یک حرفه و یک شغل هر دو مربوط به فردیه که از طریق اونها برای کسب درآمد کار میکنه. این دو اصطلاح مشابه هم هستن ولی تفاوت‌های قابل تشخیص زیادی دارن. به همین خاطر یک حرفه پس از گذروندن دوره آموزشی توی یک موسسه شناخته شده نیاز به صلاحیت رسمی داره. درحالیکه شغل به مشاغل مختلفی اشاره میکنه که یک فرد در طول سال‌های زندگیش در اون شغل‌ها خدمت کرده. شغل موقعیت‌های اشغال شده تو سازمان‌های مختلف و حرفه پروژه‌های انجام شده رو نشون میده. باید بگیم که این دو تا اصطلاح معمولا به جای همدیگه استفاده میشن. به هر حال یادگیری تفاوت‌های کلیدی اونها برای جلوگیری از اشتباه گرفته شدنشون ضروریه. این مقاله از سایت دیفرتو به شما کمک میکنه تا تفاوت حرفه و شغل رو بهتر بشناسین و بین اونها فرق قائل بشین.

حرفه (profession) چیه؟

حرفه یک فعالیت اقتصادیه که توسط فردی با مهارت‌ها و دانش مورد نیاز انجام میشه و پس از گذروندن دوره آموزشی توی یک موسسه معتبر، برای یک دوره معین به دست میاد. حرفه‌های مختلفی مثل حرفه پزشکی برای پزشک‌ها، حرفه فنی برای مهندس‌ها و حرفه حقوقی برای وکلا وجود داره.

متخصص‌ها مسئول ارائه خدمات توی یک حرفه خاص هستن. دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای انجام یک حرفه رو میشه از یک مدرسه، دانشگاه یا هر موسسه فنی و حرفه‌ای به دست آورد. حرفه‌های متفاوتی وجود دارن تا یک فرد با اونا آموزش تخصصی ببینه و در نهایت به عنوان یک فرد حرفه‌ای در نظر گرفته بشه. توی هر کشوری یک نهاد حرفه‌ای برای تنظیم قوانین و دستورالعمل‌هایی که در طول انجام خدمات باید رعایت بشه وجود داره. متخصص‌ها به یک شغل ثابت دولتی متکی نیستن، اونا خدمات خودشون رو با دریافت هزینه از مشتری‌ها ارائه میدن. در تکمیل این مبحث بد نیست دو مقاله زیر رو هم بخونید:

شغل (job) چیه؟

شغل به تمام فعالیت‌هایی اطلاق میشه که یک فرد توی زندگی خودش انجام داده که شامل تحصیل، آموزش، اشتغال، تجارب کاری و مشخصات کاری مختلف میشه و بیشتر به تصمیم شخصی در مورد دانش، حرفه‌ای بودن، توسعه جایگاه فردی و اجتماعی بستگی داره.

عزم یک شخص برای انجام کار منجر به رشد و توسعه شخصی میشه. شغل‌ها برای هر فردی متفاوت هستن چون مثل مسیر زندگی هر فرد در زمینه تحصیل و کار متنوعه. این تفاوت شغلی به شغل‌های مختلفی که یک فرد انجام داده مثل نقش‌ها و مسئولیت‌ها در موقعیت‌های متعدد و جابجایی از یک سازمان به سازمان دیگه مربوط میشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت درآمد و ثروت چیه؟

افراد مختلف اهداف شغلی متفاوتی دارن و از معیارهای مختلفی برای تعیین موفقیت خودشون استفاده میکنن. بعضی از افراد با دریافت حقوق بالا و تصاحب مناصب بالا خودشون رو موفق میدونن، در مقابل بعضی دیگه موفقیت خودشون رو توی رضایت و شادی که از شغلشون به دست میارن، میدونن.

فرق بین حرفه و شغل چیه؟

تفاوت اصلی بین حرفه و شغل در اینه که حرفه به دانش و مهارت فرد توی یک شغل خاص اشاره میکنه، درحالیکه شغل به تصمیم فرد برای تعیین آینده خودش توی تحصیل یا شغل اشاره داره. حرفه یک کار مبتنی بر تجربه و آموزش هست و شغل یک حرفه مبتنی بر جاه طلبی‌های یک فرده.

شغل یک اصطلاح جامعه که برای شناسایی مشاغل یا حرفه‌های مختلف یک فرد در طول زندگی کاریش استفاده میشه. ولی یک حرفه به معنای تمرین تخصصی مهارت‌ها و استعدادهای فرد در یک زمینه خاصه. انجام یک حرفه مستلزم داشتن یک فرد واجد شرایطه و این فرایند مستلزم چندین سال یادگیریه. برای مثال از این منظر، شغل پرستاری رو میشه به‌عنوان یک حرفه تلقی کرد، چون مبتنی بر یادگیری، تمرین و مهارته ولی به‌عنوان یک شغل به کار میره (مقاله مرتبط: تفاوت یادگیری و عملکرد).

