نامحسوس­ترین فلزات ممکن هست که طلای سفید و طلای زرد باشن. چه چیزی این “طلاها” رو متمایز میکنه؟ فهمیدن جواب این سوال موقع خرید حلقه­‌های طلای نامزدی و عروسی ضروریه. هر فلزی به شکل متفاوتی روی پوست شما دیده میشه، با سنگ­های رنگی مختلف بهتر جفت میشه و از نظر دوام و قیمت متفاوت هست. در این مقاله از سایت دیفرتو درباره­  طلای سفید و طلای زرد و تفاوت اصلی بینشون بحث می‌کنیم و شما رو با معایب و مزایای اونا آشنا می‌کنیم، بنابراین شما قبل از خرید حلقه نامزدی یا هر تکه­‌ای از طلای زرد و سفید، همه چیزهایی رو که باید درباره طلاها بدونید، می‌­فهمید.

آیا طلای سفید، طلای واقعیه؟

بله! طلای سفید، طلای واقعی هست. اما، همونطور که در بالا گفته شد، موقع انتخاب نوع فلز باید به عدد عیار طلا توجه کنید تا ببینید چقدر از اون خالص هست. پیدا کردن طلا با عیار ۱۴ یا ۱۸ برای حلقه‌­های نامزدی بسیار متداوله. این گزینه­‌ها بسیار بادوام­تر از انگشترهای خالص ۲۴ عیار هستن و طلای ۱۴ عیار سخت­تر از این دو هست (هر چه طلای خالص کمتری موجود باشه، از نظر پایداری بهتره).

طلای سفید چجوری ساخته میشه؟ خب، در واقع طلای سفید ترکیب یا آلیاژی از طلا و یک فلز سفیده: معمولاً نیکل، نقره یا پالادیوم. اگر چه بخش بزرگی از تنوع رنگی ناشی از مخلوط فلز و انواع فلز مورد استفاده هست، طلای سفید معمولاً با رودیم هم روکش میشه؛ یک فلز نقره­‌ای / سفید که رنگی براق و مقداری دوام بیشتر به حلقه‌­های طلای سفید می­بخشه.

مزایا و معایب طلای زرد چیه؟

مزایا

 • طلای زرد ۲۴ عیار، خالص­ترین فرمول طلاست.
 • طلای زرد برای همه عالی به نظر میرسه.
 • طلای زرد با الماس­ها و سنگ­های با رنگ گرم مثل یاقوت، مورگانیت (بریل سرخ) و یاقوت بنفش به خوبی جفت می­شه.

معایب

 • طلای زرد ۲۴ عیار کم‌دوام­ترین و گرونترینه.
 • مطابقت انواع طلاهای زرد سخت­تره.
 • طلای زرد بیشتر مستعد خراش­ها و فرو رفتگی­هاست و باید به صورت منظم صیقل داده بشه.

مزایا و معایب طلای سفید چیه؟

مزایا

 • طلای سفید درخشش نقره‌ای – سفید زیبایی داره که به خوبی با سایر جواهرات فلزی جفت و جور میشن.
 • طلای سفید یک جایگزین مقرون به صرفه برای پلاتینه.
 • طلای سفید با سنگ­های با رنگ سرد مثل الماس­های بی­‌رنگ، زمرد سبز و یاقوت آبی به خوبی جفت میشه.

معایب

 • طلای سفید باید هر چند سال یکبار با رودیم پوشش داده بشه و به صورت منظم صیقلی بشه.
 • در طلای سفید از نیکل استفاده میشه که یک فلز حساسیتزای رایج هست.

تفاوت بین طلای سفید و زرد چیه؟

شباهت­های زیادی بین طلای سفید و زرد وجود داره، هر دو تقریباً با هر برش، وضوح و قیراط الماسی خوب کار می­کنن. تفاوت اصلی بین سفید، زرد و حتی طلای سرخ فقط مخلوط فلزی هست که برای ساخت اونها استفاده میشه.

