قیراط یا عیار واحدیه که برای اندازه‌گیری خلوص و کیفیت طلا استفاده میشه. هر چی درجه عیار طلا بالاتر باشه (خالص‌ترین اونها طلای ۲۴ عیاره) یعنی طلا کمتر با فلزات دیگه‌ای مثل نقره یا مس مخلوط شده تا یک آلیاژ طلا ساخته بشه. طلای ۲۴ عیار زرد روشنه و ۹۹.۹٪ تا ۱۰۰٪ طلای خالصیه که با هیچ فلز دیگه‌ای مخلوط نمیشه. این کار طلا رو خیلی نرم و انعطاف‌پذیر میکنه، پس برای پوشیدن و استفاده مداوم برای طلا نامناسبه چون احتمال شکسته شدن یا تغییر شکلش زیاده. برای انعطاف‌پذیری بیشتر طلا، فلزات دیگه رو طی فرایند ساخت جواهرات با طلا مخلوط میکنن. به‌عنوان مثال طلای ۱۸ عیار، ۷۵٪ طلاس و ۲۵٪ دیگش از فلز یا مخلوطی از فلزات دیگه تشکیل شده. طلای ۱۸ عیار نسبت به طلای خالص گران‌تر و رنگ بهتری داره. برای آشنایی بهتر با تفاوت طلای ۱۸ و ۲۴ عیار به شما پیشنهاد میدم این مقاله دیفرتو رو تا آخر مطالعه کنید.

فرق بین طلای ۱۸ عیار و طلای ۲۴ عیار چیه؟

برای اینکه تفاوت‌های بین طلای ۱۸ عیار و طلای ۲۴ عیار رو بهتر مورد بررسی قرار بدیم بهترین کار اینه که اونا رو بر اساس پارامترهای زیر توضیح بدیم:

تفاوت طلای ۱۸ عیار و ۲۴ عیار از نظر ظاهری

طلای ۲۴ عیار همیشه یک رنگ زرد روشن و درخشانیو داره. طلای ۱۸ عیار دارای طیف گسترده‌ای از رنگ‌هاس، چون یک نوع آلیاژ فلزیه که با فلزات دیگه مخلوط شده. بعضی از طلاهای رنگی رایج که با خلوص ۱۸ عیاروجود داره شامل رزگلد (طلا و مس) و طلای سفید (معمولاً نیکل و طلا) میشه.

تفاوت طلای ۱۸ و ۲۴ عیار از نظر موارد استفاده و کاربردها

در کنار طلای ۱۴ عیار و طلای ۱۰ عیار، بیشتر طلای ۱۸ عیار تو ساخت جواهرات رایجه، هرچند که جواهرات طلای ۱۸ عیار به اندازه طلای ۱۴ عیار (و کمتر) در برابر خط و خش مقاوم نیستن، اما طلای ۱۸ عیار اغلب به طلای خالص و ۲۴ عیار ترجیح داده میشه چون ۲۴ عیار گرون تموم میشه و به دلیل نرمی زیادش مستعد آسیبه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت آهن و استیل چیه؟

درحالیکه گاهی اوقات طلای خالص، برای جواهرات خوب استفاده میشه، اما بیشتر توی مواردی برای سرمایه‌گذاری مثل ساخت سکه‌های طلا، شمش طلا دیده میشه. این اقلام طلا توی یک کارخانه ضرب‌کاری صنعتی که طلا یا مابقی سکه‌های فلزی، شمش و میله‌های طلا تولید میشن. توی ایالات متحده هم مثل بربعضی از کشورهای دیگه میزان خالص بودن یک کالای خاص، مثل شمش طلا باید توسط قانون تعیین بشه که معمولاً برای تائید به خلوص ۹۹.۹٪ نیاز داره.

هر دو طلای ۱۸ و ۲۴ عیار توی فرایندهای تزیینی طلاکاری مثل ورق طلا و آبکاری قطعات فلزی استفاده میشن. البته وقتی صحبت از دکوراسیون میشه کار با طلای ۲۲ عیار بهتر و آسون‌تره، چون تبدیل اون به ورقه‌های نازک خیلی آسونه.

