فرق اصلی سس پیتزا و سس پاستا در اینه که سس پیتزا یک نوع سس گوجه فرنگی خام با قوام غلیظ‌تر و نرم‌تره، در حالی که سس ماکارونی یا پاستا یک سس پخته با غلظت رقیق‌تره. انواع مختلفی از سس پاستا وجود داره که از اینها میتونیم به سس گوشت، سس گوجه فرنگی و سس پنیر اشاره کنیم. تو این مقاله از سایت دیفرتو، ما به‌طور‌ ویژه در مورد سس‌های گوجه فرنگی پاستا صحبت می‌کنیم، چون این مدل سسه که بیشتر مردم با سس پیتزا اشتباهش می‌گیرن. سعی می‌کنیم با این مقاله تفاوت سس پیتزا و سس پاستا رو برای شما توضیح بدیم.

سس پیتزا چیه؟

سس پیتزا سسیه که از گوجه فرنگی درست میشه و قبل از اضافه کردن مواد مختلف پیتزا، روی خمیر پیتزا ریخته میشه. معمولا با سس گوجه فرنگی یا رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی پوره شده درست میشه.

سس پیتزا چاشنی‌های مختلفی مثل چاشنی ایتالیایی، پونه کوهی، پودر پیاز، پودر سیر و شکر داره. سس پیتزا معمولاً قوام غلیظ و صافی داره. این قوام از خیس شدن (مخلوط شدن مواد پیتزا با خمیر) بیش از حد خمیر در حین پختن پیتزا توی فر جلوگیری میکنه. همچنین بافت گوجه‌فرنگی توی سس معمولاً به‌صورت دانه‌دار هست.

سس پیتزا معمولاً به‌صورت خامه، یعنی قبل از اضافه کردن به پیتزا پخته نمیشه. سس خام به صورت یک لایه نازک روی خمیر پیتزا پخش میشه و بعدش با خمیر و مواد رویه مثل گوشت و قارچ و …. پخته میشه و در نهایت همه طعم‌ها رو با هم ترکیب میکنه.

سس پیتزا

سس پاستا چیه؟

سس پاستا سسیه که ما برای همراهی با غذای پاستا درست می‌کنیم. انواع مختلفی از سس پاستا وجود داره، از جمله اونها می‌تونیم به سس گوجه فرنگی، سس گوشت، سس پنیر و سس خامه‌ای یا کره‌ای اشاره بکنیم. ما می‌تونیم این سس‌ها رو به‌صورت آماده از فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کنیم یا به‌راحتی توی خونه اونا رو درست کنیم.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت پیاز قرمز و پیاز سفید چیه؟

سس گوجه فرنگی پاستا یک همراه بسیار رایج برای غذاهایی مثل پاستاس و معمولا شبیه سس پیتزاس. خیلی از مردم تصور میکنن که این همون سس پیتزاس، ولی نمیدونن بین این دوتا تفاوت وجود داره.

آشپزها توی خونه معمولاً از گوجه فرنگی تازه یا یک قوطی گوجه فرنگی به عنوان ماده اولیه سس پاستا استفاده میکنن. بعضی آشپزها هم از گوجه فرنگی خرد شده توی آب استفاده میکنن که باعث رقیق شدن سس میشه. وقتی سس رقیق شد، روی پاستای پخته شده رو کاملا می‌پوشونیم تا با هر لقمه طعم و مزه اون حس بشه.

توی سس پاستا از نمک، فلفل، سیر، پیاز، پونه کوهی خشک، گیاهایی مثل برگ ریحان و گاهی اوقات حتی گوشت استفاده میشه. اضافه کردن بعضی چاشنی‌ها معمولاً به ترجیح و نظر آشپز بستگی داره. این مواد (گوجه فرنگی و چاشنی‌ها) رو با هم اضافه می‌کنیم و روی حرارت میذاریم تا سس غلیظ بشه. سس‌های پاستا حتی میتونن حاوی تکه‌های گوجه فرنگی هم باشن که بافت و طعم بهتری به غذا میدن.

