سیاره ما یعنی کره زمین از چهار لایه تشکیل شده که شامل پوسته، گوشته، هسته بیرونی و هسته داخلی میشه. پوسته بالاترین لایه اونه و زیر اون ضخیم‌ترین لایه یعنی گوشته قرار داره. درونی‌ترین لایه هم هسته هست که خودش از دو بخش هسته بیرونی و درونی تشکیل شده. این مقاله از سایت دیفرتو به دنبال تعریف کردن تفاوت هسته داخلی و خارجی زمین هست پس ما رو تا آخر همراهی کنین.

هسته داخلی زمین چیه؟

هسته داخلی، درونی‌ترین لایه زمینه و اعتقاد بر اینه که یک توپ جامده و از آهن و نیکل به همراه بعضی عناصر سبک دیگه (مثل اکسیژن، گوگرد، سیلیکون) تشکیل شده. شعاع تخمینی اون ۱۲۲۰ کیلومتر (۷۶۸ مایل) هست.

لرزه‌شناس معروف اینگه لمان اولین کسیه که هسته داخلی رو به صورت جامد و پوشیده از یک هسته بیرونی مایع کشف کرد. Lehmann تونست با مطالعه امواج لرزه‌ای ناشی از زمین لرزه‌هایی که از مرز هسته داخلی منعکس شدن به این نتیجه برسه. توی سال ۱۹۴۰ پیشنهاد شد که این هسته داخلی آهن جامده.

این یک باور عمومیه که هسته داخلی به تدریج در حال گسترشه چون هسته بیرونی سرد میشه که به صورت مایع هست و در جایی که دو لایه به هم میرسن جامد میشه. علاوه بر این، دانشمندان بر این باورن که این پدیده نشون‌دهنده یک ویژگی همگن هسته داخلیه، یعنی اگه در حال رشده و در هسته بیرونی مایع باشه، جامد باقی میمانه.

گفته شده که هسته داخلی میتونه یک کریستال آهنی بزرگ باشه. این نظریه زمانی رد شد چون هسته داخلی کاملاً یکنواخت نیست. جدیداً محقق‌ها کشف کردن که هسته داخلی یک هسته داخلی داخلی هم داره. تخمین زده میشه که قطر اون بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ کیلومتر باشه.

هسته بیرونی زمین چیه؟

هسته بیرونی زمین یک لایه مایع از آهن و نیکله که در ارتفاع ۲۸۹۰ کیلومتری (۱۴۰۰ مایل) زیر سطح زمین قرار داره. تا حدود ۲۳۰۰ کیلومتر (۱۴۰۰ مایل) هم امتداد داره. تخمین زده میشه که دمای هسته بیرونی از ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ کلوین (۶۷۴۰-۱۳۹۴۰ درجه فارنهایت یا ۳۷۳۰-۷۷۳۰ درجه سانتیگراد) البته با نزدیک شدن به هسته داخلی میرسه. توی نواحی بیرونی اون هم دما به  ۳۴۰۰-۴۵۰۰ کلوین (۴۹۴۰-۱۳۹۴۰ درجه فارنهایت ۲۷۳۰-۴۲۳۰ درجه سانتیگراد) میرسه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت اثر گلخانه‌ای و گرمایش جهانی چیه؟

کوبیدن مداوم آهن مایع هسته بیرونی توسط جریان‌های هسته داخلی باعث ایجاد میدان‌های مغناطیسی و الکتریسیته میشه. این فرآیند پیوسته ژئودینامو نامیده میشه و مسئول میدان مغناطیسی اطراف سیاره زمینه. بدون میدان مغناطیسی زمین، جو ما به راحتی توسط بادهای خورشیدی منفجر میشه.

مقایسه هسته داخلی و هسته خارجی کره زمین

فرق هسته داخلی و خارجی زمین چیه؟

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های هسته داخلی و هسته خارجی رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

هسته داخلی هسته خارجی
درونی‌ترین لایه زمینه هسته داخلی رو احاطه میکنه
مثل یک توپ جامده که از آهن و نیکل تشکیل شده از آهن مایع و نیکل تشکیل شده
شعاعی برابر با ۱۲۲۰ کیلومتر یا ۷۶۸ مایل داره تقریباً ۲۳۰۰ کیلومتر یا ۱۴۰۰ مایل ضخامت داره
دمای تخمین زده شده اون حدود ۵۴۰۰ درجه سانتیگراد یا ۹۸۰۰ درجه فارنهایته گرم‌ترین منطقه حدود ۳۷۳۰-۷۷۳۰ درجه سانتیگراد یا ۶۷۴۰-۱۳۹۴۰ درجه فارنهایته.

جمع‌بندی

حالا که این توضیحات رو دیدیم، تفاوت بین هسته داخلی و هسته بیرونی زمین رو فهمیدیم که هسته داخلی زمین یک گلوله جامد از آهن، نیکل و سایر فلزاته، درحالیکه هسته بیرونی فلز مایعه و اون هم از آهن و نیکل تشکیل شده. دمای هسته داخلی حدود ۵۴۰۰ درجه سانتیگراد یا ۹۸۰۰ درجه فارنهایت تخمین زده میشه که خیلی بیشتر از نقطه ذوب آهنه ولی فشار شدید توی هسته داخلی از ذوب شدن آهن جلوگیری میکنه. گرمترین ناحیه هسته خارجی هم حدود ۳۷۳۰-۷۷۳۰ درجه سانتیگراد یا ۶۷۴۰-۱۳۹۴۰ درجه فارنهایته.

از نظر اندازه هم، شعاع هسته داخلی حدود ۱۲۲۰ کیلومتر (۷۶۸ مایل) هست. همچنین اعتقاد بر اینه هسته بیرونی حدود ۲۳۰۰ کیلومتر (۱۴۰۰ مایل) ضخامت داشته باشه و در ارتفاع ۲۸۹۰ کیلومتری (۱۴۰۰ مایل) زیر سطح زمین قرار داره. هسته داخلی هم حدود ۶۳۷۱ کیلومتر (۳۹۵۸ مایل) زیره سطح زمین قرار داره.

به نظر شما فرق هسته داخلی و هسته خارجی زمین که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت هسته داخلی و خارجی کره زمین می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: difference.guru

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)