هات داگ و سوسیس هر دو خوراکی‌های پرطرفداری هستن. درست کردن اونها راحته و خوردن اونها آسونتره. هر دو این اصطلاحات به همدیگه مرتبط هستن اما مطمئناً یکسان نیستن. هات داگ و سوسیس تو دنیای مدرن، معانی متفاوتی دارن. اما در گذشته سردرگمی و بحث‌های زیادی در مورد این اصطلاحات وجود داشته. این مقاله از سایت دیفرتو سعی داره تا با معرفی ویژگی‌های این دو نوع خوراکی محبوب، شما رو بیشتر با تفاوت هات داگ و سوسیس آشنا کنه.

هات داگ (Hotdog) چیه؟

هات داگ یک غذای سنتیه که با سوسیس درست میشه که در بین دو تا نون فانتزی بلند نگهداری میشه. این اصطلاح در سال ۱۸۸۴ به وجود اومد. اصطلاح هات داگ ممکنه به نظر تفاوت واضحی با اصطلاح سوسیس داشته باشه، اما اونقدرها هم که به نظر میرسه تشخیص تفاوت اونها آسون نیست. در گذشته ادعاها و بحث‌های متعددی درباره اصالت اون وجود داشته.

بعضی ادعا میکنن که فرانکفورتر (هات داگ) برای اولین بار تو فرانکفورت – ام – ماین، توی آلمان ساخته شد. با این حال، بعداً ادعا شد که سوسیس “داچشوند” یا “سگ کوچولو” توسط قصابی در اواخر دهه ۱۶۰۰ ساخته شده که بعداً برای فروش و تبلیغ محصول خودش به فرانکفورت سفر کرد.

همچنین ادعا میشه که فرانکفورتر از سال ۱۴۸۷ وجود داشته، یعنی حتی قبل از اینکه کریستف کلمب جهانگردی خودش رو شروع کنه. خیلیا ادعا میکنن که هات داگ تو سال ۱۹۰۴ به وسیله صاحب امتیاز باواریا یعنی آنتون فویختوانگر، معرفی شده. میگن سوسیس‌های خیلی داغی درست میکرده که مورد تقاضای مردم بوده. اما برای مردم سخت بود که سوسیس‌های داغ رو با دست خالی نگه دارن. به همین خاطر برادر زنش که نانوا بود، به او پیشنهاد کرد سوسیس‌های داغ رو بین نون بذاره و به مردم بفروشه.

ادعاهای خیلی بیشتری در مورد اصالت هات داگ وجود داره. به هر حال، ما از وجود اون تو دنیای امروزیمون خوشحالیم، چون هات داگ‌ها غذای خوشمزه و ارزونی هستن. اونها رو میشه با چاشنی‌هایی مثل پیاز، ترشی، گوجه فرنگی، سس، سس خردل، سس مایونز و غیره سرو کرد.

سوسیس (Sausage) چیه؟

سوسیس معنای ساده‌ای داره، از اون برای اشاره به گوشت چرخ کرده استفاده میشه که میتونه شامل گوشت خوک، گوشت گاو یا گوشت مرغ باشه. گوشت چرخ کرده رو با چند ادویه مخلوط میکنن و به شکل استوانه‌ای در میارن. به طور سنتی، این شکل استوانه‌ای سوسیس با وارد کردن گوشت توی بخش تمیز شده از روده حیوان درست میشه. ولی امروزه، این پوشش سوسیس میتونه از مواد مختلفی درست شده باشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت سبزی و ادویه چیه؟

طعم سوسیس کاملاً شبیه طعم پپرونیه ولی معمولا کمی تند و شوره. بافت سوسیس عمدتاً صافه، اما بسته به نوع سوسیس میتونه کمی شکننده هم باشه. محبوب‌ترین سوسیس‌ها توی آلمان، فرانسه و بریتانیا پیدا میشن. البته توی ایالات متحده آمریکا هم انواع مختلف و خوبی از سوسیس پیدا میشه.

سوسیس رو میتونیم به روش‌های مختلفی سرو کنیم. جوشاندن یا پختن سوسیس روشی سالم برای تهیه سوسیسه. سوسیس‌ها رو میشه همراه با سبزیجات و ادویه‌جات هم سرخ کرد.

کباب کردن سوسیس هم یکی از روش‌های محبوب خوردن سوسیسه. غذاهای مختلفی وجود دارن که سوسیس به‌عنوان ماده اصلی اونهاس. سوسیس همچنین به‌عنوان پرکننده توی بسته‌بندی و رول استفاده میشع. هات داگ غذای خیلی معروفیه که توی اون از سوسیس به‌عنوان ماده اصلیش استفاده میشه.