بعضی از معمول­ترین فلزات که برای مخلوط کردن با طلا استفاده میشن مس، نقره، نیکل، پالادیوم و روی هستن. بسته به اینکه از چه فلزاتی استفاده میشه و درصدی از اونها که وجود داره، این سه رنگ متداول ایجاد میشن. طلای سفید نیکل و روی بیشتری داره، در حالیکه طلای زرد، مس بیشتری داره. با این حال، اگر نگران وجود طلای خالص هستین، در واقع این عدد عیار طلا ست که باید بهش نگاه کنین. طلای زرد ۱۸ عیار و طلای سفید ۱۸ عیار درصد طلای یکسانی دارن، به همراه ۶ قسمت از سایر فلزات (در مجموع ۲۴ عیار). اگر حلقه­‌ای پیدا کنید که از طلای ۲۴ عیار باشه، پس ۱۰۰% خالصه. با این حال، از اونجایی که طلا یک فلز نرم هست، خرید حلقه نامزدی از طلای ۲۴ عیار پیشنهاد نمیشه.

تفاوت رنگ و عیار مختلف طلای سفید و زرد

تفاوت رنگ و عیار مختلف طلای سفید و زرد و مقایسه با پالادیوم، رودیوم و پلاتینوم

تفاوت نحوه ساخت طلای زرد و سفید

برای فهم تفاوت اساسی بین طلای سفید و طلای زرد، دونستن نحوه­ ساخت طلا بسیار مهمه. طلا از هر رنگی که باشه از ۲۴ عیار تشکیل میشه. طلا در خالص­ترین شکلش، طلای ۲۴ عیار هست که به دلیل انعطاف‌پذیریش، طلای خالص باید با آلیاژهای دیگه ترکیب بشه تا به اندازه کافی برای استفاده روزانه دوام داشته باشه. به همین دلیله که جواهرات خوب در انواع طلای ۱۰، ۱۴ و ۱۸ عیار عرضه میشن. قطعاتی که طلا نیستن از آلیاژی از فلزات دیگه مثل مس، نقره، پالادیوم و نیکل بدست میان.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت فلز برنج و طلا چیه؟

طلای خالص، زرد رنگ هست، در نتیجه طلای زرد به هیچ عنصر اضافه‌­ای برای تاثیر بر رنگش نیاز نداره؛ با این حال، برای افزایش پایداریش به آلیاژهای اضافی نیاز داره. شما طلای ۲۴ عیار رو نمیخواین چون برای استفاده بسیار شکننده­‌اس و اون رو در هیچ فروشگاهی پیدا نمی‌کنید چون حتی برای ساختن هم بسیار شکننده هست.

طلای سفید معمولاً نسبت به طلای زرد آلیاژهای فلزی بیشتری داره تا رنگ سفیدش رو بدست بیاره. درست مثل آلیاژهای مس که کمک میکنن تا طلای سرخ، صورتی بشه، آلیاژهای طلای سفید که از عناصری مثل منگنز، پالادیوم و نیکل ساخته شدن، طلای سفید رو سفید رنگ میکنن. در حالیکه برای همه افراد مشکلی نیست، بسیاری از مردم با پوست حساس به نیکل حساسیت دارن و احتمالاً باید از طلای سفید دوری کنن مگر اینکه با رودیم آبکاری شده باشه. اگر به نیکل حساسیت دارید یا نگرانید که حساسیت داشته باشید، از جواهرساز یه حلقه طلای سفید که کاملاً بدون آلیاژهای نیکل ساخته شده رو بخواین تا مشکلی پیش نیاد.

تفاوت رنگ طلای زرد و سفید

طلای زرد و طلای سفید، در حالیکه هر دو دارای عناصری از طلا هستن، رنگ­های متفاوتی دارن، که شاید بزرگترین تفاوت بین این دو باشه و بیشتر بر اولویت­های شخصی اثر بذاره.

طلای زرد همون رنگیه که وقتی به طلا فکر می‌کنید تو ذهنتون میاد، در حالیکه طلای سفید بیشتر شبیه نقره به نظر میرسه تا طلا و درخشش سفیدی داره. طلای زرد برای همه و تقریباً با هر سبک و سلیقه و رنگ سنگی عالی به نظر میرسه. طلای سفید هم کلاسیکه، اما در کل، رنگ سردتری داره که در برابر همه­ طیف­های پوست متمایز هست. حلقه‌­های نامزدی از طلای سفید با سنگ­هایی که رنگ­های خنک‌تری دارن، مثل الماس­های بی­رنگ، زمرد­های سبز و یاقوت آبی بهتر جفت میشن.

