فرق هاسکی با گرگ چیه؟ با وجود ظاهر مشابه، تفاوت بزرگی هاسکی اهلی شده رو از گرگ وحشی جدا میکنه. طبق سوابق فسیلی، انسان برای اولین بار بین ۲۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ سال پیش سگ‌ها رو اهلی کرد که قدیمی‌ترین نمونه‌های دفن شده با سگ‌ها به حدود ۱۵۰۰۰ سال قبل برمیگرده.

درحالیکه اونها ممکنه اجداد مشترکی داشته باشن، اما هاسکی‌ها و گرگ‌ها نشون دهنده گونه‌های متمایزی هستن. گفته میشه خیلی از مردم معمولا این سگ‌ها رو به دلیل رنگ، شکل و ظاهری “گرگ مانند” با همدیگه اشتباه میگیرن. توی این مقاله از سایت دیفرتو، ۸ تفاوت کلیدی تفاوت هاسکی و گرگ رو مورد بحث قرار میدیم.

هاسکی چیه؟

تنها نژاد هاسکی که به طور رسمی به رسمیت شناخته شده، هاسکی سیبریه. هاسکی سیبری که عضوی از خانواده ژنتیکی اسپیتزه، از توندرای شمالی در شمال شرقی آسیا میاد. در اصل مردم چوکچی سیبری، هاسکی‌ها رو برای کشیدن سورتمه و به عنوان سگ همراه خودشون پرورش میدادن. گفته میشه چندین نژاد غیر رسمی هم از هاسکی وجود داره. درحالیکه این نژادها اسم “هاسکی” رو دارن. البته تو این مقاله، این مبحث کانون مقایسه ما نیست، ولی در زیر به طور مختصر به اونها توجه میکنیم تا اونها رو از هاسکی سیبری متمایز کنیم.

هاسکی سیبری

هاسکی آلاسکا

هاسکی آلاسکا یک نژاد مخلوطه که ترکیبی از سگ‌های مختلف از جمله نژاد انگلیسی پوینتر، ژرمن شپرد و سالوکی رو نشون میده. اونها که در اصل به‌عنوان سگ‌های مسابقه‌ای سورتمه سواری توی آلاسکا پرورش داده شدن، فاقد ظاهر معمولی “گرگ مانند” سایر هاسکی‌ها هستن.

هاسکی لابرادور

اسم هاسکی لابرادور از منطقه لابرادور کانادا که توی اون منطقه منشا پیدا کرده، گرفته شده. برای صدها سال مردم اینوئیت منطقه، هاسکی لابرادور رو به‌عنوان سگ کاری پرورش میدادن. هاسکی لابرادور علیرغم اسمش از نظر نژادی به سگ‌های منطقه لابرادور مربوط نمیشه، بلکه مربوط به سگ اسکیمو کانادایی میشه.

مکنزی ریور هاسکی

مکنزی ریور هاسکی ترکیبی از چندین نژاد مختلف از جمله سنت برنارد و نیوفاندلند رو نشون میده. در اصل مردم توی منطقه یوکان کانادا، سگ هاسکی ریور مکنزی رو به‌عنوان یک سگ سورتمه کش قدرتمند که قادر به زندگی و کار در شرایط سخته، پرورش دادن.

ساخالین هاسکی

ساخالین هاسکی نژادیه که به تازگی توی جزیره ساخالین ژاپن منقرض شده. اسم اون در زبان ژاپنی، karafuto ken، به “سگ ساخالین” ترجمه میشه. در ابتدا به‌عنوان سگ سورتمه پرورش داده شد. تنها دو نژاد ساخالین هاسکی اصیل در سال ۲۰۱۱ باقی موندن که باعث شد این نژاد از نظر عملکردی منقرض بشه.

گرگ چه حیونیه؟

اصطلاح گرگ برای در بر گرفتن نزدیک به ۴۰ زیرگونه استفاده میشه. با این حال، چندین بخش توی خانواده گرگ‌ها وجود داره. به طور معمول برای بررسی گرگ‌ها سه طبقه‌بندی ظاهر میشه که به متمایز کردن جمعیت‌های خاص اونها کمک میکنه. این گروه‌ها شامل گرگ خاکستری، گرگ تیمبر و گرگ قرمز میشه (در مورد گرگها قبلاً مقاله تفاوت گرگ و روباه رو منتشر کرده بودیم).

از این سه گروه، گرگ خاکستری رایج‌ترینه و به هر تعداد زیرگونه از اوراسیا و آمریکای شمالی اشاره میکنه. به این ترتیب، ما از یک گرگ خاکستری معمولی برای مقایسه خودمون استفاده میکنیم، اما به طور خلاصه گرگ تیمبر و گرگ قرمز رو هم برای مرجع در زیر بررسی میکنیم.

