نزدیک بینی و دوربینی هر دوتا از مشکلات بینایی هستن. در واقع نزدیک بینی همون کوته بینی و دوربینی همون بلند بینیه. توی این نقایص بینایی چشم، فرد قادر به دیدن اجسام نزدیک یا دور نیست. بعضیی دیگه از مشکلات بینایی هم شامل آستیگماتیسم، پیرچشمی و غیره میشه. این نقایص ممکنه توی هر مرحله از زندگی که در اون شکل چشم تغییر میکنه، رخ بده. این مشکلات رو میشه با استفاده از عینک یا لنز اصلاح کرد. هر دو نوع نقص مشابه هستن، اما هنوز درک فرق بین نزدیک بینی و دوربینی مهمه. این مقاله از سایت دیفرتو به شباهت و تفاوت نزدیک بینی و دوربینی میپردازه.

نزدیک بینی (Myopia) چیه؟

نزدیک بینی یک بیماری چشمیه که به اون نزدیک بینی میگن. فرد مبتلا به نزدیک بینی نمیتونه اشیاء دور رو به وضوح ببینه، درحالیکه اجسام نزدیک به راحتی قابل مشاهده هستن. سردرد، خستگی چشم و غیره از علائم شایع نزدیک بینی هستن. این مشکل ممکنه به دلیل ارثی، مطالعه بیش از حد، کار با کامپیوتر و تلفن همراه به وجود بیاد. درمان اون با استفاده از لنزهای مقعر یا جراحی قابل کنترله. (بخونید: تفاوت آینه مقعر و محدب)

دوربینی (Hyperopia) چیه؟

دوربینی یک بیماری چشمیه. کلمه هایپروپیا از کلمه یونانی به معنای “نظارت” گرفته شده. فرد مبتلا به این مشکل نمیتونه اشیاء نزدیکتر رو به وضوح ببینه و در نتیجه دید تار میشه اما برای اون شخص اجسام دور به وضوح قابل مشاهدس. علائم این بیماری شامل سردرد، فشار چشم، چشم درد، اختلال عملکرد سازگار، آمبلیوپی و اختلال عملکرد دو چشمی میشه.

این مشکل به دلیل کوچکی کره چشم، ناقص بودن چشم‌ها، شکل غیر طبیعی قرنیه و همچنین به دلیل ضعیف شدن عضلات مژگانی رخ میده. بعضی از علل دیگه این بیماری هم شامل دیابت، انواع خاصی از داروها، سابقه خانوادگی و غیره میشه.

تفاوت دوربینی با نزدیک بینی

فرق بین نزدیک بینی و دوربینی چیه؟

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های نزدیک بینی و دوربینی رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت سرم و پلاسمای خون چیه؟
مبنای مقایسه نزدیک بینی دوربینی
علت ایجاد به دلیل کشیده شدن کره چشم و یا به دلیل انحنای قرنیه. به دلیل پهن بودن کره چشم یا کوچکی قطر کره چشم.
تصویر تشکیل شده توی این عیوب ایجاد دید تاری در اجسام دور، اما اجسام نزدیکتر با وضوح قابل مشاهده هستن. ایجاد دید تاری در اجسام نزدیک، اما اجسام دور با وضوح قابل مشاهده هستن.
شکل کره چشم قطر کره چشم خیلی بلندتره. قطر کره چشم خیلی کوتاه‌تره
درمان با استفاده از لنز مقعر با فاصله کانونی مناسب میشه اون رو درمان کرد. با استفاده از عدسی محدب با فاصله کانونی مناسب میشه اون رو درمان کرد.
عوارض ممکنه به گلوکوم و آب مروارید تبدیل بشه. ممکنه عوارضی مثل آمبلیوپی و استرابیسم و همچنین مشکل دوبینی رو ایجاد کنه.

جمع‌بندی

میشه گفت شکل کره چشم دلیل اصلی نزدیک بینی و دوربینیه. همونطور که گفتیم اگه قطر کره چشم خیلی بلند باشه نزدیک بینی اتفاق میوفته و اگه قطر کره چشم خیلی کوتاه باشه دوربینی اتفاق میوفته. یک سوال که همیشه پرسیده میشه اینه که نتایج شدیدی که به دنبال نزدیک بینی و دوربینی ممکنه اتفاق بیوفته چیه؟ باید بگیم که اکثرا مشکلات تهدیدکننده‌ای برای زندگی افراد مبتلا به این نواقص پیش نمیاد، اما ممکنه توی بعضی موارد شدید منجر به نابینایی بشن.

به نظر شما فرق نزدیک بینی و دوربینی چشم که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت نزدیک بینی و دوربینی چشم می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: toppr.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)