این مقاله دیفرتو تفاوت قورباغه و وزغ رو با هم مقایسه میکنه و به صورت کلی در مورد رایج‌ترین خصوصیات انواع قورباغه و وزغ صحبت میکنیم. از اونجا که گونه‌های متنوعی از قورباغه و وزغ وجود داره و هر کدوم ویژگیهای خاص خودشونو دارن، استثنا‌های زیادی بین این خصوصیت‌ها دیده میشه. با اینکه هر دوتاشون شبیه همن، اما اگه می‌خوان فرق وزغ و قورباغه رو بدونید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تفاوت قورباغه و وزغ چیه؟

قورباغه (Frog) و وزغ (Toad) هر دو جزو دوزیستان خونسرد و از راسته‌ی بی‌دُمان (Anura) هستن و علم طبقه‌بندی، تفاوتی بین‌شون قائل نشده. قورباغه‌های اصلی به تیره‌ی Ranidae تعلق دارن و وزغ‌های اصلی از تیره‌ی Bufonide هستن.

برای اینکه شناخت بهتری از فرق وزغ و قورباغه داشته باشید، جدول مقایسه زیر رو ببینید:

مبنای تفاوت

قورباغه

وزغ

پاهای عقب پاهای بلند و قدرتمند پرشی پاهای کوتاه‌تر برای راه رفتن یا جهیدن
تخم‌گذاری قورباغه‌ها به صورت خوشه‌ای تخم میذارن؛

نوزادان تو آب زندگی میکنن

وزغ‌ها به صورت زنجیره‌ای تخم میذارن؛

بعضی‌هاشونم به جای تخم، نوزاد زنده به دنیا میارن؛

نوزادان تو آب زندگی میکنن

پوست مرطوب و صاف خشک و زبر/ناهموار
مشخصه‌ها دوزیست‌اند و بیشتر تو آب زندگی میکنن دوزیست‌اند و بیشتر تو خشکی زندگی میکنن
محل زندگی محیط‌های مرطوب رو ترجیح میدن. محیط‌های خشک رو ترجیح میدن ولی با محیط‌های مرطوب هم سازگاری دارن.
دندان‌ها قورباغه‌ها در فک بالایی‌شون دندان‌های کامی دارن. وزغ‌ها دندان ندارن.
چشم‌ها چشم‌ها بیرون‌زده‌ و ورقلمبیده‌ان. چشم‌ها بیرون‌زده نیستن و در پشت چشم‌ها غده‌ا‌ی سمی وجود داره.
خوراک حشرات، حلزون‌ها، عنکبوت‌ها، کرم‌ها و حتی ماهی‌های کوچک حشرات، شفیره‌ها، لیسه‌ها، کرم‌ها و دیگر بی مهرگان

تفاوت وزغ و قورباغه در خصوصیات فیزیکی

قورباغه‌ها از لحاظ اندازه،‌ بین ۱۰ تا ۳۰۰ میلیمتر متغیرن. پوستشون به صورت آویزون روی بدنشون قرار گرفته و بافت پوستشون هم بین هر حیوان متفاوته؛ هر چند که بیشترشون پوست مرطوب و صافی دارن. بیشتر قورباغه‌ ها، بخصوص اونایی که تو آب زندگی میکنن، پاهای پره‌دار دارن. بعضی قورباغه ها سموم خفیفی دارن که باعث میشه برای شکارچی‌های احتمالی بدمزه باشن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت گرگ و روباه چیه؟

وزغ‌ها پوستی خشک، ناهموار و گاهاً زگیل‌دار دارن. وزغ‌ها بدن کوتاه‌تری دارن و پاهاشون هم معمولاً کوتاه، زمخت و عضلانیه. اما از طرف دیگه، قورباغه‌ها پاهای کشیده‌تری دارن. چشم‌های قورباغه‌ها معمولاً ورقلمبیده‌ست و از بدنشون بیرون زده اما در وزغ ها اینطور نیست.

فرق قورباغه و وزغ

تفاوت وزغ با قورباغه در حرکت

قورباغه‌ها، بخاطر پاهای بلندشون، میتونن پرش‌های بلندی که ممکنه چند برابر طول بدنشون باشه رو انجام بدن؛ درحالیکه وزغ‌های معمولی فقط با پرش‌های کوتاه حرکت میکنن.

فرق طول عمر قورباغه و وزغ

قورباغه‌ها و وزغ‌ها از لحاظ طول عمر تفاوتی ندارن. اونا به طور میانگین بین ۷ تا ۱۴ سال عمر میکنن ولی ممکنه عمر بعضی‌هاشون حتی به ۴۰ سال هم برسه.

