خیلی از مردم آهن و استیل رو با هم مرتبط میدونن و در مورد تفاوت اونها سردرگم میشن. به جرات میشه گفت که اونها به هم مرتبط هستن. آهن ماده خالصیه که به خودی خود وجود داره، درحالیکه استیل به‌عنوان آلیاژی از آهن در نظر گرفته میشه. تفاوت اصلی بین اونها اینه که آهن به‌عنوان یک منبع شکننده در نظر گرفته میشه، درحالیکه استیل به‌عنوان یک منبع محکم‌تر شناخته شده. این مقاله از سایت دیفرتو به ما میگه که تفاوت آهن و استیل چیه.

آهن چیه؟

آهن یک ماده شیمیاییه که به وفور در تک تک نقاط این سیاره مورد استفاده قرار میگیره و به دلیل خواص و استفاده زیاد از اون نسبتاً شناخته میشه. این خالص‌ترین فلز روی کره زمینه که ۹۰ درصد تجارت اون به شکل شمشه و عمدتاً بر پایه پالایشگاهیه که از آهن به عنوان منبع اصلی استفاده میکنه.

علاوه بر این، آهن کاربردهای زیادی توی ساخت انواع فلزات داره و توی مهندسی عمران برای ایجاد ویژگی‌ها مقاومتی مختلف استفاده میشه. همچنین توی علوم بیولوژیکی هم خیلی مهمه و نقش مهمی در فیزیک بدن انسان داره و در وعده‌های غذایی هم وجود داره. انواع مختلفی از آهن تو این سیاره یافت میشه.

شناخته شده‌ترین نوع آهن، آهن فرفورژه هست که مخلوطی از آهن خالص و سیلیکاته. نسبت وجود کربن در اون  بسیار کمه، از اون به طور گسترده‌ای تو ساخت دستگاه‌های صنعتی استفاده میشه. نوع بعدی آهن خامه که نسبت شدیدی از کربن در خودش داره که این حد ممکنه تا ۴٪ باشه. آهن توی یک کوره بلند تولید میشه و به‌عنوان نوعی متمایز از تمام سنگ‌های آهن در نظر گرفته میشه.

نوع بعدی آهن، چدنه که از فلز سفید (در مقایسه با سایرین نسبتاً نرم‌تره) به دست میاد. چدن چگالی تسلیم شدیدی داره (یعنی به شدت شکنندس) ولی یک مزیت داره که اصلا خورده نمیشه یعنی زنگ نمیزنه. استیل یکی از انواع مهم و متفاوته آهنه که تو پاراگراف بعدی به صورت جداگانه در مورد اون صحبت میکنیم. معمولاً توی تجارت از آهن برای اهداف مختلفی مثل ساختمان‌سازی، تولید دستگاه‌های صنعتی، خودروسازی و … به صورت کاملاً متفاوت استفاده میشه، همچنین آهن با مواد شیمیایی کاملاً متفاوتی برای تولید کالاهای مختلفی ترکیب میشه.

استیل چیه؟

فولاد یک ماده حاصل از سنگ آهنه که برای ویژگی‌های مختلف استفاده میشه و کاربردها و ویژگی‌های زیادی داره که برای مردم روی کره زمین ضروریه. معمولاً از استیل برای ساخت و ساز و ویژگی‌های کاملاً متفاوت اون به دلیل استحکام و ارزش پایینش استفاده میشه. در حال حاضر خیلی از صنایع فلزی برای ارائه اون تلاش میکنن و به دنبال اون توی سازه‌های بلند یا دستگاه‌هایی که برای ویژگی‌های مختلف مفید هستن، استفاده میشن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت فولاد و فولاد ضد زنگ چیه؟

مقدار کربن توی استیل در حدود ۲% هست که نه کم و نه زیاد در نظر گرفته میشه، پس در مقایسه با سنگ آهن کاملاً متفاوته و پایداری و مقاومت بیشتری داره. احتمالاً یکی از فلزات معمولی مهم تو این سیاره هست که سالانه ۲ میلیون تن از اون تولید میشه. به استیل گرما داده میشه تا اون رو مقاومتر و خالص‌تر کنن و از فرایندهایی شبیه به بازپخت کردن، خاموش کردن و تمپر کردن برای ایجاد ظاهری بهتر برای اون استفاده میشه.

