فرق بین چشم انداز و بیانیه ماموریت رو می‌دونید؟ شرکت­ها و سازمان­های سراسر جهان، بیانیه‌هایی رو به عنوان بیانیه ماموریت (Mission Statement) و بیانیه چشم انداز (Vision Statement) می‌­نویسن تا چراغ راه کار و بارشون باشه. بیانیه­ چشم انداز و بیانیه ماموریت دو عنصر مهم و اساسی هر سازمانی هستن. هر چند داشتن هر دوی اونها با هم برای سازمانها الزامی نیست، اما اکثر سازمانها این کار رو انجام میدن. بیانیه چشم انداز و بیانیه ماموریت، اهداف متفاوتی دارن و قابل تعویض با هم نیستن. در حال حاضر با وجود این همه تغییر اقتصادی و اجتماعی، بهتره که سازمان‌ها بیانیه‌­های ماموریت و چشم اندازشون رو چند وقت یه بار بازبینی کنن.

اگه سازمانی بخواد بیانیه‌های ماموریت و چشم انداز داشته باشه، مهمه که این کار رو به درستی انجام بده. خیلی پیش میاد که هیئت مدیره بیانیه­‌های ماموریت و چشم انداز رو بسیار با عجله با هم ادغام کنن. بعضی اوقات افراد به چیزی میگن بیانیه ماموریت که در اصل بیانیه چشم انداز هست و بلعکس. بخشی از دلیل اهمیت این موضوع اینه که بین بیانیه ماموریت و بیانیه چشم انداز و عملکرد سازمان ارتباط وجود داره. بر اساس مطالعه‌ای که شرکت بین اند کمپانی (Bain and company – شرکت مشاور مدیریت آمریکایی که در زمینه بازاریابی راهبردی و ارائه خدمات مشاوره مدیریت به شرکتهای خصوصی، عمومی و دولتی، سازمان های زیانده و دولتها فعالیت می کنه.)  انجام داده، سازمان­هایی که بیانیه ماموریت و چشم اندازشون رو با برنامه استراتژیک خودشون هماهنگ می­کنن، عملکرد بهتری نسبت به سازمانهایی دارن که بیانیه‌های چشم انداز و ماموریتشون رو با دقت برنامه‌ریزی نمی­کنن.

با این مقدمه، به سراغ بررسی تفاوت چشم انداز با ماموریت سازمان می‌ریم، اما ابتدا بیاین ببینیم که این دو چی هستن.

بیانیه ماموریت چیه؟

در واقع بیانیه ماموریت، شرکت رو هدایت می­کنه. کاری که انجام می­دید رو مشخص می­کنه و هسته اصلی کسب و کاره و از دل اون، هدف و در نهایت هر چیزی که برای رسیدن به اون هدف لازمه به دست میاد. همچنین بیانیه ماموریت، فرهنگ سازمانی شرکت رو شکل میده.

سوالات موجود در بیانیه ماموریت به این شکله:

 • کار ما چیه؟
 • به چه کسایی خدمات میدیم؟
 • چطور به مشتری­ها خدمات میدیم؟

بیانیه ماموریت اثر دو سویه‌ای داره که تاییدکننده ارزش وجود اون در هر شرکتیه. از روی تعریفش، می­تونید متوجه بشید که چطور یه بیانیه ماموریت محکم و قوی، یه تیم رو برای پیشروی به سوی یک هدف مشترک ترغیب می­کنه. چونکه با وجود مشخص بودن ماموریت، اعضای تیم از یک نقطه مشترک شروع می­کنن و برای رسیدن به یک هدف مشترک با هم کار می­کنن. از طرف دیگه، یه ماموریت ضعیف یا به طور کلی عدم وجود یه بیانیه ماموریت، می­تونه اثر برعکس داشته باشه.