شماره عیار طلای موجود در فلز هم بر روی رنگ اون اثر میذاره؛ هر چی طلا خالص­تر باشه، زردتر میشه. به عنوان مثال، طلای ۱۸ عیار نسبت به طلای ۱۴ عیار رنگ طلایی مایل به زرد بیشتری داره. اگر میخواین جواهراتتون با هم مطابقت داشته باشن، مطمئن بشید که تماماً طلای زرد ۱۸ عیار یا طلای زرد ۱۴ عیار انتخاب کنید تا رنگ­های یکسانی داشته باشن. در حالیکه توصیه می­‌کنیم طلاهای زرد خود رو با وزن عیار یکسان نگهدارید، اختلاط و تطبیق فلزات با رنگ­های مختلف مرسوم هست، در نتیجه همیشه میتونید طلای زرد و طلای سفید رو برای ظاهری مد روز ترکیب کنید.

تفاوت دوام و نگهداری طلای سفید و زرد

طلای زرد و طلای سفید از نظر دوام هم متفاوت هستن که توجه به این موضوع خیلی مهمه، به خصوص اگر سبک زندگیتون شامل کار با دست یا فعال بودن هست به شکلی که میتونه به حلقه ازدواج شما آسیب برسونه.

طلای زرد با توجه به سطح بالایی که از طلا داره، بیشتر در معرض خراش­ها و فرورفتگی­هاست. با این حال با صیقل دادن منظم، میتونه درخشش و زیبایی خودش رو بازیابی کنه. به علاوه، به دلیل انعطاف‌پذیری، حلقه نامزدی طلای زرد شما به راحتی میتونه در صورت نیاز در تاریخ بعدی تغییر اندازه بده.

طلای سفید به خاطر اضافه شدن نیکل و سایر آلیاژهای فلزی، کمی با دوام­تر از طلای زرد هست. با این حال، برای حفظ درخشندگیش به همون اندازه طلای زرد به نگهداری نیاز داره. طلای سفید اغلب با روکش رودیم پوشش داده میشه که به اون درخشش مورد نظر در یک حلقه ازدواج یا هر قطعه­‌ای از جواهر رو میده. این روکش رودیمی نه تنها درخشندگی میبخشه بلکه محافظت بیشتری در برابر خراش­ها و فرورفتگی­ها داره. با این حال، روکش اون با گذشت زمان از بین میره و لازمه که هر چند سال یکبار تعویض بشه. اکثر جواهرسازان، جواهرات طلای سفید رو به صورت رایگان پوشش‌دهی میکنن، بنابراین تا زمانیکه انجام این کار در خاطرتون باشه، حفظ درخشندگی و استحکام اون راحته.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت برنز و برنج چیه؟

تفاوت قیمت طلای زرد و سفید

جواهرات و حلقه­‌های نامزدی و سرویس ازدواج، گرون هستن، بنابراین درک تفاوت قیمت طلای زرد و سفید، بخشی از وظیفه یه خریدار هست. اگر متعجبید که کدوم گرانتره، طلای سفید یا طلای زرد، جواب چندان ساده نیست.

بیایید انواع طلا رو دوباره بررسی کنیم: ۱۰، ۱۴ و ۱۸ عیار. وقتی صحبت از طلاست، تنوع، تعیین‌کننده­ اصلی قیمته نه رنگ. هر چه غلظت طلا بیشتر باشه، قیمت اون هم بالاتره. چه طلای سفید بخرید چه طلای زرد، ۱۸ عیار گرونترین خواهد بود. با این حال، به خاطر مقادیر بالای طلا، مستعد خراش­ها و آسیب­های احتمالی هم خواهد بود. برای مقرون به صرفه بودن و پایداری بیشتر ممکنه ترجیح بدین که از طلای ۱۴ عیار استفاده کنین. فرقی نمیکنه طلای سفید یا زرد رو انتخاب کنین، زمینه­‌ها و سبک­های مقرون به صرفه زیادی برای انتخاب وجود دارن. یک گزینه ۱۴ عیار ساخته شده از هر یک از فلزات گرانبها، کیفیتی عالی و قیمتی قابل مقایسه خواهد داشت.

