در واقع سگ و گرگ یک گونه مشابه هستن که شاید خیلی‌ها نتونن بین اونها تفاوتی قائل بشن. ظاهر و فیزیک اونها شبیه به همه، ولی غرایز و خلق و خوی اونها خیلی متفاوته. گرگ خاکستری یا به طور ساده گرگ بزرگترین عضو وحشی از خانواده Canidae هست، درحالیکه سگ شکل اهلی شده گرگ خاکستریه. 

مطالعات رانش ژنتیکی و توالی یابی DNA سگ و گرک تایید میکنه که سگ اهلی، اجداد مشترکی با گرگ خاکستری داره. منطقه اوراسیا و آمریکای شمالی قبلاً بیشترین جمعیت گرگ‌های جهان رو داشتن، ولی از زمان ورود انسان‌ها به اونجا، تعداد اونها شروع به کاهش کرده. ولی در طرف دیگه سگ‌ها معمولاً توی هر مکانی که انسان زندگی میکنه، وجود دارن. با این مطلب از سایت دیفرتو همراه باشین تا تفاوت سگ و گرگ رو بهتر درک کنین.

سگ چه حیوونیه؟

سگ‌ها از نسل گرگ‌ها هستن و اولین حیواناتی هستن که ما انسان‌ها اونها رو اهلی کردیم. درواقع ده‌ها هزار سال پیش، انسان‌ها گرگ‌ها رو اهلی کردن و به مرور زمان این گرگ‌های رام شده و به سگ تبدیل شدن. البته شواهدی وجود داره که نشون میده این اهلی شدن بیش از یک بار اتفاق افتاده.

وقتی انسان‌ها گرگها رو اهلی کردن، به مرور زمان توی بدن و خلق و خوی گرگ‌ها تغییر ایجاد شد. مثلا جمجمه، دندان‌ها و پنجه‌هاشون کوچک شد. اونها حالتی مطیع پیدا کردن که هم کمتر ترسناک و هم کمتر خطرناکه. اونها یاد گرفتن حالت پیچیده‌ای که تو چهره انسان موج میزنه رو بخونن، به این ترتیب اونها در نهایت تبدیل به سگ شدن. سگ‌ها برای مدت طولانی اهلی شدن و به طور قابل‌توجهی نسبت به گرگ‌ها به تکنیک‌های اهلی‌سازی واکنش نشون دادن. سگ به دلیل اهلی شدن بخشی از توانایی شکار خودش رو از دست داد و این دلیله که سگ‌ها با بچه‌ها خیلی دوستن و بازیگوشن.

سگ ها معمولا به تنهایی زندگی میکنن و بیشتر اونها نیازی به نگهداری ندارن. بیشتر سگ‌های خانگی تو سن ۶ تا ۱۲ ماهگی از نظر جنسی بالغ میشن، ولی بعضی از نژادهای بزرگ سگ زمان بالغ شدنشون کمی بیشتر طول میکشه. سگ‌های ماده اهلی دو بار در سال آماده جفت گیری میشن.

گرگ چه حیوونیه؟

گرگ‌ها اجتماعی هستن و توی گله زندگی میکنن و اگه بخواین گرگ‌ها رو محصور کنین، اونها به حیاط‌های بزرگ فنس کشی شده و نظارت مداوم نیاز دارن. گرگ یک شکارچی ذاتیه و به همین خاطر دندان گرگ مخصوص شکار طراحی شده. گرگ‌ها دندون‌های آسیاب قوی‌تری نسبت به سگ‌ها دارن که به اونها امکان میده استخوان‌های بزرگ رو به راحتی خرد کنن. 

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت تمساح و کروکودیل چیه؟

زوزه گرگ

گرگ‌ها میتونن بچه‌های کوچک رو شکار کنن و به کشتن بچه‌های کوچک و حمله به انسان‌های بزرگ معروفن. توی گله گرگ نر مثل پدره و مابقی گرگ‌هایی که از رهبر گله پیروی میکنن مثل بچه‌هایی هستن که از والدین خودشون پیروی میکنن.

گرگ‌ها بعد از دو یا سه سال به بلوغ جنسی میرسن و اون وقته که اونها گله خودشون رو برای پیدا کردن جفت ترک میکنن. گرگ‌های ماده تنها یک بار در سال آماده جفت گیری میشن.

فرق بین سگ و گرگ چیه؟

تفاوت سگ و گرگ از نظر خصوصیات فیزیکی

سگ‌ها دارای مغز و جمجمه‌ها نسبتاً کوچک‌تری با پوزه‌های متفاوت، دندان‌های کوچک‌تر و طول پاهای متفاوتی در مقایسه با گرگ‌ها هستن. مغزهای سگ‌ها کوچکتر از گرگ‌هاس و دلیل اون اینه که سگها برای زنده ماندن به کالری کمتری نیاز دارن. اندازه پنجه سگ نصف پنجه گرگه و دم بعضی از سگ‌ها بر خلاف دم گرگ به سمت بالا خم میشه. دندان‌های سگ در مقایسه با گرگ‌ها الگوهای کاسپ پیچیده‌تری داره و استخوان تاول تمپانیک اونها خیلی کوچکتره.

گرگ‌ها جمجمه‌های بزرگ و پهن با پوزه بلندتر، مغزهای فیزیکی بزرگ‌تر، دندان‌ها و پاهای بزرگ‌تر نسبت به سگ‌ها دارن. اونها یک سینه باریک دارن که پاهای جلویی اونها توی اون فشرده شدن. آرنج پاهای جلویی اونها به سمت داخل و آرنج پاهای عقبیشون به سمت بیرونه. 