گرگ تیمبر

گرگ تیمبر یک گونه مجزا نیست، بلکه اصطلاحیه که برای در بر گرفتن چندین زیرگونه گرگ از آمریکای شمالی استفاده میشه. به طور معمول، این اصطلاح اغلب به گرگ شرقی مرتبطه که با نام گرگ تیمبر یا گرگ آلگونکوین هم شناخته میشه. این گرک بومی نواحی اطراف دریاچه‌های بزرگ و جنوب شرقی کاناداس. علاوه بر این، این اصطلاح بعضی اوقات برای اشاره به گرگ کوه راکی ​​شمالی و گرگ شمال غربی (که گرگ دره مکنزی و گرگ تیمبر آلاسکا یا کانادایی هم نام گذاری میشه) استفاده میشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت تمساح و کروکودیل چیه؟

گرگ قرمز

گرگ قرمز

نادرترین گرگ، گرگ قرمزه. اختلاف در مورد اینکه آیا گرگ قرمز ترکیبی از گرگ و گرگ کایوت (گرگ صحرایی آمریکای شمالی)، زیرگونه‌ای از گرگ خاکستری یا گونه‌های متمایز خودشه یا نه باعث شده که گرگ قرمز از لیست گونه‌های در خطر انقراض خارج بشه.

گرگ قرمز اصطلاحیه که برای توصیف گروهی از گرگ‌های بومی جنوب شرقی ایالات متحده استفاده میشه. از نظر ظاهری مشابه ترکیبی بین گرگ کایوت و گرگ معمولیه. طبقه‌بندی گرگ قرمز موضوعیه که همچنان بین صاحب نظرها در حال بحثه.

فرق بین هاسکی و گرگ چیه؟

برای اینکه تفاوت‌های بین هاسکی و گرگ رو بهتر مورد بررسی قرار بدیم بهترین کار اینه که اونا رو بر اساس ۸ پارامترهای زیر توضیح بدیم:

 تفاوت هاسکی و گرگ از نظر زیستگاه و پراکندگی

اولین تفاوت بین هاسکی و گرگ به زیستگاه و پراکنش اونها مربوط میشه. به‌عنوان یک نژاد اهلی، هاسکی رو میشه در سراسر جهان پیدا کرد. گفته میشه، اونها برای زندگی توی آب و هوای سرد سازگار شدن و گرما رو به خوبی تحمل نمیکنن. هاسکی‌ها از منطقه توندرای قطب شمال سیبری سرچشمه میگیرن و این نژاد ممکنه تا ۴۰۰۰ سال قدمت داشته باشن (بد نیست بخونید: تفاوت قطب شمال و جنوب و حیواناتی که در هر قطب زندگی میکنه)

در همین حال، گرگ‌ها تو سراسر آمریکای شمالی، اوراسیا و بخش‌هایی از آفریقا زندگی میکنن. بر خلاف هاسکی، بعضی از گرگ‌ها برای تحمل آب و هوای گرم سازگار شدن. توی این مناطق، هاسکی‌ها تمایل به رشد موهای کوتاه‌تر و درشت‌تر دارن، برخلاف گرگ‌ها که در عرض‌های جغرافیایی بالاتر موهای بلندتری دارن، دیده میشن.

فرق هاسکی با گرگ از نظر اندازه

قابل توجه‌ترین تفاوت بین هاسکی و گرگ اندازه اونهاس. تقریباً همه زیرگونه‌های گرگ بزرگ‌تر از بزرگ‌ترین هاسکی‌ها هستن. به طور معمول، هاسکی‌های نر ۵۳ تا ۶۰ سانتی متر قد و بین ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم وزن دارن. هاسکی ماده کمی کوچکتره، قدش ۵۱ تا ۵۶ سانت و وزنش ۱۶ تا ۲۳ کیلوگرمه.

در طرف دیگه، اندازه یک گرگ میتونه در هر جایی بین ۶۶ تا ۸۴ سانت باشه. درحالیکه وزن گرگ‌های اوراسیا بیشتر از گرگ‌های آمریکای شمالیه، ولی بعضی از زیرگونه‌های گرگ آمریکای شمالی میتونن به طور استثنایی بزرگ بشن. میانگین وزن گرگ‌های اروپایی حدود ۳۸.۵ کیلو و گرگ‌های آمریکای شمالی ۳۶ کیلو هست. گفته میشه، نمونه‌هایی از گرگ‌هایی با وزن ۸۶ کیلوگرم هم وجود داره.