بین حرفه و شغل چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو بر اساس پارامترهای زیر توضیح دادیم:

تفاوت بین حرفه و شغل از نظر تعریف

حرفه شغلیه که پس از گذروندن دوره آموزشی در یک موسسه معتبر به صلاحیت رسمی نیاز دار، درحالیکه شغل به مشاغل مختلفی اشاره میکنه که یک فرد در طول سال‌های زندگیش توی اون شغل‌ها خدمت کرده. شغل موقعیت‌های اشغال شده توی سازمان‌های مختلف و حرفه پروژه‌های انجام شده رو نشون میده.

تفاوت حرفه با شغل از نظر اشتغال

حرفه به‌عنوان یک شغل محسوب میشه، درحالیکه مشاغل، شغل رو به طرق مختلف مشخص میکنن. یک فرد میتونه مشاغل و نقش‌های متعددی رو توی زندگیش داشته باشه. توی شغل، یک فرد این گزینه رو داره که به‌عنوان یک کارآفرین، یک پزشک و یک کارمند برای یک سازمان خاص فعالیت کنه.

فرق بین حرفه و شغل از نظر اساس اون

یک حرفه مستلزم اونه که یک فرد تحت آموزش رسمی و کسب مهارت‌ها و دانش خاصی باشه. همچنین برای انجام و ارائه خدمات مورد نیاز لازمه که فردی به یک نهاد حرفه‌ای تعلق داشته باشه، درحالیکه یک شغل به جاه‌طلبی‌های یک فرد بستگی داره و توی زمینه شغلی مهارت‌ها و دانش در طول زمان خاصی به دست میاد.

فرق حرفه و شغل از نظر گرایش اونها

یک فرد حرفه‌ای توی حوزه دانشی که حرفه اون رو پوشش میده حالت خدمات محور داره. حرفه‌ای‌ها از مشتری پول میگیرن اما قصد سوء استفاده از مشتری‌های خودشون رو ندارن. درحالیکه توی یک شغل، یک فرد رشد محوره و به دنبال راه‌هایی برای دریافت دستمزد بهتر و اشغال موقعیت‌های بهتره. مشاغل مختلف ممکنه به مهارت‌ها و دانش متفاوتی هم نیاز داشته باشن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت داده و اطلاعات و دانش چیه؟

فرق حرفه با شغل از نظر منشور رفتاری اونها

هر حرفه‌ای یک نهاد نظارتی داره که مسئول تنظیم آیین‌نامه رفتاری اونهاس. متخصص‌ها موظف به رعایت ضوابط و مقررات مقرر توی نهاد حرفه‌ای مرتبط با کارشون هستن. درحالیکه شغل یک نهاد تنظیم کننده نیست و فرد در هر زمینه‌ای مختاره توی اون شغل فعالیت کنه و نیازی به رفتار حرفه‌ای تخصصش توی اون شغل نداره بلکه باید ضوابط رفتاری اون جایگاه رو رعایت کنه.

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های حرفه و شغل رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه حرفه شغل
تعریف این فعالیتیه که فرد رو ملزم میکنه تا مهارت‌ها و دانش‌های آموخته شده رو تو یک شغل به کار بگیره. این زندگی یک فرد توی کاره. مسائل مهم نشون‌دهنده اون مشخصات کاری، حقوق و دستمزد، رشد و توسعه هست.
شغل حرفه یک شغله. این ممکنه یک تجارت، شغل یا یک حرفه باشه.
اساس عمدتاً روی پیشینه تحصیلی و آموزشی که یک فرد طی میکنه متمرکزه. این تنها به جاه‌طلبی‌های یک فرد بستگی داره که میخاد به چه چیزی برسه.
گرایش عمدتاً به خدمات ارائه شده به مشتری‌ها در راستای دانش و مهارت‌های کسب شده در طول آموزش مربوط میشه. همه چیز در مورد رشد یک فرد در طول سال هاس.
آیین نامه رفتاری یک نهاد حرفه‌ای وجود داره که مسئول تنظیم قوانین و مقررات مربوط به نحوه انجام عملیاته. هیچ کد رفتاری برای اون وجود نداره و یک فرد از شغلی به شغل دیگه تغییر میکنه و در عین حال مهارت‌های لازم برای دریافت دستمزد بالاتر و دستیابی به رشد شخصی رو به دست میاره.

جمع‌بندی

یک حرفه یک فرد رو برای ارائه خدمات توی یک منطقه خاص محدود میکنه ولی در طرف دیگه مشاغل به افراد آزادی انتخاب در مورد کاری رو که میخان انجام بدن، ارائه میده. مشاغل موفقیت‌مدار هستن و به موجب اون افرادی که ترفیع کسب میکنن موفق تلقی میشن و در مقابل، کسانی که تنزل رتبه پیدا میکنن یا توی موقعیت‌های شغلی خودشون ثابت باقی میمانن، ناموفق شناخته میشن. مدت زمان بیشتری طول میکشه تا یک فرد به‌عنوان یک حرفه‌ای در نظر گرفته بشه. توی هر حرفه‌ای دستورالعمل‌ها و قوانینی در مورد نحوه انجام خدمات شخص حرفه‌ای وجود داره.

به نظر شما فرق حرفه و شغل که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت حرفه و شغل می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

۵/۵ - (۲ امتیاز)