بیانیه ماموریت سازمان چیست

ویژگیهای یک بیانیه ماموریت تاثیرگذار عبارتند از:

 • بیانگر اهداف و ارزشهای سازمان
 • سازمان می­خواد در چه زمینه‌ای فعالیت کنه؟ ( محصولات، خدمات یا بازار) یا اینکه مشتریان اصلی سازمان (ذینفعان) چه کسایی هستن؟
 • وظایف سازمان در قبال این مشتریان چیه؟
 • اهداف اصلی که باعث میشن شرکت ماموریتش رو به پایان برسونه، کدوما هستن؟

بیانیه چشم انداز چیه؟

بیانیه چشم انداز به شرکت شما جهت میده. در واقع، تصویری از آینده کسب و کارتون هست و به همین خاطر هم هدف نهایی رو ارائه میده. بیانیه چشم انداز درباره چیزی هست که می­خواید بهش تبدیل بشید؛ نوعی آرمان.

سوالات موجود در بیانه چشم انداز به این صورته:

 • امیدها و رویاهای ما چیه؟
 • ما چه مشکلی رو برای رسیدن به هدفی والاتر حل می‌­کنیم؟
 • ما از کی و چی برای تغییر، الهام می­‌گیریم؟

بیانیه چشم انداز باعث افزایش رشد داخلی و خارجی سازمان می­شه. داشتن یه بیانیه چشم انداز قوی، به تیم کمک می­کنه تا بر چیزی که برای شرکت بیشتر اهمیت داره، تمرکز کنن و همچنین باعث نوآوری می­شه. یک شرکت هدفمند، موفقیت رو به صورت تمام و کمال تصور می­کنه چون که می‌دونه موفقیت برای شرکت اونها چه معنایی داره.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت افراد فقیر و ثروتمند چیه؟

بیانیه چشم انداز سازمان

ویژگی‌های یک بیانیه چشم انداز تاثیرگذار عبارتند از:

 • وضوح و عدم ابهام
 • ترسیم یک تصویر واضح و شفاف، نه مبهم
 • توصیف آینده‌ای روشن ( امید)
 • بیان به یاد ماندنی و جذاب
 • آرمان­های واقع‌بینانه و دست‌یافتنی
 • همسویی با ارزش­ها و فرهنگ سازمانی
 • مشخص کردن بازه زمانی برای اهداف بیان شده

دلیل مهم بودن ماموریت و چشم انداز سازمان چیه؟

بیانیه‌های چشم انداز و ماموریت از اجزای حیاتی زیرساختهای یه سازمان هستن. این دو به تمام افرادی که با شرکت همکاری می­کنن، یک هدف و جهت مشترک می­دن. در واقع ماموریت به اهداف شرکت جهت می­ده و چشم انداز، باید راه چگونگی رسیدن سازمان به اون هدف رو نشون بده.

این بیانیه‌ها، بخشی از چهارچوب رفتار مورد انتظار رو مشخص می­کنن و به کارکنان احساس همبستگی میدن. در صورتی که بیانیه‌های ماموریت و چشم انداز به خوبی ایجاد بشن، تبدیل به بخشی از فرهنگ سازمانی می­شن.

روش کار بیانیه‌های ماموریت و چشم انداز چیه؟

به طور معمول، مدیران ارشد بیانیه‌های کلی ماموریت و چشم انداز شرکت رو می­نویسن. سایر مدیران در سطوح مختلف، می­تونن برای بخش‌ها یا واحدهای تجاری خودشون بیانیه بنویسن. فرایند توسعه از مدیران میخواد تا:

 • با مصاحبه با کارکنان، تامین‌کنندگان و مشتریان، فرهنگ، ارزشها، استراتژی و دیدگاه آینده شرکت رو به طور واضح مشخص کنن.
 • به تعهدی که شرکت به ذینفعان اصلی خود، از جمله مشتریان، کارکنان، سهامداران و گروه‌های دیگر داره بپردازن.
 • از اینکه اهداف قابل اندازه‌گیری، رویکرد قابل اجرا و چشم انداز قابل دستیابی باشه اطمینان حاصل کنن.
 • پیام رو به زبانی روشن، ساده و دقیق انتقال بدن.
 • مشارکت و پشتیبانی در سراسر سازمان رو توسعه بدن.