تفاوت هاسکی با گرگ از نظر طول عمر

به طور متوسط، هاسکی‌ها بیشتر از گرگ‌ها عمر میکنن. میانگین طول عمر هاسکی ۱۲ تا ۱۵ ساله. اما بیشتر گرگ‌ها تنها ۶ تا ۸ سال توی طبیعت زندگی میکنن دلیل اونم اینه که گرگ‌ها با تهدیدات متعددی از جمله سایر شکارچی‌ها، بیماری، سرما و محیط روبرو هستن. پس زندگی یک گرگ ممکنه خشن، بی‌رحمانه و کوتاه باشه. ولی گرگ‌ها توی اسارت مثل باغ وحش میتونن تا ۲۰ سال زندگی کنن.

تفاوت بین هاسکی و گرگ از نظر پوشش و رنگ

هرچند هر دوی اونها دو لایه پوشش دارن، اما پوشش هاسکی دقیقاً مشابه گرگ نیست. موی هاسکی معمولا کوتاه‌تر از موی گرگه. علاوه‌بر این، هاسکی‌ها طیف گسترده‌ای رنگ‌ها از جمله سیاه، خاکستری، قرمز، سفید، قهوه‌ای سموری و آگوتی هستن. در مقابل، گرگ‌ها معمولا موهای بلندتری دارن، به ویژه گرگ‌هایی که توی آب و هوای سرد زندگی میکنن. موهای اونها درشت‌تر از موهای هاسکیه که حالت کرکی بیشتری داره. معمولاً در گرگ‌ها دسته‌های مو روی گونه‌های اونها خاکستریه و در اطراف سینه و گردن موهای ضخیم‌تری دارن. درحالیکه گرگ‌ها میتونن طیف رنگی داشته باشن، معمولاً مایل به خاکستری با علائم سفید و سیاه به نظر میرسن.

فرق بین هاسکی و گرگ از نظر چشمی

اشتباه نگرفتن چشم هاسکی با چشم گرگ دشواره. چشم‌های هاسکی یا قهوه‌ای، آبی یا سیاه به نظر میرسن. با این حال، هتروکرومی توی هاسکی‌ها رایجه، پس ممکنه دو چشم هاسکی رنگ متفاوتی داشته باشه. چشم‌های اونها بادامی شکله و خیلی از صاحبان اونها چشم‌های اونها رو یکی از بارزترین ویژگی‌های اونها میدونن. در طرف دیگه، چشم گرگ‌ها به طور کلی زرد، کهربایی یا قهوه‌ای به نظر میرسه. همچنین چشم‌های اون‌ها گردتر از چشم‌های هاسکیه و عموماً ظاهری وحشی‌تر و خشن‌تر دارن.

فرق بین هاسکی و گرگ از نظر بدنی

چندتا تفاوت جزئی توی ترکیب بدن این دو حیوان وجود داره که میتونه به شما برای تشخیص هاسکی از گرگ کمک کنه. پوزه هاسکی کوتاه‌تر از پوزه گرگه و همچنین گرگ‌ها پوزه باریک‌تری دارن. درحالیکه بینی هاسکی میتونه سیاه یا صورتی باشه، اما بینی گرگ تقریبا همیشه کاملا سیاهه.

علاوه‌بر این‌ها، سر گرگ خیلی بزرگتر از سر هاسکیه و نسبت به بدنش بزرگتره. هاسکی‌ها یک نوار مشخص بر روی پیشانی خودشون دارن که توی سر گرگ‌ها وجود نداره. گرگ‌ها بدن ضخیم‌تر و بلندتر، سینه‌های پهن‌تر و پاهای بلندتری دارن. در نهایت، گوش‌های هاسکی به صورت عمودی بالای سرش وامیسته و نسبتاً بلندن، درحالیکه گوش‌های گرگ بیشتر منحرف شده و مثلثی شکل هستن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت قاطر و خر چیه؟

تفاوت بین هاسکی و گرگ از نظر دندانها

به دلیل میراث مشترک، هاسکی‌ها و گرگ‌ها هر دو دندان‌های نیش تیزی دارن که برای کندن و پاره کردن گوشت طراحی شدن. با این حال، اگه دقت کنین تشخیص دندان هاسکی در مقابل گرگ آسونه. به طور کلی، گرگ‌ها دندان‌های بزرگتر و ضخیم‌تری از هاسکی دارن. درحالیکه هاسکی‌ها ممکنه توی گذشته دندان‌های بزرگ‌تری داشتن، ولی هزاران ساله که اهلی شدن پس احتمالاً اندازه دندان‌های اونها کم شده. گرگ‌های مدرن برای کشتن طعمه، پاره کردن گوشت و شکستن استخوان‌ها نیاز به دندان‌های بزرگ و قوی دارن.