اگه میخواین در مورد پاستا اطلاعات بیشتری داشته باشید، مقاله تفاوت پاستا و ماکارونی رو بخونید.

سس پاستا

فرق بین سس پیتزا و سس پاستا چیه؟

برای تشخیص اینکه تفاوت‌های این دوتا با هم چی هست، بهتره اونا رو به‌صورت تفکیک شده در قالب آیتم‌های زیر بررسی کنیم.

تفاوت تعریف سس پیتزا و سس پاستا

سس پیتزا سسیه که از گوجه فرنگی درست میشه و قبل از اضافه کردن مواد رویی پیتزا، روی خمیر پیتزا ریخته میشه، در حالی که سس پاستا سسیه که ما اون رو برای همراهی با پاستا درستش می‌کنیم.

تفاوت قوام سس پیتزا و سس پاستا

سس پیتزا نسبت به سس ماکارونی قوام و نرمی بیشتری داره. قوام ضخیم‌تر از خیس شدن خمیر پیتزا جلوگیری میکنه، در حالی که قوام نازک‌تر سس پاستا رشته‌های پاستا رو کاملا می‌پوشونه.

تفاوت نحوه پخت سس پیتزا و سس پاستا

سس پیتزا اول به‌صورت خام آماده میشه. روی خمیر پیتزا قرار میگیره و همزمان با خمیر و مواد رویه پخته میشه. از طرف دیگه سس پاستا از قبل پخته میشه و در آخر روی غذا می‌ریزیم.

تفاوت بافت سس پیتزا و سس پاستا

سس پیتزا نرمه و تکه‌های گوجه فرنگی توی اون پیدا نمیشه، اما سس پاستا خیلی نرم نیست و می‌تونین تکه‌های گوجه فرنگی رو توی اون پیدا کنین.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هات داگ و سوسیس چیه؟

تفاوت مقدار مواد سس پیتزا و سس پاستا

به طور کلی سس پاستا مواد بیشتری تو ترکیبش داره ولی برای درست کردن سس پیتزا مواد زیادی لازم نیس، بیشتر گوجه و بعضی چاشنی‌ها کافیه.

برای راحتی درک شما از تفاوت‌های این دو نوع سس تمام موارد بالا رو به صورت خلاصه و یکجا توی جدول زیر آوردیم:

سس پیتزا سس پاستا
سس پیتزا سسی گوجه فرنگیه که قبل از اضافه کردن مواد پیتزا، روی خمیر پیتزا ریخته میشه سس پاستا سسیه که ما با یک غذای پاستا درست می‌کنیم
قوام ضخیم‌تر و نرم‌تری داره و از قاطی‌شدن مواد با خمیر پیتزا جلوگیری میکنه قوام نازک‌تری داره، بنابراین سس رشته‌های پاستا رو کاملا میپوشونه
به صورت خام روی خمیر پیتزا اضافه میشه و همزمان با خمیر و مواد رویه پخته میشه اول پخته میشه و بعدا به پاستا اضافه میشه
معمولا توی اون تکه‌های گوجه فرنگی رو نمیشه پیدا کرد معمولا توی اون تکه‌های گوجه فرنگی رو میشه پیدا کرد
مواد کمتری داره مواد بیشتری داره

نتیجه‌گیری

در واقع تفاوت اصلی سس پیتزا با سس پاستا تو نحوه تهیه اونهاس. سس پیتزا خیلی پخته نیست یعنی خامه و قوام غلیظ‌تر و نرم‌تری داره، درحالی‌که سس ماکارونی پخته میشه و قوام رقیق‌تری داره.

به نظر شما فرق بین سس پیتزا و سس پاستا که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت سس پاستا و سس پیتزا می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

pediaa.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)