در مقایسه با حلقه­‌های نامزدی ساخته شده از دیگر فلزات، هر دو شکل طلای سفید و طلای زرد قیمت مناسبی دارن و در همه جا دسترس هستن. در حالیکه طلای سفید از نقره گرونتره، طلای سفید و طلای زرد کیفیت بسیار بالاتری از نقره دارن. علاوه‌بر این، اگر به ظاهر پلاتین علاقه دارین، طلای سفید جایگزین مشابه ظاهریه که قیمت خیلی پایین­تری داره.

طلای سفید بهتره یا طلای زرد؟

همونطور که در ابتدا گفتیم، هر دو طلای سفید و طلای زرد گزینه­‌های زیبا و قابل اعتمادی برای جواهرات هستن از جمله حقله‌­های نامزدی و سرویس عروسی. در آخر، وقتی که طلای سفید و طلای زرد رو مقایسه می­‌کنیم تا به اولویت­های شخصی، سبک زندگی و بودجه می‌رسیم.

سلیقه

اگر بیشتر از جواهرات طلا استفاده می‌کنین، ممکنه که بخواین یک حلقه از طلای زرد رو انتخاب کنین. اولاً، با بقیه جواهرات روزمره رو شما مطابقت داره  و دوماً، رنگیه که احتمالاً به صورت طبیعی به سمت اون کشیده میشید و احتمالاً بر روی رنگ پوستتون ترجیحش میدین. اگر بیشتر از جواهرات نقره استفاده میکنین، ممکن هست ظاهر طلای سفید رو ترجیح بدین.

یادتون باشه که بعضی از سنگ­های رنگی با طلای سفید یا طلای زرد بهتر جفت و جور میشن. رنگ هلویی مورگانیت با طلای زرد عالی به نظر میرسه، در حالیکه آبی سرد یاقوت کبود با طلای سفید بهتر به نظر میرسه. به صورت مشابه، یک ست طلای سفیدی هر رنگ زرد ملایمی رو در الماس برجسته میکنه، اما باعث درخشندگی الماس بی­رنگ میشه. اگر تطابق رنگ برای شما مهمه، رنگ سنگ حلقه نامزدیتون رو قبل از انتخاب طلای سفید یا طلای زرد در نظر بگیرید.

 رنگ سفید یا زرد بودن طلا

در انتخاب رنگ سفید یا زرد بودن طلا، مدل هم مهمه.

سبک زندگی

سبک زندگیتون باید بهتون کمک کنه تا تصمیم بگیرین که انگشتر طلای سفید یا طلای زرد برای شما مناسبه. اگر فردی بیش فعال هستی نباید انگشتر طلای زرد ۱۸ عیار رو انتخاب کنی چون مستعد خم شدن و خراش برداشتنه و به راحتی آسیب میبینه. علاوه بر این، اگر به نیکل حساسیت دارین، نباید حلقه طلای سفید با آلیاژهای نیکل رو انتخاب کنین.

بودجه

زمانیکه مقدار طلا یکسان باشه، تفاوت زیادی بین حلقه طلای زرد و طلای سفید وجود نداره. زمان جستجوی حلقه­ مناسب برای خودتون مطمئن بشین که چندین طلافروشی مختلف رو مقایسه کنین و گزینه­‌های زیادی رو متناسب با بودجتون پیدا خواهید کرد. توجه داشته باشید که قیمت طلا به طرافت‌کاری سرویس و نگین‌های اون هم بستگی داره.

اگر در مورد طلا نیاز دارید اطلاعات بیشتری داشته باشید، میتونید مقاله تفاوت طلا و فلز برنج رو بخونید. همچنین در مورد تفاوت بین فلزات مختلف، بد نیست مقاله‌های زیر رو هم بخونید:

به نظر شما فرق طلای زرد و سفید که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت بین طلای زرد و سفید چیه؟ می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۵/۵ - (۴ امتیاز)