تفاوت بین هاسکی و گرگ از نظر خلق و خو و جامعه‌پذیری

با اینکه اونها شباهت‌هایی به هم دارن، ولی فکر نکنین این به اون معنیه که تفاوتی توی خلق و خوی هاسکی در مقابل گرگ وجود نداره. هاسکی‌ها سگ‌های اهلی هستن و برای همنشینی با انسان‌ها سازگار شدن. هاسکی‌ها که در اصل به‌عنوان سگ‌های کار پرورش یافتن، به راحتی آموزش رو میپذیرن و به اربابان خودشون متکی هستن. اونها مبارزه میکنن، اما مبارزه اونها بیشتر برای سرگرمیه تا راهی برای تخلیه پرخاشگری خودشون پیدا کنن.

درحالیکه گرگ‌ها حیوانات وحشی هستن. اونها در برابر آموزش مقاومت میکنن و هوش سردی دارن که توی پسرعموهای اهلی اونها وجود نداره. گرگ‌ها خواهان استقلال و آزادی هستن و وقتی مبارزه میکنن با این هدفه که مهارت‌های ضروری قتل رو یاد بگیرن و نه فقط برای سرگرمی.

زوزه گرگ

جدول فرق بین هاسکی و گرگ

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های هاسکی و گرگ رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه سگ هاسکی گرگ
زیستگاه و پراکندگی در سرتاسر جهان در اصل مربوط به منطقه توندرای قطب شمال در سیبریه آمریکای شمالی، اوراسیا، آفریقای شمالی
اندازه قد ۵۳ تا ۶۰ سانت (نر)

قد ۵۱ تا ۵۶ سانت (ماده)

وزن ۲۵ تا ۲۷ کیلو (نر)

وزن ۱۶ تا ۲۳ کیلو (ماده)

قد ۶۶ تا ۸۴ سانت

وزن ۳۸ کیلو (گرگ اروپایی)

وزن ۳۶ کیلو (گرگ آمریکای شمالی)

تا ۸۶ کیلو

طول عمر ۱۲ تا ۱۵ سال ۶ تا ۸ سال (وحشی) حداکثر ۲۰ سال اهلی شده یا در باغ وحش
پوشش و رنگ اونها دو پوشش داره، موهای کوتاه

رنگ اونها شامل قرمز، سیاه، خاکستری، قهوه‌ای سموری، سفید و آگوتی میشه

دو پوشش داره، موهای بلند

توی گرگ‌ها موها ضخیم‌ترن

دسته مو روی گونه‌های اونها

به طور معمول رنگ مایل به خاکستری دارن

چشم‌ها چشم‌های قهوه‌ای، آبی یا مشکی هتروکرومی بادامی شکل شایع شده چشم‌های زرد، کهربایی یا قهوه‌ای چشم‌های گردتر
بدن پوزه کوتاه‌تر، بدن لاغرتر، گوش‌ها در بالا و بلندتر، پیشانی راه راه، سینه باریک، پاهای کوتاه، سر کوچکتر، بینی سیاه یا صورتی پوزه بلندتر، بدن‌های درشت‌تر، گوش‌های منحرف شده و مثلثی‌تر، سینه پهن‌تر، پاهای بلندتر، سر بزرگ‌تر، بینی سیاه
دندان‌ها کوتاه‌تر بلندتر
خلق و خو و جامعه پذیری اهلی شده به راحتی آموزش دیده و وابسته به استاد آموزش‌دهنده برای سرگرمی وحشیه و برای یادگیری مهارت‌های شکار تیزهوشه، از آموزش به اون به صورت مستقل امتناع کنین

جمع‌بندی

در پایان باید چند نکته رو بگیم که گرگ‌ها به چند دلیل زوزه میکشن. اونها ممکنه زوزه بکشن تا قلمرو خودشون رو مشخص کنن یا سایر اعضای گروه خودشون رو پیدا کنن. در مقابل هرچند هاسکی‌ها اهلی هستن، اما میل غریزی برای زوزه کشیدنشون رو حفظ میکنن. اونها ممکنه موقع خشم، برای برقراری ارتباط با سگ‌های دیگه یا صرفاً برای بیان احساسات خودشون زوزه بکشن.

طبق گزارش‌ها تخمین میزن که حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ قلاده گرگ خاکستری توی جهان وجود داره. اکثر اونها توی کانادا، روسیه، آلاسکا و آسیای مرکزی زندگی میکنن. در مورد هاسکی هم لازمه بگیم که انجمن کنل آمریکا (American Kennel Club)، هاسکی‌ها رو به عنوان چهاردهمین نژاد سگ محبوب توی آمریکا معرفی میکنه. از زمانی که AKC برای اولین بار این نژاد رو تو سال ۱۹۳۰ به رسمیت شناخت، هاسکی همچنان به محبوبیت خودش ادامه داده.

به نظر شما فرق هاسکی و گرگ که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت هاسکی و گرگ می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: a-z-animals.com

۲.۵/۵ - (۶ امتیاز)