تفاوت چشم انداز و ماموریت و ارزش سازمان

شرکتها از بیانیه‌های ماموریت و چشم انداز استفاده میکنن به منظور:

 استفاده داخلی (داخل سازمانی):

 • راهنمایی تفکر مدیریتی در مورد مسائل استراتژیک، به ویژه در زمان تغییرات مهم
 • کمک به تعریف استانداردهای عملکرد
 • تشویق کارکنان به انجام کار موثر، با متمرکز کردن توجه و ارائه اهداف مشترک
 • راهنمایی کارکنان در هنگام تصمیم‌گیری
 • کمک به ایجاد چهارچوب برای رفتارهای اخلاقی

استفاده خارجی ( خارج سازمانی):

 • استفاده از پشتیبانی خارجی
 • ایجاد ارتباط نزدیکتر و بهتر با مشتریان، تامین‌کنندگان و شرکای متحد
 • ارائه خدمت به عنوان ابزاری برای روابط عمومی

تفاوت بین چشم انداز و ماموریت چیه؟

سازمان­ها اهدافشون رو در بیانیه‌های چشم انداز و ماموریت خلاصه می­کنن. هر چند هر دوی این­ها اهداف متفاوتی رو برای شرکت ارائه می­دن اما اغلب با هم اشتباه گرفته می­شن. در واقع بیانیه ماموریت توضیح می­ده که شرکت در حال حاضر میخواد چه کاری انجام بده، ولی بیانیه چشم انداز، این رو نشون می­ده که شرکت در آینده چطور می­خواد باشه.

بیانیه ماموریت بر زمان حال تمرکز داره. مشتریان و همینطور فرایندهای مهم شرکت رو مشخص می­کنه و سطح عملکرد مطلوب رو به شما نشون می­ده.

تفاوت چشم انداز با بیانیه ماموریت

بیانیه چشم انداز بر آینده تمرکز داره و در واقع منبع الهام و انگیزه­ ست و  اغلب اوقات نه تنها آینده سازمان، بلکه آینده صنعت و یا جامعه‌­ای که سازمان امید داره تا توش تغییرات ایجاد کنه رو توصیف میکنه.

در جدول زیر، تفاوت ماموریت و چشم انداز سازمان رو بهتر بیان کردیم.

بیانیه ماموریت بیانیه چشم انداز
توضیحات بیانیه ماموریت در مورد چگونگی رسیدن به جایی که می‌خواین باشید، صحبت می­کنه.

هدف کلی و اهداف جزیی مربوط به نیازهای مشتری و ارزش های تیم شما رو مشخص می­کنه.

بیانیه چشم انداز نشون می­ده که کجا میخواید باشید. هدف و ارزشهای کسب و کار شما رو بیان می­کنه.
جوابگویی به این سوالات جواب می­ده: کار ما چیه؟

چه چیزی ما رو متمایز از دیگر سازمانها می­کنه؟

به این سوال جواب می­ده:

هدف ما اینه که به کجا برسیم؟

زمان بیانیه ماموریت در مورد زمان حال که به آینده منتهی میشه صحبت می­کنه. بیانیه چشم انداز در مورد آینده سازمان صحبت می­کنه.
عملکرد فهرستی از اهداف وسیعی که سازمان برای انجام اونها تشکیل شده، ارائه می­ده. عملکرد اصلی اون داخل سازمانیه؛ معیارهای کلیدی موفقیت سازمان رو تعیین می­کنه و مخاطبان اصلیش، رهبر، تیم و سهامداران هستن. فهرستی از اینکه چند سال بعد خودتون رو کجا می‌بینید ارائه می­ده. به شما الهام میده تا بهترین عملکرد خودتون رو ارائه بدید و درک شما رو از علت کار کردن توی این سازمان، شکل می­ده.
تغییرات بیانیه ماموریت شما میتونه تغییر کنه، اما باید همچنان به ارزشهای اصلی، چشم انداز و نیازهای مشتری تعهد داشته باشه. با پیشرفت سازمان، وسوسه برای تغییر چشم انداز هم افزایش پیدا می­کنه. اما با این حال، بیانیه‌های ماموریت و چشم انداز، بنیان سازمان شما رو شرح می­ده، بنابراین، ایجاد تغییر در اونها باید به حداقل برسه.
توسعه بیانیه در حال حاضر چیکار می‌­کنیم؟ این کار رو برای چه کسی انجام می­دیم؟ چه فایده‌ای داره؟ به عبارت دیگه، چرا کاری رو که انجام می­دیم، انجام می­دیم؟  چه کاری، برای چه کسی و چرا؟ تا کجا میخوایم پیش بریم؟ چه زمانی میخوایم به اون مرحله برسیم؟ چطور میخوایم این کار رو انجام بدیم؟
ویژگی‌های یک بیانیه موثر بیان هدف و ارزشهای سازمان: مشتریان و ذینفعان اصلی چه افرادی هستن؟ وظایف سازمان در قبال مشتریان چیه؟ شفافیت و عدم ابهام: توصیف آینده‌ای روشن (امید)؛ بیان به یاد ماندنی و جذاب؛ آرمانهای واقع‌بینانه و دست یافتنی؛ همسویی با ارزشها و فرهنگ سازمانی.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت تیم و گروه چیه؟