تفاوت بین عادات غذایی قورباغه و وزغ

قورباغه و وزغ رژیم غذایی مشابهی دارن. هر دو همه‌چیزخوارن و از حشرات، کرم‌ها، ماهی‌های کوچیک، جلبک‌ها و دیگر موجودات مردابی تغذیه میکنن.

فرق قورباغه با وزغ در محل زندگی

به طور کلی، قورباغه‌ها محیط‌های مرطوب رو برای زندگی ترجیح میدن ولی وزغ هم با محیط‌های مرطوب و هم با محیط‌های خشک سازگاری دارن.

قورباغه و وزغ رو چطور از هم تشخیص بدیم؟

بیشتر از ۷۰۰۰ گونه مختلف قورباغه در دنیا وجود داره که حدود ۱۰۰تاشون مقیم آمریکا هستن! قورباغه‌ها در همه‌جای دنیا به جز قطب جنوب پیدا میشن و میشه به سه دسته اساسی تقسیم‌شون کرد. قورباغه‌های اصلی که بخاطر زندگی در داخل یا کنار آب پوست مرطوبی دارن، قورباغه‌های درختی که برای بالا رفتن از درختا لایه‌های چسبناکی روی پاهاشون دارن و همینطور وزغ‌های اصلی که پوستی خشک و ناهموار دارن، در مقابل بی‌آبی مقاوم‌ترن و بیشتر در خشکی زندگی میکنن اما برای تخم‌گذاری به آب سالم احتیاج دارن.

سارا هاسِنستاب (Sara Hasenstab)، زیست‌شناس بخش خزنده‌شناسی باغ‌وحش ملی امریکا در مورد تشخیص قورباغه و وزغ گفته: «احتمالا ً آسون‌ترین راه برای تشخیص قورباغه از وزغ، نگاه کردن به پاهای عقبی و نوع حرکت‌شونه. وزغ‌ها از پاهای کوتاه و زمخت‌شون برای راه رفتن یا جهیدن استفاده میکنن اما قورباغه‌ها پاهای عقبی قدرتمندی دارن که از طول بقیه بدن‌شون بیشتره.»

تفاوت بین قورباغه و وزغ

قورباغه‌ها مثل قهرمانای رشته‌ی پرش میمونن و با هر پرش بیشتر از ده برابر قد خودشونو طی میکنن. تصور کنین شما هم میتونستین در حالت ایستاده، ده برابر قد خودتون بپرین. اون‌وقت یه بچه‌ی ۱۲۰ سانتی‌متری میتونست به اندازه طول یه اتوبوس مدرسه بپره!

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت پروانه و شاپرک چیه؟

قورباغه یا وزغ به عنوان حیوون خونگی؟

قبل از انتخاب این دو تا دوزیست محترم به عنوان حیوون خونگی، باید خوب فکر کنین. هیچوقت خزنده‌های وحشی رو به عنوان حیوون خونگی نگیرین. قورباغه‌هایی که در پت‌شاپ‌ها به فروش میرسن ممکنه گونه‌های غیر بومی باشن و باعث گسترش بیماری قارچ دیگچه‌ای (chytrid fungus, pronounced KY-trud) بشن. این بیماری از اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی تا حالا، باعث انقراض بیشتر از ۵۰۰ گونه‌ از دوزیستان شده. هیچوقت قورباغه یا وزغ خونگی‌تون رو در طبیعت رها نکنین. از تماشاشون توی زیستگاه طبیعی یا حوض‌های باغها لذت ببرین.

حقایق جالب در مورد قورباغه و وزغ

  • قورباغه سمی طلایی، سمی‌ترین مهره‌دار در دنیاست.
  • قورباغه‌ها و وزغ‌ها به طور مداوم پوست میندازن و بعد اون پوست رو میخورن.
  • هر دوشون زبون‌های بلند و چسبناکی برای گرفتن حشرات دارن که شکار رو در کمتر از یک ثانیه به دهنشون میرسونه.
  • به نظر میرسه که قورباغه و وزغ موقع غذاخوردن پلک میزنن؛ چون چشماشون برای مدت کوتاهی به سمت داخل کشیده میشن و به بلعیدن غذا کمک میکنن.
  • قورباغه‌ها و وزغ‌ها از طریق وصله‌ای که روی شکمشون قرار گرفته، آب رو مستقیما جذب میکنن. مشاهده‌ی علائم بیماری در این بخش، میتونه نشون‌دهنده‌ی وجود آلودگی در آب باشه.

به نظر شما فرق بین قورباغه و وزغ که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت قورباغه و وزغ می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۶/۵ - (۸۱ امتیاز)