بعضی اوقات، طلای ۲۴ عیار توی لوازم الکترونیکی و پزشکی استفاده میشه. برای مثال بعضی اوقات برای بچه‌هایی که عفونت‌های مکرر گوش میگیرن، برای بهبود تهویه هوا توی گوش میانیشون لوله‌های تمپانوستومی طلایی نصب میکنن.

فرق طلای ۱۸ و ۲۴ عیار از نظر خصوصیات

ساختار اتمی طلا باعث میشه این فلز هم متراکم (سنگین) باشه و هم نرم. نرمی طلای خالص اون رو به قدری چکش‌خوار میکنه که میشه یک اونس طلای خالص رو به یک ورق بسیار نازک ۳۰۰ فوت مربع تبدیل کرد.

اما طلای ۱۸ عیار که با فلزات دیگه مخلوط میشه، سخت‌تر و قوی‌تر از طلای خالص ۲۴ عیاره، با این حال ۷۵ درصد طلای اون همچنان نسبت به طلای ۱۴ عیار در معرض آسیب قرار میگیره. به طور کلی، مراقبت از هر دو نوع طلا نسبتاً آسونه اما جواهرات طلای ۲۴ عیار را نباید هر روز بپوشین. هر دو میتونن در معرض سفیدکننده کدر بشن.

فرق بین طلای ۱۸ عیار و طلای ۲۴ عیار از نظر ارزش

قیمت جواهرات طلا بسته به طراحی، ساخت و آلیاژهای مورد استفاده توی اون متفاوته، ولی از آنجایی که طلای ۲۴ عیار طلای بیشتری نسبت به طلای ۱۸ عیاردار، معمولاً گرانتره. درحالیکه طلا همیشه ارزان‌تر از پلاتین بوده، اما توی یک برهه زمانی یعنی توی اواخر سال ۲۰۱۱ قیمت طلای خالص از قیمت پلاتین خالص بالاتر رفت.

تفاوت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار از نظر محبوبیت

طلا به دلایل مختلفی خریداری میشه. رایجه که مردم زمان رکود اقتصادی یا در زمان‌های دیگه برای مقابله با تورم روی طلا سرمایه‌گذاری میکنن. اما امروزه توی دوران خوب اقتصادی هم، محبوبیت جواهرات طلا افزایش پیدا کرده.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت طلای زرد و سفید چیه؟

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های طلای ۱۸ عیار و طلای ۲۴ عیار رو یکجا جمع کردیم تا درک تفاوت‌های اونها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه طلای ۱۸ عیار طلای ۲۴ عیار
درصد طلا ۷۵% ۹۹.۹% تا ۱۰۰%
شناخته شده به‌عنوان طلا ۷۵۰ طلای خالص یا طلای مرغوب
ارزش

 

گرانتر از طلای ۱۴ عیار

 

گرانتر از طلای ۱۸ عیار یا طلای ۲۲ عیار و معمولا ارزون‌تر از پلاتینه
زنده بودن و روشنی رنگ واضح‌تر از طلای ۱۴ عیار، کدرتر از طلای ۲۴ عیار رنگ زرد روشن مشخصی داره
کاربردهای رایج ساخت جواهرات زیبا، لوازم الکترونیکی ساخت جواهرات زیبا، برای سرمایه‌گذاری، برای دکوراسیون، در قطعات الکترونیکی، توی دستگاه‌ها مختلف و ابزارهای پزشکی

جمع‌بندی

طبق آمار توی سه ماهه اول سال ۲۰۰۹ تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ بیشترین تقاضای جهانی برای طلا وجود داشته که از این بین حدود ۵۰ درصد از کل امار فقط مربوط به خرید عادی مردم بوده، ۴۰ درصد این خرید برای مقاصد سرمایه‌گذاری بوده و حدود ۱۰ درصد دیگه تقاضا برای طلا، مربوط به صنعت و فناوری میشده.

از اونجایی که طلای ۲۴ عیار ۹۹.۹ تا ۱۰۰ درصد طلا داره، به اون طلای خالص یا طلای مرغوب هم میگن. طلای ۱۸ عیار رو طلای ۷۵۰ هم میگن.

به نظر شما فرق طلای ۱۸ عیار و ۲۴ عیار که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت طلای ۱۸ و ۲۴ عیار می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: diffen.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)