برنز و برنج آلیاژهای فلزی هستن که به طور گسترده توی ساخت اشیاء روزمره‌ای که باهاشون سروکار داریم به کار رفتن. فلز برنج آلیاژی از مس و رویه، درحالیکه فلز برنز آلیاژیه که عمدتاً از مس تشکیل شده که اغلب با قلع ترکیب میشه، اما بعضی اوقات هم با فلزات دیگه‌ای هم ترکیب میشه. این دو آلیاژ به دلیل خواصی که دارن کاربردهای مختلفی براشون در نظر گرفته شده. این مطلب از سایت دیفرتو به شما کمک میکنه تا بهتر تفاوت برنج و برنز رو تشخیص بدین.

فرق بین برنز و برنج چیه؟

برای اینکه تفاوت‌های بین فلز برنج و برنز رو بهتر مورد بررسی قرار بدیم بهترین کار اینه که اونا رو بر اساس پارامترهای زیر توضیح بدیم:

تفاوت برنج و برنز از نظر خواص

برنج چکش خواری بالاتری نسبت به روی یا مس داره، همچنین نقطه ذوب پایینی در حدود ۹۰۰ درجه سانتیگراد داره که موقع ذوب جاری میشه و به راحتی توی قالب ریخته میشه. ترکیبی از آهن، آلومینیوم، سیلیکون و منگنز، برنج رو در برابر سایش و خوردگی مقاوم میکنه. یک نکته اینکه فلز برنج موقعی که با آمونیاک تماس پیدا میکنه مستعد ترک خوردگی میشه.

برنز فلزی سخت و شکنندس. توی دمای یکم بالاتر از ۹۵۰ درجه سانتیگراد ذوب میشه، البته این محدوده دمایی برای ذوب بستگی به مقدار قلع موجود توی آلیاژ برنز داره. برنز در برابر خوردگی (به ویژه خوردگی با آب شور دریا) و خستگی فلزات، مقاومت بیشتری نسبت به فلزات داره و همچنین نسبت به اکثر فولادها رسانای گرما و الکتریسیته بهتری ارائه میکنه.

فرق برنج و برنز

فرق برنج و برنز

انواع مختلف ترکیبات آلیاژی تو برنج و برنز برای کاربردهای خاصی تعیین میشن. به‌عنوان مثال، آلیاژ برنجی که حاوی ۳۰ درصد روی باشه برای ساخت فشنگ سلاح‌های گرم استفاده میشه. آلیاژهای برنجی که توی نیروی دریایی و کشتی رانی به کار میره تا ۳۹.۷ درصد روی دارن و برای کاربردهای مختلف توی کشتی‌ها مورد استفاده قرار میگیرن. برنز بیسموت یک آلیاژ برنزه که با ترکیب ۵۲ درصد مس، ۳۰ درصد نیکل، ۱۲ درصد روی، ۵ درصد سرب و ۱ درصد بیسموت ساخته میشه، این آلیاژ میتونه به‌عنوان یک جلا دهنده خوب عمل کنه و به همین دلیل بعضی اوقات توی منعکس کننده‌های نور و ساخت آینه‌ها استفاده میشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت طلای 18 و 24 عیار چیه؟

تفاوت برنز با برنج از نظر موارد استفاده

موارد استفاده فلز برنج و برنز به صورت زیره:

  • آلات موسیقی:

چکش‌خواری و خواص آکوستیک برنج اون رو به فلزی تبدیل کرده که انتخاب خوبی باشه تا سازنده‌های ساز از اون برای آلات موسیقی برنجی مختلفی مثل ترومبون، توبا، ترومپت، کورنت، یوفونیوم، تنور هورن و هورن فرانسوی استفاده کنن. البته با اینکه ساکسیفون جزء سازهای بادی چوبی و هارمونیکا جزء سازهای بادی طبقه‌بندی میشه، ولی هر دو اغلب از برنج ساخته میشن.

در مقابل برنز محبوب‌ترین فلز برای ساخت زنگ‌های با کیفیت بالاس. آلیاژ برنز این زنگ‌ها حدود ۲۳٪ قلع داره. تقریباً تمام سنج‌های حرفه‌ای از آلیاژ برنز ساخته میشن. از فسفر و برنز برای ساخت سیم‌های گیتار و پیانو هم استفاده میشه.

  • مجسمه‌ها و تندیس‌ها:

برنج بیشتر برای ساخت وسایل تزئینی، مجسمه‌ها و سکه‌ها به دلیل ظاهر طلایی درخشان و مقاومت نسبی اون در برابر کدر شدن استفاده میشه.

خیلی از آلیاژهای برنز خاصیت غیرمعمول و بسیار مطلوبی دارن که درست قبل از قالب گیری کمی منبسط میشن، پس به این خاطر جزئیات یک قالب رو به خوبی پر میکنن که به طور گسترده برای مجسمه‌سازی برنزی و ریخته‌گری استفاده میشه.