فرق بین هات داگ و سوسیس چیه؟

تفاوت اصلی بین هات داگ و سوسیس در اینه که هات داگ از سوسیس تشکیل شده که اغلب به صورت کبابی یا بخارپز درست میشه. سوسیس معمولا بین دو نان بلند سرو میشه. با این حال، سوسیس یک نسخه فرآوری شده و شکل گرفته از گوشت چرخ کردس که میتونه از گوشت مرغ، گوشت خوک یا گوشت گاو درست شده باشد. به این معنیه که هات داگ از سوسیس به‌عنوان ماده اصلی تشکیل شده، درحالیکه سوسیس نوعی گوشت چرخ شده با چاشنی و فرآوری شدس.

هات داگ نمونه‌های زیادی داره. هات داگ سنتی از سوسیسی که در بین نان فانتزی بلند قرار داره تشکیل شده. خیلی از مردم ترجیح میدن اون رو به سادگی به این شکل بخورن، درحالیکه بعضی دوست دارن سس گوجه فرنگی و سس خردل رو به‌عنوان اسپری اضافه کنن. حتی بسیاری میتونن اون رو با انواع مختلف مخلفات پرکننده داشته باشن.

سوسیس تکه‌ای از گوشته و از گوشت چرخ کرده که عمدتاً گوشت خوک، گاو و مرغه تهیه میشه. با چند ادویه ترکیب میشه و سپس به شکل استوانه در میاد. اونها اغلب به صورت خام تو سوپرمارکت‌ها فروخته میشن. اونها رو میشه قبل از خوردن به صورت کبابی یا بخار پز سرو کرد. سوسیس اروپایی یکی از پرطرفدارترین انواع سوسیس در جهانه.

فرق بین هات داگ و سوسیس چیه؟

۵ تفاوت اصلی هات داگ و سوسیس

بین هات داگ و سوسیس چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۵ مورد زیر توضیح دادیم:

  1. هات داگ به خودی خود یک غذاس چون از دو نان باگت بلند و سوسیسی در بین اونها تشکیل شده. اما سوسیس نوعی گوشته که به اون شکل استوانه‌ای میدن.
  2. هات داگ از سوسیس تشکیل شده، اما به این معنی نیست که سوسیس از هات داگ تشکیل شده.
  3. هات داگ مثل همبرگر با سوسیس به‌عنوان مکمله، درحالیکه سوسیس نوعی غذاس که به تنهایی مصرف میشه یا به‌عنوان یک ماده به چندین غذا اضافه میشه.
  4. هات داگ در اصل توی آلمان ساخته شد. درحالیکه منشاء سوسیس منطقه بین النهرین، یعنی عراق، کویت و عربستان سعودی امروزی به حساب میاد.
  5. هات داگ از هر دو نان و سوسیس تشکیل شده، به همین خاطر سیر کننده‌تر از سوسیسه که به تنهایی خورده میشه.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت ماکارونی و پاستا چیه؟

جدول تفاوت هات داگ و سوسیس

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه هات داگ سوسیس
شامل از سوسیس بلند بین دو نان فانتزی تشکیل شده. گوشتیه که به اون شکل استوانه‌ای میدن.
اصالت خاستگاه اون آلمانه. خاستگاه اون منطقه بین النهرینه.
استفاده شده در به تنهایی یک غذاس. به‌عنوان پرکننده یا به‌عنوان ماده اصلی توی بسیاری از غذاها استفاده میشه
روش‌های سرو اونها یک سوسیس کبابی یا بخارپز در بین دو نان سرو میشه. قبل از خوردن اون رو میجوشونن، کبابی میکنن یا میپزن.
طعم نان طعم لطیفی داره و طعم اصلی اون سوسیس بین نانه. طعم ملایم و تندی داره.

جمع‌بندی

هم هات داگ و هم سوسیس غذاهایی خوشمزه و آسونی هستن. اصالت اونها و پیدا کردن اولین هات داگ ساخته شده هنوز یک سردرگمی بزرگه، اما خیلیا منشاء اون رو آلمان میدونن. کشورهای مختلف نوع هات داگ مخصوص به خودشون رو دارن که از مواد مختلفی تهیه میشن. تنها چیزی که ثابت میمانه اینه که تموم هات داگ‌ها از سوسیس درست شدن. سوسیس از گوشت خوک، گوشت گاو یا گوشت مرغ تهیه میشه که شکل استوانه‌ای به اون داده میشه. معمولاً به صورت کبابی، پخته یا سرخ شده سرو میشه. در کل هر دوی این غذاها به یک اندازه خوب هستن و پر طرفدارن.

به نظر شما فرقهات داگ و سوسیس که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت هات داگ و سوسیس می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)