اشاره دارن که توسط فرد از طریق یادگیری، تمرین یا تجربه سیستماتیک به دست میاد. مهارت نتیجه تلاش‌های مستمر و پیشرفت‌های انجام شده برای کسب مهارته. مهارت شما رو قادر میکنه تا یک کار رو به نحو احسن انجام بدین. از اونجایی که هیچ معیاری برای کسب مهارت وجود نداره، هر فردی میتونه اون رو تمرین کنه، اما برای توسعه اون نیازمند تلاش زیاد، زمان و سایر منابع فرده (پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت یادگیری و عملکرد رو هم بخونید).

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت آمینو اسید با BCAA چیه؟

مهارت میتونه عمومی یا خاص باشه. مهارت‌های عمومی به مهارت‌هایی میگن که معمولاً توسط افراد کسب میشه مثل مهارت‌های رهبری، کار گروهی و … . در طرف دیگه، مهارت‌هایی هستن که با انجام یک کار یا شغل خاص مرتبط هستنن.

فرق بین استعداد و مهارت چیه؟

بین استعداد و مهارت چند تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۵ مورد زیر توضیح دادیم:

  1. واژه استعداد به توانایی ذاتی و توانایی خاص شخص در انجام کاری اطلاق میشه. مهارت چیزیه که فرد با یادگیری و آموزش به دست میاره.
  2. استعداد، توانایی خدادادیه، درحالیکه مهارت، تواناییه که زمان و تلاش خودتون رو صرف توسعه اون میکنین.
  3. استعداد معمولا در اختیار افراد محدودیه. در طرف دیگه، هر فردی اگه ظرفیت، توانایی و تمایل داشته باشه میتونه مهارت خاصی رو یاد بگیره.
  4. استعداد پنهانه به همین دلیل نیاز به شناسایی داره. برخلاف استعداد مهارت، نیاز به توسعه زیادی داره که تنها از طریق تمرین امکان‌پذیره.
  5. مربی ممکنه برای به دست آوردن بهترین نتیجه از یک فرد، یعنی استعداد، مفید باشه. برعکس، آموزش برای به دست آوردن یک مهارت ضروریه تا بهترین کارایی خودتون رو در کاری مفید به کار ببرین (بد نیست بخونید: تفاوت مربی با معلم)

فرق بین استعداد و مهارت چیه؟

جدول تفاوت استعداد و مهارت

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه استعداد مهارت
تعریف استعداد توانایی ذاتی انسان برای انجام کاریه. مهارت عبارتیه از تخصص برای انجام کار خاصی به بهترین شکل.
چی هستن؟ استعداد چیزیه که خدا به شما هدیه داده. مهارت چیزیه که شما اون رو توسعه میدین.
متعلق به فقط چند نفر هر کسی میتونه اون رو از طریق یادگیری داشته باشه.
نیاز داره به رسمیت شناخته بشه توسعه داده بشه
راهنمایی از طریق مربی از طریق آموزش

جمع‌بندی

بعد از بررسی نکات بالا، به راحتی میشه گفت که استعداد با مهارت متفاوت، به این معنی که اولی ارثیه و دومی اکتسابیه. استعداد همراه با مهارت به‌عنوان یک توانایی تصفیه شده در نظر گرفته میشه. اگه فردی روی استعداد خودش تسلط داشته باشه، میتونه اهداف زندگی خودش رو به راحتی و به طور موثر محقق کنه.

منابع:

keydifferences.com

۵/۵ - (۲ امتیاز)