  • قطعات ماشین:

فلز برنج برای کاربردهایی که اصطکاک کمی رو لازم دارن مثل ساخت قفل، چرخ دنده، بلبرینگ، دستگیره در، مهمات و شیرها استفاده میشه. برای کاربردهای لوله‌کشی و برق هم استفاده میشه.

فلز برنز امروزه به طور ویژه برای تولید فنرها، بلبرینگ‌ها، غلاف‌ها، یاتاقان‌های انتقال قدرت خودرو و اتصالات مشابه استفاده میشه، این فلز به طور ویژه‌ای برای ساخت یاتاقان‌های موتورهای الکتریکی کوچک به کار میره. آلیاژ برنز فسفر برای ساخت یاتاقان‌ها و فنرهای با درجه دقیق مناسبه. برنز برای استفاده توی اتصالات قایق و کشتی به دلیل ترکیبی از چقرمگی و مقاومت در برابر خوردگی آب دریا مناسبه. برنز هنوز هم برای ساخت پروانه‌های کشتی و یاتاقان‌های غوطه ور در آب استفاده میشه.

جدول فرق فلز برنج و برنز

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های فلز برنج و برنز رو یکجا جمع کردیم تا درک تفاوت‌های اونها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه فلز برنج فلز برنز
خواص

 

چکش خواری بالاتری از روی یا مس داره. نقطه ذوب پایینی (۹۰۰ درجه سانتیگراد) داره و موقع ذوب شدن جریان داره. ترکیبی متشکل از آهن، آلومینیوم، سیلیکون و منگنز باعث شدت آلیاژ برنج در برابر خوردگی مقاوم شه. در مواجهه با آمونیاک مستعد ترک خوردگیه. به سختی فولاد نیست. سخت و شکنندس. تو دمای ۹۵۰ درجه سانتیگراد ذوب میشه، البته درجه ذوبش به مقدار قلع موجود در اون بستگی دار. آلیاژ برنز در برابر خوردگی (به ویژه خوردگی آب دریا) و خستگی فلزات مقاومت بیشتری از فولاد داره و همچنین نسبت به اکثر فولادها رسانای گرما و الکتریسیته بهتریه.
ترکیب برنج هر آلیاژی از مس و روی هست. برنز یک آلیاژ فلزیه که عمدتاً از مس تشکیل شده و معمولاً با قلع به‌عنوان افزودنی اصلی و گاهی اوقات با عناصر دیگه‌ای مثل فسفر، منگنز، آلومینیوم یا سیلیکون به‌عنوان افزودنی جایگذین تشکیل میشه.
رنگ زرد مایل به قهوه‌ای، تا حدودی شبیه به طلا اما مات تر. قهوه‌ای مایل به قرمز.
کاربردها فلزی تزئینیه و برای ساخت چیزهای اصطکاک دار (قفل، چرخ دنده، دستگیره در، مهمات، سوپاپ) کاربرد داره. توی لوله کشی، قطعات الکترونی، آلات موسیقی برای خواص آکوستیک، زیپ‌ها و مواردی که برای از بین بردن جرقه مهمه مثل اتصالات و ابزار اطراف گاز انفجاری، استفاده میشه. به دلیل مقاومت در برابر خوردگی آب نمکی، توی اتصالات قایق و کشتی، پروانه‌ها و یاتاقان‌های غوطه ور توی دریا استفاده میشه. به طور گسترده برای مجسمه سازی و ریخته‌گری برنزی استفاده میشه. توی ساخت بلبرینگ‌ها، گیره‌ها، اتصالات الکتریکی و فنرها و برای تولید زنگ و سنج با کیفیت بالا استفاده میشه.
قدمت استفاده از برنج برای اولین بار به حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد بر میگرده. قدمت برنز به ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد برمیگرده.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت فولاد و فولاد ضد زنگ چیه؟

جمع‌بندی

اولین برنز شناخته شده به حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و سومریان برمیگرده و اسم اون رو به عصر برنز ارتباط دادن. کشف برنز مردم رو قادر کرد تا اشیاء فلزی بهتری نسبت به قبل بسازن. ابزارها، سلاح‌ها، زره‌ها و مصالح ساختمانی مختلف مثل کاشی‌های تزئینی از برنز سخت‌تر و از سنگ و مس بادوام‌تر بودن.

برنز و برنج و مس

برنز و برنج و مس

قدمت استفاده از آلیاژ برنج به حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد برمیگرد. فلز روی عملاً هیچوقت به صورت طبیعی در حالت خالص خودش پیدا نمیشه، اما مردم متوجه شده بودن که مس ذوب شده با کالامین (یک سنگ معدن حاوی روی) یک فلز طلایی رنگ مقاوم در برابر کدر شدن تولید میکنه که تا حدی به دلیل نقطه ذوب پایین و چکش‌خواری عالی برای همه چیز مفید بود.

به نظر شما فرق برنز و برنج که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت برنج و برنز می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: diffen.com

۵/۵ - (۳ امتیاز)