روش‌هایی وجود داره که با استفاده از اونها میشه استیل رو تولید کرد و این امکان وجود داره که با فرآوری مجدد آهن، مقدار کربن اون رو کاهش داد و در یک زمان خاص، عناصر بیشتری به اون اضافه کرد تا اون رو حتی بیشتر از قبل مقاوم کنن. انواع مختلفی از فلز وجود داره که متالیک کربن و آلیاژ فلزی رو در بر میگیره. استیل تو تمام مراحل ساخت جاده‌ها، برای ساخت قطارها و مسیرهای اونها، خانه‌سازی و … استفاده میشه و عمدتاً توی شناخته شده‌ترین ساختمان‌ها و برج‌های مشابه به برج ایفل و پل لندن مورد استفاده قرار گرفته.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت فولاد و فولاد ضد زنگ

فرق بین آهن و استیل چیه؟

بین آهن و استیل چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۷ مورد زیر توضیح دادیم:

  1. آهن یک ماده در نظر گرفته میشه که خواصی داره و توی طبیعت یافت میشه. از طرف دیگه، استیل آلیاژی از آهنه که منبع‌های خالصی نداره، یعنی از آهن درست میشه.
  2. آهن فقط میتونه اکسید بشه و نهایتا در اثر زنگ زدگی زیاد نابود بشه، پس همیشه سطح براقی نداره، درحالیکه استیل عناصر کاملاً متفاوتی داره که از اون در برابر خوردگی محافظت میکنه، به این دلیله که سطح اون معمولا درخشندگی خاصی رو فراهم میکنه.
  3. آهن از خودش ساخته شده، درحالیکه استیل از آهن و کربن تشکیل شده.
  4. آهن به خودی خود اونقدر محکم نیست و به‌عنوان یک ماده شکننده در نظر گرفته میشه. در عوض، استیل توی ساختارش کربن داره که اون رو به یکی از فلزات بسیار محکم و کارآمد تبدیل میکنه.
  5. آهن در ابتدا برای ایجاد ویژگی‌های مختلف و توی کاربردهای خیلی زیاد استفاده میشده، اما استیل فقط برای چند هدف خاص مورد استفاده قرار میگیره.
  6. از آهن برای ساخت دستگاه‌ها، واحدهای صنعتی، وسایل نقلیه و … استفاده میشه، درحالیکه از استیل تو ساخت ساختمان‌های بلند، ریل‌ها و ساخت و سازهای بزرگ و کاملا متفاوت استفاده میشه.
  7. انواع مختلفی از استیل وجود داره که متالیک کربن و آلیاژ فلزی رو در بر میگیره. درحالیکه انواع آهن بسیار زیادن، با این حال احتمالاً در درجه اول شناخته شده‌ترین اونها شامل چدن، آهن فرفورژه و فلز میشه.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت فلز برنج و طلا چیه؟

جدول تفاوت آهن با استیل

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های آهن و استیل رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه آهن استیل
تعریف ماده خالص از آهن و کربن تشکیل شده.
انواع چدن، فرفورژه و استیل. کربن متالیک و آلیاژ فلزی
زنگ زدگی به سرعت اکسید میشه و بعد از زنگ زدگی زیاد از بین میره. عناصر کاملاً متفاوتی داره که در برابر تنش مقاومت زیادی داره.
سطح زنگ میزنه براق میمونه و زنگ نمیزنه
کاربرد برای ساختمان سازی، دستگاه‌های مکانیکی و وسایل نقلیه برای ساختمان سازی، راه آهن، اتومبیل سازی و ابزار سازی.
منبع در طبیعت وجود داره باید ساخته بشه

جمع‌بندی

اصلی‌ترین تفاوت استیل و آهن رو از نظر میزان کربن اون در نظر میگیرن. میزان کربن توی آهن خام خیلی کمه، درحالیکه میزان کربن توی استیل نسبت به آهن خالص بیشتره. حداکثر میزان کربن توی استیل میتونه ۲ درصد وزن کل اون باشه. جالب اینجاس که اضافه کردن سایر عناصر در حین تولید استیل، ویژگی‌های محصول نهایی رو تغییر میده. مثلاً با اضافه کردن کروم به استیل میتونیم ضد زنگ بودن اون رو بهتر کنیم و یک نمونه دیگه اینکه میتونیم با اضافه کردن نیکل، استحکام استیل رو بیشتر کنیم.

در مورد تفاوت بین فلزات مختلف، دو مقاله زیر رو هم قبلا منتشر کردیم:

به نظر شما فرق آهن و استیل که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت بین آهن و استیل می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.difference.wiki/iron-vs-steel

۵/۵ - (۲ امتیاز)