فرق سگ و گرگ از نظر خصوصیات جنسی

گرگ‌ها یک غده پیش دمی تو دم خودشون دارن که برای آزاد کردن فرمون (نوعی هورمون شیمیایی برای جلب توجه جنس مخالف یا تشخیص عضویت یک گرگ در گله) استفاده میشه. این غده توی سگ‌ها وستیژیال گفته میشه و فقط به مقدار کم‌تری عمل میکنه. توی گرگ‌ها فقط گرگ ماده آلفا اجازه تولید مثل داره، ولی چنین سلسله مراتب یا تفاوتی بین سگ‌ها وجود نداره.

تفاوت سگ و گرگ از نظر خصوصیات رفتاری

گرگ‌ها به طور کلی نسبت به سگ‌ها باهوش‌تر و آگاه‌تر از محیط خودشون هستن. ولی وقتی صحبت از جامعه پذیری به میان میاد، عموماً سگ‌ها از مابقی حیوان‌ها و بعضی اوقات از سایر حیوانات خانگی هم باهوش‌ترن و معاشرت پذیری بیشتری دارن. همچنین تربیت گرگ تقریبا غیر ممکنه ولی سگ‌ها از اونجایی که اهلی هستن، به راحتی میتونن برای پیروی از دستورات و انجام ترفندهای مختلف آموزش ببینن.

جدول تفاوت تفاوت سگ و گرگ

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های سگ و گرگ رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه سگ گرگ
نحوه نظافت دندونهای اونها حداقل ماهی یکبار براش مسواک بزنین. به نظافت نیاز نداره
دسته بندی حیوانات حیوانات
رده پستانداران پستانداران
نژاد Chordata Chordata
دسته گوشت خوار گوشت خوار
جنس Canis (جنس سگ) Canis (جنس سگ)
گونه خانواده Canis lupus  Canis lupus
سرعت ۲۰-۴۵ مایل در ساعت ۳۱-۳۷ مایل در ساعت
خانواده Canidae Canidae (کانیس لوپوس)
طول عمر ۱۲ تا ۱۸ سال عمر داره به طور متوسط ۷ سال توی طبیعت و ۱۵ سال توی اسارت عمر میکنه
توانایی شکار همه سگ ها توانایی شکار رو دارن، ولی اگه طولانی مدت به اونها غذا بدین احتمالاً این توانایی رو از دست میدن. گرگ‌ها به صورت دسته جمعی شکار میکنن و به اونها اجازه میده با همدیگه همکاری کنن و طعمه‌های بزرگتری رو از بین ببرن.
توانایی تنها زندگی کردن سگ‌ها حیواناتی هستن که با هم خوبن. اگه سگ اهلی دارین و بیرون میرین، سگ‌ها تمام روز پشت در منتظر شما میمانن. اونها میتونن تنها هم زندگی کنن، اما حتی گرگ‌های تنها هم معمولا جفتی پیدا میکنن و برای خودشون گله‌ای درست میکنن. گرگ‌ها برای زنده موندن به گرگ‌های دیگه نیاز دارن.
فضای مورد نیاز برای زندگی سگ‌ها اگه درست تربیت بشن برای زندگی توی آپارتمان‌ها مناسبن، ولی بستگی به نژادشون داره.  اونها به فضای زیادی برای قلمروشون نیاز دارن، البته فضای مورد نیاز اونها به اندازه گلشون بستگی داره.
نحوه محبت کردن اگه با سگ‌ها خوب رفتار کنین، اون‌ها شما رو دوست دارن. اینها حیوانات وحشی هستن و مردم نباید اونها رو اذیت کنن.
رفتار حفاظتی اونها از شما محافظت میکنن. اونها از همنوع‌های خودشون خیلی محافظت میکنن.
رفتار خوب با بچه‌ها بستگی به سگ داره مثل هر حیوان وحشی دیگه، باید مراقب باشین و هیچوقت اونها رو آزار ندین یا اجازه ندین فرزندان‌هاتون این کار رو انجام بدن.
انرژی بستگی به سگ داره اونها انرژی زیادی دارن.
خصوصیات فیزیکی سگ‌ها گوش‌های نوک تیز، افتاده یا تیز دارن. اونها معمولاً چهار پا و چهار انگشت دارن. اکثر اونها خزدار هستن و رنگ اونها متنوعه. گرگ‌ها پوزه و پاهای بلندتر، پاهای بزرگتر و جمجمه پهن‌تری دارن. گرگها از نظر فیزیکی مغز بزرگتری دارن.
راه رفتن سگ‌های خانگی باید چند بار در روز پیاده‌روی کنن. اونها تمام روز، هر روز پیاده‌روی میکنن
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هاسکی و گرگ چیه؟

جمع‌بندی

نکته آخر اینه که هرچند سگ‌ها تو دسته گوشتخوارها قرار میگیرن، ولی تا حد زیادی همه چیزخوار هستن و میتونن طیف گسترده‌ای از غذاها مثل سبزیجات، غلات، میوه‌ها، گیاه‌ها و گوشت رو میتونن بخورن و هضم کنن. درحالیکه گرگ‌ها در درجه اول از گوشت و حتی ماهی تغذیه میکنن و حتی به خاطر قدرت شکار زیادشون به جانورهای سمی سایز متوسط تا بزرگ هم حمله میکنن.

به نظر شما فرق سگ با گرگ که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت بین سگ و گرگ می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: diffen.com

۱.۹/۵ - (۱۵ امتیاز)