امروزه شناخت روش‌های تولید آب آشامیدنی تمیز با استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب مثل RO ،UV و UF ضروریه. خوردن «آب کثیف» بیشتر از بیماری‌های مسری که توی آب تمیز هست، ضرر داره. کشنده‌های کند واقعی در آب کثیف، آلاینده‌هایی مثل آرسنیک، سرب و سایر ذرات سمی هستن که ممکنه در دراز مدت کشنده باشن. برای اینطور حالتهایی بهتره روی یک دستگاه تصفیه آب قابل اعتماد سرمایه‌گذاری کنین که تمام ذرات و حلال‌های مضر رو از بین ببره و سلامت شما رو تضمین کنه. یک بحث طولانی در مورد سیستم‌های تصفیه آب RO ،UV و UF وجود داره. شما میتونین یکی از اون‌ها یا ترکیبی مثل تصفیه آب RO ،UV رو انتخاب کنین. بین فناوری RO ،UV و UF و نحوه کمک اونها به ایمن کردن آب برای مصرف تفاوت وجود داره. برای اینکه بتوانید تصمیم بگیرید کدوم رو انتخاب کنین، توی این مقاله از سایت دیفرتو در مورد تفاوت تصفیه آب به روش RO ،UV و UF رو به شما توضیحاتی رو ارائه میدیم.

دستگاه تصفیه آب RO چیه؟

روش اسمز معکوس (Reverse Osmosis) دستگاه تصفیه آب RO، بهترین توی بازار در نظر گرفته میشه. این دستگاه تصفیه آب، نیرویی رو در امتداد کانال آب متمرکز داخل خودش وارد میکنه. این آب از طریق یک غشای نیمه تراوا جریان پیدا میکنه و در نتیجه آب خالص RO ایجاد میشه. این فرآیند فقط ذرات مضر رو از بین نمیبره، بلکه از شر مواد جامد محلول توی آب هم خلاص میشه. این روش آب سخت رو به آب نرم تبدیل میکنه و اون رو برای مصرف مناسب میکنه.

این دستگاه با یک پیش فیلتر، یک فیلتر رسوب، یک فیلتر کربن و یک غشای Side Stream RO فعال میشه. پس توی این روش مواد معدنی و مواد مغذی طبیعی توی آب برای یک سبک زندگی سالم حفظ میشه و در عین حال فقط عناصر مضر رو حذف میکنن. فناوری پیشرفته بازیابی توی این دستگاه باعث کاهش هدررفت آب میشه. دستگاه تصفیه آب RO روشی مناسب برای کاهش TDS یا سختی آبه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت آب تصفیه شده، آب مقطر و آب معمولی چیه؟

باید بگیم که TDS ترکیبی از مواد سمی توی آبه که توسط صنایع و آفت‌کش‌ها تولید میشن. کاهش این امر ضروریه، بنابراین سرمایه‌گذاری روی یک دستگاه تصفیه آب UV RO برای تولید آب آشامیدنی تمیز عاقلانس.

دستگاه تصفیه آب UV چیه؟

ابتدایی‌ترین شکل فیلتراسیون آب رو میشه توی یک دستگاه تصفیه آب UV دید که از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن میکروب‌ها استفاده میکنه. توی این سیستم، آب با فشار از یک لوله عبور میکنه و در معرض تابش قرار میگیره. جنبه مثبت این دستگاه فناوری UV اونه که بدون مواد شیمیاییه و نگهداری اون هم آسونه. متأسفانه این روش نمیتونه TDS توی آب رو از بین ببره، همچنین باکتری‌هایی که تشعشعات موفق به کشتن اونها میشن توی آب میمونه یعنی موجودات مرده همچنان توی آبی که در نهایت مصرف میکنین، وجود دارن.

دستگاه تصفیه آب UF چیه؟

تفاوت بین UV و UF اینه که فناوری UF بدون برق کار میکنه. این ماده جامدات معلق، ذرات بزرگتر و مولکول‌های آب رو از طریق یک غشای توخالی از بین میبره. تصفیه‌کننده‌های آب UF میتونن باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها رو از بین ببرن، اما نمیتونن مواد جامد محلول رو از آب جدا کنن. یعنی برخلاف دستگاه تصفیه آب RO، نمیتونن آب سخت رو به آب نرم تبدیل کنن. عاقلانه هست که از یک تصفیه‌کننده آب UV RO همراه با فیلتر آب UF، برای بهترین تجربه نوشیدن آب استفاده کنین به خصوص زمانی که از سطح TDS توی آب مطمئن نیستین استفاده از این نوع دستگاه مهمه.

فرق بین فیلتر تصفیه آب RO ،UV و UF چیه؟

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های RO ،UV و UF رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

فیلتر RO فیلتر UV  فیلتر UF 
برای تصفیه نیاز به برق داره برای تصفیه نیاز به برق داره نیازی به برق نداره
تمام باکتری‌ها و ویروس‌ها رو فیلتر میکنه همه باکتری‌ها و ویروس‌ها رو میکشه اما اونها رو از بین نمیبره تمام باکتری‌ها و ویروس‌ها رو فیلتر میکنه
نیاز به فشار آب بالا داره و از پمپ اضافی استفاده میکنه با فشار معمولی آب لوله‌کشی کار میکنه با فشار معمولی آب لوله‌کشی کار میکنه
نمک‌های محلول و فلزات مضر رو حذف میکنه نمیتونه نمک‌های محلول و فلزات مضر رو حذف کنه نمیتونه نمک‌های محلول و فلزات مضر رو حذف کنه
تمام ناخالصی‌های معلق و قابل مشاهده رو فیلتر میکنه ناخالصی‌های معلق و قابل مشاهده رو فیلتر نمیکنه تمام ناخالصی‌های معلق و قابل مشاهده رو فیلتر میکنه
اندازه غشا: ۰.۰۰۰۱ میکرون بدون غشاء اندازه غشا: ۰.۰۱ میکرون
۹۰% از آلاینده TDS رو حذف میکنه نمیتونه آلاینده TDS رو حذف کنه نمیتونه آلاینده TDS رو حذف کنه
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت اثر گلخانه‌ای و گرمایش جهانی چیه؟

جمع‌بندی

برخلاف تصور مردم آب آشامیدنی همیشه سالم و بی خطر نیست. آب کثیف میتونه یکی از عوامل مهم برای ابتلا به بیماری‌های کشنده و صعب العلاج باشه. در آخر باید بگیم که حالا با آگاهی پیدا کردن از ویژگی‌های دستگاه‌های تصفیه آب RO ،UV و UF میتونید سیستم تصفیه آبی رو به خونه بیارین که خانواده شما رو سالم و ایمن نگه داره. برای اطلاعات بیشتر میتونید مقاله تفاوت آب تصفیه شده و آب مقطر رو هم بخونید.

به نظر شما فرق دستگاه تصفیه آب RO ،UV و UF که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت دستگاه تصفیه آب RO ،UV و UF می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: aosmithindia.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)