بیانیه ماموریت، عملیات روزانه و تصمیم‌گیری­های سازمان رو هدایت می­کنه. به برنامه‌ریزی تاکتیکی و تجمع نیروها حول یک هدف مشترک و کوتاه مدت کمک می­کنه. بیانیه ماموریت به اعضای سازمان کمک می­کنه تا به یک تفکر مشترک برسن و بدونن که باید چیکار کنن و چطور اون کار رو انجام بدن.

بیانیه چشم انداز، به عبارتی فراتر از این میره و جهان‌بینی و علت وجودی سازمان رو شرح می­ده. بیانیه چشم انداز باعث جذب افرادی می­شه که به این چشم انداز سازمان اعتقاد دارن (نه تنها کارکنان، بلکه مشتریان و فروشندگان).

کدوم مقدم تره؟ بیانیه ماموریت یا جشم اندار؟

برای شروع یک کسب و کار یا برنامه جدید، یا مهندسی مجدد خدمات فعلی، ابتدا باید بیانیه چشم انداز تدوین بشه، چون چشم انداز، هدایتگر بیانیه ماموریت و بقیه برنامه‌های استراتژیک سازمانه.

برای کسب و کاری که از قبل تاسیس شده و ماموریتش معین شده، اغلب این ماموریت هست که بیانیه چشم انداز و بقیه برنامه‌های استراتژیک سازمان رو راهنمایی می­کنه.

چند مثال واقعی از چشم انداز و بیانیه ماموریت

 • شرکت: تسلا
 • ماموریت: تسریع انتقال جهان به سمت انرژیهای پایدار.
 • چشم انداز: ایجاد جذابترین شرکت خودروسازی قرن ۲۱ به وسیله سوق دادن جهان به سمت استفاده از وسایل نقلیه برقی.
 • دلیل کارآمدی: چه واژه‌ای بهتر از «تسریع» میتونه به عنوان نیروی محرکه کارهایی که تسلا انجام میده، استفاده بشه؟ همچنین بیان جسورانه «بهترین در قرن»، منعکس‌کننده وجود رویاهای والا در چشم اندازه.

 

 • شرکت: آمازون
 • ماموریت: ما تلاش می‌­کنیم تا کمترین قیمت ممکن، بهترین انتخاب موجود و حداکثر راحتی را به مشتریان خود ارائه دهیم.
 • چشم انداز: تبدیل شدن به مشتری محورترین شرکت جهان، جایی که  مشتریان بتوانند هر چیزی را که مایل به خرید آنلاین آن هستند، بیابند.
 • دلیل کارآمدی: بیان ماموریت آمازون درباره چیزی که به مشتری ارائه می­ده، کوتاه و خشکه. اما چشم انداز، عرصه رو فراتر می­بره و میگه شرکت اونها هر چیزی رو که مشتری­ها بخوان، ارائه میده.

 

 • شرکت: گوگل
 • ماموریت: سازماندهی اطلاعات جهان و در دسترس قرار دادن آنها برای استفاده جهانی.
 • چشم انداز: فراهم کردن دسترسی به اطلاعات جهان تنها با یک کلیک.
 • دلیل کارآمدی: گوگل هر چقدر هم که پیچیده به نظر برسه، ماموریتش روشن می­کنه که سازماندهی و دسترسی چیزیه که اونها ارائه می­دن. بیانیه چشم انداز اونها، در مورد بهبود دسترسی در آینده اس (تنها با یک کلیک).

به نظر شما تفاوت بین چشم انداز و بیانیه ماموریت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت چشم انداز و ماموریت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۸/۵ - (۱۰۳ امتیاز)